כשהגורו הכין את הכתבה על ההשקה של שעון ה-SpeedMaster Tribute to Apollo 11 של אומגה, הוא נתקל בנתון מעניין, שאולי נדמה כמובן מאליו לחובבי שעונים “מושבעים”, אך עבור מי שמביט מהצד, נשמע קצת הזוי. הדגם החדש של השעון, שמגיע במהדורה מוגבלת, מתומחר בכ-32,000 דולרים, סכום לא קטן, אך עדיין סכום השווה לשליש מערכו של השעון המקורי של אומגה משנת 1969, זאת בהנחה שתמצאו אחד כזה למכירה. אז לטובת מי שעושה את צעדיו הראשונים בעולם השעונים, הגורו רוצה להסביר מה הופך את השעונים הישנים או שעוני וינטאג’ ובמקרים מסוימים, גם שעונים חדשים יחסית אבל משומשים, ליקרים יותר משעונים חדשים? מוזמנים להכיר את העולם המוזר של שעוני היוקרה ושוק שעוני היד השניה.

דגמים שהייצור שלהם הופסק

הסיבה אולי הראשונה והחשובה ביותר לזה ששעון ישן יעלה יותר משעון חדש, היא העובדה שהפסיקו לייצר את אותו דגם. אם יצרן מסוים החליט להפסיק את הייצור של דגם מסוים או גרסה ספציפית של שעון, הרי  שתוך זמן קצר הוא יעלם מהשוק. כמות השעונים מדגם זה שתשאר בשוק תהפוך למצומצמת הרבה יותר, הביקוש לשעונים הללו יעלה ולכן כל שעון משומש מדגם זה שייכנס לשוק היד השניה, יהפוך מיד ללחמניה חמה ובמקרים רבים יקבל תג מחיר גבוה יותר מתג המחיר הרשמי של שעון חדש מאותו דגם.

אומגה ספידמסטר אפולי 11 יובל ה-50. מקור - אומגה.

מהדורות מוגבלות

הסיבה השניה לזה ששעון ישן יעלה יותר משעון חדש, היא אם מדובר במהדורות מוגבלות. אם בשעונים “רגילים” תג המחיר שלהם מתחיל לטפס כשמודיעים על הפסקת הייצור שלהם, במקרים של מהדורות מוגבלות, מראש מדובר בייצור מצומצם יחסית, כשבמקרים רבים כל הכמות שיוצרה נמכרת עוד לפני שהיא מגיעה לחנויות. במקרה כזה, כל שעון שכזה שיגיע לשוק היד השניה יהפוך מיד ללהיט ואל תופתעו אם יבקשו עבורו מחיר כפול מזה של שעון חדש.

ביקוש גבוה לדגמים מסוימים

שעון הנאוטילוס של פטק פיליפ, רפרנס 5711, מוגדר על ידי רבים כשעון הנחשק ביותר בעולם. הביקוש עבור השעון הזה כל כך גבוה, שישנה רשימת המתנה של מספר שנים מהרגע שתזמינו שעון חדש כזה ועד הרגע שתזכו לפתוח את הקופסה שלו. בין אם מדובר במגבלות טכניות שמונעות מפטק פיליפ לייצר כמויות גבוהות ממנו ובין אם מדובר ביצירת ביקוש באמצעות ייצור בכמויות נמוכות, השורה התחתונה היא שאתם כמעט ולא יכולים להשיג שעון חדש כזה, אלא אם אתם אוליגרך, שחקן כדורגל או כדורסל מפורסם, או סלב ברמה עולמית. אם  אתם בכל זאת רוצים להשיג נאוטילוס 5711, אתם מוזמנים לחפש אותו בשוק היד השניה, שם שעון יד שניה כזה יעלה במקרים רבים פי 2 מהמחיר הרשמי של שעון חדש (והגורו לוקח בחשבון את העובדה שפטק העלתה את מחיר השעון ב-20 אחוזים בגלל הביקוש שלו בשנת 2018).

nautilus 5711
פטק פיליפ נאוטילוס רפרנס 3711. הנאוטילוס מיוצר בהיקפים כל כך מצומצמים, שענידת רפליקה עלולה לגרום לכם מפח נפש זמן קצר מאוד לאחר ענידתה – אדם אחד שמבין בתחום יזרוק מבט על השעון – והרפליקה נראית לכל

פטינה וסימני שימוש אחרים

בעולם המוזר של שעונים, ישנם לא מעט מקרים בהם סימני שימוש על שעון ותופעות כמו פטינה (שינוי צבע בעקבות התיישנות טבעית של השעון, בניגוד לשינוי צבע בגלל לחות או חשיפה מוגברת של השעון לתנאי מזג אוויר קיצוניים), יגרמו לערך של השעון דווקא לעלות. אם מדובר ברולקס סבמרינר וינטאג’י שיגיע עם פטינה מכובדת וסימני שימוש ניכרים (מה שמצביע השעון לא עבר פוליש), אל תתפלאו אם המחיר שלו ירקיע שחקים, גם אם לא מדובר בשעון שסטיב מקווין או פול ניומן ענדו בעצמם …

rolex cosmograph daytona 6239
רולקס קוסמוגרף דייטונה הראשון – רפרנס 6239 (מקור: Edinburgh Watch Company)