על רקע נתוני המכירות המשתפרים של שעונים שוויצריים בשנה וחצי האחרונות, מפתיע לגלות כי מחירי המניה של קונגלומרט השעונים קבוצת סווטש ושל קונגלומרט מוצרי היוקרה קבוצת ריצ’מונט, הולכים ויורדים. מחיר המניה של קבוצת סווטש ירד ב-40 אחוזים מאז חודש יוני האחרון, בעוד מחיר המניה של קבוצת ריצ’מונט ירד ב-35 אחוזים מחודש מאי האחרון, אז הגיעה מניית ריצ’מונט לשיא ב-52 השבועות האחרונים.

השוק האפור הוא הסימן למצבן של יצרניות השעונים המובילות?

בנק ההשקעות RBC Capital Market מבצע ניטור של אחוז השעונים החדשים או השעונים שלא נענדו לעומת שעונים משומשים ושעוני יד שנייה שמפורסמים באתר מכירות השעונים Chrono24 ומשתמש בנתונים הללו כדי להעריך את המצב הפיננסי והמכירות של יצרניות השעונים הגדולות בעולם. על פי התאוריה שעומדת מאחורי הנתונים שאוסף בנק RBC, ככל שישנם יותר שעונים חדשים שמופיעים בשוק היד השנייה למכירה, הדבר מצביע על ביקוש נמוך לשעונים חדשים בקרב צרכנים, מה שגורם למפיצים מורשים לנסות ולהיפטר מהמלאי שלהם באמצעות שוק היד השנייה והשוק האפור. האנליסטים של בנק RBC בדקו את מספר השעונים החדשים של קבוצת סווטש שהופיעו ב-Chrono24 בחודש האחרון, כשלאור המספר הגבוה של שעונים כאלו, החליטו בבנק להוריד את דירוג המניה של קבוצת סווטש, מה שגרם לירידה במחיר המניה. אנשי הבנק פרסמו במקביל לנתונים הללו מבט מעמיק יותר אל החשש מפני האטה בביקוש לשעונים חדשים בקרב צרכנים בהונג קונג ובסין, מגמה שתרמה גם היא להורדת הדירוג של מניית קבוצת סווטש.
לפי הנתונים שאספו האנליסטים של בנק RBC, נכון ל-16 בנובמבר, פורסמו ב-Chrono24 סך כולל של 274,754 שעונים שוויצריים משלושים יצרניות השעונים המובילות בעולם, מתוך המספר הזה, מעל למחצית מהכמות – 143,422 שעונים היו שעונים שתוארו כשעונים חדשים או כשעונים שלא נענדו.

לוגו כרונו24
לוגו כרונו24

בנוסף, אחד מכל חמישה שעונים שתוארו כחדשים או כשעונים שלא נענדו, היה שעון מדגם חדש, כלומר שעון שהושק בשנת 2018, כלומר – 53,754 שעונים חדשים מהשנה האחרונה שהופיעו למכירה ב-Chrono24.

אחוז השעונים החדשים מבין כלל השעונים של מותג שפורסמו למכירה בכרונו 24 בנובמבר 2018.
אחוז השעונים החדשים מבין כלל השעונים של מותג שפורסמו למכירה בכרונו 24 בנובמבר 2018.

המחקר של בנק RBC חושף בפנינו נתונים מעניינים על מצבן של חברות השעונים הגדולות בעולם. בטבלה המצורפת ניתן לראות את אחוז השעונים החדשים של יצרניות שונות, מבין סך השעונים החדשים והמשומשים של אותה חברה, שהופיעו בכרונו 24. לפי הנתונים של הבנק, כל חברה שאחוז השעונים החדשים שלה היה נמוך מ-20 אחוזים (בדגש על דגמי 2018 שהופיעו למכירה בכרונו 24), מוגדרת כחברה “במצב טוב”. בין החברות הללו ניתן למנות את רולקס, קרטייה, פטק פיליפ, וושרון קונסטנטין, ייגר לה-קולטרה, אודמר פיגה וטיסו.

מבין החברות שאחוז השעונים החדשים שלהן שהופיעו למכירה בכרונו 24 מבין כלל השעונים של אותה חברה, עלה על 25 אחוזים, כלומר 1 מכל 4 שעונים של החברה שנמכר בכרונו 24 הוא בעצם שעון חדש, ניתן למצוא שמות כמו ברייטלינג, פנריי, אומגה, בלנקפיין, טאג הויר, טודור והובלו.

עם זאת, חשוב לציין כי המתאם בין אחוז השעונים החדשים מבין כלל השעונים למכירה ובין המצב הפיננסי או הביקוש לשעונים של חברה מסוימת רחוק מלהיות מושלם. ב-RBC לא לוקחים בחשבון נתון חשוב שהיה יכול לשפר עוד יותר את הדיוק של הנתונים שנאספו – ההפרש בין המחירים הרשמיים למשווקים של אותם שעונים לבין המחיר שבו הם מפורסמים בכרונו 24, אם כי קשה להעריך עד כמה ניתן לדייק בנתונים הללו, שכן במקרים רבים, המחירים המפורסמים בכרונו 24 הם רק “מחירי פתיחה” ומוכרים רבים מנהלים משא ומתן בדרכים שונות – בין אם באמצעות אימיילים או שיחות טלפון, או באמצעות משא ומתן פיזי בחנות, עם הרוכשים הפוטנציאליים, כך שבמקרים רבים המחיר הסופי של שעון נמוך משמעותית מהמחיר שבו הוא פורסם בכרונו 24.

בנוסף, חשוב לזכור כי במקרים של שעונים כמו שעוני ספורט של רולקס או פטק פיליפ – דגמי הסאבמרינר או דגמי GMT שונים, או דגמי הנאוטילוס של פטק, המחיר שמופיע בכרונו 24 כמעט ברוב המקרים גבוה משמעותית מהמחיר הרשמי של אותם שעונים, היות ולא ניתן להשיג אותם כמעט אצל אף משווק או חנות בוטיק של היצרניות הללו.

לאתר סווטש העולמי