אחד הדברים המסתוריים ביותר והאהודים על ידי קהל החובבים הוא שימוש במטאוריט לשם הכנת לוחות. הדרך לתוצאה היא ללא ספק מורכבת ודרושה זמן רב של הכנה ועבודה מדוייקת איכותית וזהירה , זאת בכדי ליצור לוח מותאם מאותו מוצר שמיימי. אחד השעונים הזכורים לנו יותר מבאזל 2019 זהוא הרולקס gmt פפסי עם לוח המטאוריט. במהלך התערוכה רולקס ספגה אכזבה קשה מצד לקוחותיה בטענה שלא “יצאה מגדרה” (במסגרת שלה כמובן) והכל התנקז לרשימות המתנה נצחיות ולתגי מחיר אסטרונומים.

המטאוריט של רולקס. בכל שעון לוח בטקסטורה שונה. מקור: עמוד האינסטגרם 8past10
המטאוריט של רולקס. בכל שעון לוח בטקסטורה שונה. מקור: עמוד האינסטגרם 8past10

אך בין כל רעשי הרקע את תשומת הלב תפס לו דווקא דגם המטאוריט שנתפס בעיני מעריצי רולקס כפריט הנחשק והאולטימטיבי לאספנים. למה, אתם שואלים?

כי בנוסף לדגם הפפסי gmt ההסטורי והכה אהוב מתווסף סממן שאין שני לו..
ברצינות תחשבו על זה שניה..

סלע שהסתובב לו במשך מליוני שנים בחורים המסתוריים והחשוכים ביותר בייקום ולבסוף התחנה האחרונה שלו נמצאת על פרק היד. השימוש במטאוריט לצורך הכנת לוחות הוא לא דבר חדש. המון חברות אהובות, בין אם עיליות ובין אם לא, עושות שימוש באותו סלע מסתורי ושמיימי בעל דקורצייה ייחודית.

סלע המטאוריט לפני ואחרי עיבוד וגילוף. מקור: forbes
סלע המטאוריט לפני ואחרי עיבוד וגילוף. מקור: forbes

השימוש נעשה ממטאורים גדולים ומוכרים שנחתו כאן במהלך השנים. העניין הוא שמלבד חיתוך מיוחד האבן עוברת  עבודת עיבוד שאין שני לו.  החיתוך נעשה בצורה ייחודים וזהירה בכדי לא לפגוע בדקורציה הייחודית ובדפוסים האופייניים לאבן. לבסוף נעשה שימוש בחנקן על מנת להדגיש ולהבליט את אותם הדפוסים.

הצבעים השונים והדקורציה השונה בהם מתהדרים לוחות המטאוריט בכלל השעונים , נובעים מסוגי מטאוריט שונים. המטאוריטים בד”כ הינם בעלי הרכב שונה ז”א שצבע שונה מעיד על הרכב כזה או אחר. אך רוב השימוש נעשה דווקא במטאוריטים שמורכבים רובם מברזל וצבעם יהיה אפור/אפרפר. וגם את תקחו שני דגמים דומים גם לוח מטאוריט סביר להניח שתמצאו שוני בלוחות, זאת מפני שכלל הלוחות הורכבו מאותה פיסת מטאור כאשר כל לוח נלקח ממיקום שונה בעל דפוס שונה.

גם לכאן הזיפנים הגיעו וזייפו לוחות מטאוריט בעל מראה גבישי, אך כאן ממש לא ניתן לשחק…

סיבה לכך היא שהמבנים הגבישיים דורשים תנאים מיוחדים בכדי לצמוח בדרך ספציפית זו – במיוחד, להתקרר בקצב איטי מאוד לאורך מיליוני שנים. בעוד שאנשים בהחלט יכולים לזייף או לחקות אולי את המראה, אך בהחלט לא ניתן לשחזר את התהליך בפועל באופן מלאכותי במעבדה.

ואנפץ לכם עוד מיתוס..

מטאוריט הוא ממש לא דבר נדיר ויקר באופן קיצוני! ניתח למצוא בקלית למכירה תכשיטים הנושאים חלקי מטאוריט ואפילו פיסות מטאוריט. יש שעונים שהם ממה לא שעוני יוקרה שמתהדרים בלוח מטאוריט למהדרין. כל העניין הוא בעבודת המעבדה, חיתוך ועיבוד שמדגישות את מראהו הייחודי לאורך שנים.