אם אתם חובבי שעונים, אתם בוודאי יודעים ששעוני רולקס וינטאג’ הם ככל הנראה השעונים החמים ביותר בעולם השעונים. נכון, כולנו מתרגשים לקרוא על שעון מרובה קומפליקציות כזה או אחר מבית וושרון קונסטנטין או השעון עם המנגנון המהיר בעולם מבית זניט. אבל תודו שיש קסם מיוחד בשעונים בני 50-60 שנה שנחשבים ללהיט גם היום ועם ביקוש מטורף שרק הולך ועולה, כשהם מנפצים פעם אחר פעם שיאים במכירות פומביות ברחבי העולם.

אבל גם בתוך התחום של שעוני וינטאג’ של רולקס, יש שעונים ששווים יותר ויש שעונים ששווים, מה לעשות, קצת פחות. אז מה באמת משפיע על המחיר הסופי של שעוני וינטאג’ של רולקס? הגורו אסף עבורכם את התכונות המשפיעות ביותר על מחירו של שעון וינטאג’, כאלו שיכולות להקפיץ (או לרסק) את המחיר של שעון הרולקס וינטאג’ בשוק היד השנייה (כשהגורו יוצא מנקודת הנחה שאתם ברי מזל במיוחד ומצאתם שעון אחד כזה …).

לוח מיוחד

אולי הגורם המשפיע ביותר על מחירו של שעון רולקס וינטאג’. אם תמצאו שעון רולקס עם כיתוב מיוחד (טיפאני או ספייס-דוולר לדוגמה), תוכלו לקבל סכום גבוה הרבה יותר עבור השעון (או לשלם עבורו הרבה יותר במידה ואתם רוכשים שעון רולקס וינטאג’). לכן הדבר הראשון שאתם צריכים לבחון בשעון רולקס וינטאג’ הוא כאמור לוח השעון ולקוות כמובן שמדובר בלוח מיוחד ויוצא דופן.

מי אמר שפטינה זה רע ?

לוח השעון, מחווני השעה ומחוגי השעון מראים סימני שימוש וצבע דהוי או מיושן? אל תחשבו שמדובר בפגם בשעון, סביר להניח כי במרבית הסיכויים מדובר דווקא במשהו שיכול להקפיץ את המחיר של השעון. בין אם מדובר בלוחות טרופיים של רולקס או “סתם” שעון רולקס וינטאג’ עם פטינה יפה שמצליחה להצביע על גיל השעון וההיסטוריה שעברה עליו, תחשבו פעמיים לפני שאתם חושבים שמדובר בלוח מלוכלך או לא אטרקטיבי …

הרפרנס הנכון והשנה הנכונה

אתם לא צריכים להיות אנציקלופדיה מהלכת לרולקס, אבל כדאי שתכירו את הרפרנסים המעניינים יותר בקרב שעוני הרולקס הישנים. קחו למשל את רפרנס 1680 של הסאבמרינר, שיוצר לאורך מספר שנים, החל מה-Mark I ועד ל-Mark VIII. למרות שכל רפרנס 1680 נחשב לאגדה בשוק, עדיין ישנם שעונים משנים מסוימות ששווים הרבה יותר מדגמים אחרים, למשל, אם ראיתם בטעות את הכיתוב “Submariner” באדום, אתם יכולים להתחיל לפתוח שמפניה …

ניירות – לא זורקים לפח

אמנם כשמדובר בשוק הוינטאג’ ושעוני רולקס ישנים, במקרים רבים במרוצת השנים הקופסא או הניירת המקורית שהגיעה עם השעון אבדה או נפגמה בצורה כזאת או אחרת, אם תצליחו למצוא שעון עם תעודות וקופסה שמצביעים על המקור שלו, הדבר יעלה מאוד את ערך השעון. ממש כמו ביצירות אומנות, הניירת שמגיעה עם השעון יכולים לעזור להתחקות אחר המסלול שעבר השעון לאורך השנים ולהוסיף לאותנטיות של השעון והמוכר. אם מדובר בשעון רולקס וינטאג’ מבוקש עם קופסא מקורית וניירת, מדובר בתוספת משמעותית מאוד למחיר הסופי של השעון.

מה המצב ?

בשוק הוינטאג’ באופן כללי ובשעוני רולקס יד שניה בפרט, נקי לא בהכרח שווה טוב. כלומר, אם מצאתם שעון ישן שנראה במצב טוב מדי, סביר להניח שהוא עבר פוליש מתישהו, מה שפוגע בסופו של דבר בערך של השעון. אם תמצאו שעון רולקס ישן שלא עבר פוליש מעולם, כדאי שתדעו כי מדובר בנתון שדווקא מעלה משמעותית את ערך השעון. עם זאת, חשוב להזכיר כי מדובר במשימה לא פשוטה היות ופעמים רבות במסגרת הטיפול התקופתי או תיקון כזה או אחר, מבוצע באופן אוטומטי פוליש לשעון.

לאתר רולקס העולמי