אנחנו נמצאים בסוף השבוע האחרון של שנת 2022 ובאופן טבעי, ייתכן כי ציפיתם למצוא כאן דווקא כתבת סיכום שנה נוספת שלא באמת מחדשת משהו. במקום לספק לכם עוד מלל שלא באמת יקדם אתכם ואת הידע שלכם בעולם השעונים, החלטנו שהגיע הזמן להכיר את הקומפליקציה היוקרתית ביותר והנחשקת ביותר. קומפליקציה שהפכה לסוג של תו תקן עבור היצרניות שיודעות לעשות אותה כמו שצריך – מינוט ריפיטר – מלכת הקומפליקציות. אז בואו ונבין ביחד מה הרקע להמצאה של הקומפליקציה הזאת, הסוגים השונים של מינוט ריפיטר, מה זה בכלל אומר מינוט ריפיטר וכמובן, נצלול קצת לעובדות סביב מינוט ריפיטר ופטק פיליפ, שנחשבת למי ששעוני המינוט ריפיטר שלה הם הנחשקים ביותר והטובים ביותר בעולם. קריאה מהנה.

מה זה מינוט ריפיטר ולמה אנחנו צריכים את זה 

מינוט בצרפתית ובאנגלית – דקות. ריפיטר – בתרגום מילולי – מהדר, בתרגום מעשי – למעשה ״חוזר״. כך שהמילה מינוט ריפיטר למעשה מתייחסת לקומפליקציה, שבמסגרתה השעון שלנו ״חוזר״ על תצוגת השעות והדקות באמצעות השמעה של צלילים. כמו לא מעט קומפליקציות אחרות (או שעוני יד בכלל, אם תרצו …), זה נשמע קצת מצחיק בעולם המודרני שבו אנחנו נמצאים, שבו עוזרות אישיות דוגמת סירי יכולות להקריא לנו את השעה, לקבוע תזכורות ופגישות ועוד, להשתמש בקומפליקציה כמו מינוט ריפיטר. אבל כמו קומפליקציות אחרות, אנחנו צריכים ללכת הרחק בזמן אל התקופה שבה המציאו את הקומפליקציה הזאת ולהבין את הרקע להמצאה שלה.

בינואר 1879 הציג תומאס אדיסון את נורת החשמל הראשונה שלו, מספר עשורים מוקדם יותר, בשנת 1806, הציג האמפרי דיווי (Humphry Davy) את הנורה הראשונה, שהייתה מבוססת על מאגר סוללות ושני מוטות פחם. אבל מה עשו 200 שנים מוקדם יותר, כשאף אחד לא חשב עדיין על חשמל? נניח שיש לכם את השעון המתקדם ביותר והיוקרתי ביותר שאפשר למצוא באותן שנים. עדיין, מהרגע שבו החשיכה יורדת, אתם לא יכולים באמת להשתמש בשעון שלכם. מכאן הגיע למעשה הצורך בפתרון חכם, שהגיע בדמותה של קומפליקציית המינוט ריפיטר. שעון שולחני או שעון כיס שהיו יכולים להשמיע את השעות והדקות היו למעשה פתרון מושלם לבעיה הזאת.

הראשון שהציג מינוט ריפיטר היה הכומר אדוארד בארלו (Edward Barlow), בשנת 1676. המינוט ריפיטר של בארלו משתמש במנגנון פגיעה ״מתלה וחילזון״ (Rack And Snail Striking). כעשור לאחר מכן, בשנת 1687, מציג דניאל קוואר (Daniel Quare) גרסה נוספת של מינוט ריפיטר. על קוואר שמענו כבר כאן באתר במספר הזדמנויות. הגרסה של קוואר קרובה הרבה יותר לשעוני המינוט ריפיטר שאנחנו מכירים כיום, כשההפעלה שלו הייתה באמצעות לחיצה על כפתור בצד של גוף השעון.

מנגנוני מינור ריפיטר בשנים הראשונות

המנגנון של הכומר אדוארד בארלו התבסס על מעין תליון המחובר לחוט, שבאמצעות משיכה שלו, הפעיל את המינוט ריפיטר והשמיע את השעות והדקות בהתאמה. שעוני מינוט ריפיטר טובים היו יקרים מאוד לייצור, שכן היה צריך להוסיף רכבת גלגלים נוספת למנגנון הריפיטר. עם המשיכה של החוט, מנגנון המינוט ריפיטר התחיל להשמיע את השעות ואת רבעי השעה, כשלפעמים ניתן היה למצוא ריפיטרים של חמש דקות (כלומר, כאלו שמשמיעים שעה ואת הדקות בדיוק של חמש דקות). במהלך המאה התשע עשרה שעונים כאלו יצאו משימוש בהדרגה, עקב ייבוא של שעונים זולים מצרפת, גרמניה ואמריקה. הייבוא הזול הזה גרם לדעיכה בייצור השעונים באנגליה, כשעם הופעת תאורת הגז, שעוני ריפיטר הפכו למותרות מיותרת ויקרה מאוד.

הכומר בארלו ודניאל קוואר טענו שניהם להמצאת שעון הריפיטר, קצת לפני שנת 1700. שניהם הגישו בקשה לרישום פטנט על המנגנון, כשבסופו של דבר הוחלט להעניק את הפטנט לקוואר. חשוב לציין כי שעוני ריפיטר ״קטנים״ – שעוני כיס, היו קשים הרבה יותר לייצור מאשר שעוני כיס. התאמת הפעמונים, הגונגים ועוד היו חלק מסט היכולות של השענים הטובים ביותר באותן שנים. בסופו של דבר, גם לאחר הופעתם של אמצעי תאורה מלאכותיים, קומפליקציית המינוט ריפיטר, כמו קומפליקציות אחרות, שרדה את מבחן הזמן ומיוצרת עד היום.

שעון ריפיטר שוויצרי מהמאה ה-18. מקור - Renaissance Antiques.
שעון ריפיטר שוויצרי מהמאה ה-18. מקור – Renaissance Antiques.

בעוד שעוני ריפיטר שיוצרו במאה השמונה עשרה הגיעו בדרך כלל עם פעמון שהותקן בחלק האחורי של גוף השעון, החל מהמאה התשע עשרה השתלטו הגונגים שמותקנים כחלק מהמנגנון על עולם השעונים, כשעל פי ההערכות, הם הומצאו על ידי השוויצריים בסביבות שנת 1800.

חשוב לציין כי מנגנוני ריפיטר הם השלב האחרון באבולוציה של עולם ההורולוגיה, כשאנחנו צריכים ללכת למעשה אחורה לשעונים המכאניים המוקדמים ביותר. רבים מהשעונים המכאניים הראשונים באירופה נוצרו עבור מנזרים או שמדובר היה בשעוני מגדלים. במקרים רבים זה לא היה יוצא דופן למצוא שעונים ללא לוח או מחוגים בכלל, כשאת השעה ניתן היה לדעת באמצעות צלצול הפעמונים.

הריפיטרים של סטוקטן

בדרך כלל, שעוני ריפיטר משמיעים את השעות ואת רבעי השעות, אם כי מנגנוני הריפיטרים הטובים ביותר שנעשו בלונדון במהלך המאה השמונה עשרה, נעשו באמצעות מערכת סטוקטן. מערכת שנקראה על שם הממציא מתיו סטוקטן (סטוקטן ידוע במספר שמות – סטוקטון, סטוקדון או סטוגדן). סטוקטן עבד במהלך אותן שנים עבור יצרני השעונים המפורסמים דניאל קוואר וג׳ורג׳ גראהם.

המנגנונים של סטוקטן השמיעו את השעות, רבעי השעות ואת חצאי הרבעים (7+1/2 דקות). מתישהו בסביבות שנת 1750 המנגנונים הללו עברו שינוי, שהתאים אותם כך שהם יחזרו על השעות, רבעי השעות והדקות. מי שייצר את מנגנוני הריפיטר בכמויות גדולות יחסית, היה יצרן השעונים המפורסם מלונדון, ג׳ון אליקוט (John Ellicott). במהלך המאה התשע עשרה יצרן השעונים האגדי אברהם-לואי ברגה התחיל להתנסות גם הוא בשעוני ריפיטרים, כשהוא הכניס מספר שינויים למנגנונים הללו, שהפכו אותם לקצת יותר נפוצים. עם זאת, עדיין מדובר היה בקומפליקציה שהייתה שמורה ליצרני השעונים הטובים ביותר ועבור השעונים הטובים ביותר, שכן היא הייתה יקרה לייצור.

הבעיה עם הריפיטרים הראשונים

שעוני ריפיטר מוקדמים שהשתמשו בלחצן, הציגו בעיה טכנית מסוימת. ניתן היה לשחרר את הלחצן לפני שהוא נמתח במלואו, מה שגרם למנגנון הריפיטר לצלצל רק חלק מהרצף הנכון. מי שנרתם לפתרון הבעיה הזאת היה לא אחר מאברהם-לואי ברגה, שבסביבות שנת 1820 המציא מנגנון ריפיטר ״הכל או כלום״. למעשה, במנגנון של ברגה, לא ניתן היה לשחרר את הלחצן לפני שהוא נמתח במלואו, כך שהמנגנון היה משמיע את הגונגים במלואם או לא משמיע אותם בכלל.

שעון ריפיטר מודרני של ברגה. מקור - כרונו24.
שעון ריפיטר מודרני של ברגה. מקור – כרונו24.

סוגים של מינוט ריפיטר

 • Quarter Repeater – ריפיטר רבע שעה. ריפיטר רבע שעה משמיע את השעות ולאחר מכן את מספר רבע השעות מאז השעה האחרונה. למשל, בשעה 04:36, השעון ישמיע 4 גונגים לציון השעה ועוד 2 גונגים לציון שלושים הדקות שחלפו, כשאין התייחסות או דיוק בכל הקשור ל-6 הדקות הנוספות. בשעה 02:45 הוא ישמיע 2 גונגים לציון השעה ועוד 3 גונגים לציון 45 הדקות. בדרך כלל דונגים בטון נמוך יותר מסמנים את השעות, כשצליל גבוה יותר מסמן את רבעי השעות. אם נחזור לדוגמה של השעה 02:45, הרי שנשמע בהתחלה ״דונג, דונג, דינג, דינג, דינג״. לחילופין, ישנם ריפיטרים המשמיעים צליל כפול לציון רבעי השעה, כך שנשמע ״דונג, דונג, דינג-דונג, דינג-דונג, דינג-דונג״, שוב פעם, בדוגמה של 02:45.
 • Half-Quarter Repeater – ריפיטר חצי רבע שעה. ריפיטר שיכול להשמיע את הזמן בדיוק של מחצית רבע השעה (7+1/2 דקות). לדוגמה, אם השעה היא 03:41, המנגנון יכה 3 צלילים נמוכים (דונג) לציון השעה, 2 צלילי רצף (דינג-דונג) לציון 2 רבעי שעות ואז צליל גבוה בודד (דינג), כדי לציין שעברה יותר ממחצית רבע השעה השלישית.
 • Five-Minute Repeater – ריפיטר חמש דקות. ריפיטר שיוצר לראשונה על ידי סמואל ווטסון בשנת 1710. הריפיטר משמיע את השעות ולאחר מכן את מספר פרקי החמש דקות מאז השעה העגולה. כך למשל בשעה 02:25 נשמע ״דונג, דונג, דינג, דינג, דינג, דינג, דינג״.
 • Minute-Repeater – ריפיטר הדקות. ריפיטר דקות פועל כמעט כמו ריפיטר רבע שעה, כשהוא משמיע בנוסף את מספר הדקות מאז רבע השעה האחרונה. כך למשל, אם השעה היא 02:49, ריפיטר הדקות ישמיע 2 דונגים נמוכים לציון השעה 2, 3 דונגים רצופים (דינג-דונג) לציון 45 דקות ואז 4 דינגים קצרים, לציון 4 הדקות שחלפו מאז השעה 02:45.
 • Decimal-Repeater – ריפיטר עשרוני. ריפיטר שפועל כמעט כמו המינוט ריפיטר, כשבמקום לצלצל את רבעי השעה ולאחר מכן את הדקות, הוא משמיע את מספר המרווחים של 10 דקות מאז השעה האחרונה ולאחר מכן את הדקות. למשל, בשעה 02:34 נשמע דונג, דונג, לציון השעה 2, לאחר מכן נשמע 3 פעמים דינג-דונג, לציון 30 הדקות ואז נשמע 4 דינגים קצרים (דינג, דינג, דינג, דינג) לציון 4 הדקות שחלפו מאז השעה 02:30.
שעון ריפיטר של יוליס נרדין. מקור - Watchtime.
שעון ריפיטר של יוליס נרדין. מקור – Watchtime.

הגראנד סונרי והפטיט סונרי

 • Grand and Petite Sonnerie (מצרפתית – מכה גדולה ומכה קטנה). מנגנון המשלב ריפיטר של רבע שעה או מינוט ריפיטר, עם ריפיטר. בכל רבע שעה הוא מצלצל את השעות הנוכחיות והרבעים אחרי השעה. בהתאם לעיצוב הסונרי ניתן להשמיע תחילה את השעות או את הרבעים. הצלצול נעשה בדרך כלל על ידי שני צלצולים או יותר (עם שני פטישים או יותר), כשצלצולי הרבעים יכולים להיות שילוב פשוט של צלילים גבוהים ונמוכים, או במקרים מסוימים, אפילו מנגינות משוכללות.גראן סונרי פועל כשעון ריפיטר שפועל על בסיס רבעי השעה (פועל באותו אופן שבו יפעל ריפיטר של דקות או רבע שעה, אם הוא הופעל ידנית על ידי המשתמש באותו זמן), כשהוא מגיע עם מקור כוח משלו, בדרך כלל חבית שנייה. בדרך כלל הגראן סונרי ישמיעו את השעות הראשונות, את הרבעים, כמו רוב הריפיטרים, כשתהיה להם דרך נוספת להשמיע את הריפיטר לפי דרישה (לחיצה על כפתור). הגראן סונרי מורכב יותר מפטיט סונרי, שלא בנויה סביב מנגנון הריפיטר. פטיט סונרי תשמיע את השעות ואת רבעי השעות, אבל ללא אפשרות להשמיע את השעות והדקות או רבעי השעות לפי דרישה.

  שעוני סונרי מודרניים משלבים בדרך כלל את שני סוגי הסונרי, מה שמאפשר למשתמש לבחור בין מצבי הסונרי השונים, כשבנוסף הם מגיעים לעיתים עם אפשרות לבחור בין ריפיטר דקות או ריפיטר רבע שעה.

מנגנון מינור ריפיטר של A. Lange & Sohne. מקור - CrownandCaliber.
מנגנון מינור ריפיטר של A. Lange & Sohne. מקור – CrownandCaliber.

פטק פיליפ ומנגנוני ריפיטר

כאמור, מי שנחשבת היום ליצרנית השעונים המובילה בעולם בכל הקשור למנגנוני ריפיטר, היא פטק פיליפ. רבים טועים וחושבים כי פטק פיליפ המציאה את הקומפליקציה הזאת, אבל כפי שציינו, מי שזכה בפטנט עבור הקומפליקציה הזאת היה לא אחר מדניאל קוואר.

בשנת 1839 תמכור פטק פיליפ את שעון הכיס הריפיטר הראשון שלה אי פעם (שעון Quarter Repeater). השעון נמכר לג׳נטלמן מברן, תמורת 450 פרנקים שוויצריים דאז. זה היה גם השעון ה-19 של פטק פיליפ שנמכר אי פעם. מספר שנים לאחר מכן, ביולי 1845, פטק פיליפ הציגה את שעון הכיס המינוט ריפיטר הראשון שלה, כש-50 שנה מאוחר יותר, בשנת 1895, היא תציג שעון ריפיטר של חמש דקות, עם השמעה של 24 שעות ועם לוח שנה נצחי.

שעון היד הראשון של החברה עם מנגנון ריפיטר הופיע בשנת 1924, כשלאחר מכן תציג החברה לא פחות מ-30 רפרנסים שונים של שעוני ריפיטר, כשאחד המפורסמים ביותר שבהם היה הפטק פיליפ הנרי גרייבס ג׳וניור, שעון שהיה שווה בשנת 1927 כ-1.4 מיליון דולרים.

שעון ריפיטר של פטק פיליפ עם לחצן בצד שמאל. מקור - WatchCollectingLifeStyle.
שעון ריפיטר של פטק פיליפ עם לחצן בצד שמאל. מקור – WatchCollectingLifeStyle.

עובדות מעניינות על מינוט ריפיטר של פטק פיליפ 

 1. שעון ריפיטר של פטק פיליפ משמיע את הזמן במשך כ-17-18 שניות בממוצע.
 2. שעוני הריפיטר של פטק פיליפ משמיעים צלילים בטווח של 30-40 דציבלים. מדובר בצליל בעוצמה חזקה מספיק, אבל לא חזקה מדי. פיליפ שטרן, נשיא הכבוד של החברה, אמר במספר הזדמנויות כי הוא מאמין כי ההאזנה לשעון ריפיטר צריכה להיות רגע אינטימי ששמור לבעלים של השעון בלבד.
 3. כל שעון ריפיטר של החברה נבחן באופן אישי על ידי ת׳יירי שטרן, נשיא החברה, כשהוא מתייחס למשך הצלצול, עוצמת הצליל, הטון של הצליל (Pitch), ההרמוניה והאיזון של המנגינה.
 4. אם פעם תרכשו שעון ריפיטר, תדעו שאסור לכם לעולם לכוון את השעה בזמן שהריפיטר פועל, כשיש להמתין 20 שניות מאז השמעת הגונג האחרון, לפני שאתם יכולים לגשת לפעולת הכיוון של השעון.
 5. שעוני ריפיטר של פטק פיליפ לא עמידים למים או לשימוש מתחת למים.
 6. פטק פיליפ משתמשת במעל ל-21 סוגים שונם של גונגים בריפיטרים שלה.
 7. מרגע ההזמנה של שעון ריפיטר מפטק פיליפ, השעון יגיע ללקוח לאחר כ-6 עד 16 חודשים, כשבמקרים מסוימים, תצטרכו להמתין כ-24 חודשים לקבלת השעון, היות ורק 10-15 שענים בפטק פיליפ עובדים על כרונוגרפים של חלקי שניות (Split Seconds) ועל מנגנוני הריפיטר.
 8. עד לשנת 1989, פטק פיליפ מכרה שעוני ריפיטר באופן בלעדי בבוטיק שלה בז׳נבה.
 9. אם אתם חיים בארצות הברית, המחיר הסופי של שעון ריפיטר של פטק פיליפ הוא לא ידוע. המחיר הסופי מחושב עם הגעת השעון לארצות הברית והשחרור שלו מהמכס. המחיר הממוצע של שעון ריפיטר של פטק פיליפ נע בין 400 אלף דולרים ל-800 אלף דולרים.
 10. כל לקוח שמעוניין ברכישה של שעון ריפיטר של פטק פיליפ, בכל מקום מסביב לעולם, צריך לעבור תהליך אישור קפדני על ידי החברה.
שעון ריפיטר קונספט של H. Moser & Cie. מקור - Robb Report.
שעון ריפיטר קונספט של H. Moser & Cie. מקור – Robb Report.

לסיכום

כאמור, כמו קומפליקציות היסטוריות רבות, למינוט ריפיטר אין באמת שימוש פרקטי כיום, מלבד העובדה שהוא מהווה סוג של תו תקן ליצרניות שעוני יוקרה, כשמי שמייצרת שעוני ריפיטר נחשבת ליצרנית ששייכת לקצה העליון של עולם ההורולוגיה ומי שמחזיק בשעון כזה, הוא בדרך כלל אדם אמיד מאוד. אבל אם בשנים האחרונות ראיתי מנגנוני טורביון ״תקציביים״ של יצרניות כאלו ואחרות, מי יודע אם בקרוב לא נקבל גם מנגנוני ריפיטר תקציביים, של יצרנית מיקרוברנד כזאת או אחרת …