שעון הנאוטילוס של פטק פיליפ הוא משעוני היוקרה האייקוניים ביותר בעולם. השעון הפך לאחד מסמלי הסטטוס הבולטים ביותר בעולם. רשימות ההמתנה לשעונים הללו מגיעות לתקופות של שנים רבות, זאת במידה ומישהו בכלל יסכים להכניס אתכם לרשימת ההמתנה. אם כל זה לא הספיק, בתחילת שנת 2021 הודיעה פטק פיליפ על הפסקת הייצור שלו. בספטמבר האחרון הציגה החברה את דגם 5711/1A-014, עם לוח ירוק. שעון שהוכרז כ”נאוטילוס האחרון”. אבל מסתבר שפטק פיליפ שמרה בשרוול עוד שעון נאוטילוס אחד. ליתר דיוק – 170 שעונים. מחווה לשיתוף פעולה ארוך שנים בין פטק פיליפ לאחד המשווקים היוקרתיים ביותר בעולם – טיפאני. נאוטילוס 5711/1A-018 טיפאני – הנאוטילוס האחרון (באמת)? הגורו יצא להעתמק בסיפור. 

פטק פיליפ וטיפאני

פטק פיליפ וטיפאני הם שניים מהשמות היוקרתיים והנכבדים ביותר בעולם המותגים. יצרנית השעונים השוויצרית הוקמה בשנת 1839 ומציינת את שנתה ה-182. היא נחשבת ליצרנית השעונים השוויצרית היוקרתית ביותר בעולם. טיפאני (בשמה המלא Tiffany & Co) הוקמה שנתיים לפני פטק פיליפ, כמשווקת תכשיטי יוקרה. בשנת 1851 נחתם הסכם שיתוף פעולה בין שני המותגים. במסגרת ההסכם הזה הפכה טיפאני למשווקת הרשמית הראשונה של פטק פיליפ בארצות הברית. אם אתם חזקים במתמטיקה, אתם בוודאי שמים לב שחלפו בדיוק 170 שנה מאז החתימה על הסכם שיתוף הפעולה בין המותגים.

הנאוטילוס האחרון?. מקור - TimeandWatches.
הנאוטילוס האחרון?. מקור – TimeandWatches.

לציון התאריך החגיגי הזה, החליטו בפטק פיליפ להשיק כאמור את הגרסה האחרונה בסדרת הנאוטילוס (ככל הנראה …), נאוטילוס 5711/1A-018 טיפאני, במהדורה מוגבלת של 170 יחידות.

מי מוותר על ביצת הזהב?!

הנאוטילוס הוא ללא ספק השעון המבוקש ביותר, המצליח ביותר והנחשק ביותר של פטק פיליפ ובעולם השעונים בכלל. אנחנו לא יודעים כמה שעונים כאלו פטק פיליפ מייצרת מדי שנה, אבל סביר להניח שאם היא מייצרת X שעונים כאלו בשנה, גם אם היא תייצר 100X, עדיין כל אחד ואחד מהשעונים הללו ייחטף כמו לחמניות חמות. אז איך בדיוק פטק פיליפ החליטה להפסיק את הייצור שלו? אנחנו שמחים ששאלתם. 

בראש ובראשונה, צריך לקחת בחשבון שהנאוטילוס נחשב לשעון “פשוט” במונחים של פטק פיליפ. אין בו הורולוגיה גבוהה בכל הקשור לשימוש בחומרים, עבודות יד או קומפליקציות כלשהן. בנוסף, הנאוטילוס יצר ציפיות לא מציאותיות לשמירת ערך ומחיר בדגמים אחרים של שעונים שפטק פיליפ מציעה. הנאוטילוס הירוק, שהגיע עם תג מחיר רשמי של 30,400 אירו, נמכר במכירה פומבית (כולל עמלות לבית המכירות) בסכום דמיוני של כחצי מיליון דולר, כלומר יותר מפי 10 מהערך שלו. אין אף שעון בעולם שיכול לשחזר מספרים כאלו. בפטק פיליפ החליטו שהנאוטילוס “מעכב” את ההתפתחות של החברה. כדי לאפשר למותג להמשיך ולהתפתח, ההחלטה על הפסקת הייצור של הנאוטילוס הייתה הכרחית, כפי שהצהיר ת’יירי שטרן, מנכ”ל החברה. 

נאוטילוס 5711/1A-018 טיפאני – ביצת הזהב האחרונה? 

כאמור, בימים אלו הודיעה פטק פיליפ על דגם נוסף וככל הנראה האחרון באמת בסדרה. נאוטילוס 5711/1A-018 טיפאני. אנחנו מתארים לעצמנו שאתם כבר מכירים את השעון, שהספיק לככב בכל קבוצת פייסבוק, ווטסאפ, טלגרם או עמוד אינסטגרם של חובבי שעונים בימים האחרונים. לא נתעכב יותר מדי על המפרט הטכני שלו ועל המנגנון שלו. הוא יגיע בגוף העשוי מפלדת אל-חלד, בקוטר של 40 מ”מ ובעובי של 8.3 מ”מ. הוא יגיע עם גב שקוף שיאפשר לנו לראות את מנגנון השעון – קליבר 26-330 S C של פטק פיליפ, עם רזרבת כוח של 45 שעות. עד כאן, שעון כמעט זהה לשעוני הנאוטילוס האחרים שאנחנו מכירים. 

לוח בגוון "כחול טיפאני". מקור - TimeandWatches.
לוח בגוון “כחול טיפאני”. מקור – TimeandWatches.

גולת הכותרת של השעון החדש היא הלוח של השעון. השעון מגיע עם לוח בגוון כחול בהיר. למעשה, מדובר בגוון הרשמי של טיפאני, גוון שנקרא כחול טיפאני (Tiffany Blue) – #81D8D0 או (129,216,208)sRGB. השעון יגיע עם “Double Signature” – חתימה כפולה. לצד הלוגו המוכר של פטק פיליפ והכיתוב ג’נבה בשעה 12 בלוח השעון, אנו נמצא בו גם את הכיתוב TIFFANY & CO בשעה 6 בלוח השעון. 

השעון יגיע עם אינדקסים לבנים עם מסגרת שחורה, כשגם חלונית התאריכון מגיעה בעיצוב זהה, כשהתאריכון עצו מופיע בפונט בצבע שחור על גבי רקע לבן. 

נאוטילוס 5711/1A-018 טיפאני. מקור - TimeandWatches.
נאוטילוס 5711/1A-018 טיפאני. מקור – TimeandWatches.

על גב השעון יופיע גם כן הכיתוב TIFFANY & CO – PATEK PHILIPPE. כיתובים נוספים שיופיעו על גב השעון – 170th ANNIVERSARY ו-1851-2021. בנוסף, בפטק פיליפ אומרים כי כל שעון יגיע עם “Easter Egg”. בתרגום מילולי – ביצת פסחא. אם לא נתקלתם במושג, נסביר כי מדובר בהפתעה, ככל הנראה עיצובית, שתשלב פטק פיליפ בשעון החדש, אותה היא לא חושפת בשלב זה. 

נאוטילוס 5711/1A-018 טיפאני – הערכה ראשונית לטירוף?

לא נגזים אם נכתוב כי “כל העולם מדבר על השעון החדש של פטק פיליפ”. בדיווח של הניו יורק טיימס נכתב כי “הטירוף שבוודאי יתפרץ בקרב אספני פטק פיליפ וותיקים ולקוחות חשובים של טיפאני בעקבות 170 השעונים הללו, צפוי להיות כמעט חסר תקדים”. 

נאוטילוס 5711/1A-018 טיפאני. מקור - TimeandWatches.
נאוטילוס 5711/1A-018 טיפאני. מקור – TimeandWatches.

תג המחיר הרשמי של השעונים הללו עומד על 52,635 דולרים. עד כמה המחיר של השעונים הללו יכול להאמיר? אתם מוזמנים לנחש. אם אתם רוצים רמז או מידע כלשהו שיסייע לכם להעריך את הטירוף סביב השעונים הללו, לא תצטרכו לחכות יותר מדי. שעון אחד מתוך 170 השעונים הללו יימכר בסוף השבוע הקרוב. פטק פיליפ תשלח יחידה אחת לבית המכירות הפומביות פיליפס. השעון יועמד למכירה פומבית שתתקיים בניו יורק ב-11-12 לדצמבר 2021. ההכנסות מהמכירה, שנקראת New York Watch Auction, יוקדשו לטובת ארגון The Nature Conservancy, ארגון שימור סביבה עולמי.  הניחוש שלנו? הולך להיות מעניין. מעניין מאוד. 

למעבר לאתר של פטק פיליפ.