את Artisans de Genève הכרנו כאן בגורו לפני שלושה חודשים, כשהחברה השיקה את ה-Rough Matt Diver, שעון רולקס סאבמרינר שעבר מודיפיקציות על ידי אנשי Artisans de Genève – סדנת עיצוב לשעונים, שלוקחת שעונים בייצור סדרתי, מפרקת אותם לגורמים ומחליפה בהם רכיבים – החל מלוח, בזל ומחוגים ועד לרצועה ואפילו רכיבים במנגנון. אתמול נחשפה לעולם היצירה החדשה מבית הסדנה הצעירה – שעון רולקס דייטונה שעבר טיפול מקיף ומספר רב של שינויים, שעוצב במיוחד עבור נהג המירוצים הקולומביאני חואן פבלו מונטויה.

כאן תוכלו לקרוא את מילון מושגי רולקס המלא של ווטש גורו.

רולקס דייטונה Les Artisans De Genève La Montoya

הדעות לגבי מודיפיקציות לשעונים בקרב חובבי שעונים ברחבי העולם חלוקות. בעוד חלק מחובבי השעונים יאהבו את הרעיון ואת הגרסאות השונות שיוצאות מבית סדנאות העיצוב השונות, רבים מנגד יגידו כי מדובר בלא פחות מחילול הקודש וכי שעונים צריכים להשאר כמו שהחברה שתכננה ועיצבה אותם השיקה אותם. נדמה כי הגרסה של Artisans de Genève לרולקס דייטונה רק תלבה את הלהבות סביב הנושא הזה.

השינוי שעבר שעון הרולקס דייטונה על ידי אנשי הסדנה מג’נבה הוא פשוט מדהים. אנשי הסדנה לקחו את אחד משעוני הכרונוגרף האיקוניים ביותר בעולם, שאחד מסימני ההיכר הבולטים שלו הם הקריאות שלו והלוח הנקי יחסית והפכו אותו למשהו … שונה.

רולקס דייטונה חואן פבלו מונטיה מסדנת Les Artisans De Genève
רולקס דייטונה חואן פבלו מונטיה מסדנת Les Artisans De Genève (מקור – Les Artisans De (Genève

במבט ראשון, נראה כי שני הדברים היחידים שנותרו בשעון ללא שינוי הם גוף השעון והרצועה שלו, שעשויים מפלדת אל חלד. מעבר לכך, לוח השעון וגב השעון עברו שינויים משמעותיים. גב השעון מכיל כעת חלונית משובצת זכוכית ספיר, כך שניתן לראות את מנגנון הרולקס קליבר 4130 של השעון גם דרך גב השעון וגם דרך לוח הסקלטון החדש של השעון.

רולקס דייטונה חואן פבלו מונטיה מסדנת Les Artisans De Genève
רולקס דייטונה חואן פבלו מונטיה מסדנת Les Artisans De Genève (מקור – Les Artisans De Genève)
רולקס דייטונה חואן פבלו מונטיה תמונת דגם פנימית
רולקס דייטונה חואן פבלו מונטיה מסדנת Les Artisans De Genève (מקור – Les Artisans De Genève)

מסביב לזכוכית ספיר, ישנה חריטה עם הכיתוב “Les Artisans de Genève” לצד הכיתוב “Juan Pablo Montoya” והמספר של המהדורה המוגבלת של השעון. בחלק הקדמי של השעון, נראה כי כמות השינויים גדולה עוד יותר. החל מהלוח שהוחלף בלוח סקלטון ובזל Tachymeter חדש שעבר ליטוש, כשהוא מיוצר מבלוק פחמן ומגיע בגימור מחוספס מעט.

מנגנון הרולקס 4130 של שעון הרולקס דייטונה חואן פבלו מונטיה
מנגנון הרולקס 4130 של שעון הרולקס דייטונה חואן פבלו מונטיה מסדנת Les Artisans De Genève (מקור – Les Artisans De Genève)

המנגנון עבר גם הוא שינויים רבים, עם החלפה של הלוח הראשי, גשרים ואפילו תוף הקפיץ הראשי, כשחלקים רבים במנגנון עברו ציפוי מחדש, לא לפני שהם עברו הברשת מכונה, כשהם עוברים לפני כן פוליש שנעשה בצורה ידנית, כשכל הגימור נעשה ברמה הגבוהה ביותר שניתן להעלות על הדעת.

הרוטור של השעון, שעשוי מזהב אפור 22 קראט, עבר פוליש גם הוא בגימור בצורה מעגלית, שתורם למראה המיוחד ויוצא הדופן של השעון, כששלושת הסאב-דיילים, לוחות הכרונוגרף הקטנים של השעון, צבועים כל אחד בצבע אחר – כחול, אדום וצהוב, צבעי הדגל של קולומביה, מולדתו של חואן פבלו מונטויה.

רולקס דייטונה חואן פבלו מונטיה תמונת דגם מלאה
רולקס דייטונה חואן פבלו מונטיה מסדנת Les Artisans De Genève (מקור – Les Artisans De Genève)

אין ספק כי התוצא הסופית היא שעון יוצא דופן ושונה כמעט ב-180 מעלות מהעיצוב המקורי של הרולקס דייטונה. המראה הסופי של השעון רחוק מאוד מהמראה הנקי של שעוני הרולקס דייטונה, עם גוף סקלטון ושילוב צבעים יוצא דופן. אם עד היום השינויים שראינו שמבצעים בשעונים היו ברמת ציפוי, צביעה או החלפת רכיבים לרכיבים בצבעים שונים, כאן מדובר בשינויים קצת יותר מקיפים, שמשנים לחלוטין את המראה ובעיקר את “האופי” של השעון, כשמקבלים שעון סקלטון עם מראה הרבה יותר צעיר וספורטיבי, לעומת העיצוב הקלאסי והכמעט על זמני של הדייטונה.

לאתר רולקס העולמי