כתבנו לכם על ההיסטוריה של דגם הדיי-דייט, המכונה גם רולקס פרזידנט. הגאונות שמאחורי המהלך הצדיקה מבחינתנו כתבה שלמה ונפרדת לסיבות בגינן הדיי-דייט קיבל את שמו המפורסם – הפרזידנט – שניתן להניח כי הוא אפילו יותר מוכר מהשם המקורי של הדגם. בכתבה זו ננסה להתחקות אחר העונדים את השעון, ועל ידי כך להבהיר מעט את העומד מאחורי הכינוי המפורסם הזה.

אחת הפרסומות המפורסמות לרולקס פרזידנט, משנת 1966
אחת הפרסומות המפורסמות לרולקס פרזידנט, משנת 1966, שנים לא רבות לאחר השקת הדגם (מקור: Fratello Watches)

רולקס, הציגה את הפרזידנט בשנת 1956, והוא עבר מספר רב של שינויים ושכלולים מאז. יחד עם זאת, הדגם לא השתנה מבחינה עיצובית כמעט, וב-60 וקצת שנות ייצורו השעון שומר על עיצוב זהה – עיצוב שמפעם לפעם מקבל נגיעות עדכניות של סוגי המתכת מהן הקייס מיוצר, או לחלופין לוחות בעיצובים ובצבעים שונים. הוא היה השעון הראשון בעולם שהציג תאריכון יחד עם תצוגת יום בשבוע, בשעון אוטומטי לחלוטין עם תקן כרונומטר וקייס עמיד במים. השנים עברו והפרזידנט לא השתנה, כאשר רוב השינויים שהדגם עובר הם במנגנון, שינויים המאפשרים, לדוגמא, החלפה זריזה ונפרדת בין התאריך ליום בשבוע וכיוון השעות, ללא תלות של האחד בשני.

עוד מימיה הראשונים, חברת רולקס הייתה חלוצה בכל הנוגע לתחום המכירות והשיווק של שעונייה. לקברניטי החברה היה חשוב עוד מימיה הראשונים למצב את עצמה כמותג יוקרתי, ומעבר לעבודה הבלתי פוסקת על טכנולוגיות חדשות שלא היו קיימות בענף השענות (כמו הקייס עמיד למים, למשל), בהנהלת רולקס עבדו קשה כדי שלשעונים החדשניים שלהם יהיו עונדים רמי-מעלה. כיום, ישנה מחלוקת רבה סביב חדשנותה של רולקס בשנים האחרונות, אבל סביב הצלחת המותג והפיכתו הלכה למעשה לאייקון יש תמימות דעים מוחלט בקרב כלל ענף השענות.

אנרי גיזאן, רמטכ"ל צבא שוויץ
אנרי גיזאן, רמטכ”ל צבא שוויץ במהלך מלחמת העולם השנייה (מקור: Jake’s Rolex World)

החברה הציגה את הדיי-דייט, כאמור, ב-1956, כאשר מחלקת המחקר והפיתוח שלה עוד שוקדת על רעיונות חדשניים להכניס לשעונים, ובמקרה של הדיי-דייט, הלוא הוא הפרזידנט, מה שנבחר היה תצוגת יום, נוסף לתצוגת התאריכון. החברה הייתה כבר בת 53 באותה עת, צעירה במונחים של ענף השענות השוויצרית, ועדיין – ההנהלה רצתה לראות כיבוש מוחלט של ענף השעונים באירופה בפרט ובעולם בכלל.

האסטרטגייה של האנס ווילסדורף, מייסדה האגדי של רולקס, הייתה ברורה – לצייד את האנשים המדוברים ורבי ההשפעה ביותר בעולם בשעונים של רולקס, והשאר כבר יעשה את שלו. את יישומו של הרעיון הגאוני הזה, ווילסדורף התחיל בביתה של רולקס – שוויץ.

בזמן מלחמת העולם השנייה, שוויץ הייתה מוקפת במדינות הציר ובמדינות הכבושות שלהן, מצב בעייתי לכשעצמו, ובעייתי שבעתיים כשלוקחים בחשבון ששוויץ ברובה חצויה מבחינת האוכלוסיות שלה, כאשר הצד המזרחי בעל שורשים גרמניים, והצד המערבי בעל שורשים צרפתיים, באופן שרירותי. לגרמניה הנאצית הייתה תוכנית פלישה מפורטת לשוויץ, תוכנית שלא יצאה לפועל לבסוף – אבל רוחות המלחמה לא פסחו על המדינה.

הממשלה מנעה באופן מוחלט פעילות של מפלגות או אזרחים לטובת מי מהצדדים במהלך המלחמה והשתדלה לשמור על ניטרליות רבה ככל האפשר, יחד עם קליטת פליטים, ושמירה על הרתעה מפני פלישה גרמנית. אדריכל ההרתעה הזו היה אנרי גיזאן – רמטכ”ל הצבא השוויצרי במהלך מלחמת העולם השנייה. גיזאן מונה לגנרל – דרגה השמורה בשוויץ לשימוש בעיתות חירום בלבד – ב-1939 (גיזאן היה האדם הרביעי בהיסטוריה של שוויץ שמונה לדרגה זו), והוטל עליו להגן על המדינה במהלך שנים סוערות אלו. למרות שבממשלה השוויצרית היו קולות רבים שהתעקשו לשמור על ניטרליות, גיזאן סירב לשבת בחיבוק ידיים, ובמסגרת החשש מפלישה גרמנית – הגה גיזאן תוכנית כנגד מהלך עתידי אפשרי שכזה של הצבא הנאצי – למרות הניחתות המספרית והמחסור בחימוש הולם בצבא שוויץ.

תוכניותיו של גיזאן צלחו, ואכן פלישה של גרמניה לשוויץ מעולם לא הגיעה. הוא התפטר מתפקידו מיד בסוף מלחמת העולם השנייה, לאחר שביצע את המשימה שהוטלה עליו, ולאחר שהוא הוכר על ידי הציבור בשוויץ כגיבור לאומי. בהלווייתו, בשנת 1960, השתתפו למעלה מ-300 אלף איש.

גיבור לאומי זה בדיוק מה שחיפשו ברולקס. מהר מהר רצו בחברה לתפוס בדיוק את שעון מספר 50,000 שיצא משערי המפעל אשר קיבל את תקן הכרונומטר, ולהעניקו לגיזאן, שקיבל אותו בשמחה. כעת, כשגיבור מלחמה שוויצרי עונד שעון מתוצרתה, רולקס כבשה את שוויץ, אך הדרך קדימה הייתה עוד ארוכה.

וינסטון צ'רצ'יל
וינסטון צ’רצ’יל (מקור: Pinterest)

האדם הבא עליו שמו ברולקס את פעמיהם היה וינסטון צ’רצ’יל, ראש הממשלה הבריטי במהלך רובה של מלחמת העולם השנייה. צ’רצ’יל הצטיין בהנהגתו את אזרחי בריטניה בזמן המלחמה (כשברוב תקופת הנהגתו, בריטניה עמדה כמעט לבדה מול גרמניה הנאצית ובעלות בריתה), והתפרסם, פרט להנהגתו הצבאית, גם בזכות הנאומים חוצבי הלהבות שנשא לעם הבריטי, נאומים שרוממו את המורל למרות המצב הקשה בשטח. גרמניה הנאצית נכנעה, בסופו של דבר, אך צ’רצ’יל – למרבה ההפתעה – הפסיד בבחירות שנערכו בבריטניה מיד לאחר המלחמה.

הפסדו של צ’רצ’יל בבחירות (שבתחילת שנות ה-50 ניצח בהן שוב) לא כל כך העסיק את רולקס, ובתור אחד מהמדינאים הדגולים בהיסטוריה, בחברה רצו להכניס גם אותו לאוסף המכובדים שעונדים שעונים מתוצרתה. השעון ה-100,000 שיוצר בתקן הכרונומטר במפעל, הוענק לצ’רצ’יל על ידי רולקס. לאחר שצ’רצ’יל הסכים לקבל את המתנה, הכיבוש האירופאי של רולקס הסתיים, וכעת המערכה המשיכה אל מעבר לים.

רולקס לטשו עיניהם על ותיק נוסף של מלחמת העולם השנייה, הגנרל לשעבר ולימים נשיא ארצות הברית, דווייט אייזנהאואר. אייזנהאואר היה רמטכ”ל צבא ארה”ב בזמן מלחמת העולם השנייה, והיה מאדריכלי הפלישה לנורמנדי. שנים לא רבות לאחר המלחמה הוא התמודד במירוץ לנשיאות, מירוץ שהסתיים בשנת 1953 עם הכתרתו של אייזנהאואר לתפקיד הנשיא האמריקאי ה-34.

את שעון מספר 150,000 שיוצר בתקן הכרונומטר במפעל רולקס, במקרה הזה מדגם הפרזידנט, העניקה החברה לאייזנהאואר, ששמח לקבלו. אייזנהאואר נראה בצילומים רבים מתקופת מערכת הבחירות שלו, ולאחר הכתרתו, עונד שעון זהב של רולקס, ונראה שזמן לא רב לאחר מכן הכינוי הנצחי החל לדבוק בדגם הדיי-דייט, לא רחוק ממועד להשקתו. הפרזידנט האישי של אייזנהאואר מוצג היום ב-Presidential artifacts collection, מוזיאון שמציג חפצים שונים ששימשו מגוון נשיאי ארה”ב מאז ומעולם.

דוויט אייזנהאואר, נשיא ארה"ב באותה עת
דוויט אייזנהאואר, נשיא ארה”ב באותה עת, על כריכת מגזין LIFE (מקור: Hodinkee)

שמועות למינהן גורסות כי דווקא אייזנהאואר היה הראשון שכינה את הדיי דייט כפרזידנט. מידת אמיתותן של שמועות אלו לא ברורה, אך אין צל של ספק כי נשיא אחד שענד את השעון בטוח ניווט את הסירה הזאת לכיוון הנכון. שני נשיאים, זה כבר סיפור אחר. לינדן ג’ונסון נבחר בשנת 1963 לנשיא ארצות הברית, לאחר רציחתו של ג’ון קנדי, וגם הוא התהדר בפרזידנט מוזהב על פרק כף ידו.

ג’ונסון אומנם לא קיבל את המתנה באופן אישי מרולקס (שלא כמו אייזנהאואר), אך שמועה אחרת מציינת כי דווקא ג’ונסון הוא זה שהדביק את הכינוי פרזידנט לדגם הדיי-דייט, פחות או יותר כי הוא נשיא, וזה השעון שהוא עונד, אז למה לא לקרוא לו כך ?

לאחר שני נשיאים באמתחתה, וכאילו כדי להקשות עוד יותר על מציאת מקורות השם פרזידנט, רולקס פרסמה את דגם הדיי דייט כ’שעונם של הנשיאים’ (‘The President’s Watch), כאשר ברור כי היא מתייחסת לנשיאים רבים ולא לנשיא בודד. פרסומת אחת הציגה יד עם חליפה מחוייטת, עלייה שעון שאין לטעות בו – הפרזידנט המוזהב – יד אשר אוחזת בטלפון אדום. השנים הן שנות המלחמה הקרה, והפרסום האדיר עוד יותר את השעון, שנענד על ידי האנשים החשובים ורבי ההשפעה ביותר בעולם.

לינדן ג'ונסון והפרזידנט שלו
לינדן ג’ונסון והפרזידנט שלו (מקור: Bob’s Watches)

בין אייזנהאואר, לינדן ג’ונסון והפרסומים של רולקס, ידוע כי גם לג’ון קנדי היה ברשותו רולקס פרזידנט. הפרזידנט הזה הוענק לקנדי על ידי לא אחרת ממרלין מונרו, לכבוד יום הולדתו ה-45. קנדי, בניגוד לאייזנהאואר וג’ונסון, ככול הנראה לא ממש ‘עף’ על השעון, והוא לא ענד אותו באותה התדירות של קודמו וממשיכו. השעון הספציפי הזה נמכר בשנת 2005 במכירה פומבית בסכום של כ-120,000 דולר.

לא רק נשיאים זכו לענוד את הפרזידנט. מפורסמים רבים אחרים גם הם פיתחו חיבה עם השנים לדגם האייקוני, בינהם ג’יי-זי, אריק קלפטון, בראד פיט, ג’ניפר אניסטון, ג’סיקה סימפסון ואמינם. גם דמותו של טוני סופרנו מהסדרה הסופרנוס, אחת הסדרות המצליחות בכל הזמנים, ענדה פרזידנט מוזהב. הרשימה הזו של אנשים מפורסמים ורבי השפעה רק הוסיפה עוד באז להילת הפרזידנט, ולמרות שאנחנו לא יודעים בוודאות ובמדוייק מהיכן הכינוי הזה הגיע, הכיוון הכללי נראה מבטיח, ועושה רושם שהכינוי הזה לא באמת ישתנה לעולם.

טוני סופרנו בגילומו של ג'יימס גנדולפיני
טוני סופרנו בגילומו של ג’יימס גנדולפיני, עונד את הפרזידנט (מקור: Jaztime)

לאתר רולקס העולמי