סביר להניח כי אין שעון שמזוהה באופן מיידי כל כך עם תחום מסוים ועולם מסוים כמו שעון הספידמאסטר של אומגה ותחום החלל. אם נגיד ליד חובבי שעונים את המילה שעוני צלילה, יכול להיות שהם יחשבו על אומגה, רולקס או בלנקפיין. אם נזכיר מירוצי מכוניות, יכול להיות שהם יחשבו על רולקס דייטונה או טאג הויר כלשהו. אם נגיד לכם חלל, תרשו לנו לנחש שהתשובה שנקבל תהיה ככל הנראה – ספידמאסטר. שעון הכרונוגרף של אומגה קנה את המעמד האייקוני שלו בהיסטוריה של עולם השעונים לאחר שהפך לשעון הרשמי של האסטרונאוטים של נאס״א. משימת החלל שהפכה אותו לאייקון גם מחוץ לגבולות של עולם השעונים היא משימת אפולו 13 המפורסמת, במהלכה השתמשו האסטרונאוטים של נאס״א בשעון כזה לניווט בחזרה לכדור הארץ, לאחר שמערכות רכב החלל שלהם קרסו. בימים האחרונים אנו מקבלים דיווח על שעון ספידמאסטר של ג׳ק סוויגרט (Jack Swigert), אחד מהאסטרונאוטים שהיו במשימת אפולו 13 וזה שהיה אחראי לתזמון של אותן 14 שניות קריטיות במהלך החזרה של רכב החלל לכדור הארץ. ספידמאסטר של אסטרונאוט אפולו 13 במכירה פומבית – הכי קרוב שאפשר להגיע לירח, מוזמנים להצטרף אלינו להיכרות עם ג׳ק סוויגרט והשעון שלו.

יוסטון, הייתה לנו בעיה 

ב-11 באפריל 1970 יצאה לדרכה משימת הירח אפולו 13. אפולו 13 הייתה משימת החלל המאוישת השמינית בתוכנית אפולו, כשבמסגרתה צוות האסטרונאוטים היה אמור לנחות על הירח. המשימה התפרסמה בכך שלא הצליחה להשלים את משימת הנחיתה, כשבדרכה לירח התפוצץ מכל חמצן על סיפון החללית, מה שהכריח את צוות החללית לבצע אלתורים שונים במטרה לחזור לכדור הארץ בשלום. מיד לאחר הפיצוץ אמר ג׳ק סוויגרט את המשפט המפורסם – ״יוסטון, הייתה לנו בעיה״ (Houston, We had a problem).

הפיצוץ התרחש ב-13 לאפריל, בשעה 22:08 שעון פלורידה. לאחר פיצוץ מיכל החמצן, צוות האסטרונאוטים, שכל את ג׳ק סוויגט, ג׳יימס לוול ופרד הייז. פיצוץ המיכל (מיכל חמצן מספר 2) גרם לנזק במיכל מספר 1. בקרת המשימה איבדה את כל קריאות הטלמטריה למשך 1.8 שניות, כשבתא הפיקוד של החללית התקבלו התראות שונות על מתח חשמלי נמוך באחת מרשתות החשמל של החללית. בשלב זה מתנהלת השיחה הבאה ברשת הקשר:

ג׳ק סוויגרט: אוקיי, יוסטון …
ג׳יימס לוול: יוסטון …
ג׳ק סוויגרט: … הייתה לנו בעיה כאן. (עוצר את הדיבור).
בקרת המשימה: כאן יוסטון. חזור שנית, בבקשה.
ג׳יימס לוול: (ממלמל משהו) אה, יוסטון. הייתה לנו בעיה.

בעקבות השיבוש המוקדם בקריאות הטלמטריה, אנשי בקרת המשימה לא הצליחו לקבוע אם הקריאות שהם מקבלים נכונות, או שמא מדובר בבעיה של מתח נמוך בגלאים. אך זמן קצר לאחר מכן, צוות המשימה ואנשי בקרת המשימה בקרקע מבינים שמכל מספר 2 התרוקן לגמרי ומכל מספר 1 מאבד את תכולתו באיטיות, כשתוך זמן קצר תא הפיקוד יישאר ללא חמצן וללא חשמל. לאחר תיקון הבעיות על סיפון החללית (סיפור שאליו עוד נחזור בהזדמנות כאן בווטשגורו ואם לא ראיתם אותו, אתם מוזמנים לצפות בסרט אפולו 13 המבוסס על המשימה), חזר צוות האסטרונאוטים אל החללית, לאחר שעבר למודול הנחיתה על הירח כדי לפתור את הבעיות.

הבעיה הייתה כי לאחר שהצוות חוזר לחללית, הוא מגלה כי היא נסחפה מהמסלול שלה בערך 60 עד 80 מיילים ימיים. המשמעות של הסטייה הזאת היא כניסה בזווית לא נכונה לאטמוספירה, מה שיוביל להשלכות קטלניות. לאחר חישובים שונים, מבינים כי הדרך היחידה להחזיר את החללית למסלול היא על ידי שריפת דלק במשך 14 שניות. הבעיה הייתה כי האסטרונאוטים יצטרכו לכבות את מערכות החשמל של החללית ולבצע את שריפת הדלק באופן ידני. סוויגרט היה צריך לבצע את השריפה של הדלק בתזמון מדויק, כשהוא לא יכול היה להשתמש בטיימרים הדיגיטליים שעל סיפון החללית. סוויגרט השתמש בשעון הספידמאסטר פרופשונל רפרנס 105.012-66 שלו (מספר סידורי 69) כדי לתזמן 14 שניות, באמצעות פונקציית הכרונוגרף של השעון.

גם אם לא ראיתם את הסרט, תרשו לנו ספוילר קטן – התזמון הצליח והצוות חזר לכדור הארץ בשלום.

ספידמאסטר של אסטרונאוט אפולו 13 במכירה פומבית

עכשיו, לפני שאתם מתחילים לחשוב מה אתם יכולים למכור כדי לקנות את השעון, תרשו לנו לספר לכם שלא מדובר בשעון המפורסם שתזמן את החזרה לכדור הארץ.

ספידמאסטר של אסטרונאוט אפולו 13 במכירה פומבית. מקור - Fratello Watches.
ספידמאסטר של אסטרונאוט אפולו 13 במכירה פומבית. מקור – Fratello Watches.

עוד לפני המשימה הזאת ולאורך שנים רבות, אומגה העניקה שעוני ספידמאסטר פרופשונל בזהב 18 קראט (רפרנס BA145.022-69) כאות של הערכה. ככל הידוע, אומגה ייצרה 1,014 שעונים כאלו, כשלא מדובר בייצור מוגבל, אלא פשוט במהדורה ממוספרת, שיוצרה במיוחד עבור אסטרונאוטים, עם מספר סידורי שנחקק על הגב של כל אחד מהשעונים.

השעון של סוויגרט והמזכרות. מקור - Fratello Watches.
השעון של סוויגרט והמזכרות. מקור – Fratello Watches.

שעונים מספר 1 ו-2 הוענקו לנשיא ארה״ב ריצ׳רד ניקסון ולסגן הנשיא ספירו אגניו, כששניהם סירבו לקבל את השעונים. אומגה מזמינה קבוצה של אסטרונאוטים לארוחת ערב חגיגית ב-25 לנובמבר 1969 ביוסטון שבטקסס, כדי לקבל את השעונים הללו. בין האסטרונאוטים המפורסמים שקיבלו את השעונים באותה ארוחת ערב אפשר למצוא שמות כמו ניל ארמסטרונג, באז (אדווין יוג׳ין) אלדרין, סקוט קרפנטר ואחרים. סוויגרט מן הסתם לא הוזמן לארוחת הערב, היות והמשימה שלו יצאה לדרך רק בשנת 1970.

השעון של סוויגרט הוא שעון מיוחד, כמו מספר שעונים נוספים בסדרת שעוני הספידמאסטר 18 קראט שהוענקו לאסטרונאוטים. בניגוד למרבית השעונים בסדרה, בהם מופיע על גב השעון המספר הסידורי של השעון באמצעות חריטה, כאן מופיע הכיתוב APOLO XIII – אפולו 13, שמו של סוויגרט – ASTRONAUT JOHN L. SWIGERT Jr. – אסטרונאוט ג׳ון ל. סוויגרט ג׳וניור והכיתוב – To mark man’s conquest of space with time, through time, on time – לציון כיבוש החלל על ידי האדם, עם הזמן, לאורך הזמן, בזמן.

מה מגיע עם השעון?

מעניין לגלות כי באמצעות מסמך ה-Extract From Archives שמצורף לשעון (מידע על השעון שנמשך מהארכיון של אומגה) אנו למדים כי השעון יוצר ב-9 לאפריל 1970, יומיים לפני שמשימת אפולו 13 המריאה לחלל. מלבד השעון ומסמך ה- Extract From Archives, השעון מגיע עם מספר מזכרות אישיות של סוויגרט (שנפטר בשנת 1982) – ההזמנה הרשמית של נאס״א להשקת משימת אפולו 13, ארבע גלויות צבעוניות של נאס״א עם צילום ההמראה, תמונות מהחלל, מעטפות דואר של סוויגרט ממשימת אפולו 13, גלוית טלגרם שסוויגרט קיבל מהשכנים שלו, תיאור צבעוני בדפוס של אירועי אותו יום מאחותו של ג’ק סוויגרט, שנקראה להגיב לתקשורת בטירוף המתמשך של אותם שבעה ימים גורליים, תג משימה, מטבע הנצחה, קופסת גפרורים וסיכה.

החריטה על גב השעון. מקור - Fratello Watches.
החריטה על גב השעון. מקור – Fratello Watches.

בניגוד למרבית שעוני הספידמאסטר שאומגה חילקה לאסטרונאוטים במרוצת השנים, שהגיעו במרוצת השנים לידי אספנים או סוחרים, השעון של ג׳ק סוויגרט נשאר בבעלות המשפחה עד לימים אלו, כאמור, מעל ל-40 שנים לאחר מותו של סוויגרט בשנת 1982 (סוויגרט נפטר בגיל 51). מצב מיוחד זה איפשר לאנשי בית המכירות סות׳ביס לדבר עם אחיינו של סוויגרט, בעל השעון. הוא סיפר כי כשעבר על הפריטים האישיים של סוויגרט לאחר פטירתו ב-1982, הוא מצא קסדת טיסה אישית ״מגניבה״ עם שמו של סוויגרט, אבל הוא לא זכר שעונים כלשהם. הוא מספר כי רק מאוחר יותר, סבתו סיפרה לו כי סוויגרט השאיר בידי המשפחה שניים מהשעונים השונים שהיו ברשותו.

השעון במצב כמעט מושלם. מקור - Fratello Watches.
השעון במצב כמעט מושלם. מקור – Fratello Watches.

ג׳נט ת׳אם (Janet Tham), מומחית ממחלקת השעונים של סות׳ביס בניו יורק אמרה:

״חלפו יותר מחמישים שנה מאז טיסת החלל המוצלחת הראשונה של האדם, ובזמן הזה, רק מעטים שנבחרו בקפידה זכו לפריבילגיה לראות את כדור הארץ מהחלל החיצון. משימות אפולו 13, יותר מכל משימה אחרת, מזכירה לנו מה האנושות יכולה להשיג כנגד כל הסיכויים, כשהשעון הזה, שמגיע למכירה פומבית בפעם הראשונה ישירות ממשפחתו של ג׳ק סוויגרט, הוא זיכרון לאחד הרגעים הגדולים ביותר בהיסטוריה האנושית. בעוד שהשעון הוא אוצר בפני עצמו, המגוון הרחב של מזכרות שמגיע ביחד איתו הוא משהו שכמעט ולא ניתן למצוא היום, כשהמזכרות הללו מייצגות קטגוריית איסוף חדשה המרגשת הן אספנים של חקר החלל והן אספנים בקטגוריות מסורתיות יותר כמו אמנות עכשווית ומודרנית, ספרים ושעונים״.

השעונים של ג׳ק סוויגרט

מעניין לציין כי סוויגרט לקח איתו לחלל שני שעונים – שעון הספידמאסטר המפורסם שאותו קיבל מאומגה ושעון רולקס GMT-Master 1675, שעון שככל הנראה היה בבעלות פרטית שלו. אפשר למצוא מגוון עצום של תמונות בהן סוויגרט נמצא עם שני השעונים במהלך המשימה. אחיינו של סוויגרט מספר כי בעוד ה-GMT-Master היה נראה חבוט למדי, ככל הנראה משימוש יומיומי, הספידמאסטר שאותו קיבל סוויגרט מאומגה היה במצב שמור הרבה יותר, כשהוא אומר כי זה היה ברור למדי כי סוויגרט ראה בשעון הזה שעון יקר מדי כדי לענוד אותו באופן יומיומי.

פטינה עדינה על גוף השעון. מקור - Fratello Watches.
פטינה עדינה על גוף השעון. מקור – Fratello Watches.

האחיין מספר כי הוא התרשם בעיקר מהמשקל של השעון בהשוואה לרולקס, אבל גם מהעובדה שמדובר בשעון משמעותי כשהוא אומר ״זה בהחלט לא דבר של מה בכך להיות אסטרונאוט של נאס״א!״. הוא מספר כי הוא אמר לאימו תמיד כי אם היא תוכל לבחור, היא צריכה לבקש את שעון האומגה ספידמאסטר מזהב. בשלב מסוים לאורך השנים, המשפחה חילקה את המזכרות שנשארו מסוויגרט ואימו בחרה בשעון, שנשאר בידי המשפחה עד לימים אלו.

ספידמאסטר של אסטרונאוט אפולו 13 במכירה פומבית. מקור - Fratello Watches.
ספידמאסטר של אסטרונאוט אפולו 13 במכירה פומבית. מקור – Fratello Watches.

הספידמאסטר של סוויגרט הוא אחד משעוני ההוקרה לאסטרונאוטים במצב הטוב ביותר שאפשר למצוא. גוף הזהב מגיע עם מעט פטינה, שאפשר להסיר בקלות על ידי הבעלים החדשים (אם הוא משוגע מספיק לעשות זאת), לוח השעון נקי והבזל של השעון, עם האינסרט בצבע בורגונדי, נמצא במצב קרוב למושלם.

פטינה עדינה על גוף השעון. מקור - Fratello Watches.
פטינה עדינה על גוף השעון. מקור – Fratello Watches.

ספידמאסטר של אסטרונאוט אפולו 13 במכירה פומבית – מתי?

המכירה הפומבית במסגרתה יימכר השעון של סוויגרט תערך ב-9 ליוני 2023. מומחי השעונים של סות׳ביס מעריכים כי השעון צפוי להימכר בסכום שבין 120 ל-180 אלף דולרים. עם זאת, בקרב אספני שעונים ישנן הערכות רבות כי השעון הזה צפוי להימכר בסכום גבוה בהרבה. אנחנו לא יודעים אם השעון הזה צפוי לעקוף את הסכום המדהים שגרף שעון הספידמאסטר הוקרה לאסטרונאוטים של האסטרונאוט וולי שירה, שנמכר בשנה שעברה בסכום של 1.9 מיליון דולר, אבל יהיה מעניין לעקוב אחרי המכירה הזאת, של שעון שנמצא במצב כמעט מושלם כאמור ועם הבעלים המקורי שלו, מי שטבע את המשפט האלמותי – יוסטון, הייתה לנו בעיה.