מכירים את המשפט המפורסם “תכוון לירח – מקסימום תפגע בכוכבים”?
אז זהו.. שאת ג’ורג’ פאבר ז’אקו – מייסד חברת “זניט” – כלל לא עניין הירח, הוא כיוון מראש לכוכבים. ג’ורג’ פאבר ג’אקו נולד בשנת 1843 בעיירה “לה לוקלה שבשוויץ. בבגרותו עבד כשען, ויותר מכך – הוא היה הראשון לאגד במפעל אחד את כלל תחומי עבודות השענות.האגדה מספרת שבשעת לילה מאוחרת מאוד לאחר שהשלים את בניית המנגנון המכני המורכב שעמל עליו זמן כה רב, יצא ג’אקו מביתו לנשום אוויר צח – ובמבט אל על הבחין במחזה שמיימי מרהיב בו מערכת כוכבים שלמה חגה סביב כוכב הצפון. פאבר ג’אקו היה נפעם מן המחזה השמיימי המרהיב,
והחליט לקרוא לעבודתו ולמה שיהפוך בעתיד למפעל למפעל חייו, בשם “זניט”. בגלל אותו סיפור רבים מפרשים את המילה “זניט” כ”כוכב” אך לא מדוייק הדבר…

המונח “zenith” באסטרונומיה מתאר את- “נקודת השיא”.המשמשת לייצוג הנקודה הגבוהה ביותר הנראית לעין במישור השמימי . ה-“זניט” נמצאת מתחת ל”nadir” הלוא היא “נקודת השפל” שזו הנקודה הנמוכה ביותר הנמצאת בכיוון אחד מול נקודת השיא השמיימית. מה גם שהמילה “זניט” היא שיבוש למילה הערבית “Zeenath” (“יופיו של כיוון”) המתארת את היופי הנוכח בנקודה הגבוהה והשמיימית ביותר עליה אפשר להביט.”

כאשר “פאבר ז’אקו” הרים את ראשו אל על והבחין במחזה אשר היה מורכב מ”גרמי השמיים” , הוא בעצם הגיע “לנקודת השיא”. ב”זניט” עושים שימוש לשתי מטרות. הזניט משמשת כנקודת הכיוון במדידת הזווית בין כדור הארץ לבין גרמי שמים אחרים , והיא גם מגדירה את אחד מצירי האופקיות בתיאום מערכות תצפית אסטרונומיות. נקודת הזניט הינה גם בעלת חשיבות רבה לקריאת מפות אסטרולוגיות.

בנוסף קיים טלסקופ מיוחד הנקרא “טלסקופ זניט”, סוג של טלסקופ שנועד להצביע ישר למעלה ל-“נקודת השיא” , ומשמש למדידת דיוק של מיקומי כוכבים. “ג’ורג’ פאבר ז’אקו” קרא למנגנון שייצר על שם “הזניט” בכדי לתאר את עבודתו המורכבת והמסובכת, זאת משום שכמו שהכוכבים וגרמי השמיים חגים זה לצד זה במסלול קבוע ובהרמוניה מושלמת, כך גם החלקים הרבים והמגוונים המרכיבים את המנגנון עובדים בהרמוניה מושלמת ובתיאום מושלם.

במהלך השנים אימצה החברה את לוגו “הכוכב” לחיקה, זאת בכדי לתאר את עבודתה המורכבת כחדשנית ופורצת דרך. אותו מראה שמיימי אשר הצית את דמיונו של ז’אקו, במהלך השנים שימש כנר לרגלי החברה וסימל עבורה עליונות ועתידנות. בדומה לגרמי השמיים הנמצאים אל על, כך גם זניט לא תפסיק להתחדש ולשאוף גבוה בעבודות הורולוגיות מתקדמות, בפיתוחים ובחידושים.

בנימה אישית כאספן וחובב שעונים , ההסטוריה המדהימה של החברות השונות עשירה ומגוונת והינה חלק משמעותי ובלתי נפרד מהמסורת ומהחזון של חברות השעונים. זניט הוא אחד מהמותגים שאני יותר אוהב ומלבד העובדה שפאבר ז’אקו עשה הסטוריה בכך שאיחד את כלל מקצועות השענות, עצם השימוש באגדת “הזניט” של ז’אקו למינוף החברה ושאיפה למצויינות מתמדת, גורם לני כחובב שעונים להסתכל בהערצה על המותג המדהים שלא מפסיק להפתיע . ונוכחנו לדעת זאת בייחוד בתערוכת באזל האחרונה.

וכמו שאני כאדם מאמין נוהג לומר- “מה רבו מעשיך ה’ ”

השעון האהוב עלי באוסף הוא שעון “זניט” עתיק משנת 1940,בעל מנגנון בייתי בעל מתיחה ידנית ומוטיב “קלטרבה” מובהק.תשעון זקן עם טונות של הסטוריה וכמובן” אופי”.

בתמונה- השעון האהוב עלי באוסף. זניט עתיק משנת 1940, בעל מנגנון מתיחה ידני וקייס קלטרבה.
  • הכותב הוא כפיר חדד, אספן וחובב שעונים, מנהל בקבוצה “שעוני יוקרה ישראל” בפייסבוק
  • כל הכתוב לעיל הינו דעתו האישית של הכותב

לאתר זניט העולמי