ספ (ג’וסף) בלאטר השוויצרי היה הנשיא השמיני של התאחדות הכדורגל העולמית פיפ”א. בלאטר כיהן כנשיא פיפ”א במשך כ-17 שנים, בין השנים 1998 ל-2015. בלאטר הודח מתפקידו לאחר פרשיית שחיתות רחבת היקף והורחק ממשרדי הארגון בציריך שבשוויץ. במסגרת העונש שהוטל עליו, הוא הורחק מכל תפקידיו בארגון למשך 8 שנים (עונש שקוצר לאחר מכן לשש שנים), כשהוא מרצה בשנים אלו את עונש ההרחקה שלו.

בלאטר, שממשיך לטעון לחפותו, הורחק ממשרדי הארגון באופן מיידי, כשככל הנראה הוא נאלץ לעזוב את משרדי הארגון בצורה בהולה מאוד. העזיבה שלו הייתה כל כך חפוזה, כשמסתבר כי בלאטר השאיר מאחוריו אוסף שעונים בשווי מוערך של 400 אלף דולרים עד מיליון דולרים. כן, אתם קוראים נכון, הוא פשוט “שכח” לקחת איתו את השעונים שלו לפני שעזב במהירות את משרדי פיפ”א בציריך.

לפי הדיווח בניו יורק טיימס, האוסף שבלאטר השאיר במשרדי פיפ”א כלל 200 שעונים, עם שווי של כ-5,000 עד 20,000 דולרים לכל אחד ואחד מהם. בלאטר, שכיהן בעבר כמנהל בכיר ביצרנית השעונים השוויצרית לונג’ין (Longines), אמר לניו יורק טיימס כי מדובר באוסף שעונים שהוא בנה בעצמו במשך מעל לשלושים שנה. לפי הדיווח בניו יורק טיימס, בלאטר אמר כי בדיעבד, הוא היה צריך לשמור את השעונים בדירה שלו בציריך, אך הוא החליט לאחסן אותם בסופו של דבר במשרדי פיפ”א, היות והמקום מאובטח היטב, כך שהוא חשב שיהיה בטוח יותר לאחסן אותם דווקא במשרד.

ספ בלאטר. מקור - אלכסנדר הסנשטיין, פיפ"א, דרך GETTY IMAGES.
ספ בלאטר. מקור – אלכסנדר הסנשטיין, פיפ”א, דרך GETTY IMAGES.

אנשי פיפ”א החזירו לבלאטר כ-120 שעונים מתוך ה-200 שבאוסף שלו, מאז שהורחק ממשרדי הארגון בשנת 2015, אך לפי בלאטר, כ-80 שעונים עדיין נשארו בידי אנשי הארגון, ביניהם שעונים מחברות כמו פטק פיליפ, IWC ואומגה. בלאטר הוסיף ואמר כי בין היתר נשארו בידי פיפ”א שעונים בעלי “טכנולוגיה גבוהה”., ובנוסף, אמר בלאטר לאנשי הניו יורק טיימס כי הוא מתכנן להגיש תביעה נגד פיפ”א כדי להשיב לידו את השעונים, כמו גם תשלומי פנסיה שלטענתו פיפ”א חייבת לשלם לו.

“זאת שאלה של כבוד והגעתי לסף הכעס שלי”, בלאטר אמר לאנשי הניו יורק טיימס. “אני חושב שזה לא מוגזם לבקש להחזיר לי את החפצים האישיים שלי”. לפי אנשי פיפ”א, הארגון החזיר לבלאטר את כל השעונים שהוא ביקש, כ-120 שעונים בסך הכל. לטענת אנשי הארגון, בלאטר אפילו חתם על מסמך שמאשר את החזרת הפריטים לידיו.

אם לוקחים בחשבון שהאוסף שבלאטר החזיק בידיו כלל כ-200 שעונים, בשווי שבין 5,000 ל-20,000 דולרים, הרי שמדובר באוסף בשווי של כ-1.5-2.5 מיליון דולרים. השווי הכולל של השעונים מעלה תמיהה לא קטנה אצל הגורו, שחושב שגם אם מדובר בציריך או במשרדי פיפ”א המאובטחים, בלאטר בן ה-83 היה יכול למצוא בקלות בנק שוויצרי כלשהו בכל פינת רחוב שבו יוכל לשמור את אוסף השעונים שלו.

מוסר ההשכל של הסיפור – אם יש לכם אוסף שעונים, כשזה לא באמת משנה מה השווי שלו, המקום האחרון שאתם יכולים או צריכים לשמור בו את האוסף הזה הוא מקום העבודה שלכם, במיוחד אם אתם יודעים שאתם מעורבים בפרשיית שחיתות בהיקף עולמי ויכולים לגרש אתכם מהמשרד בכל רגע נתון …