כשאנחנו חושבים על יצרניות שעונים שוויצריות אנחנו חושבים מיד על חברות מסודרות, מכובדות וכאלו ששומרות על תדמית מכובדת ומעונבת ככל האפשר. החברות הללו בדרך כלל לא מנפקות כותרות עסיסיות כלשהן מלבד השקות כאלו ואחרות של שעונים חדשים או מינויים חדשים של בכירים בחברה, לכן הידיעה הזאת שמגיעה אלינו מקונגלומרט מוצרי היוקרה ריצ’מונט מפתיעה כל כך. התאגיד, שנמצא בבעלות איש העסקים הדרום אפריקאי יוהאן רופרט, הודיע כי מנהלת משאבי האנוש בריצ’מונט תפוטר על רקע טענות קשות כנגד התנהלותה.

רופרט מזהיר מפני “כלכלת אבל” ל-3 שנים

קונגלומרט ריצ’מונט הוא אחד מתאגידי מוצרי היוקרה הגדולים בעולם. ריצ’מונט מחזיקה בבעלות על מותגי היוקרה A. Lange & Söhne, קרטייה, IWC, ייגר לה-קולטרה, מון-בלאן, פנריי, פיאג’ה, רוג’ר דובואיס, וושרון קונסטנטין, ואן קליף & ארפלס ועוד, פרסם בחודש שעבר את הדו”חות הפיננסיים שלו לשנת 2019.

מטה קבוצת ריצ'מונט. מקור - ריצ'מונט.
מטה קבוצת ריצ’מונט. מקור – ריצ’מונט.

לפי הדו”חות שפורסמו, בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה הפיסקלית, הקונגלומרט הציג ביצועים טובים למדי, עד להופעת וירוס הקורונה ברחבי העולם (להזכירכם או לידיעתכם, שנה פיסקלית = שנת כספים, לא מתחילה ומסתיימת בתחילת השנה הקלנדרית, אלא במקרים רבים מתנהלת ממרץ של שנה מסוימת עד למרץ של השנה הבאה. לאחר הופעת וירוס הקורונה, ריצ’מונט דיווחה על ירידה במכירות של 880 מיליון דולר בשלושה חודשים. עם פרסום הדו”חות הפיננסיים של ריצ’מונט, הודיע בעלי התאגיד, איש העסקים הדרום אפריקאי יוהאן רופרט על הנפקת אגרות חוב בשווי כולל של כ-40 מיליארד דולר, כדי להגדיל את הנזילות של החברה על רקע ההפסדים הצפויים מוירוס הקורונה. רופרט אמר בנוסף כי הוא צופה מצב בו העולם ייכנס “לכלכלת אבל” לתקופה של כשלוש שנים, בה רמת הצריכה ברחבי העולם תרד באופן משמעותי ולכן על החברה להיערך לתקופה קשה במיוחד.

מנהלת משאבי האנוש בריצ’מונט תפוטר

עם פרסום הדו”חות הפיננסיים התעורר זעם רב בקרב עובדי התאגיד כלפי מנהלת משאבי האנוש של ריצ’מונט, סופי גייס (Sophie Guieysse), על רקע תלונות על סגנון הניהול שלה ומודל התגמולים שלה. גייס הייתה אחראית על פיקוח וביצוע קיצוצים משמעותיים בצוותים ובמשכורות ברחבי הקבוצה.

לאחר הופעת וירוס הקורונה, גייס בעצם הובילה שורת קיצוצים נרחבים בכל דרגות העובדים בקונגלומרט. עובדה זאת הייתה מתקבלת בהבנה, אלא שעם פרסום הדו”חות הפיננסיים של החברה, התברר כי מי שמשכורתה דווקא עלתה בצורה משמעותית במהלך השנה האחרונה הייתה גייס עצמה. המשכורת של גייס זינקה מסכום של 1.9 מיליון פרנקים שוויצריים בשנה שעברה ל-3 מיליון פרנקים שוויצריים בשנה האחרונה. האבסורד הגדול הוא כי הזינוק במשכורת השנתית שלה מגיע מבונוס על הביצועים שלה. כלומר, ככל שהיא היטיבה לבצע את הקיצוצים הנרחבים בחברות השונות בקבוצה, המשכורת שלה בעצם זינקה …

מנהלת משאבי האנוש בריצ'מונט תפוטר. המשכורת של גייס בקרב חברי ההנלה הבכירה של תאגיד ריצ'מונט. מקור - WatchPro.
מנהלת משאבי האנוש בריצ’מונט תפוטר. המשכורת של גייס בקרב חברי ההנלה הבכירה של תאגיד ריצ’מונט. מקור – WatchPro.

לאור הדיווחים על הבונוס שקיבלה גייס על רקע הקיצוצים והפיטורים בחברה, התעוררה כאמור תרעומת של ממש בקרב רבים מעובדי החברה, כולל מנהלים בדרגים שונים אשר משכורתם נפגעה, כשכולם אומרים כי לא ייתכן כי בעוד משכורתם נפגעת – המשכורת של גייס מזנקת.

לאחר מספר ימים של שתיקה רועמת מקבוצת ריצ’מונט, ביום שישי, ה-5 ליוני פרסמה ריצ’מונט הודעה למשקיעים בה נאמר: “בהמשך לדיווחים בתקשורת, ריצ’מונט מאשרת כי היא יזמה סקירה מקיפה של תפקידה של מחלקת מנהלי אנוש, שעשויה להשפיע על הרכב הוועד הבכיר שלה”.

מספר שעות לאחר מכן הודיע האתר Businessmontres, אשר מכסה את ענף השעונים, כי גייס בעצם הוצאה לחופשה לפני פיטוריה מהחברה.