אם תבקשו מחובב שעונים ממוצע לתת לכם כינויים של שעונים, סביר להניח שתשמעו שמות כמו “הענק הירוק“, “באטמן” או “פפסי”. כולם שמות של שעונים נחשקים ואייקוניים של רולקס, שזכו לכינויים שהפכו במרוצת השנים לשם הנרדף שלהם. אבל בעולם השעונים יש עוד לא מעט שעונים שזכו לכינויים מיוחדים. חלקם אפילו מגניבים לא פחות מבאטמן או הענק הירוק. מוזמנים למסע בין כינויי השעונים שחייבים להכיר. הגורו מבטיח לכם שאחרי הכתבה הזאת תדעו מיד מי זאת לוסי, מי זה ג’ו סיפרט, למה לא כדאי לכם לאכול טונה ולמה אתם חייבים סטורם טרופר.

“ברונזו” – פנריי PAM382

שעון שהשיקה פנריי בשנת 2011 במהדורה מוגבלת של 1,000 יחידות. כפי שאפשר להבין מהשם שלו, גוף השעון עשוי מברונזה. כפי שאתם בוודאי יודעים, שעוני ברונזה נוטים לקבל פטינה ייחודית לאחר תקופה של שימוש וחשיפה לאוויר וללחות. השעון הזה היה לדעת רבים השעון הראשון שהחזיר לחיים את טרנד הברונזה. בעקבותיו אימצו יצרניות שעונים נוספות את השימוש במתכת הזאת לגופי השעונים שלהן.

כינויי השעונים שחייבים להכיר - ברונזו של פנריי. מקור - Watchonista.
כינויי השעונים שחייבים להכיר – ברונזו של פנריי. מקור – Watchonista.

“ג’ו סיפרט” – הויר אוטביה רפרנס 1163

בשנת 1968 נכנס נהג מירוצי הפורמולה 1 ממוצא שוויצרי, ג’ו סיפרט, לספרי ההיסטוריה. סיפרט היה מתמודד שנחשב למתמודד “פרטי”. כלומר – כזה שלא עומדת מאחוריו קבוצה כמו פרארי או רנו. סיפרט זכה בגרנד פרי הבריטי כשהוא מקדים את הנהג של קבוצת פרארי. יצרנית השעונים שהייתה מזוהה אז כמעט יותר מכל יצרנית אחרת עם ענף המירוצים, הייתה הויר. הויר השיקה מספר שעוני כרונוגרף באותם שנים, שהפכו לפופולריים במיוחד בקרב נהגי המירוצים. חלק מהשעונים הללו קיבלו כינוי כזה או אחר, על שם הנהג שענד אותם ולפי לוח השעון שהיה מזוהה עם אותו שעון. ה”ג’ו סיפרט” הוא שעון הויר אוטביה רפרנס 1163, שמגיע עם לוח פנדה – לוח לבן עם זוג לוחות קטנים בשעות 3 ו-9. סמני השעות ומחוג שניות הכרונוגרף מגיעים בצבע כחול-תכלת והשעון עצמו מגיע עם גוף “כרית” ורצועת עור. אם היוקרה של סיפרט לא מספיקה לכם, נציין כי לא מעט נהגי מירוצים ענדו שעוני סיפרט באותן שנים. אפילו סטיב מקווין האגדי …

הויר 1163 - ג'ו סיפרט. מקור - Rarebirds.
הויר 1163 – ג’ו סיפרט. מקור – Rarebirds.

ברייטלינג “לוסי” 

אתם בוודאי יודעים שלברייטלינג יש היסטוריה ארוכה עם ענף התעופה. למעשה, ככל הנראה מדובר בחברה המזוהה ביותר עם שעוני תעופה. בשנת 1953 השיקה ברייטלינג את שעון ה-765 AVI. אם תסתכלו היטב בתמונה של השעון, תגלו חלונית בשעה 3 של השעון, שנראית כמו תאריכון. אבל למעשה, לא מדובר בתאריכון, אלא בספירה לאחור של 15 דקות. לפני שטייסים יוצאים למשימה הם נדרשים לבצע סדרת בדיקות באורך של 15 דקות. כדי לסייע להם לדעת במהירות כמה זמן עבר מאז שהתחילו את הבדיקות, השיקה ברייטלינג את ה-765. אבל מה שמעניין עוד יותר בשעון הזה הוא הכינוי שלו הוא זכה – “לוסי”.

ברייטלינג לוסי. מקור - Watchintyme.
ברייטלינג לוסי. מקור – Watchintyme.

אבל מי זאת לוסי?!

אתם בוודאי שואלים את עצמכם – מי זאת לוסי? האם זאת דוגמנית? טייסת היסטורית? אולי אשת אצולה? התשובה שלילית. לוסי הוא הכינוי שהוענק לשלד שנמצא בשנת 1974 בעמק נהר האוואש שבאתיופיה. מדענים מעריכים כי גילו של השלד הוא כ-3.2 מיליון שנים. השלד משויך למין שקדם להומו ספיינס, המין שאליו שייך האדם הנבון המודרני. על פי ההערכות, לוסי הייתה בגובה של כ-1.1 מטרים ומשקלה היה 29 ק”ג. אז מה ללוסי ולברייטלינג? ובכן, כמו שלוסי נחשבת לאב הקדמון של מין ההומו ספיינס, כך הרפרנס הזה נחשב לדגם הראשון בסדרה מבין מספר גרסאות של ה-765. לא הבנתם? זה בסדר, גם הגורו עדיין לא מעכל את זה …

סייקו “טונה”

סייקו היפנית השיקה מספר שעוני צלילה לאורך השנים, אבל אין ספק כי הבולט ביותר מביניהם – תרתי משמע, הוא הטונה. לפעמים קוראים לו גם “פחית טונה”, אבל בשורה התחתונה, מדובר באותו רעיון. שעון מאסיבי בגודל של 48 מ”מ עם בזל גדול, שנראה כמו פחית טונה. סייקו פיתחה את השעון לאחר שקיבלה מכתב מקבוצה של צוללנים מקצוענים שהתלוננו כי שעוני הצלילה באותן שנים פשוט לא עמדו בעומס הנדרש מהם. בתגובה השיקה סייקו את מודל 6159-7010, שנקרא היום “סבא טונה” על ידי חובבי המותג. השעון הגיע עם המסגרת החיצונית שעוטפת את הבזל, שבזכותה זכה השעון לכינוי “טונה”.

כינויי השעונים שחייבים להכיר - סייקו "סבא טונה". מקור - Fratello Watches.
כינויי השעונים שחייבים להכיר – סייקו “סבא טונה”. מקור – Fratello Watches.

 זניט “נערת השער”

בשנת 1969 השיקה זניט השוויצרית את שעון האל פרימרו A3818, שהגיע עם לוח שחור. אמנם מדובר בשעון נפלא, כמו לא מעט שעונים של זניט, אבל זה עדיין לא מסביר את הכינוי שלו. נערת השער. אז למה קוראים לו נערת השער? כי הוא הופיע על כריכת הספר “Zenith: Swiss Watch Manufacture Since 1865”. ספר בהוצאת מנפרד רוסלר, שמכסה את ההיסטוריה העשירה והמפוארת של זניט לאורך השנים. בתחילת השנה השיקה זניט גרסה מחודשת לשעון הזה, כשגם זניט בעצמה השתמשה בכינוי “נערת השער” לשעון החדש.

נערת השער של זניט. מקור - WATCHTIME INDIA.
נערת השער של זניט. מקור – WATCHTIME INDIA.

רולקס “פוסי גאלור”

אנחנו יודעים שהבטחנו לכם כינויים של שעונים שהם לא רולקס. אבל אתם יודעים שאין רשימה של שעונים בלי רולקס. אז קבלו כינוי כל כך מגניב שאי אפשר לוותר עליו. רפרנס 6542 של רולקס הוא שעון ה-GMT הראשון של החברה. השעון הגיע עם בזל הבקליט המפורסם, שהיה שביר וקצת רדיואקטיבי. את השם (המגניב, אתם חייבים להודות) הוא קיבל בגלל מי שענדה אותו בסרט “ג’יימס בונד”. השחקנית הונור בלאקמן, בתפקידה בדמות הרשע בסרט גולדפינגר. גאלור משמשת כטייסת האישית של בונד ולכן היא עונדת את שעון ה-6542.

כינויי השעונים שחייבים להכיר - רולקס פוסי גאלור. מקור - CHRONO24.
כינויי השעונים שחייבים להכיר – רולקס פוסי גאלור. מקור – CHRONO24.

אודמר פיגה “סטורם טרופר”

אם הייתה תחרות של כינויים מגניבים לשעונים, אפשר להגיד שמצאנו את המנצח. לפחות אם אתם שואלים את הגורו. אם אתם לא יודעים מה זה סטורם טרופר, הגורו שולח אתכם מיד לצפות בסרטי “מלחמת הכוכבים”. הסטורם טרופרס (חיילי הסערה) הם יחידת העילית של האמפריה הגלקטית. הסטורמטרופרז לובשים בגדים לבנים מכף רגל ועד ראש. ממש כמו (טוב, נו, כמעט) השעון של אודמר פיגה. מדובר בשעון רויאל אוק אופשור, בקוטר של 44 מ”מ שמגיע בגוף העשוי מסגסוגת קרמית לבנה. השעון מגיע עם רצועת גומי לבנה, לוח לבן ולוחות כרונוגרף שחורים. אנחנו לא יודעים אם ג’ורג’ לוקאס היה מכניס את אודמר פיגה לעולם הבדיוני של הסרטים שלו. אבל דבר אחד בטוח – אם הוא היה מחפש שעון ליחידת הסטורם טרופרס, אנחנו כבר די בטוחים במה הוא היה בוחר …

הסטורם טרופר של אודמר פיגה. מקור - PINETEREST.
הסטורם טרופר של אודמר פיגה. מקור – PINETEREST.
דארת' ויידר וסטורם טרופרז. מקור - QUORA.
דארת’ ויידר וסטורם טרופרז. מקור – QUORA.

הויר “דארק לורד”

אם אנחנו כבר בעולם של סרטי מלחמת הכוכבים, תרשו לנו להציג לכם עוד שעון אחד. השעון הקודם היה השעון של הסטורם טרופרז. עכשיו אנחנו עוברים לשעון של המפקד של הסטורם טרופרז – דארת’ ויידר האגדי. בניגוד לסטורם טרופרז שהגיעו בלבוש שכולו לבן, דארת’ ויידר לובש כולו שחור. אז איזה שעון הוא היה עונד? נכון, שעון שכולו שחור. שעון ה-הויר מונאקו רפרנס 74033N זכה לכינוי “Dark Lord” – “הלורד השחור”. מדובר בשעון הויר מונאקו בגוף שעבר טיפול PVD בצבע שחור, לוח שחור ורצועת עור שחורה. הצבעים היחידים בשעון הם כתום ולבן ששוברים מעט את המראה הקודר כל כך שלו.

הויר "דארק לורד". מקור - ONTHEDASH.
הויר “דארק לורד”. מקור – ONTHEDASH.

דיסקו וולנטה 

אם הדבר הראשון שעלה לכם בראש זה יאללה דיסקו, אתם טועים. פטק פיליפ היא בערך יצרנית השעונים האחרונה בעולם שהיינו מקשרים למילה דיסקו. אבל פירוש המילים דיסקו וולנטה (Disco Volante) באיטלקית זה “הצלחת המעופפת”. לאורך השנים מספר שעונים קיבלו את הכינוי הזה, בגלל שהגיעו בצורה עגולה ושטוחה יחסית. עם זאת, הדוגמה הקלאסית ביותר לשעון כזה היא ככל הנראה פטק פיליפ רפרנס 2552. פטק פיליפ השיקה את השעון הזה בשנת 1954 והוא היה בייצור במשך שש שנים בלבד. השעון מייצג תקופה נהדרת בשנים שאחרי מלחמת העולם השניה בתעשיית השעונים. בתקופה זו יצרניות השעונים התנסו במספר רב של גופי שעונים מיוחדים ואחד מהם היה הדיסקו וולנטה של פטק פיליפ. השעון הגיע עם בזל מדורג ורחב יחסית, מה שהקנה לו את המראה הצלחתי שלו. בתוך השעון שילבה פטק פיליפ את קליבר 12-600 שלה. אם המספר הזה לא אומר לכם משהו – אז אתם מוזמנים להכיר את המנגנון האוטומטי הראשון של החברה.

שעון דיסקו וולנטה של פטק פיליפ. מקור - OMEGA FORUMS.
שעון דיסקו וולנטה של פטק פיליפ. מקור – OMEGA FORUMS.

נינה רינדט

יוכן רינדט האוסטרי היה נהג מרוצים במרוצי הפורמולה 1. הוא נהרג בתאונה במהלך מקצי הדירוג בשנת 1970, במהלך מקצי הדירוג לגרנד פרי האיטלקי, שנערך במונצה. רינדט הוביל את טבלת הנהגים כשנהרג. אליפות הפורמולה 1 המשיכה להיערך לאחר מותו, כשג’קי איקס היה צריך לזכות בשלושה נצחונות כדי לעקוף את רינדט המנוח. אך לאחר שסיים במקום הרביעי במירוץ בארה”ב, הוכרז רינדט המנוח כאלוף. הוא היה האלוף היחיד בתולדות הפורמולה 1 שהוכרז כאלוף כשאינו בחיים. מי שקיבלה את הגביע בשמו הייתה אלמנתו נינה, ביחד עם בתו. אלמנתו נינה נצפתה פעמים רבות עונדת שעון פנדה מרהיב מבית יוניברסל ג’נבה, שזכה לכינוי נינה רינדט.

כינויי השעונים שחייבים להכיר - נינה רינדט עונדת את שעון היוניברסל ג'נבה. מקור - Rescapement.
כינויי השעונים שחייבים להכיר – נינה רינדט עונדת את שעון היוניברסל ג’נבה. מקור – Rescapement.