עולם שעוני היוקרה גדוש במונחים כאלו ואחרים שגורמים למרבית חובבי השעונים לתחושות כאלו ואחרות. מונחים כמו אינהאוס, Haute Horlogerie, טורביון או פרפטואל קלנדר הם מונחים שיגרמו לכל חובב שעונים לחייך בהתלהבות כמו ילד קטן. לעומתם, מונחים כמו רשימת המתנה, מהדורה מוגבלת או רפליקה יגרמו לכל חובב שעונים, בדרך כלל, להתגרד באי נוחות. לרגל יום העצמאות ה-74 למדינת ישראל, הגורו החליט שזה זמן נהדר להתעמק במושג נוסף מעולם השעונים שמוזכר מדי פעם אצלנו בכתבות, אבל מעולם לא הכרנו אותו בצורה מקיפה – יצרני שעונים עצמאיים.

אז מה זה בכלל יצרני שעונים עצמאיים?

המונח עצמאות מתייחס לעצמאות של מדינה. כשאנחנו לוקחים את המונח הזה ומנתחים אותו בהקשר של עולם השעונים, הכוונה היא ליצרני שעונים שעצמאיים מתלות בקונגלומרטים הגדולים – קבוצת סווטש, רי׳צמונט, קרינג, LMVH ואחרות.

אבל ההגדרה הזאת מעט בעייתית. הרי לפי ההגדרה הזאת גם אודמר פיגה, פטק פיליפ ואפילו רולקס הן יצרניות שעונים עצמאיות, שכן הן אינן חלק מקונגלומרטי הענק בתעשיית השעונים. כאן נכנס תנאי נוסף להגדרה ״יצרן שעונים עצמאי״ בעולם השעונים – מדובר, כמעט תמיד, ביצרניות שעונים שנוסדו לאחר שנת 2000.

רגע, לפני שנתקדם, גם כאן אנחנו קצת מסתבכים עם ההגדרה הזאת. הרי לפי ההגדרה הזאת, כמעט כל יצרנית מיקרוברנד היא יצרנית שעונים עצמאית. אז מצד אחד אפשר להגיד שההגדרה הזאת נכונה ולמעשה יצרנית המיקרוברנד הן גם יצרניות עצמאיות. אבל בדרך כלל כשאנחנו מתייחסים למונח יצרני שעונים עצמאיים אנחנו מתייחסים ליצרני על. גאונים הורולוגיים, או במקרים מסוימים, אם תרצו, משוגעים הורולוגיים …

מה מיוחד בהם?

זה אולי נשמע לנו קצת מוגזם, אבל כשיצרנית שעונים היא חלק מקבוצה כמו LVMH או ריצ׳מונט, היא בדרך כלל צריכה להתנהל לפי אסטרטגיה שמוכתבת לקבוצה כולה על ידי הנהלת הקבוצה. אף אחד לא יגיד לכם את זה מפורשות, אבל ב-LVMH לא ירשו לטאג הויר לפלוש לקטגוריות שוק שבהן הובלו חזקה, או למשל בקבוצת סווטש אף אחד לא יתן למישהו בלונג׳ין לחלום על לשחרר לשוק שעון שיכול לאיים, בטעות, על סדרה כזאת או אחרת של מותג הדגל של החברה, אומגה.

יצרני שעונים עצמאיים - ה-Bespoke 1941 של גרונפלד.
יצרני שעונים עצמאיים – ה-Bespoke 1941 של גרונפלד.

המדיניות הזאת מגבילה את היצירתיות של אותן יצרניות שעונים ומשאירה להן מרחב תמרון מצומצם למדי בכל הקשור לעיצוב וחדשנות. כאן המקום שבו יצרני שעונים עצמאיים מתבלטים לעומת יצרניות שעונים מסורתיות. כשמדובר במותג שהוא לא חלק מקבוצת מותגים, הוא יכול להתנהל בצורה עצמאית לחלוטין, ללא הגבלות כלשהן, כשהוא יכול להרשות לעצמו לייצר כל שעון שעולה בדעתו כמעט.

למעשה יצרני שעונים עצמאיים יכולים להביא לידי ביטוי את היצירתיות ויכולות האומנות שלהם (חריטות, שיבוץ אבני חן, צביעה ועוד) בשעונים שלהם בצורה כמעט מוחלטת.

יצרני שעונים עצמאיים - שעון של קארי וויטליינן. מקור - thewatchindex.
יצרני שעונים עצמאיים – שעון של קארי וויטליינן. מקור – thewatchindex.

בנוסף, כשמדובר ביצרני שעונים עצמאיים, אנחנו בדרך כלל מדברים על ייצור במספרים נמוכים מאוד. לרוב מדובר על משהו בין שעונים בודדים לעשרות שעונים. למעשה, מדובר כאן על חסרון ויתרון.

הנתון הזה הופך לחסרון אם אתם בעלי ממון ורוצים לרכוש את השעונים של אחד מיצרני השעונים העצמאיים, אבל לצערכם השעון הזה יוצר בכמות מצומצת מאוד ובעלי ממון ופרסום הספיקו לרכוש אותו לפני שהספקתם להגיד ג׳ק רובינזון. מצד שני, הנתון הזה הוא גם אחד היתרונות המשמעותיים של יצרני שעונים עצמאיים על פני יצרני שעונים מסורתיים. העובדה שמדובר בייצור במספרים נמוכים מאוד מאפשר לאותם יצרנים עצמאיים להטמיע בקרת איכות כמעט חסרת תקדים בעולם השעונים, כזאת שניתן למצוא אצל יצרניות על כמו פטק פיליפ או ושרון קונסטנטין.

יצירתיות ואומנות

אמנם עדיין לא הכרנו באופן רשמי יצרני שעונים עצמאיים, אבל אנחנו מתארים לעצמנו שאת השמות שנזכיר כאן מרבית הקוראים שלנו מכירים. כשאנחנו כותבים יצירתיות ואומנות, חשוב להדגיש כי מדובר ככל הנראה ברמות הגבוהות ביותר שניתן למצוא בעולם השעונים כולו, כששוב פעם, הדבר מתאפשר מעצם היותן של החברות הללו עצמאיות וקטנות באופן יחסי.

יצירת אומנות מבית גרובל פורסי. מקור - gearpatrol.
יצירת אומנות מבית גרובל פורסי. מקור – gearpatrol.

תחשבו למשל על השעונים של Urwerk ותנסו לחשוב על יצרנית שעונים מוכרת נוספת שמתנסה בתצוגות שעה כל כך לא סטנדרטיות. תחשבו על השעונים של MB&F ותנסו להיזכר ביצרניות שעונים נוספות שניתן לזהות בקלות רבה כל כך שעונים שלהן כמו השעונים של MB&F.

תחשבו על כמה מיצירות המופת של F.P Journe ותנסו להיזכר ביצרנית שעונים נוספת שיכולה להציע יצירתיות מדהימה כל כך בשעונים שלה, כפי שאפשר למצוא בשעונים של F.P Journe.

יצרני שעונים עצמאיים - שעון של FP JOURNE. מקור - the watch index.
יצרני שעונים עצמאיים – שעון של FP JOURNE. מקור – the watch index.

אבל הדוגמה הבולטת ביותר ליצירתיות ואומנות, אם אתם שואלים את הגורו, היא ככל הנראה פיליפ דופור, מי שנחשב על ידי רבים ליצרן השעונים המוכשר ביותר בדור האחרון. כל שעון של הגאון ההורולוגי הזה הוא פשוט חגיגה לעיניים לחובבי שעונים, כשעשירי העולם עומדים בתור כדי לקנות את אחת מיצירות המופת שלו.

יצרני שעונים עצמאיים – למה הם עושים את זה? 

סביר להניח שאם אתם קוראים את המגזין שלנו, אתם חובבי שעונים. אתם מן הסתם דואגים להתעדכן בחדשות האחרונות על שעונים כאלו ואחרים כאן באתר או במגזינים אחרים מסביב לעולם. סביר להניח כי חלק מאיתנו יהיו חובבי שעונים נלהבים יותר מאחרים. אם אתם שואלים אותנו, חובבי השעונים הגדולים ביותר הם יצרני השעונים העצמאיים. מדובר באנשים עם תשוקה עמוקה במיוחד, לעולם ההורולוגיה.

פיליפ דופור - יצרן השעונים הטוב בדורנו? מקור - monochrome watches.
פיליפ דופור – יצרן השעונים הטוב בדורנו? מקור – monochrome watches.

סביר להניח שחלק מהקוראים שלנו חושבים לעצמם עכשיו – ״אבל גם לי יש תשוקה עמוקה לדייטונה, רויאל אוק או נאוטילוס״. אז לא, לא מדובר בתשוקה כזאת. מדובר באנשים שחיים, נושמים, אוכלים והולכים לישון עם עולם השעונים. אנשים שמסתכלים על שעון וחושבים ״איך אני יכול לעשות את זה טוב יותר״, ״מה אפשר לשנות כאן״, ״מה אפשר ללמוד מזה״ ועוד.

קחו לדוגמה את דניס פלז׳ולה (Denis Flageollet), אחד מהמייסדים של יצרנית השעונים העצמאית De Bethune. בראיונות שונים של פלז׳ולה הוא סיפר כי המוטו שלו, לפיו הוא חי ונושם כדבריו הוא – ״לא בהכרח תעשה יותר, אבל תעשה זאת טוב יותר״. את המוטו הזה הוא מיישם בכל אחד ואחד מהשעונים של החברה.

מקסימיליאן בוסר (Maximilian Büsser), מייסד MB&F סיפר בראיונות אחרים כי המוטיבציה שלו מגיעה ״מהרצון לשבור את שרשראות המסורת …״.

רג’אפ רג’אפי (Rexhep Rexhepi) המייסד של Akrivia סיפר במספר הזדמנויות שונות כי המוטו שלו הוא ״תכוון הכי גבוה שאפשר, דברים יסתדרו מעצמם״. את הסלוגן הזה הוא מיישם לחלוטין בשעונים הנפלאים שלו.

השמות הבולטים בעולם יצרני השעונים העצמאיים 

תסלחו לנו מראש אם אנחנו שוכחים שם כלשהו ברשימה הזאת, כי כל יצרן שעונים עצמאי, כבודו במקומו מונח. לכל אחד ואחד מהם יש ייחודיות משלו ואת הקסם שלו, אבל אם ננסה להכניס את כולם לכתבה הזאת, נסיים אותה ככל הנראה בשבוע הבא ….

פיליפ דופור

כפי שציינו, דופור נחשב אולי לגדול יצרני השעונים בדור שלנו. לאחר היסטוריה עשירה ביצרניות שעונים נחשבות כמו יגר לה קולטרה ואודמר פיגה, לאורך שנים רבות, יצא דופור לדרך עצמאית. דופור נחשב אולי לשם הבולט ביותר בקטגוריית יצרני השעונים העצמאיים ולדעת רבים השעונים שלו הם גם האיכותיים ביותר בקטגוריה הזאת. דופור מייצר את כל השעונים שלו בעצמו, כמעט לבדו, כשאת העזרה היחידה הוא מקבל מבתו ועוזר צעיר.

F.P Journe

מאחורי המותג F.P Journe עומד פרנסואה פול זו׳רן, יצרן שעונים גאון, בעל ניסיון של מעל ל-30 שנה בעולם השעונים. המותג F.P Journe, ביחד עם פיליפ דופור, נחשבים ככל הנראה לדובדבן שעל הקצפת של עולם שעוני היוקרה, כשכמעט כל שעון של המותג הקסום הזה הוא יצירת אומנות בפני עצמו.

קרי ווייטליינן 

יצרן שעונים ממוצא פיני, המתגורר בשוויץ. וויטליינן השיק את המותג העצמאי שלו בשנת 2002, כששלוש שנים לאחר מכן הוא משיק שעון שהיה הראשון בעולם – ה-Decimal repeater sounding hours. אם ריפיטר רגיל מנגן את רבעי השעה שחלפו, השעון של ווייטליינן מנגן מקבצים של עשר דקות ולאחר מכן את הדקות.

בנימה אישית – צוות ווטשגורו פגש את וויטליינן אישית בתערוכת באזלוורלד ז״ל האחרונה, בשנת 2019. מעבר לעובדה שמדובר ביצרן שעונים גאון, מדובר גם באדם מיוחד מאוד, חביב מאוד, עם סבלנות רבה, שהקדיש לנו זמן רב מעבר לזמן שהוקצב לנו, כשהוא מסביר בהתלהבות ובתשוקה על השעונים שלו, איך הוא מייצר אותם ומה המסר שהוא מנסה להעביר באמצעותם.

רומיין גוטייה

יצרן שעונים עצמאי קסום נוסף, שהשיק את המותג העצמאי שלו בשנת 2006. כל שלב ושלב שקשור לייצור שעונים מבוצע כאן אינהאוס. החל מתהליך העיצוב של השעונים, הייצור שלהם וההרכבה שלהם ועד לרגולציות למנגנונים.

לורן פרייה

יצרן שעונים עצמאי, שמתמחה בשעונים שבמבט ראשון נראים כמו שעוני דרס אלגנטיים, אבל כשמתעמקים בהם, אפשר להבחין ברמת גימור מהגבוהות ביותר בעולם השעונים. פרייה מגיע עם הסיפור המעניין ביותר ככל הנראה בעולם השעונים, כשבעברו היה נהג מרוצים חצי-מקצועי, שהגיע למקום השלישי במירוץ הלה-מן בשנת 1979, כשהוא מסיים אחרי פול ניומן האגדי!

קונסטנטין חייקין

יצרן השעונים הרוסי-יהודי, מזוהה בעיקר בגלל שעון הג׳וקר שלו, אבל מדובר באחד מיצרני השעונים העצמאיים הבולטים בקטגוריה הזאת ומי שנחשב ליצרן השעונים הטוב ביותר ברוסיה. גם בעולם יצרני השעונים העצמאיים, בו אפשר למצוא כאמור את יצרני השעונים היצירתיים ביותר בעולם, חייקין מצליח לבלוט עם השעונים שלו והסגנון הייחודי המזוהה עמו כל כך.

גרובל פורסי

צמד יצרני השעונים רוברט גרובל (Robert Greubel) וסטיבן פורסי (Steven Forsey) נקראים על ידי רבים ״יצרני השעונים של יצרני השעונים״ או ״Watchmaker’s Watchmaker״. אם הכינוי הזה מוכר לכם, אתם לא טועים, הוא מזוהה עם יגר לה קולטרה. הכינוי הזה אמור לבטא את הרמה הגבוהה של גימור ומורכבות טכנית שאפשר למצוא בשעונים של המותג הזה, שאחד מסימני ההיכר שלו הוא גוף שעון שמותאם לצורת המנגנון, במקום להתאים את צורת המנגנון לגוף השעון …

גרונפלד (Grönefeld)

האחים ההולנדיים טים גרונפלד (Tim Grönefeld) ובארט גרונפלד (Bart Grönefeld), נקראים ״האחים ההורולוגיים״. האחים גרונפלד הם דור שלישי ליצרני שעונים, כשלמשפחת גרונפלד יש היסטוריה ארוכת שנים בעולם השעונים, שמתחילה עוד בשנת 1912. השעונים של האחים ההולנדיים משלבים מסורות ייצור ואומנות עתיקות לצד חידושים הורולוגיים.

אנחנו יודעים שיש עוד שמות בולטים רבים שלא ציינו ברשימה הזאת, אבל אנחנו מתארים לעצמנו שגם אם היינו מכפילים או משלשים את הרשימה הזאת, עדיין היינו מוצאים יצרן שעונים עצמאי כזה או אחר שפספסנו, שאחד מקוראינו לא היה סולח לנו על ההשמטה שלו …

למה אנחנו כל כך אוהבים אותם?

כשאנחנו חושבים על עולם שעוני היוקרה, בדגש על שעונים שוויצריים, סביר להניח שאנחנו מדמיינים שען שוויצרי, שעובד אל מול הנוף של ז׳נבה או לה-לוקלה, מסדנה ציורית ושלווה כלשהי, כשהוא מבלה את יומו מבוקר ועד ערב, לאורך ימים רבים, כשהוא מייצר שעון אחד. אולי אנחנו חושבים על שמות כמו ז׳ורז׳ פברה-ז׳קו, מייסד זניט או אנטואן לה-קולטרה, מייסד יגר לה-קולטרה. בפועל? המציאות רחוקה מאוד ממה שאנחנו מדמיינים.

קארי וויטליינן מציג לצוות ווטשגורו את אחד השעונים שלו בתערוכת באזלוורלד 2019.

קארי וויטליינן מציג לצוות ווטשגורו את אחד השעונים שלו בתערוכת באזלוורלד 2019.
קארי וויטליינן מציג לצוות ווטשגורו את אחד השעונים שלו בתערוכת באזלוורלד 2019.

מרבית יצרניות השעונים השוויצריות כיום עובדות כמפעלים תעשייתיים מודרניים לכל דבר ועניין. המקום היחיד שבו נשאר עדיין אפשר למצוא את אותה תמונה ציורית של שען שעובד ימים כלילות, לאורך שבועות רבים, אם לא לאורך חודשים רבים, על שעון אחד, היא בעולם יצרני השעונים העצמאיים.

למעשה, אפילו לא צריך לדמיין את הסיטואציה הזאת. אנחנו בטוחים שאם תהיו ממש נחמדים ותתאמו מראש, תוכלו לבקר אצל מרבית יצרני השעונים העצמאיים ולצפות באחד מהם במהלך העבודה שלו.

לסיכום

צוות ווטשגורו ביקר בתערוכת באזלוורלד 2019, תערוכת באזלוורלד האחרונה שהתקיימה. התערוכה מתחלקת לשני אולמות-בניינים. הבניין הראשי והגדול הוא הבניין שבו מרוכזים השמות הגדולים של התעשייה – טאג הויר, הובלו, זניט, פטק פיליפ, רולקס, טודור, ברייטלינג, אוריס, סייקו, גרנד סייקו ועוד רבים וטובים.

האולם השני, הקטן הרבה יותר, הוא אולם יצרני השעונים העצמאיים. בעוד האולם הגדול יותר עמוס וגדוש, עם מגוון עצום של שעונים, האולם הקטן יותר נראה צנוע הרבה יותר, עם מבחר מצומצם מאוד של שעונים. אם תרצו, אפשר להגיד כי באולם הגדול יותר הכוכבים הם השעונים עצמם. באולם הקטן יותר, הכוכבים הם יצרני השעונים.

אם תשאלו את כל צוות ווטשגורו שביקר בתערוכה, מה הוא זוכר יותר, את השעון-שעונים החדשים של זניט, רולקס או הובלו, או את השיחות עם יצרני שעונים עצמאיים כמו קארי וויטליינן, האחים גרונפלד, כריסטיאן ואן דר קלאו או רג׳אפ רג׳אפי, אנחנו בטוחים שתשמעו מכולם כי המפגש עם אותם שענים-אמנים היה מרגש הרבה יותר.

לדעת שהאדם שמסביר לך כרגע על השעון הוא זה שתכנן כמעט כל רכיב ורכיב בשעון, מהמנגנון ועד לגוף ולוח השעון, זה שבמרבית המקרים גם הרכיב בעצמו את השעון וזה שבעצם הודות לחזון שלו אותה יצירת מופת הגיעה לעולם, הופך את השעון למרגש הרבה יותר. במקרים רבים, ניתן היה להרגיש את החיבור האישי של אותם יצרני שעונים לכל אחד ואחד מהשעונים שהוצגו בפנינו.

אנחנו מקווים שבפעם הבאה שתשמעו על שעון חדש מיצרן שעונים עצמאי כזה או אחר, תעריכו קצת יותר את השעון, תהליך היצירה הקסום שמאחוריו או שבעצם, תעריכו הרבה יותר את האומן שעומד מאחוריו …