רשת האינטרנט מציעה מגוון עצום של מקורות לקניית שעוני יוקרה – החל מאתרי מכירות כמו eBay ואמזון, חנויות שעונים מקוונות ולאלו מצטרפים פורומים וקבוצות פייסבוק שבהם תוכלו למצוא אנשים פרטיים ונציגים של חנויות שמציעים שעוני יוקרה למכירה. אבל שניה לפני שאתם מוציאים את הכסף שלכם על שעון יוקרה – חדש או יד שניה, איך תדעו שהשעון שמציעים לכם מקורי ולא מזויף? הכנו לכם מספר כללים פשוטים למדי שיעזרו לכם לזהות שעון מזויף.

תתחילו עם שיעורי בית

תלמדו היטב את הדגם שאתם עומדים לרכוש – תתחילו מאתר היצרנית והתמונות שלו, תנסו לברר עליו קצת בפורומים ובקבוצות פייסבוק, תחפשו את הנתונים והמפרט הטכני שלו, תמצאו סימני זיהוי מיוחדים שלו (לאו דווקא בולטים, אלא כאלו שדורשים תשומת לב דקדקנית כדי לזהות אותם) והתמקדו במספר נתונים ומאפיינים חשובים :

  • חומרים – תתחילו בלהכיר את החומר שממנו עשוי השעון – מתכת? פלטינה? זהב לבן? זהב אדום? אל תשכחו לשים לב לגימור של השעון ואפילו לחומרים שמהם עשויה הרצועה. שעונים מזויפים ינסו להשאר קרובים ככל האפשר למקור, אבל עין מיומנת תוכל להבדיל בהבדלים בחומרים בקלות.
  • משקל – בחזרה לחומרים – שעונים מזויפים ישתמשו בחומרים שונים מהשעונים המקוריים ולכן ישקלו לרוב פחות משעון מקורי.
  • תחריטים. תבליטים, לוח השעון – בשעוני יוקרה מקדישים תשומת לב רבה לפרטים הקטנים ביותר. בשעונים המזויפים תחריטים וסימונים שונים על גבי לוח השעון יהיו לרוב בהירים יותר ופחות בולטים ואם מדובר בזיוף גרוע, אל תתפלאו אם תגלו אפילו שגיאות כתיב …
  • מנגנון – גם אם מדובר בזיוף מושקע במיוחד שמנסה לחקות את המנגנון של אומגה או רולקס בצורה (כמעט) מושלמת, עדיין יהיו הבדלים קטנים ששען מיומן שמכיר את אותו מותג יוכל לזהות ולגלות באמצעותם כי מדובר בשעון מזויף.
  • צליל – בשעוני יוקרה איכותיים הצליל שישמיע המנגנון וצליל תנועת המחוגים יהיו חלקים יותר ועם פחות “טיקים” קטנים, כשהצלילים הללו ישמעו בצורה חזקה יותר בשעונים מזויפים, אפילו לאוזן ששומעת בפעם הראשונה את צליל המנגנון.

חפשו את הניירת

נכון, אפשר לזייף גם ניירת ולא כל שעון וינטאג’ או שעון יד שניה מגיע עם תעודות וגם שעונים מזויפים יכולים להגיע עם ניירת מקורית, אבל אם הניירת קיימת – חפשו אחר התאמה בין המספרים הסידוריים, שימו לב לפרטים קטנים כמו – האם ייתכן שדגם שיצא לשוק רק בשנת 1984 נמכר כבר בשנת 1978? חפשו גם אחר שינויים בתעודות שמצורפות לשעון והאם התעודה מתאימה לשנת הייצור של השעון. בסופו של דבר, אם שעון מגיע עם תעודות או לא מגיע עם תעודות זה עדיין לא אומר כלום לגבי המקוריות שלו, אבל שעון שיגיע עם תעודות לרוב יהיה קל יותר למכור ויהיה שווה קצת יותר בטווח הרחוק. חשיבותה של ניירת השעון גבוהה יותר כשאתם רוכשים שעון מאדם פרטי לעומת חנות, כי בסופו של דבר, גם אם השעון שרכשתם יתברר כמזויף, הרבה יותר קל לחזור לחנות, שייתכן שגם היא נפלה קורבן להונאה, מאשר לאדם פרטי.

תכירו את המוכר

אם מזמינים אתכם לקנות רולקס במחסן אחורי של מכולת או חנות נעליים, אל תתפלאו אם תגלו אחר כך שהשעון מזויף. אבל אם אתם מגיעים לחנות או מוכר בעל מוניטין, עסק שקיים שנים רבות וכזה שיש לו תודעת שירות ויעניק לכם אחריות כמו שצריך במידת הצורך – גם שענים מנוסים יוכלו ליפול בפח ולמכור בטעות שעון שזויף ברמה הגבוהה ביותר, השאלה היא מה הוא יעשה כשתחזרו אליו ותספרו לו שהשעון שהוא מכר לכם התברר כזיוף בביקור שלכם בשוויץ. שיקול נוסף שאתם צריכים לקחת בחשבון הוא תקנת השוק, הסדר משפטי שמקנה לכם הגנה בהתקיים תנאים מסוימים, במידה שהפריט שרכשתם יתברר כגנוב, זאת במידה ורכשתם את הפריט, במקרה שלנו, השעון, מחנות שעונים ולא ממישהו שמצאתם בפורום כלשהו ברשת האינטרנט.

מחיר נמוך, “רק היום”

סביר להניח שאתם כבר מכירים את רמת המחירים של השעון שאתם רוצים לרכוש ועד כמה נמוך יכול להיות המחיר שלו בהתאם למצב שלו. אם המחיר שמציעים לכם נמוך מדי – כדאי שתשאלו את עצמכם למה המוכר כל כך נחמד אליכם. אף אחד לא ימכור רולקס או אודמרס פיגה במחיר נמוך יותר באלפי שקלים או עשרות אלפי שקלים מתחת למחיר שניתן לקבל עליו. אם העסקה נראית לכם טובה מדי בשביל להיות אמיתית – כנראה שהיא, או ליתר דיוק השעון – לא אמיתי …

אם מנסים ללחוץ עליכם “לסגור עסקה היום” או “להזדרז כי יש עוד קונה בדרך”, אל תתפתו ואל תלחצו. אם המוכר נראה לכם לחוץ בצורה חשודה או ממהר למכור את השעון, כדאי שהסימנים האלה ידליקו אצלכם נורה אדומה. אל תמהרו לבצע עסקה מתוך לחץ של זמן ותמיד תקחו את הזמן לבצע את העסקה בזמן שנוח לכם ואל תתפתו להוציא את הארנק רק כי לוחצים עליכם.