יש אנשים שמקבלים זר פרחים ליום ההולדת. אחרים מקבלים עוגה חגיגית ואולי גם מתנה כזאת או אחרת. אבל אם אתם שוויצריים חביבים, בני 85 ואתם במקרה מכהנים כנשיא הכבוד של יצרנית שעונים קטנה בשם פטק פיליפ, שבמקרה נחשבת גם ליצרנית שעוני היוקרה היוקרתית ביותר בעולם, אז יש מצב שתקבלו שעון מינוט ריפיטר שנושא את הדיוקן שלכם ושמכם במתנה. פטק פיליפ משיקה שעון חדש – מינוט ריפיטר 1938P-001 מחווה לפיליפ שטרן, במחווה לנשיא הכבוד של החברה ומי שכיהן כנשיא החברה בין השנים 1993 ל-2009. מוזמנים להכיר את השעון החדש ביחד איתנו.

מינוט ריפיטר 1938P-001 מחווה לפיליפ שטרן – מפרט טכני

השעון החדש של פטק פיליפ מגיע בגוף העשוי מפלטינה, בקוטר של 41.5 מ״מ ובעובי של 14.2 מ״מ. גוף השעון מגיע בסגנון ״קצין״ (Officer Style – שעוני קצינים משנות העשרים והשלושים של המאה הקודמת). בשעה 3 אנו מוצאים כתר גדול בצורת פעמון, כשבצד שמאל של גוף השעון אנו מוצאים את לחצן המינוט ריפיטר.

מינוט ריפיטר 1938P-001 מחווה לפיליפ שטרן. מקור - TimeandWatches.
מינוט ריפיטר 1938P-001 מחווה לפיליפ שטרן. מקור – TimeandWatches.

השעון מגיע עם לוח אמייל שחור, בטכניקת הגרנד פיו, כשעליו אנו מוצאים דיוקן של פיליפ סטרן. הדיוקן מבוצע גם הוא בטכניקת הגרנד פיו בלבן ואפור.

מינוט ריפיטר 1938P-001 מחווה לפיליפ שטרן. מקור - TimeandWatches.
מינוט ריפיטר 1938P-001 מחווה לפיליפ שטרן. מקור – TimeandWatches.

חדי העין מביניכם ישימו לב למחוג נוסף, בגוון מוזהב, בנוסף ללוח השניות הקטן של השעון, הממוקם בשעה 6. המחוג הנוסף הוא מחוג שעון מעורר (Alarm). פטק פיליפ משלבת בשעון בנוסף למנגנון הריפיטר מנגנון צלצול-שעון מעורר, שמשמיע שני גונגים של מנגנון הריפיטר בזמן שנקבע מראש.

מינוט ריפיטר 1938P-001 מחווה לפיליפ שטרן. מקור - TimeandWatches.
מינוט ריפיטר 1938P-001 מחווה לפיליפ שטרן. מקור – TimeandWatches.

השעון מגיע עם גב העשוי מזכוכית ספיר, כשהוא מוגן על ידי כיסוי אבק על ציר, עם חריטה ״A mon père, 85 ans de passion horlogère״ – בתרגום מצרפתית – ״לאבי, 85 שנים של תשוקה לייצור שעונים״.

ההקדשה בגב כיסוי האבק של השעון. מקור - TimeandWatches.
ההקדשה בגב כיסוי האבק של השעון. מקור – TimeandWatches.

מינוט ריפיטר 1938P-001 מחווה לפיליפ שטרן – מנגנון

בתוך השעון המדהים הזה משלבת פטק פיליפ את קליבר R AL 27 PS, מנגנון אוטומטי המבוסס על קליבר, שימו לב – 300 “GS AL 36-750 QIS FUS IRM, שהיה דווקא מנגנון מתיחה ידנית מתקדם, שנחשף בשנת 2014, עם שעון ה-Grandmaster Chime רפרנס 5175, לרגל חגיגות יום הולדת ה-175 לפטק פיליפ.

במנגנון של השעון הנוכחי התמודדו המהנדסים של פטק פיליפ עם אתגר משמעותי בפיתוח מנגנון המתיחה הידנית, שכן הם היו צריכים לשלב בתוך מנגנון המינוט ריפיטר את מנגנון הצלצול-שעון מעורר. המטרה המרכזית שלהם הייתה לשלב את המינוט ריפיטר ואת הצלצול-שעון מעורר באמצעות אותם שני גונגים קלאסיים, תוך שמירה על החלק השמאלי של גוף השעון, סימן ההיכר של שעוני הריפיטר של פטק פיליפ.

המיני-מיקרו רוטור ועיטורי המנגנון. מקור - TimeandWatches.
המיני-מיקרו רוטור ועיטורי המנגנון. מקור – TimeandWatches.

כדי לעשות זאת, המנגנון היה צריך להיות מסוגל להשמיע באופן מיידי את הזמן המוצג בזמן החלקה-לחיצה על הלחצן בצד שמאל של גוף השעון או להשהות את המכה עד שהזמן המוצג בשעון יהיה תואם לזמן שנקבע לשעון המעורר-צלצול. שלא כמו במינוט ריפיטר מסורתי שבו הלחיצה מפעילה את מנגנון הריפיטר באופן מיידי, תוספת של מערכת השעון מעורר דרשה ניתוק תוף הפגיעה (התוף של הריפיטר) משרשרת הגלגלים שמפעילה את הצלצול.

כדי להשיג את הניתוק הזה, מהנדסי פטק פיליפ הוסיפו 227 חלקים נוספים למנגנון המורכב ממילא. בתוך כתר השעון משולב לחצן, כשהמצבים שלו מוצגים בחלונית בצורת פעמון בשעה 3 בלוח השעון. כאשר השעון נמצא במצב של מינוט ריפיטר – הפעמון בלוח השעון מופיע בצבע שחור, המשתמש יכול להפעיל את לחצן הריפיטר כרצונו, כדי לשמוע את צלצולי השעות, רבעי השעה והדקות שחלפו מאז רבע השעה האחרונה.

לוחית המצבים של מנגנון הריפיטר והשעון המעורר. מקור - TimeandWatches.
לוחית המצבים של מנגנון הריפיטר והשעון המעורר. מקור – TimeandWatches.

כאשר השעון נמצא במצב שעון מעורר – הפעמון יופיע באדום בלוח השעון, יש ללחוץ שוב על הלחצן כדי להפעיל את השעון המעורר, כשהפעמון ישתנה מאדום ללבן בלוח השעון. כאשר האזעקה הופעלה אבל עדיין לא הושמעה (הפעמון מופיע בלבן), ניתן לחזור למצב מינוט ריפיטר על ידי לחיצה על הלחצן, מבלי שהמנגנון ישמיע את הצלצול בשעה שביקשנו.

כדי לאפשר את שמיעת המספר המקסימלי של צלצולים, המהנדסים של פטק פיליפ תכננו את המנגנון כך שישמיע תמיד את הצלצול 2 דקות לפני הזמן שנקבע. כך למשל, אם הגדרנו את הצלצול לשעה 3, במקום שלוש מכות בטון נמוך, המנגנון ישמיע שתי מכות נמוכות (שעה שתיים), שלוש מכות כפולות גבוהות-נמוכות (לציון שלוש רבעים של שעה, 45 דקות) ועוד 13 מכות גבוהות (13 דקות), מה שייצור בסך הכל 21 מכות-צלצולים.

המנגנון בגב השעון. מקור - TimeandWatches.
המנגנון בגב השעון. מקור – TimeandWatches.

המנגנון המרשים מגיע עם עיטורים מרשימים, בין היתר קצוות מחורצים בזהב, כשהמיקרו-רוטור שלו מגיע בזהב צהוב 22 קראט בציפוי רודיום, כשעליו חריטה ידנית בלכה שחורה, עם חתימתו של פיליפ שטרן.

אז מה חדש בעצם?

יש לנו הרגשה שאנחנו לא באמת צריכים לספר לכם מה חדש בשעון הזה.

כמה זה עולה לנו?

באופן די מפתיע, פטק פיליפ מפרסמת את תג המחיר של השעון החדש. השעון, שיגיע עם רצועת עור תנין שחורה ועם אבזם מפלטינה, יגיע במחיר של 890 אלף פרנקים שוויצריים, שהם כמיליון דולרים אמריקאיים. שכחנו לציין כי מדובר במהדורה מוגבלת של 30 יחידות.

השורה התחתונה

יצירת מופת הורולוגית נוספת מבית פטק פיליפ, המוקדשת לפיליפ שטרן, נשיא החברה ומי שמזוהה כל כך עם שעוני המינוט ריפיטר של החברה, שנחשבים לקומפליקציה החביבה עליו. אז אם זכיתם בלוטו לאחרונה וחיפשתם מה לעשות עם מיליון דולרים פנויים שיש לכם – תתחדשו.

למידע נוסף על השעון החדש באתר של פטק פיליפ.