ממשיכים עם סקירת החברות והשעונים מתערוכת Watches & Wonders, הפעם עם מון בלאן. במסגרת התערוכה המקוונת השיקה מון בלאן שעון במהדורה מוגבלת – פיתגורס שניות קטנות מהדורה מוגבלת 148. שעון יד אלגנטי שפותח סביב מנגנון אינהאוס שפותח על ידי מון בלאן. מון בלאן פיתחה את המנגנון בהשראת מנגנון היסטורי של מינרבה, קליבר פיתגורס 48, שמינרבה הציגה בשנות הארבעים של המאה הקודמת. מוזמנים להכיר אותו ביחד איתנו.

נתחיל דווקא עם קצת היסטוריה ומתמטיקה

מון בלאן נמצאת בבעלות קונגלומרט מוצרי היוקרה ריצ’מונט. ריצ’מונט רכשה בנוסף את מינרבה, יצרנית מנגנונים היסטורית וחשובה בתעשיית השעונים. עם רכישת מינרבה, ריצ’מונט “נתנה אותה במתנה” למון בלאן. למעשה, מינרבה הפכה ליצרנית המנגנונים המומחית של מון בלאן ומותגים נוספים בקונגלומרט ריצ’מונט.

קליבר פיתגורס 48 של מינרבה פותח על ידי אנדריי פריי (Andrey Frey). באותה תקופה, פריי היה הבעלים ומהנדס המנגנונים של מינרבה. אם השם פיתגורס מצלצל לכם מוכר, אז אתם לא טועים – מדובר בפילוסוף והמתמטיקאי המפורסם, שעל שמו נקרא משפט פיתגורס המפורסם, שאין תלמיד תיכון בישראל שלא מכיר אותו.

קליבר 48 המקורי. מקור - TimeandWatches.
קליבר 48 המקורי. מקור – TimeandWatches.

אחד מתלמידיו המפורסמים והידועים של פיתגורס, אוקלידס, אחראי לגילויו של יחס הזהב (φ = 1.618), המכונה גם “יחס הזהב” או “הפרופורציה האלוהית”. היחס מתאר מידות וגדלים רבים בטבע, כשהחל מתקופת יוון הקלאסית, הוא גם משמש באמנות ואדריכלות.

כשפריי פיתח את מנגנון פיתגורס 48, הרעיון שלו היה למקם את גשרי המנגנון באמצעות היחסים המתמטיים המוגדרים על ידי יחס הזהב. התוצאה הסופית הייתה מנגנון עם קווים ישרים וזוויות גאומטריות שזכה להערכה רבה בקרב חובבי שעונים והורולוגיה.

מון בלאן פיתגורס שניות קטנות מהדורה מוגבלת 148 – מפרט טכני

לפני שנמשיך לדבר על המנגנון החדש, בואו נכיר קצת את השעון שבתוכו הוא יושב. המון בלאן פיתגורס שניות קטנות 148 מגיע בגוף העשוי מזהב אדום או זהב לבן בקוטר של 39 מ”מ.

מון בלאן שניות קטנות פיתגורס 148. מקור - TimeandWatches.
מון בלאן שניות קטנות פיתגורס 148. מקור – TimeandWatches.

הדגם בזהב אדום יגיע עם לוח חום-זהב, בעוד הדגם בזהב לבן יגיע עם לוח כחול. לוחות השעונים זהים – השעות 3,9 ו-12 מצוינות בספרות ערביות, כששאר השעות מסומנות על ידי אינדקסים עגולים. בשעה 6 בלוח השעון אנו מוצאים לוח שניות קטן.

שילוב מעניין של מרקמים בלוח השעון. מקור- Horobox.
שילוב מעניין של מרקמים בלוח השעון. מקור- Horobox.

לוחות השעונים מגיעים עם תבנית מעגלית חיצונית ובתוכה תבנית נוספת הנושקת ללוח השניות הקטן. העיגול החיצוני, עליו יושבים אינדקסי השעות מגיע עם גימור מגורען. העיגול הפנימי מגיע עם גימור קרני שמש כשלוח השניות הקטן מגיע עם תבנית מעגלית. שילוב התבניות והמרקמים הללו יוצר שעון אלגנטי ומעניין למראה. את השעון משלימים מחוגי דאופין.

מחוגי דאופין עם לוח שניות קטן ורצועת עור תנין. מקור - HOROBOX.
מחוגי דאופין עם לוח שניות קטן ורצועת עור תנין. מקור – HOROBOX.

השעונים מגיעים עם רצועות עור תנין בצבע חום (זהב אדום) או כחול (זהב לבן).

מון בלאן שניות קטנות פיתגורס 148. מקור - HOROBOX.
מון בלאן שניות קטנות פיתגורס 148. מקור – HOROBOX.

מון בלאן פיתגורס שניות קטנות מהדורה מוגבלת 148 – מנגנון

כדי לחלוק כבוד לקליבר פיתגורס 48, המהנדסים של מון בלאן פיתוח את קליבר MB M14.08. מנגנון מתיחה ידנית הפועל בקצב של 18,000 ויברציות לשעה ומגיע עם רזרבת כוח מרשימה של 80 שעות.

קליבר MB M14.08 החדש. מקור - HOROBOX.
קליבר MB M14.08 החדש. מקור – HOROBOX.

המנגנון מגיע עם עיטורי פסי ג’נבה אופקיים המבוצעים בעבודת יד על גבי רכיבי המנגנון השונים. השעונים יגיעו עם גב שקוף שיאפשר לראות את המנגנון המרשים למראה בפעולה.

יחס הזהב בשעון החדש. מקור - Revolution.
יחס הזהב בשעון החדש. מקור – Revolution.

אז מה חדש בעצם?

שעון מרשים אסתטית והורולוגית מבית מון בלאן, שחולקת כבוד ליצרנית המנגנונים מינרבה, בעלת ההיסטוריה העשירה והחשובה כל כך בתעשיית השעונים.

מון בלאן שניות קטנות פיתגורס 148. מקור - Horobox.
מון בלאן שניות קטנות פיתגורס 148. מקור – Horobox.

כמה זה עולה לנו?

מון בלאן תייצר כאמור 2 דגמים של השעון. רפרנס 128667 שיגיע בזהב אדום ורפרנס 128666 שיגיע בזהב לבן. מכל אחד מהרפרנסים מון בלאן תייצר 148 יחידות. תג המחיר של השעונים יהיה 20,200 דולרים.

מון בלאן שניות קטנות פיתגורס 148. מקור - TimeandWatches.
מון בלאן שניות קטנות פיתגורס 148. מקור – TimeandWatches.

השורה התחתונה

לא צריך להיות גאון מתמטי ואפילו לא בוגר 3 יחידות במתמטיקה כדי לראות שמדובר בשעונים נהדרים וביצוע נפלא של מון בלאן. תוסיפו למשוואה (שמתם לב למשחק המילים המתמטי …?) את העובדה שמדובר במנגנון בעל חשיבות היסטורית ומרשים בפני עצמו וקיבלתם שעון נפלא. האם הוא שווה 19,000 אירו? אתם יודעים, בשעונים של מון בלאן, נפלאים ככל שיהיו, יש תמיד את הבעיה הקטנה הזאת – שהיא התחילה בעצם כיצרנית עטים ומוצרי עור. אבל אם אתם מוכנים להפסיק להיות סנובים לזמן קצר, הגורו חושב שמדובר בשעון נהדר. לא בטוח שהוא היה משלם עליו את הסכום שמון בלאן מבקשת, אבל זה לא אומר שמון בלאן לא תמצא 148X2 (עוד פעם משחק מתמטי …) אנשים שירכשו אותו.

למעבר לאתר של מון בלאן.