ידוע ששעון הוא למעשה סוג של תכשיט.

ובכל החברות כולל אלו השמרניות וההדוקות, ישנם כמה מן השעונים שבנוסף למתכות היקרות מתהדרים גם בשיבוץ יהלומים ואבני חן ובעבודת צורפות איכותית .

בתי השענות השונים בנוסף לעבודת ההורולוגיה המסורתית נותנות גם מקום של כבוד לאבנים היקרות ליהלומים ולמתכות. תכירו את van cleef & arpels.

חברת תכשיטים יוקרתית אשר נוסדה בפריז בשנת 1896 ע”יי אלפרד ואן קליף ודוד סלומון הרפלס. החברה היתה ידועה בעיצוביה המדהימים בהשראת ובאיכות האבנים והיהלומים.

בתוך קהל הלקוחות היו בעיקר מפורסמים ואנשי אצולה שנפשם חשקה בתכשיטים אלו. בשנת 1966 הוטל על ואן קליף וארפלס להפקיד את הכתר של הקיסרית “פראה דיבה” אשתו של השאה האיראני מוחמד רזא.

בנוגע להכתרה הקרובה שלה ב -1967. צוות נשלח לאיראן לבחור את אבני החן הגדולות שישמשו לכתר. לאחר 11 חודשים של עבודה, הציגה החברה לקיסרית כתר העשוי קטיפה  עם 36 ברקת, 36 אבני אודם, 105 פנינים 1469 יהלומים.

בנוסף לעבודת התכשיטנות המדהימה החברה היתה גם עילוי בתחום ההורולוגי ומי שאחראי לכך היה פייר הרפלס בן משפחה שמאוחר יותר נכנס לתמונה והביא את היידע ההורולוגי המדהים שלו איתו. אחת מהסדרות המדהימות שלהם נקראת “סיבוכים פואטיים”. וכשמה כן היא. שילוב של עבודה הורולוגית איכותית ועבודת תכשיטנות מרהיבה תוך כדי הצגת סיפור אהבה או קטע מהחיים. וכמובן אציין כי השעונים בסדרה מיועדים בעיקר לנשים.

השעון בתמונה נקרא “הטיילת” כאשר נראים בו זוג אוהבים יושבים על ספסל למרגלות האייפל כאשר מסביבם נוף מרהיב. נתחיל בלוח העשוי בעבודת אמייל איכותית בשילוב עבודת צורפות מדהימה, כאשר הספסל עם שני הדמויות פוסלו בדיוק רב. המחוגים וכמה קטעים מן הלוח עשויים אף הם זהב ואף חלקם מתהדרים בעבודת שיבוץ. השמש המופיעה בלוח היא עיגול זהב המשובץ בכ-8 אבני ספיר צהובות והבאזל העשוי זהב 18 קראט משובץ כולו ביהלומים וספירים בצבעים ירוק וכחול.

שימו לב לעבודת האמייל לציור הנוף ,לשמיים ולאייפל הנותנים מראה כ”כ רומנטי לשעון והופכים אותו לייצירת אמנות מהמעלה הראשונה. בקצה הקייס ישנו תליון זהב קטן בצורת תלתן (סמל החברה) בשיבוץ יהלומים וספירים. לשעון צורפה רצועת קרוקו ירוקה המשלימה את מראהו הייחודי..

מקור : אתר ואן קליף והרפלס הרשמי
מקור : אתר ואן קליף והרפלס הרשמי

אחד משיתופי הפעולה המדהימים בעיניי הוא של חברת התכשיטים/שעוני היוקרה הצרפתית – “ואן קליף והרפל’ס” וחברת שעוני העילית עם הזיקה לאסטרונומיה “כריסטיאן ואן דר קלאוו”. השעון מציג כאן עבודה הורולוגית מדהימה בשילוב של עבודת עיצוב ברמה הגבוהה ביותר הכוללת עבודת ליטוש של שלל אבני חן, הבאה לידיי ביטוי ביצירת הדמיה גלקטית, של שלל כוכבי הלכת. “הפלנטריום” (כך נקראת היצירה) נעשה בשילוב שני התשוקות המניעות את הנפשות הפועלות. התשוקה לתכשיטנות עילית ולרומנטיקה שמיימית של ואן קליף והרפלס והתשוקה הבוערת לאסטרולוגיה ולנבכם של כוכבי הלכת וגרמי השמיים של כריסטיאן ואן דר קלאוו, ששלל השעונים פרי ידיו הינם תוצר של אותה התשוקה.

אז ככה הקייס הינו בגודל של 44 מ”מ עשוי כולו זהב 18 קראט. לוח השעון הבא לדמות את שמי החלל עשוי מאבן האוונטורין , בעבודת חריטה מיוחדת לכדי קבלת חישוקים המהווים את מסלול כוכבי הלכת המופיעים בו. חוגת השעון מסודרת בצורה כזו בה מופיעים הספרות הן לשעון הלילה והן לשעות היום. המחוג הבודד מופיע בתור דמות של כוכב נופל כאשר שלושת סמני החוגה בין שעה לשעה מסמנים 15 דק’ כל אחד 15,30,45. בחלקו החיצוני של הלוח יופיע לוח השנה הנצחי עם שמות החודשים , כאשר החץ האדום הקטן יצביע על חודש בחודשו.

כוכבי הלכת בשעון עשויים מאבני חן ברמת הליטוש הגבוהה ביותר לכדי קבלת תצורה מיניאטורית וסימטרית.

  • השמש במרכז והכוכב הנופל עשויים זהב
  • ונוס עשוי מג’יידיט (סוג של מינרל המצוי באבני חן ירוקות)
  • כדור הארץ עשוי מאבן טורקיז
  • מאדים עשוי מג’ספר אדום (סלע המכיל בתוכו ברזל שבשילוב עם קוורץ יוצרים את הצבע האדום)
  • יופיטר עשוי מסלע “אגת” (המורכב מסיליקון ושהם)

המנגנון הוא ביתי, בפיתוח של פייר הרפלס ושל כריסטיאן ואן דר , בעל שמורת כח של 48 שעות.  כאשר כל כוכב לכת נע על הדיסק האישי שלו בהתאם למסלולו המקורי.

מקור : אתר ואן קליף והרפלס הרשמי
מקור : אתר ואן קליף והרפלס הרשמי