יפן? שוויץ? הגיע הזמן שתכירו את תעשיית השעונים הרוסית. תעשיית שעונים מפוארת, עם קהל שרוף, מצאי דגמים בלתי נגמר ומחירים שווים לכל כיס. ואם רוסים, קודם כל היהלום שבכתר, החריף שבוודקות, חברת ווסטוק (Vostok). נזדרוביה!

באחד משיריו האלמותיים אומר הזמר ש. סרנגה ״כל הנשים יפות״. רוצה לומר, לכל אחת היופי שלה וצריך לתת יחס לכולן. איך זה קשור לשעונים? פשוט מאוד, יש לי מערכת יחסים דומה עם שעונים. אני מקבל באהבה כל שעון וכל חברה (כמובן, חוץ משעוני “מדבקה”, שעוני רפליקות בזויים ושעונים חכמים שהם לא ממש שעונים מבחינתי).

vostok watches
(צילום: כפיר חדד)

כזה אני, דמוקרט, נותן צ׳אנס לכל אחד, בכל רמת מחיר ורוצה ללמוד עוד ועוד על דגמים שונים ומשונים. את רוב השעונים אתם כבר מכירים מזמן. לא צריך אותי כדי להציג לכם את אומגה, ברייטלינג, פטק פיליפ ולונג׳ין. בואו נשים בצד את השעונים האלה וניגע במקום שעד לשנת 1990 היה סגור בפני רוב העולם, ברית המועצות.

כן, כפי שאמר צ׳רצ׳יל, מסך ברזל ירד לאורכה ולרוחבה של אירופה. מה שהוא לא אמר, זה שמהצד המזרחי של מסך הברזל היתה תעשיית שעונים משגשגת. כמו תמיד אצל הרוסים היו חברות טובות יותר וטובות פחות. היום אנחנו כאן כדי לדבר על ווסטוק, חברה שהיא היהלום בכתר הרוסי אם תרצו, חברה שעד היום חובבי שעונים בכל העולם מדברים בשבחה. אגב, אל תתבלבלו עם חברת ווסטוק יורופ, חברה ליטאית שרכשה את הזכויות על השם ווסטוק, אולם אין קשר בינה לבין שעוני ווסטוק הישנים, בעלי המנגנונים הסובייטים.

vostok watches
(צילום: כפיר חדד)

Vostok (ווסטוק) הינה כאמור חברת שעונים בייצור ברית המועצות אשר נוסדה בשנת 1942, ויצרה בעיקר שעונים צבאיים ומכנים בעבודת יד. אגב, השם ווסטוק לא היה בשימוש עד 1960. הפירוש המילולי של ווסטוק זה ‘מזרח’ אך החברה קרויה על שמה של ”תכנית החלל של ווסטוק” (פרוייקט של ברית המועצות שיצא לדרך בשנת 1960 במסגרתו תוכנן לשלוח לחלל קוסמונאוטים סובייטים, ולהטיסם במסלול נמוך מעל לכדור הארץ).

הסובייטים הקימו את החברה על מנת לספק שעונים ללוחמים ולמפקדים בשדה הקרב הקטלני של מלחמת העולם השנייה. השעונים הוכיחו את עצמם בתנאים קשים והוכרו כשעונים אמיתיים ואיכותיים. בעקבות זאת, מיד עם תום המלחמה, החברה המשיכה בייצור שעונים לקהל הרחב, ובשנת 1965, החברה הפכה להיות הספק הרשמי של שעונים עבור משרד הביטחון של ברית המועצות.

הנסיון הרב שהחברה צברה בייצור שעונים עמידים ופיתוחם, הוביל לפיתוח שעון צלילה ייחודי , העונה לשם ” אמפיביה”. השעון יצא לייצור בשנת 1967 עבור חיל הים הסובייטי, ואם תרצו היה למעשה התשובה הקומוניסטית לסאבמארינר של רולקס, לפיפטי פאטומס של בלאנקפיין ואחרים.

השעון בהמשך הפך השעון האייקוני ביותר של החברה אך הדרך לדבש הייתה מרובת עקיצות. בדרך, צוות הפיתוח נתקל בהמון קשיים ולמעשה הפיתוח התחיל מאפס כיוון שבגוש הקומוניסטי לא היה ידע ליצור שעוני צלילה (ייצור שעוני צלילה לא היה דבר טריוויאלי לפני חמישים שנה). הצוות היה צריך לעצב את הזכוכית באופן שיתאים לצלילה לעומק של 200-300 מטר ולייצר גומי אוטם מיוחד. לבסוף, העיצוב מחדש הוכיח את עצמו. בזכות העיצוב רשמו הסובייטים הצלחה מיוחדת עם פטנט מעניין. השעון היה בנוי בצורה כזו שככל שהשעון שקע יותר עמוק והלחץ מתחת למים התגבר, כך קייס השעון התהדק ומנע חדירת מים.

vostok watches
הכתר הבעייתי (צילום: כפיר חדד)

השם “אמפיבייה’ משמעותו דו חיים (לטאות למיניהם, קרפדות וכ’ו,) שנולדות במים, ולאחר מכן בבגרותם יכולים לחיות גם על היבשה. כך גם השעון עמיד וחזק גם בים וגם ביבשה. וכשאנחנו אומרים עמיד, אנחנו מתכוונים ממש עמיד. עמיד במונחים רוסים של טלטולים ולחץ.

אך לכל מטבע יש שני צדדים ולשעון למרבה הצער יש כמה חסרונות. ראשית, מנגנון המתיחה הידנית בעל 17 האבנים של ווסטוק הוא מנגנון בסיסי ביותר. בנוסף, הכתר של השעון, כמיטב התעשייה הקומוניסטית, איך נגיד, לא ממש יציב. פתיחה לא זהירה והכתר נשאר לכם בידיים. קחו את זה בחשבון, זה נכון לכל דגמי האמפיביה.  אבל… אלה שעונים עם המון היסטוריה, לוק מיוחד, הלוגו הישן של האמפיביה שמרגש אוהדי שענות רבים ברחבי העולם ותג מחיר שלא עולה על כמה מאות דולרים במקרה הגרוע ביותר. במונחים של עלות מול תועלת, מקבלים המון שעון תמורת מעט כסף. לדעתי, שעון חובה לכל אספן.

כתב וצילם: כפיר חדד \ קבוצת “שעוני יוקרה ישראל” בפייסבוק

ערך: יעוז סבר