מירוץ הקנטאקי דרבי הוא מרוץ סוסים שנתי, המתקיים ביום שבת הראשון במאי, במסלול צ׳רצ׳יל דאונס בלואיזוויל, קנטאקי שבארה״ב. הוא מוכר גם בשם ״שתי הדקות המרגשות ביותר בספורט״, משום שמירוץ מתקיים בדרך כלל במשך כשתי דקות עד שהמנצח חוצה את קו הסיום. הקנטאקי דרבי נחשב לאחד ממרוצי הסוסים היוקרתיים בעולם והוא נחשב למרוץ הראשון בטריפל קראון האמריקאי, שכולל גם את מרוץ הפריקנס סטייקס ומרוץ בלמונט סטייקס. סוס חייב לנצח את כל שלושת המרוצים כדי לזכות בטריפל קראון, הישג שאליו הגיעו 13 פעמים בהיסטוריה. המרוץ הפך לסמל של ממש בתרבות האמריקאית, עם קוד לבוש וסלבס רבים שפוקדים אותו. לונג׳ין, לה יש קשר עמוק וארוך שנים עם עולם מירוצי הסוסים, החליטה להשיק שעון חדש במהדורה מוגבלת של 73 יחידות, לציון ההישג של סוס המירוץ האגדי ״Secretariat״ שסיים את המירוץ בשנת 1973 במקום הראשון, כשהוא קובע זמן שיא שלא נשבר עד היום. מוזמנים להכיר את השעון החדש – מאסטר קולקשן כרונוגרף ״קנטאקי דרבי״ – ביחד איתנו.

מאסטר קולקשן כרונוגרף ״קנטאקי דרבי״ – מפרט טכני

השעון החדש של לונג׳ין מגיע בגוף העשוי מפלדת אל-חלד. גוף השעון מגיע בקוטר של 40 מ״מ ובעובי של 11.7 מ״מ. השעון עמיד למים בעומק של עד ל-30 מטרים. גוף השעון עגול ומלוטש, כשצד ימין אנו מוצאים את הכתר של השעון ואת לחצני הכרונוגרף משני צדדיו.

השעון מגיע עם לוח כסוף ועליו שני לוחות קטנים – לוח שניות קטן בשעה 3 ומולו לוח כרונוגרף ה-30 דקות בשעה 9. הלוחות הקטנים מגיעים כשהם שקועים מעט לעומת לוח השעון וכשטבעת זהובה מקיפה אותם.

מאסטר קולקשן כרונוגרף ״קנטאקי דרבי״. מקור - Revolution Watches.
מאסטר קולקשן כרונוגרף ״קנטאקי דרבי״. מקור – Revolution Watches.

מסביב ללוח השעון אנו מוצאים טבעת דקות כחולה, כשגם הספרות הערביות בלוח השעון ומחוגי השעון מגיעים בצבע כחול. בשעה 6 אנו מוצאים את חלונית התאריכון, שחוצה את הספרה 6, כמו גם הספרות 3 ו-9 שאותן חוצים הלוחות הקטנים שעל לוח השעון.

מחוות למירוץ ה-״קנטאקי דרבי״. מקור - Revolution Watches.
מחוות למירוץ ה-״קנטאקי דרבי״. מקור – Revolution Watches.

הזהב והכחול שעל לוח השעון, כשאת הזהב אנו מוצאים גם על הלוגו של לונג׳ין, הם למעשה הצבעים של לוגו מירוץ הקנטאקי דרבי. השעון מגיע עם רצועת עור בגוון חום בהיר.

מאסטר קולקשן כרונוגרף ״קנטאקי דרבי״ – מנגנון

לונגי׳ן משלבת בשעון החדש את קליבר L889 שלה. למרות שלונג׳ין לא מספקת פרטים רבים על המנגנון, מלבד העובדה שהוא פועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה ומספק רזרבת כוח של 60 שעות, סביר מאוד להניח כי מדובר במנגנון המבוסס על קליבר 2892 של ETA, שעליו הלבישה לונגי׳ן מודול כרונוגרף.

המנגנון בגב השעון. מקור - Revolution Watches.
המנגנון בגב השעון. מקור – Revolution Watches.

את המנגנון ניתן לראות מבעד לגב השקוף של השעון, שעליו אנו מוצאים את האיור של הסוס Secretariat ואת הכיתוב 50, את השנים 2023|1973 ואת הכיתוב אחד מתוך 73. שמו של הסוס מופיע בצורה הבאה – SECRETAR1AT, כשאם שמתם לב, ליד הספרה 1 בלוח השעון אנו מוצאים חריטה של האות A, מחווה לשמו של הסוס.

אז מה חדש בעצם?

Secretariat, הסוס שקבע את זמן השיא במירוץ הקנטאקי דרבי, נחשב לאחד מסוסי המירוץ האגדיים, אם לא האגדי ביותר של עולם מירוצי הסוסים. מלבד זמן השיא שקבע בקנטאקי דרבי, הוא גם קבע באותה שנה שיאים גם בשני המירוצים הנוספים במסגרת הטריפל קראון – מרוץ הפריקנס סטייקס ומרוץ בלמונט סטייקס, כשגם השיאים הללו טרם נשברו. לונג׳ין מצאה הזדמנות נהדרת לציין את ההישג הזה בשנת החמישים להישגים של Secretariat (סקרטריאט), שנקרא גם BIG RED (אדום גדול).

כמה זה עולה לנו?

השעון החדש של לונג׳ין יהיה זמין לרכישה אצל Davis Jewlers, אחד ממשווקי השעונים והמפיצים הרשמיים הגדולים בקנאטקי של מספר רב של מותגי שעונים בהם לונג׳ין כמובן. השעון יגיע עם תג מחיר של 3,400 דולרים, כשאמור, השעון מגיע במהדורה מוגבלת של 73 יחידות.

מאסטר קולקשן כרונוגרף ״קנטאקי דרבי״. מקור - Revolution Watches.
מאסטר קולקשן כרונוגרף ״קנטאקי דרבי״. מקור – Revolution Watches.

השורה התחתונה

מחווה נהדרת של לונג׳ין להישג של סוס המירוצים האגדי, אם כי היינו שמחים לראות עיצוב שונה מעט ללוח השעון, כזה שלא יכלול ספרות חתוכות. חשוב לציין כי לונג׳ין השתמשה בעיצוב הזה עם הספרות החתוכות בשעוני מאסטר קולקשן כרונוגרף נוספים שלה. מצד שני, לונג׳ין בהחלט יודעת לייצר לוחות שעוני כרונוגרף נקיים יותר למראה, למשל בשעוני הספיריט פלייבאק שלה. בכל מקרה, מדובר בשעון כרונוגרף נהדר, שאנחנו בטוחים שיקרוץ ללא מעט חובבי מירוצי סוסים.

למעבר לאתר של לונגי׳ן.