“וְצִפִּיתָ֤ אֹתוֹ֙ זָהָ֣ב טָה֔וֹר מִבַּ֥יִת וּמִח֖וּץ תְּצַפֶּ֑נּוּ וְעָשִׂ֧יתָ עָלָ֛יו זֵ֥ר זָהָ֖ב סָבִֽיב”(שמות כ”א,י”א)

בפסוק מצווה אלוקים על בניית ארון הקודש, כאשר חלק חשוב בהכנתו הוא הזהב מפנים ומבחוץ והכנת זר זהב יצוק. הזהב מאז ימי קדם נחשב למתכת המובחרת והיוקרתית ביותר שיש. כמה פעמים יצא לכם להביט בשעון של חברה מסויימת בצבע זהב עז ויוקרתי , להתפעל מאוד ,אך באותה נשימה לתהות על קנקנו ולשאול : האם זה באמת זהב?

ובכן חברים הסוגיה הזאת היא כלל לא פשוטה, ומורכבת הרבה יותר ממה שאתם חושבים.

הן בתחום התכשטים ועל אחת כמה וכמה בעולם שעוני היוקרה. בתחום השעונים השימוש במתכות שונות ומגוונות הוא הכרחי מכמה סיבות. לכל מתכת יש תכונות ועמידות שונים, צורת עבודה שונה, וכמובן מחיר שונה. מאז ומעולם עוד מתקופת המקרא הזהב היה לחומר העבודה היוקרתי ביותר והאהוב ביותר בקרב בני האדם. בנייתו של בית המקדש היתה מלווה בזהב רב , כלי המקדש וכמובן המנורה שהיתה עשויה כולה זהב , במקשה אחת.

שעון בריגה מזהב 18 קראט כאשר מאחור חקוקה דרגת הטוהר 750 . מקור:majordor
שעון בריגה מזהב 18 קראט כאשר מאחור חקוקה דרגת הטוהר 750 . מקור:majordor

בתקופות קדומות , יצירת שעוני זהב על ידי חברות העילית היתה בגדר חובה. ההורולוגים שהעריכו והבינו את החשיבות ביצירת קייסים מזהב , הביאו זאת לידיי ביטוי בכך שהעבודה על הזהב נעשתה מפותחת ואיכותית יותר ויותר. אם זה מבחינת קישוטים חריטות ו”הכנת הקרקע” לטובת שיבוץ, וכמובן מבחינת הליטוש והמראה שמשך ופיתה את הלקוחות. הדעה הרווחת היתה שעם כל הכבוד למנגנון האיכותי והמורכב העטיפה צריכה להיות לא פחות יוקרתית ומושקעת. אין טעם להניח קוויאר משובח עם פטריות כמהין מפריגו, על צלחת חד פעמית, ולאכול אותו עם סכום חד פעמי זול.

הפרזידנט יופיע אך ורק עשוי זהב או פלטינה. מקור: אינסטגרם רולקס הרשמי
הפרזידנט יופיע אך ורק עשוי זהב או פלטינה. מקור: אינסטגרם רולקס הרשמי

אלא כמובן על צלחת יפה ויוקרתית לא פחות ולצידה מונחים כוס בדולח, סכום של וורסאצ’ה ומפית של הרמס. הכל חלק מהשלמת החוויה שהלקוח יענוד שעון יוקרתי מ א’ ועד ת’.

קרטייה טנק בציפוי זהב 18 קראט. צילום- כפיר חדד
קרטייה טנק בציפוי זהב 18 קראט. צילום- כפיר חדד

נתחיל במה זה זהב בכלל? הזהב הוא במהותו יסוד כימי (AU)ונחשב מאז ומעולם לליבת הייצור והעבודה על תכשיטים יקרים וחפצים שונים. הזהב נחשב במשך תקופה ארוכה כאחת המתכות היקרות ביותר המסמלת עושר ומעמד אצולה. ערכו של הזהב מאז ומתמיד היה יציב יחסית ומושפע מגורמים שונים כגון מלחמות וכו

הזהב כמובן מחולק לכמה סוגים כאשר לכל סוג רמה אחרת הן מבחינת ההרכב והמבנה וכמובן מבחינת מחיר.
סוגי הזהב מובדלים ביניהם ב”רמת הטוהר”. כלומר באחוזי הזהב הנכללים בתוך “תמהיל הסגסוגת” המרכיב את המוצר. מפני שבכדי לעבוד עם זהב וליצור תכשיטים צריך להוסיף עוד חומרים שיקלו ויביאו את היצירה לידיי ביטוי . ככל שאחוזי הזהב(קראט) בתוך המתכת יותר גבוהים כך היא תהיה יותר יקרה.
קיימת חובה להטביע את דרגת הטוהר על התכשיטים השונים.  בישראל קיים תקן ספציפי המחייב לסימון על תכשיטי זהב, והסימון בחוק הוא דמותו של -“כינור דוד”.
כיום הזהב מחולק על פי רמות הטוהר הבאות:
• 7 קראט- 37.5% זהב
• 14 קראט-58.5% זהב
• 18 קראט-75% זהב
• 21 קראט-87.5% זהב
• 22 קראט- 91.6% זהב
• 24 קראט- 99.9% זהב

כיום הזהב בדרגת הטוהר הנפוצה ביותר בארץ הוא זהב המכיל 14 קראט, כאשר ניתן לזהותו(וכל רמת טוהר אחרת) ע”פ חותמת 585 התופיע בתכשיט עצמו. בשעונים בד”כ ייעשה השימוש בזהב היכיל 18 קראט ומעלה וגם בדכ על השעון עצמו תהיה חקוקה דרגת הטוהר של הסגסוגת.

סימני אימות הזהב בישראל. מקור: makorishon
סימני אימות הזהב בישראל. מקור: makorishon

במהלך השנים האלטרנטיבות למראה הזהב היוקרתי הלכו וגדלו. זאת מפני שהחברות השונות(בכל התחומים, לא רק בשעונים) הבינו כי כולם רוצים את המראה היוקרתי אך לא יכולים להרשות לעצמם לקנות זהב לכלל צורותיו. כך הגיע תהליך ציפוי הזהב על גבי מתכות שנועד לתת מראה יוקרתי של זהב במחיר נגיש.

שורה תחתונה זהו תחום ענקי עם המון המון דרכי הכשלה מצד זייפנים. אחת הדרכים שניתן לזהות את מקוריותם של שעונים מסויימים היא ע”פ המתכת ממנה הוא עשוי. ולא משנה כמה איכות המנגנון ושאר האלמנטים בו תהיה טובה, אם הוא נפל במבחן הזהב הוא פסול מראש, כדוגמאת הפרזידנט האייקוני של רולקס שלעולם ועד יגיע אך ורק בייצור של זהב או פלטינה ותו לא. כך שאם נתקלתם בפרזידנט ממתכת, סביר להניח כי השעון הוא אינו מקורי.

או מצד שני יכול להיות גם מקרה בו גוף השעון אכן עשוי זהב אך המנגנון ושאר החלקים אינם מקוריים כלל.
כך שהשווי היחידי כאן יהיה משקל הזהב. וכעת משהו ללא קשר לפוסט ולתחום הציווי האלוקי של הזהב מבפנים ומבחוץ מעורר תהיה,מדוע חשוב שגם בפנים לדתות יהיה זהב? , הרי הוא אינו נראה לעין כלל .

התשובה מלמדת אותי המון דברים שלכל דבר יש סיבה. שכמו בציווי , העניין בחיים הוא שאדם יהיה תוכו כברו, כלומר: שלא רק ישקיע ורק כלפי חוץ יהיה טוב אלא גם מבפנים. ולכן הגיע הציווי האלוקי של עשיית הארון זהב גל פנים וגם חוץ.