קבוצת סווטש (“Swatch”), אחת מקונגלומרטי השעונים הגדולים בעולם, קבוצה אשר מרכזת מותגים כמו ברגה, בלאנקפיין, אומגה, לונג’ין, סרטינה, טיסו, המילטון ועוד חברות רבות וטובות, הודיעה בסוף השבוע האחרון על המצאה חדשה מבית החברה, סגסוגת אנטי מגנטית חדשה, שפותחה במיוחד עבור קפיצי איזון (Balance Spring) חדשניים.

הסגסוגת החדשה היא פרי שיתוף פעולה מעניין במיוחד, ביחד עם אודמר פיגה (“Audemars Piguet”), אחת מיצרניות השעונים העצמאיות המובילות בעולם השעונים. קבוצת סווטש תרמה רבות גם לפיתוחו של קפיץ האיזון מסיליקון, המצאה נוספת שקבוצת סווטש תרמה רבות בפיתוח שלה ועזרה לשלב אותה בתעשיית השעונים.

הסגסוגת החדשה, שהשם המסחרי שלה הוא “Nivachron”, פותחה במיוחד במטרה לייעל את ההתנגדות של מנגנוני שעונים, בדגש על קפיצי האיזון, לשדות מגנטיים. הסימן המסחרי “Nivachron” הינו בבעלות חברת Nivarox-FAR, חברה שוויצרית בבעלות קבוצת סווטש והחברה המובילה בשוויץ לפיתוח רכיבים מסתובבים ומנגנוני בריחה. Nivarox-FAR הוקמה בשנת 1984 כתוצאה ממיזוג בין החברות Nivarox SA ו-Fabriques d’Assortiments Réunis (ר”ת FAR), כשהסיפור של Nivarox מתחיל כבר בשנת 1933, אז ד”ר סטראומן הצליח לייעל כמעט בצורה מושלמת את תהליך הייצור של קפיצים למנגנוני שעונים במעבדה שלו בוולדנבורג שבשוויץ.

קפיצי האיזון החדשים, שיתבססו על סגסוגת ה-Nivachron החדשה מגיעים עם יתרונות חשובים, ביניהם כמובן הפחתה משמעותית של ההשפעה של שדות מגנטיים על תנועת מנגנוני שעונים – הפחתה שבין פי 10 לפי 20, זאת בהתאם למנגנון שבו ישולבו הרכיבים הללו.

סגסוגת ה-Nivachron החדשה, אשר מבוססת בעיקר על טיטניום, תשולב בקפיצי איזון מתוצרת שוויצרית, תציע מלבד עמידות גבוהה בפני שדות מגנטיים, גם עמידות גבוהה יותר בפני שינויי טמפרטורה וטמפרטורות קיצוניות, זאת בנוסף לעמידות גבוהה במיוחד בפני מכות (Shock Resistance). בסופו של דבר, כל היתרונות הללו מביאים לשיפור משמעותי בביצועים הכרונומטריים של שעונים ומאפשרים לנו לקבל שעונים מדויקים יותר.

שדות מגנטיים, שנפוצים בסביבה שלנו הרבה יותר משאנחנו מעלים על דעתנו, פוגעים קשות על תנועות המנגנון בשעונים מכאניים, כשהם משפיעים על תנועת המנגנון ובמקרים מסוימים יכולים אפילו לעצור את תנועת המנגנון לחלוטין.

קבוצת סווטש מחזיקה תחת הגג שלה לא רק כמה מחברות שעונים המובילות בעולם, אלא גם כמה מהחברות המובילות בייצור רכיבים ומנגנונים לתעשיית השעונים, כשבין היתר החברה מחזיקה בבעלות על ETA – יצרנית המנגנונים המפורסמת, שמנגנוני השעונים שלה נמצאים באינספור שעונים, בין אם תחת השם המסחרי המוכר שלהם או תחת שמות אקזוטיים יותר, לאחר שעברו אי אילו מודיפיקציות על ידי היצרניות שמשתמשות במנגנון.

גם רולקס ואומגה מנסות לפתור את נושא השדות המגנטיים

נושא ההתמודדות עם שדות מגנטיים הוא נושא מוכר בעולם השעונים. יצרניות שעונים שונות מנסות גישות שונות לפתור את הבעיה, כשאחד היתרונות של מנגנוני סדרת ה-Master Co-Axial של אומגה, היא ההתמודדות שלו עם שדות מגנטיים עם השראה של מעל ל-15,000 גאוס, בעוד מנגנונים “רגילים” מתמודדים עם שדות מגנטיים עם השראה של עד ל-1,000 גאוס.

יהיה מעניין לראות האם קבוצת סווטש, שלטובת מי שהספיק לשכוח, מחזיקה בבעלות גם על אומגה, תנסה לשלב את קפיצי ה-“Nivachron” החדשים גם במנגנונים של אומגה, או שמא היא תשאיר אותם עם מנגנוני ה-Master Co-Axial כפי שאנו מכירים אותם כיום.

גם לרולקס יש פתרון משלה, כשהיא משתמשת ב-Parachrom Hairspring הכחול, הקפיץ הכחול המוכר ממרבית המנגנונים של החברה משנת 2005, כשגם הוא בעל עמידות גבוהה הרבה יותר מחומרים אחרים בפני שדות מגנטיים.

לאתר אודמר פיגה העולמי