Mappin & Webb היא חברת תכשיטים בינלאומית, שבסיסה באנגליה. השורשים של החברה מגיעים כמעט 250 שנה אחורה, אל בית מלאכה לכסף שנוסד בשפילד בשנת 1775, לפני 247 שנים ליתר דיוק. לפני כשלושה חודשים התרחשה תקרית טראגית ומוזרה למדי, במהלכה נהרג לקוח של החנות, בן 39. מוזמנים לשמוע ביחד איתנו מה בדיוק התרחש בחנות והאם באמת לקוח נהרג בחנות של רולקס?

Mappin & Webb 

כאמור, השורשים של חברת Mappin & Webb מגיעים עמוק אל תוך המאה השמונה עשרה, כאשר ג׳ונתן מאפין פותח בית מלאכה קטן לכסף בשפילד. שפילד, למי שלא יודע, נחשבת מאז ועד היום למרכז בסחר בכסף באנגליה. במרוצת השנים בית המלאכה משנה את שמו והופך להיות ״האחים מאפין״.

המסחר בכסף ותכשיטים עובר מדור לדור במשפחה, עד לנינים של ג׳ונתן מאפין, כאשר אחד הנינים שלו, ג׳ון מאפין, מקים בלונדון, בשנת 1860 עסק משלו בשם – Mappin & Company. מאוחר יותר, בשנת 1862, העסק הופך למאפין, ווב ושות׳ (Mappin & Webb & Co), לאחר שג׳ון מאפין חובר אל גיסו, ג׳ורג׳ ווב. החנות הראשונה של חברת Mappin & Webb נפתחה ברחוב אוקספורד 77-78 בלונדון, בשנת 1860. החברה מתחילה לשווק מוצרים שונים, כשהמנורות, כלי הכסף ומוצרי האיפור של החברה זכו במהירות לתהילה והפכו לפריט נחשק ומבוקש באותם ימים.

במסגרת ההתקדמות הטבעית, חברת Mappin & Webb מתחילה תוך זמן קצר לעצב גם תכשיטים. בשנת 1903, חברת Mappin & Webb רוכשת עסק נוסף בשם Mappin Brothers, עסק שהיה בבעלותם של נינים נוספים של ג׳ונתן מאפין.

מוקדם יותר, במהלך שנות התשעים של המאה התשע עשרה (1890-1900), חברת Mappin & Webb מתחילה להתרחב אל יעדים בינלאומיים. החנות הראשונה של החברה הוקמה ביוהנסבורג, כשזמן קצר לאחר מכן החברה משיקה חנויות נוספות בבואנוס איירס, סאו פאולו, ביאריץ, הונג קונג, שנגחאי, קהיר ובומביי.

חנות של החברה. מקור - אתר החברה.
חנות של החברה. מקור – אתר החברה.

עם זאת, משפחת Mappin איבדה את השליטה על העסק בשנות החמישים של המאה העשרים, כאשר במסגרת השתלטות עוינת, באמצעות רכישת מניות בבעלות פרטית, העסק עובר מידי המשפחה. מאז, העסק החליף בעלות פעמים רבות.

הקשר בין החברה לבית המלוכה הבריטי 

Mappin & Webb יצרו תכשיטים עבור בני המלוכה והחברה הגבוהה בבריטניה וברחבי העולם לאורך מאות שנים כאמור. בין לקוחות החברה אפשר למצוא את מארי-אנטואנט מלכת צרפת, קיסרית רוסיה והנסיכה גרייס ממונקו. החברה החזיקה באופן היסטורי בצווים מלכותיים הן של האימרפיה הרוסית והן של בית המלוכה היפני. צווים מלכותיים הם צווים להזמנת תכשיטים ופריטים שונים מהחברה באופן שוטף, לפי בקשת בית המלוכה. המלכה ויקטוריה היתה המונארך הבריטי הראשון שהזמין את Mappin & Webb לייצר עבורו. שרשרת יובל הזהב של ויקטוריה נוצרה על ידי החברה בשנת 1888, וסומנה על ידי המלכה כירושת הכתר. למעשה, מאז שנת 1897 ועד היום, החברה מחזיקה בצווים מלכותיים של בית המלוכה הבריטי.

הצורף הראשי של החברה, מרטין סוויפט, מונה בשנת 2012 לתפקיד תכשיטן הכתר, תואר שלמעשה הופך אותו לאפוטרופוס של תכשיטי הכתר הבריטיים ומי שאחראי על הכנתם לטקסים כמו פתיחת הפרלמנט ואירועים רשמיים שונים. בשנת 2017, מונה תכשיטן נוסף מ-Mappin & Webb, מארק אפלבי, לתפקיד תכשיטן הכתר.

בנוסף, Mappin & Webb ייצרו את גביע Ryder Cup המקורי והכינו גביעים עבור מרוצי הסוסים Royal Ascot במשך 75 שנים.

הגלגולים של החברה ואנקדוטה מעניינת

Mappin & Webb התמזגה עם Elkington and Walker & Hall בשנת 1963. החברה המאוחדת נקראה British Silverware Ltd. בשנת 1973, נרכשת Mappin & Webb על ידי חברת Sears Holdings Ltd. מאוחר יותר החברה נרכשת על ידי Baugur, שפכה לחדלת פרעון בשנת 2010, כשהמותג Mappin & Webb נשאר בחיים כשהוא עובר לתקופה קצרה לקבוצת Asprey Garrard. לאחר תקופה קצרה תחת בעלות הקבוצה, המותג עובר בעלות והופך להיות חלק מקבוצה שאנחנו מאמינים שכמעט כל חובב שעונים מכיר – Watches Of Switzerland, שנקראה בעבר Aurum Holdings.

כיום, החברה ממשיכה לייצר תכשיטי כסף וקולקציות תכשיטים, כשבנוסף, היא גם משווקת רשמית בנוסף של מותגי שעונים כמו רולקס, יגר לה-קולטרה, פטק פיליפ ואומגה.

המותג Mappin & Webb היה מוכר כל כך ברחבי העולם כמותג יוקרה, עד שבשנת 1955, בקלאסיקת הפילם נואר Rififi של ז׳ול דאסין (Jules Dassin) משנת 1955, כנופיית פושעים מוציאה לפועל שוד שתוכנן באופן מבריק אך בוצע בצורה חסרת מזל, בחנות של Mappin & Webb בפריז.

לקוח נהרג בחנות של רולקס

ב-26 ליולי השנה (2022), נכנס אדם בשם סמואל דיאטה (Samuel Diatta) אל חנות של Mappin & Webb בעיר יורק באנגליה. דיווח של משטרת יורק מאוחר יותר במהלך היום מספר כי ״אדם נהרג בתקרית בחנות תכשיטי יוקרה ביורק, לאחר שעוכב על ידי אנשי צוות החנות ואנשים מהציבור הרחב״.

מתברר כי ביום שלישי, ה-26 ליולי 2022, משטרת יורק מוזעקת לחנות של Mappin & Webb ברחוב קוני סטריט, בשעה 16:40, לאחר קבלת מספר דיווחים על ״הפרעה״ – Disturbance, קוד משטרתי לתקרית שלא ברור מה בדיוק מתרחש בה.

המשטרה בחזית החנות. מקור - Naveed Younis, פייסבוק.
המשטרה בחזית החנות. מקור – Naveed Younis, פייסבוק.

עם הגעת השוטרים למקום, הם מגלים אדם שמעוכב (ככל הנראה מוחזק בכוח) על ידי אנשי צוות החנות ואנשים מהציבור הרחב – ככל הנראה לקוחות שהיו בחנות או עוברי אורח שהבחינו בתקרית שמתרחשת בחנות.

דובר של המשטרה אמר – ״לצערנו, האדם, שמאוחר יותר התברר כי שמו סמואל דיאטה, שהתגורר ביורק, החל לסבול מבעיות בריאותיות בעקבות עיכובו (ככל הנראה בעקבות כוח שהופעל עליו כדי לרתק אותו), והוא נלקח אל בית החולים המחוזי של יורק. למרבה הצער, בבית החולים הוכרז על מותו כשעתיים מאוחר יותר, זמן קצר לאחר השעה 18:40. בדיקה רפואית מבוצעת כדי לקבוע את סיבת המוות״.

במסגרת התקרית, שלושה אנשים, שניים בשנות הארבעים לחייהם ואחד בנות החמישים לחייו, נעצרו על ידי המשטרה, אך שוחררו זמן קצר לאחר מכן בערבות. אדם נוסף נעצר יומיים מאוחר יותר, כשגם הוא שוחרר בערבות. אותם עצורים הם ככל הנראה עובדי החנות ועוברי אורח שהשתתפו בריסונו של דיאטה וככל הנראה חשודים בגרימת מותו.

באופן די מוזר, דובר מטעם Mappin & Webb מסר זמן קצר לאחר מכן כי ״האדם שנהרג היה לקוח של החנות. מחשבותנו נמצאות עם משפחת הלקוח בזמן קשה זה״.

הקצין החוקר הבכיר, סטיב מנזיס, מצוות החקירות המרכזיות של משטרת צפון יורקשייר אמר: ״זהו אירוע טרגי מאוד. שלושת הגבים שנעצרו בקשר לתקרית נחקרו ושוחררו בערבות עד לסיום החקירה המשטרתית והבדיקות הרפואיות. משפחתו של סמואל נתמכת על ידי קצינים שעברו הכשרה מיוחדת ואני מבקש לכבד את פרטיותם כדי לאפשר להם זמן להתאבל על אובדנם״.

משפחתו של דיאטה המנוח, שמוצאה מסנגאל, תיארה מאוחר יותר את בנם כנוצרי אדוק וחובב ספורט. המשפחה הוסיפה כי בשנות ההתבגרות המאוחרות שלו הוא פיתח בעיות נפשיות, שנשארו איתו לאורך כל חייו.

“סם היה חבר נפלא במשפחתנו שיחסר לנו, לחבריו ולמשפחתו ברחבי העולם”, שיתפה המשפחה.

הסיפור המוזר והלא ברור

ב-29 ליולי, הבלש החוקר, סטיב מנזיס, פרסם הצהרה מיוחדת בנוגע לתקרית, בעקבות השמועות הרבות שהסתובבו ברחבי הרשת וביורק עצמה אודות התקרית. הדיווחים נעו מניסיון גניבה מהחנות שנכשל ועד לניסיון שוד כזה או אחר, כשכמובן העובדה שהחברה משווקת שעוני יוקרה של מותגים מוכרים, ביניהם רולקס, רק הוסיפה שמן למדורה …

מנזיס אמר – ״אני מודע להשערות ולמספר דיווחים כוזבים, בנוגע לתקרית בחנות התכשיטים Mappin & Webb. הדבר גרם למצוקה למעורבים ובעיקר למשפחתו של סמואל דיאטה, שלמרבה הצער מת בעקבות האירוע. שיחת 999 התקבלה במשטרה בשעה 16:41, כשהשוטרים הגיעו למקום בשעה 16:46. למרות שטרם התברר מדוע מר דיאטה נכנס לחנות, החקירה של צוות החקירה המורחב לא מצאה שום ראיה המעידה על כך שמדובר בשוד.

הפרטים שידועים ועליהם אין עוררין הם כי מר דיאטה נכנס לחנות והסתבך בעימות עם איש צוות אבטחה. האירוע הזה החריף וכתוצאה מכך איש הצוות נפצע ומר דיאטה הוחזק על הרצפה על ידי חבר צוות החנות ושלושה אנשים מהציבור הרחב.

לקוח נהרג בחנות של רולקס - סמואל דיאטה. מקור - Watchpro.
לקוח נהרג בחנות של רולקס – סמואל דיאטה. מקור – Watchpro.

עם הגעת המשטרה, מר דיאטה לא הגיב, ועזרה ראשונה ניתנה. פרמדיקים הגיעו גם הם והמשיכו לתת למר דיאטה עזרה ראשונה במקום. הוא הועבר באמבולנס לבית החולים המחוזי של יורק, אך למרבה הצער נקבע מותו זמן קצר לאחר השעה 18:40.

כמו בכל מוות בלתי צפוי מסוג זה, נדרשת חקירת משטרה כדי לקבוע את העובדות, כדי לקבוע אם יש או אין מעשים פליליים הקשורים למוות, ולקבל את התשובות עבור משפחתו של מר דיאטה ועבור המעורבים באירוע. ארבעה אנשים נעצרו בקשר לאירוע כדי שיוכלו להיחקר תוך הגנה על זכויותיהם החוקיות. שניים מהגברים, בשנות ה-40 לחייהם, וגבר בשנות ה-50 לחייו נעצרו זמן קצר לאחר האירוע, וגבר בשנות ה-50 לחייו נעצר ב-28 ביולי. כל ארבעת הגברים שוחררו בערבות בזמן שהמשטרה והחקירות הרפואיות נמשכות״.

העדכון האחרון מגיע ב-10 לאוגוסט, אז מדווחת משטרת יורק כי ״משטרת צפון יורקשייר קיבלה הודעה על ידי המשרד העצמאי להתנהלות משטרתית (המחלקה לחקירות שוטרים בבריטניה) כי היא לא תחקור את פעולות המשטרה בתגובה לתקרית. בנוסף, המשרד גם לא הנחה את משטרת צפון יורקשייר לבצע חקירה מקומית משלה על פעולות השוטרים. התקרית הופנתה למשרד על ידי משטרת צפון יורקשייר, בהתאם לנוהל המקובל, כאשר מישהו מת בעקבות נוכחות משטרתית באירוע.

החנות ביורק בזמנים שקטים יותר. מקור - examinerlive.
החנות ביורק בזמנים שקטים יותר. מקור – examinerlive.

החקירה המשטרתית והרפואית, על נסיבות מותו וסיבת מותו של סמואל דיאטה נמשכות, כשארבעת האנשים שנעצרו בעקבות האירוע נמצאים עדיין בסטטוס של משוחררים בערבות״.

סמואל דיאטה

באופן מעורר הערכה, משפחתו של סמואל דיאטה, חשפה את הבעיות שעימן התמודד דיאטה. בראיון למגזין Yorkmix, מספרת אחותו של דיאטה, טבה (Teba) על אחיה ״הענק העדין, שהיה אהוב על ידי רבים ושם תמיד את האחרים לפניו״.

טבה מספרת כי סמואל דיאטה התמודד לאורך שנים עם מחלת נפש, כשלמעשה, זאת הסיבה שבני המשפחה רוצים לחשוף מעט פרטים על סמואל, היות והם יודעים כי המחלה שממנה סבל סמואל משפיעה על אנשים רבים. טבה מספרת כי ״זה היה משמעותי. סמואל קיבל אבחנה כי הוא סובל מהפרעה דו קוטבית, אני חושבת שזה היה בסוף שנות העשרה שלו או בתחילת שנות העשרים שלו. אכן היו לו מספר אשפוזים בבתי חולים, אבל עם זאת, סמואל היה אחי, ללא קשר לאם הוא היה חולה או לא. זה היה קרב קשה הוא נלחם בו לאורך שנים. עם זאת, היו זמנים שבהם הוא היה במצב טוב הרבה יותר לעומת זמנים אחרים, אז זה לא היה כל כך ברור שהוא במצב לא טוב״.

לקוח נהרג בחנות של רולקס - דיאטה עם אחותו. מקור - Yorkmix.
לקוח נהרג בחנות של רולקס – דיאטה עם אחותו. מקור – Yorkmix.

כאמור, לא ברור מה דיאטה עשה בחנות של Mappin & Webb מלכתחילה, כשנסיבות מותו במסגרת התקרית החריגה עדיין מתבררות. האם המראה המרתיע שלו גרם לשומר בחנות לחשוש ממנו? האם סמואל עבר התקף כלשהו שגרם לו להתנהג בצורה חריגה או מחשידה? לא ברור. למרבה הצער, שלושה חודשים כמעט לאחר התקרית הטרגית, תוצאות החקירה המשטרתית והחקירה הרפואית טרם התפרסמו, כשמשפחתו של דיאטה נשארת עם סימני השאלה הרבים סביב מותו של סמואל ועם הצער הרב בעקבות מותו. נוכל רק לקוות כי הם יוכלו לדעת במהרה מה באמת התרחש באותו יום שבה סמואל נכנס אל החנות ומה גרם למותו המצער.