המילטון נגד המילטון. תודו שזה נשמע כמו שם מעניין לספר או סרט עם עלילה משפטית. אבל מסתבר שהמילטון נגד המילטון התרחש ממש לא מזמן. מדובר כמובן בנהג מירוצי הפורמולה 1 הבריטי, לואיס המילטון. המילטון נחשב לנהג מירוצי הפורמולה 1 הטוב ביותר לפחות בעידן הנוכחי, תואר שאפילו יריביו הגדולים כמו סבסטיאן וטל מסכימים כי הוא מתאים לו. אם מסתכלים רק על סטטיסטיקות יבשות כמו מספר ואחוז נצחונות ושיאים כאלו ואחרים, אז המילטון מוביל ללא עוררין על פני כל נהג אחר בהיסטוריה. היכולות שלו על מגרש המירוצים לא סייעו לו לצערו במגרש המשפטי כשהוא הפסיד בתביעה שהגיש כנגד יצרנית השעונים המילטון. לואיס המילטון מפסיד להמילטון – יצאנו להכיר מקרוב את הסאגה.

לואיס המילטון – גדול נהגי המירוצים בכל הזמנים?

בצד התביעה, אנו מוצאים את לואיס המילטון. נהג המירוצים הבריטי בן ה-35 שנחשב כאחד הנהגים הגדולים בהיסטוריה. כיום כאמור הוא נחשב לגדול הנהגים בדור הנוכחי. המילטון זכה ב-95 מירוצים שונים במהלך הקריירה שלו. הוא ניצב על הפודיום (אחד משלושת המקומות הראשונים) 165 פעמים. הוא מחזיק ב-3778 נקודות במהלך קריירת הפורמולה 1 שלו בה הוא זכה ב-7 אליפויות. מספר האליפויות שבו זכה שווה לזה של נהג אגדי אחר, מיכאל שומאכר, אבל המילטון מחזיק בפי 2 נקודות לעומת שומאכר ומקדים אותו בקטגוריות נוספות רבות. הוא מחזיק בחברה בשם 44IP (מספר המכונית שלו הוא 44) המרכזת את הפעילות המסחרית שלו וזכויות יוצרים על מוצרים שונים הנושאים את שמו.

המילטון – יצרנית שעוני יוקרה שוויצרית

המילטון היא יצרנית שעוני יוקרה שוויצרית הממוקמת בביין שבשוויץ. היא הוקמה בשנת 1892 והציגה את השעון הראשון שלה בשנת 1893. החברה נחשבת ליצרנית השעונים של הוליווד, כששעונים שלה הופיעו יותר מכל חברה אחרת על גבי מסכי הקולנוע.

לואיס המילטון מפסיד להמילטון - אלביס פרסלי עונד שעון המילטון. מקור - המילטון.
לואיס המילטון מפסיד להמילטון – אלביס פרסלי עונד שעון המילטון. מקור – המילטון.

בין הסרטים שבהם כיכבו שעונים של החברה – “בין כוכבים” ו-“Tenet“. גם ידוענים רבים, ביניהם אלוויס פרסלי האגדי ענדו שעונים של החברה.

לואיס המילטון מפסיד להמילטון – על מה התביעה?

לואיס המילטון, באמצעות החברה שבבעלותו 44IP, הגיש תביעה כנגד המילטון. בכתב התביעה נכתב כי הסימן המסחרי של החברה – השם המילטון, נרשם בחוסר תום לב. זאת למרות שהמילטון ייצרה שעונים תחת השם שלה מאז שנת 1892. אם עדיין לא חישבתם בראש – המילטון מייצרת שעונים תחת השם המילטון 93 שנים לפני שלואיס המילטון נולד. זה לא מנע מהמילטון (לואיס, כן?) להגיש כאמור את כתב התביעה בניסיון לבטל את הסימן המסחרי הרשום של החברה – “המילטון” ברחבי אירופה.

המילטון ניסה לרשום את השם “המילטון” כדי להשיק מספר מוצרים – שעונים, שעונים חכמים ותכשיטים. המילטון (יצרנית השעונים) ערערה ובתגובה הגיש נגדה לואיס המילטון את כתב התביעה. באופן מפתיע, התביעה לא נדחתה על הסף ורק לאחר שלוש שנות דיונים התקבלה ההחלטה הסופית. משרד הקניין הרוחני של האיחוד האירופי (EUIPO) סירב לבטל את הסימן המסחרי של חברת השעונים. בפסיקה שלהם נכתב “הוויכוח הנוגע לזכויות היוצר הקנייניות של נהג המירוצים לואיס המילטון נכשל. אין זכות לאדם לרשום את שמו כסימן מסחרי, כאשר הדבר יפגע בזכויות של צד שלישי”.

גם ה-EUIPO לא הצליח להתעלם מהעובדה שהמילטון נולד שנים רבות לאחר שהמילטון הוקמה. בפסיקה נכתב “החברה השתמשה בשם המילטון משנת 1892, זמן רב לפני תאריך הלידה של לואיס המילטון כ-‘אדם טבעי’ (כך במקור)”.

ערעור בדרך?

אם אתם שואלים את הגורו, לא ברור מה עבר בראשו של המילטון או מי מטעם הצוות המשפטי שלו שהגיש את התביעה. המילטון היא יצרנית שעונים ותיקה, עם שורשים בארצות הברית בסוף המאה התשע עשרה. כיום היא יצרנית שעוני יוקרה שוויצרית לכל דבר בבעלות תאגיד סווטש. במידה והיה מדובר בתביעה כנגד גוף קטן יותר, אולי תעלולים משפטיים כאלו ואחרים היו יכולים לשחק לטובתו של לואיס המילטון. אבל כשמהעבר השני ניצבת קבוצת סווטש, קונגלומרט שעוני היוקרה הגדול בעולם, תהיו בטוחים שהצוותים המשפטיים שלה מוכשרים לא פחות מאלו של לואיס המילטון. זאת כמובן מעבר לתאריכים והפרשי השנים הכמעט הזויים כפי שה-EUIPO בעצמו ציין. עם זאת, זה לא אומר שהצוות המשפטי של המילטון הרים ידיים. בהחלט ייתכן כי ערעור נוסף יוגש כשחשוב להדגיש מה מטרת התביעה. המילטון בעצם רוצה שבית המשפט ירשה לו לשווק שעונים תחת אותו שם כמו של המילטון. הוא לא רוצה לשלול ממנה את הזכות לייצר שעונים תחת השם שלה. הוא פשוט רוצה לייצר גם הוא תחת אותו שם. אבל כפי שהתביעה נשמעת מוזרה ולא הגיונית מלכתחילה, אל תתפלאו אם איפשהו ברחבי בריטניה עובד צוות משפטי חרוץ על ניסוח הערעור בפני ה-EUIPO.