עולם שעוני היוקרה ועולם השעונים המכאניים מלווים בעשרות מיתוסים או אם תרצו, אפילו אגדות אורבניות שלא ברור מי יוזם אותן או עומד מאחוריהן, אבל אין ספק שהן תורמות לסקס-אפיל של אותו מותג שמוזכר בהן במרבית המקרים ובוודאי לא מזיקות לו כשהן מתעוררות כל פעם מחדש בדיונים כאלו ואחרים. הגורו ריכז כמה מהמיתוסים המעניינים ביותר עבורכם ועושה לכם סדר בהם – מה נכון ומה לא נכון.

מיתוס ראשון – אומגה ספידמאסטר הוא השעון היחיד שהגיע לירח

אמת או שקר ? שקר.

אין עוררין על כך ששעון האומגה ספידמאסטר היה השעון הראשון שהגיע לירח, כשבאז אולדרין ענד אותו על חליפת החלל שלו במסגרת משימת אפולו 11. אבל תתפלאו לגלות שבניגוד לעוד מיתוס נפוץ ולא נכון – שאסטרונאוטים משתמשים רק בשעוני אומגה, האסטרונאוט האמריקאי דייב סקוט, שהיה חלק ממשימת אפולו 15 בשנת 1971, השתמש דווקא בשעון בולובה כרונוגרף (Bulova Chronograph) שהיה בבעלותו במסגרת המשימה והנחיתה על פני הירח. אותו שעון נמכר מאוחר יותר תמורת 1.6 מיליון דולרים.

שעון ה-Bulova Chronograp
שעון ה-Bulova Chronograp

מיתוס שני – רולקס (או אומגה) הן יצרניות השעונים שמככבות בהכי הרבה סרטים

אמת או שקר? שקר.

נכון, כל חובב שעונים מתחיל יוכל לספר לכם שג’יימס בונד ענד בתחילה שעוני רולקס ולאחר מכן עבר לשעוני אומגה ואתם בוודאי זוכרים עוד כמה סרטים מפורסמים בהם ענדו שעונים של היצרניות הללו, אבל מי שזוכה בתואר הלא רשמי של “יצרנית השעונים של הוליווד” היא לא אחרת מיצרנית השעונים המילטון, כשעל פי בדיקות שנערכו, שעונים של החברה מופיעים בלא פחות מ-151 סרטים, החל מהסרט The Frogmen משנת 1951 ועד להופעה אולי הבולטת ביותר של שעון כלשהו על מסך הקולנוע, בסרט “בין כוכבים” (Interstellar) בכיכובו של מת’יו מקונוהי משנת 2014.

מיתוס שלישי – סר אדמונד הילארי ענד שעון רולקס אקספלורר כשהגיע לפסגת האוורסט

אמת או שקר? שקר.

עוד מיתוס שהרבה חובבי שעונים מאמינים שהוא נכון ורק מעצים את האגדה סביב המותג רולקס. אין ספק כי מדובר באחד ההישגים הבולטים ביותר בתולדות האנושות, כשרולקס הייתה אחת מנותנות החסות למסע של סר אדמונד הילארי ושותפו למסע, טנזינג נורגאי, כשבמסגרת אותה חסות, היא העניקה להילארי שעון של החברה, אלא שהיה מדובר בשעון רולקס אויסטר פרפצ’ואל כרונומטר (Rolex Oyster Perpetual Chronometer) – אב טיפוס של שעון הרולקס אקספלורר ולא הדור הראשון של שעון האקספלורר המפורסם של החברה. הילארי היה אמור להחזיר את השעון לרולקס לאחר המסע כדי שהחברה תוכל לבחון אותו ואת השפעות הטיפוס לגובה על המנגנון.

הבעיה היא שכלל לא בטוח שהילארי השתמש בשעון במסגרת המסע המפרך. רבים מאמינים כי הוא השתמש דווקא בשעון של החברה הבריטית Smiths, שעון אותו הילארי תרם מאוחר יותר למוזיאון יצרני השעונים (Clockmaker’s Museum) בלונדון. האם הילארי השתמש גם בשעון רולקס במסגרת המסע שלו? לעולם לא נוכל לדעת, היות וגם הילארי וגם נורגאי נפטרו מבלי שמישהו הספיק לברר את העובדות איתם.

מיתוס רביעי – רולקס הייתה הספונסרית של סרטי ג’יימס בונד הראשונים

אמת או שקר? שקר.

אי אפשר להתווכח עם העובדה שג’יימס בונד ענד בתחילה שעוני רולקס, כששעון הרולקס הראשון של הסוכן החשאי היה רולקס סאבמרינר רפרנס 6538. אבל מה שרבים נוטים לחשוב, כי רולקס היתה סוג של ספונסרית של סדרת הסרטים המצליחה, כדי לפאר את המותג והערך שלו הודות לעובדה שהסוכן החשאי המפורסם בעולם עונד שעונים של החברה הוא פשוט לא נכון. כשמפיקי הסרט “ד”ר. נו” פנו אל רולקס בבקשה לקבל שעון רולקס עבור הסרט, ביצרנית השעונים השוויצרית סירבו לבקשה ומפיק הסרט, אלברט ר. ברוקולי (Albert R. Broccoli) פשוט הסיר מידו את שעון הרולקס שלו ונתן לשון קונרי להשתמש בשעון במהלך צילומי הסרט. הסירוב של רולקס לשמש כספונסרית של סדרת הסרטים הוביל, אמנם רק כעבור מספר רב של שנים, למעבר של ג’יימס בונד לשימוש בשעוני אומגה, שהפכו למזוהים כל כך עם הסוכן החשאי.

ג’יימס בונד עונד שעון רולקס סאבמרינר

מיתוס חמישי – פאטק פיליפ ייצרה את שעון היד הראשון ואת שעון “לוח השנה הנצחי” הראשון

אמת או שקר? שקר.

פאטק פיליפ אמנם מתהדרת בשיא גינס לשעון היד הראשון, אותו ייצרה בשנת 1868 עבור הרוזנת קוסוביץ מהונגריה, אבל מי שהקדימה אותה בכמה עשרות שנים היא דווקא ברגה (Breguet) שייצרה כבר בשנת 1812 את שעון היד הראשון עבור קרוליין מוראט (Caroline Murat), אחותו של נפוליאון. פאטק פיליפ גם מתהדרת בתואר שעון היד הראשון בהיסטוריה עם לוח שנה נצחי, אותו ייצרה בשנת 1925, אך המנגנון בתוך אותו שעון היה מיועד לשעוני תליון של נשים, כך שלמען הדיוק ההיסטורי, לא מדובר בדיוק באותו דבר. מי שהקדימה אותה בתחום זה היא – לא תאמינו – שוב פעם ברגה, אשר הציגה בשנת 1929 את שעון היד הראשון בהיסטוריה שהכיל מנגנון עם לוח שנה נצחי, שיוצר במיוחד עבור שעוני יד.