רולקס, פאטק פיליפ, אודמר פיגה, וושרון קונסטנטין, ייגר לקולטרה – כולן יצרניות שעוני יוקרה, כולן נחשבות יצרניות איכותיות ואפילו מהשורה הראשונה של עולם השעונים ונערצות על ידי חובבי שעונים ברחבי העולם. אם ננסה לבחון את ההבדלים בין החברות הללו לבין יצרניות שעונים אחרות, נקרא להן “עממיות” יותר, מלבד מכונות שיווק מהמצוינות ביותר שניתן למצוא בתחום כלשהו, לפחות מבחינת שענות, נגלה מכנה משותף אחד – לכל החברות הללו יש מנגנונים מתוצרת בית (“אינהאוס”) לשעונים שלהן. בין אם מדובר במנגנונים שנחשבים “פשוטים” מבחינת שענות, כמו חלק מהמנגנונים של רולקס (מה שרק תורם לאמינות הגבוהה שלהם ולעובדה ששעונים של החברה עובדים נפלא גם לאחר עשרות שנים) ובין אם מדובר במנגנונים עם כמה וכמה קומפליקציות “נחשבות” כמו שניתן למצוא בדגמים מסוימים של פאטק פיליפ או וושרון קונסטנטין, יש איזשהו קסם מיוחד בצירוף המילים מנגנון תוצרת בית, שגורם לכל חובב שעונים להקדיש מבט נוסף בשעון ולהסתכל עליו אחרת.

כמובן שישנם מנגנונים “גנריים”, כאלו שמיוצרים על ידי חברות כמו ETA למשל ונמכרות למגוון רחב של יצרניות שעונים – שעוברים שינויים כאלו ואחרים או במקרים רבים, נמצאים אפילו בגרסה הגנרית ביותר שלהם בתוך שעון – שנחשבים מצוינים ואמינים לא פחות, אם לא יותר ממנגנונים של חברות “נחשבות”, אבל עדיין אם תשאלו כל חובב שעונים מצוי, הוא יעדיף שעון עם מנגנון תוצרת בית על פני שעון עם מנגנון גנרי.

טודור, יצרנית השעונים שנמצאת תחת השליטה של אותו תאגיד ששולט ברולקס ונקראת על ידי רבים כ”אחות הקטנה של רולקס” , התבססה בעבר על מנגנונים של ETA למגוון הרחב של השעונים שלה, אך בשנים האחרונות, בעיקר החל משנת 2013, אז חזרה החברה אל השוק האמריקאי לאחר היעדרות של כמעט עשור, החלה ליצור לעצמה זהות ייחודית יותר.

במסגרת המאמצים הללו, טודור החליטה כי אחד הצעדים החשובים ביותר מבחינתה בניסיון לשדרג את המעמד שלה בעולם השעונים ולהפוך אותה לאקסקלוסיבית עוד יותר, זה להשיק מנגנונים מתוצרת עצמית. באופן מפתיע, טודור לא החליטה לפנות אל רולקס, “האחות הגדולה” או “החברה האם” אם תרצו, אלא החליטה להקים סטודיו או סדנה משלה, לייצור מנגנונים לשעוני החברה, אותה הקימה טודור בביין שבשוויץ, אזור שמרכז מספר יצרניות שעונים נחשבות, ביניהן כמובן רולקס בעצמה.

ברוך הבא לעולם קליבר MT5621

המנגנון הראשון בעולם מתוצרת טודור היה קליבר MT5621, הגיע לעולם לאחר חמש שנים של תכנון והוא הוצג בדגם ה-Tudor North Flag בשנת 2015. מתוך רצון להמשיך ולהישאר חברה שמייצרת שעונים שמוגדרים כ-“Tool Watches” לצד הרצון להציע שעונים שוויצריים איכותיים במחירים נגישים, ה-MT5621 מגיע עם מינימליזם עיצובי וצבעי מט, אם כי בכל הקשור לאספקטים הטכניים – טודור לא חסכה על אף אלמנט חשוב – ה-MT5621 הצטייד גם בתצוגת תאריך וגם במד טעינה, הגיע עם רזרבת אנרגיה של 70 שעות, כשהוא פועל בתדר של 28,800 ויברציות לשעה והוא הכיל מתנד (Oscillator) אינרציה משתנה עם קפיץ איזון מסיליקון, מנגנון טעינה דו כיווני ואולי הנתון המרשים ביותר, העובדה שה-MT5621 מוסמך כרונומטר על ידי ה-COSC.

קליבר MT5621 של טודור
קליבר MT5621 של טודור

4 שנים מאוחר יותר, טודור ביצעה קפיצת מדרגה נוספת, עם מנגנון חדש, קליבר MT5612, ששולב בשעוני סדרת ה-Heritage Black Bay שלה, כשהיא מסירה את מד הטעינה. טודור הציגה באותה תקופה את ה-Pelagos LHD (“Left Hand Drive”) – שעון עם כתר בצד שמאל של השעון, שמיועד לענידה על יד ימין (אבל לא רק …), כשבשעונים אלו שולב מנגנון MT5612 עם מודיפיקציות שיתאימו לשילוב הכתר בצד שמאל של המנגנון.

קליבר 5612 של טודור
קליבר 5612 של טודור

למי פונים כשרוצים מנגנון כרונוגרף ?

כשטודור רצתה להשתדרג עוד יותר ולהשיק מנגנון כרונוגרף תוצרת בית, הייתם מנחשים שטודור תפנה באופן טבעי דווקא לרולקס לקבל קצת עזרה? טעות. פעם נוספת טודור מעדיפה שלא להסתמך על רולקס, אולי מתוך מחשבה להתבדל ככל האפשר ממנה ופונה דווקא אל ברייטלינג. טודור מאמצת את קליבר B01 המוכר של ברייטלינג ומבססת עליו את קליבר MT5813 שלה, מנגנון חדש שמיועד לשעוני ה-Heritage Black Bay Chronograph שלה. שיתוף הפעולה בין החברות הדדי – ברייטלינג מצידה משתמשת ב-MT5612, הגרסה נטולת הכרונוגרף של המנגנון, כבסיס למנגנון של שעוני סדרת ה-Heritage Superocean שלה.

קליבר MT5813 של טודור
קליבר MT5813 של טודור

קליבר ה-MT5813 מגיע עם התכונות המוכרת של ה-B01, מנגנון תוצרת-בית ראשון מבית ברייטלינג, שהושק בשנת 2009 – מנגנון כרונוגרף עם רזרבת אנרגיה של 70 שעות עם קפיץ איזון אנטי מגנטי, הפועל בתדר של 28,800 ויברציות לשעה וכמובן אישור כרונומטר על ידי ה-COSC. גם כאן טודור נתנה לו את הנגיעות העיצוביות שלה – עם גווני מט לחלקים רבים במנגנון ומראה תעשייתי.

מה צופן העתיד לטודור ?

השנה האחרונה הייתה מצוינת עבור טודור. החברה השיקה מספר דגמים חדשים של שעונים בתערוכת באזלוורלד, כששניים מהם הפכו ללהיט בקרב חובבי שעונים מיד עם ההשקה שלהם – הטודור בלק ביי GMT פפסי (שמגיע עם מנגנון חדש נוסף מבית טודור, קליבר ה-MT5652) והטודור בלק ביי 58, כשהדגמים הללו נמכרים במקביל לדגמי ה-Black Bay Heritage של החברה וממשיכים להיות פופולריים במיוחד בקרב חובבי שעונים.

בכל הקשור למנגנונים, אולי בניסיון להבליט עוד יותר את ההבדלים בינה לבין רולקס, טודור הודיעה כי היא צפויה להמשיך בשיתוף הפעולה עם ברייטלינג, כך שכחובבי שעונים, לנו נותר רק לחכות ולראות את פירות שיתופי הפעולה הללו ולהמשיך ולעקוב אחרי טודור, אחד המותגים המעניינים ביותר בעולם השעונים בשנים האחרונות.

לאתר טודור העולמי