בכתבת סיכום שנת 2021-פתיחת שנת 2022 שלנו, העדפנו להתמקד דווקא במגמות וטרנדים שהיינו רוצים לראות או לשנות בעולם השעונים. אחד הסעיפים היה – אל תגזימו עם הרטרו. כתבנו שהיינו שמחים לראות יותר שעונים בעיצוב חדש ורעיונות חדשים ופחות שעוני Revival וגרסאות מחודשות. אז כנראה שאיפשהו בשוויץ מישהו קורא את הגורו ואפילו מבין היטב עברית, כי כדי להראות לנו שממש אבל ממש לא שמים עלינו פס, השיקה זניט בשבוע הראשון של השנה שעון חדש. טוב נו, לא באמת חדש. כלומר, הוא חדש, אבל ראינו אותו כבר שלוש פעמים בשנים האחרונות בגרסאות שונות – זניט כרונומסטר Revival לופין השלישי – גרסה אחרונה. מוזמנים להכיר את השעון החדש והאחרון (?) של זניט בסדרת לופין השלישי.

כרונומסטר Revival לופין השלישי – קצת רקע

אם אתם לא מבינים מה פרץ הציניות-מרמור שיצא מאיתנו בפסקה הראשונה, תנו לנו לרענן את הזיכרון שלכם. לופין השלישי היא סדרת אנימה פופולרית ביפן. שידורה החל באוגוסט 1967 והיא נחשבת לאחת הסדרות המוצלחות ביותר והארוכות ביותר ביפן. במרוצת השנים היא הפכה לסדרת טלוויזיה, סרטים, משחקי וידאו ואפילו מיוזיקל. אחת הדמויות המפורסמות בסדרה הופיעה כשהיא עונדת על ידה (מזכירים לכם שמדובר בדמויות מצוירות, כן?) שעון, שרבים זיהו כשעון של זניט. 

כרזה של הסדרה זניט השלישי. מקור - Fratellowatches.
כרזה של הסדרה זניט השלישי. מקור – Fratellowatches.

אז מה הבעיה עם הסדרה? לגורו אין שום בעיה עם סדרות אנימה. לגורו יש בעיה העובדה שזניט השיקה בשלוש השנים האחרונות שני שעוני לופין השלישי ואת 2022 היא פותחת עם שעון נוסף, כשהפעם היא מבטיחה שהוא השעון האחרון בתת סדרה הזאת. 

השעון השני שהופיע בסדרה לופין השלישי. מקור - Fratello Watches.
השעון השני שהופיע בסדרה לופין השלישי. מקור – Fratello Watches.

כרונומסטר Revival לופין השלישי – גרסה אחרונה – מפרט טכני

השעון החדש של זניט מגיע בגוף העשוי מטיטניום בקוטר 37 מ״מ. זניט משתמשת בגוף זהה לחלוטין לממדים של השעון המקורי של החברה משנת 1969. זניט למעשה משחזרת את גוף שעון ה-A384 שלה, בממדים, בצורה ואפילו בגימורים שלו. 

השינוי והאלמנט העיצובי הבולט בשעון החדש הוא לוח השעון. זניט בוחרת בלוח שחור-לבן, בעיצוב מאוד לא שגרתי. חציו של הלוח צבוע בשחור וחציו של הלוח צבוע בלבן, כשהצביעה מתחלקת בפס אלכסוני העובר מהשעה 1 בלוח השעון לשעה 7. 

כרונומסטר Revival לופין השלישי - גרסה אחרונה. מקור - Fratellowatches.
כרונומסטר Revival לופין השלישי – גרסה אחרונה. מקור – Fratellowatches.

בחלק הלבן של לוח השעון אנו מוצאים שני תתי לוחות בצבע שחור – כרונוגרף ה-30 דקות וכרונגורף 12 השעות, בשעות 3 ו-6 (בהתאמה). ביניהם, בין השעות 4 ל-5 אנו מוצאים את התאריכון של השעון. התאריכון מגיע על רקע שחור. 

כרונומסטר Revival לופין השלישי - גרסה אחרונה. מקור - Fratellowatches.
כרונומסטר Revival לופין השלישי – גרסה אחרונה. מקור – Fratellowatches.

בחלק השחור של לוח השעון אנו מוצאים את מחוג השניות הקטן של השעון, בלוח קטן בצבע אפור דווקא. זניט משתמשת בסופר לומינובה עם פטינה מזויפת (Faux Petina)  – סופר לומינובה בגוון בז׳. 

כרונומסטר Revival לופין השלישי - גרסה אחרונה. מקור - watchilove.
כרונומסטר Revival לופין השלישי – גרסה אחרונה. מקור – watchilove.

השעון מגיע עם צמיד הסולם המפורסם של זניט, העשוי גם הוא מטיטניום. הצמיד מיוצר כמובן על ידי Gay Frères הנודעת. 

כרונומסטר Revival לופין השלישי – גרסה אחרונה – מנגנון

זניט משלבת בשעון את קליבר אל פרימרו 400. מנגנון כרונוגרף אינהאוס אוטומטי של זניט. קליבר 400 פועל בקצב של 36,000 ויברציות (סימן ההיכר של מנגנוני האל פרימרו של החברה) והוא מספק רזרבת כוח של 50 שעות.

אז מה חדש בעצם? 

כאמור, אחת הדמויות בסדרה לופין השלישי הופיעה פעמיים עם שעונים שנראים כמו שעונים של זניט. בפעם הראשונה זה היה עם שעון עם לוח שחור, אפור ומוזהב. בפעם השניה – לוח פנדה. לוחות השעונים הללו לא היו קיימים מעולם במציאות. רק כעבור 50 שנה בערך, בשנת 2020, זניט תייצר את השעון הראשון עם אחד הלוחות הללו, כשהיא משתמשת בגוף שעון ה-A384 המקורי שלה.

השעון הראשון שהופיע בסדרה לופין השלישי. מקור - Fratello Watches.
השעון הראשון שהופיע בסדרה לופין השלישי. מקור – Fratello Watches.

השעון הראשון הגיע עם הלוח השחור, אפור ומוזהב. שנה לאחר מכן, בשנת 2021, הציגה זניט את שעון הלופין השלישי השני (מקווים שאתם מסתדרים ולא מתבלבלים עם הספירה …), הפעם עם לוח הפנדה. בשעון החדש, השלישי והאחרון בהחלט – לפחות על פי זניט – החליטה החברה לשלב את לוחות השעונים ולהפוך אותם ללוח אחד. 

תהליך הייצור המורכב של לוח השעון

למרות הציניות שהבענו לאורך הכתבה, תרשו לנו להחמיא לזניט על תהליך הייצור המורכב של לוח השעון. מדובר בתהליך ייצור ארוך ועדין. התהליך מתחיל עם לוח ריק, העובר צביעה בגוון לבן-כסוף בחצי הימני שלו. לאחר מכן קודחים את לוחות הכרונוגרף הקטנים וצובעים אותם בצבע שחור. בשלב זה החלק השני של הלוח מצופה בשכבת לכה שקופה. התפקיד היחיד של השכבה הזאת היא להגן על החלק השני ונטול הצבעים של לוח השעון. 

אם שכבת ההגנה לא מיושמת כראוי, הצבעים עלולים ״לדמם״ אחד אל תוך השני והתוצאה תהיה לוח שעון שזניט תצטרך לזרוק לפח. לאחר מכן, מסירים את שכבת הלכה השקופה ומיישמים שכבת הגנה על החלק הצבוע של לוח השעון. בשלב זה צובעים את החלק השמאלי של לוח השעון בשחור. כדי להוסיף למורכבות התהליך, בסוף התהליך עדיין צריכים לקדוח את לוח השניות הקטן ולצבוע אותו באפור. 

ריבוי השלבים מגדיל את הסיכוי שמשהו ישתבש לאורך התהליך המורכב. ייצור לוח שעון אחד כזה הוא תהליך מסובך מאוד בפני עצמו, כך שלשחזר זאת עבור סדרת שעונים שלמה – מגיע שאפו לזניט. אין ספק כי התוצאה הסופית מצדיקה את המורכבות והמאמץ הרב. 

כמה זה עולה לנו?

כמו השעונים הקודמים בסדרה, גם השעון החדש – כרונומסטר Revival לופין השלישי – גרסה אחרונה, יגיע במהדורה מוגבלת. זניט תייצר 250 יחידות בלבד מהשעון החדש, מספר גבוה יחסית בהתחשב במורכבות ייצור הלוחות עבור השעונים הללו. השעון החדש, רפרנס 95.L384.400/50.M384  יגיע במחיר של 9,900 פרנקים שוויצריים. השעון יימכר באופן בלעדי בבוטיקים של החברה. 

כרונומסטר Revival לופין השלישי - גרסה אחרונה. מקור - Fratellowatches.
כרונומסטר Revival לופין השלישי – גרסה אחרונה. מקור – Fratellowatches.

השורה התחתונה

שלא תטעו. זניט היא אחת מיצרניות השעונים החביבות על הגורו. לחברה יש אינספור שעונים אייקוניים ומנגנונים אייקוניים לא פחות. החברה הזאת גם יודעת לייצר שעונים ומנגנונים חדשים נהדרים, רק שנדמה שהיא פשוט בוחרת בדרך הקלה פעם אחר פעם ומשיקה מהדורות Revival במקום לנסות ולאתגר את עצמה. 

בתור חברה קטנה שמספר המנגנונים שהיא מסוגלת לייצר מדי שנה מוגבל מראש, היינו שמחים לראות את המנגנונים של החברה ״מתפזרים״ בשעונים מדגמים חדשים של החברה ופחות בגרסאות מחודשות. 

תרשו לנו לנחש שאפילו מעריצים מושבעים של סדרת האנימה לופין השלישי, היו שמחים לראות הפסקה קצת יותר ארוכה, בין שעון לשעון … 

למידע נוסף על השעון החדש באתר של זניט.