כשאנחנו חושבים על סיטיזן, סביר להניח שאנחנו חושבים על מושגים כמו שעונים זולים, שעונים תקציביים או תמורה גבוהה למחיר. ספק רב אם אנחנו מקשרים את המותג עם מונחים כמו כרונומטר או שענות עלית (מבקשים סליחה מראש מכל חובבי המותג). בשנת 2019 השיקה סיטיזן את קליבר 0100 שלה – מנגנון קוורץ סופר-מתקדם בסדרת The Citizen שלה. בימים אלו, שנתיים מאוחר יותר, סיטיזן משיקה מנגנון חדש בסדרת The Citizen – קליבר 0200. הפעם מדובר במנגנון אוטומטי מתקדם במיוחד, אותו שילבה סיטיזן בשעון חדש – סיטיזן The Citizen קליבר 0200. יצאנו להכיר את המנגנון והשעון החדש.

סיטיזן The Citizen קליבר 0200 – מפרט טכני

השעון החדש מגיע בגוף העשוי מפלדת אל-חלד בקוטר של 40 מ”מ ובעובי של 10.9 מ”מ. גוף השעון, טוב נו, אין דרך אחרת להגיד את זה. גוף השעון נראה כמו שעון הרויאל אוק של אודמר פיגה. מעניין לציין שזהו השעון השני שיוצא בתקופה האחרונה עם גוף דומה לרויאל אוק. קדמה לסיטיזן טיסו עם שעון ה-PRX שלה, שגם כן דומה באופן מחשיד לרויאל אוק.

סיטיזן The Citizen קליבר 0200. מקור - WatchesbySJX.
סיטיזן The Citizen קליבר 0200. מקור – WatchesbySJX.

גוף השעון והצמיד האינטגרלי שלו מגיעים עם גימור מוברש. לוח השעון מגיע עם גימור מעניין. סיטיזן קוראת לגימור הזה “דפוס אדוות חול”. את המרקם הזה משיגים באמצעות תהליך שנקרא אלקטרופורמינג. בתהליך זה משלבים מתכת בתהליך כימיקלי על משטח מתכתי.

סיטיזן The Citizen קליבר 0200. מקור - WatchesbySJX.
סיטיזן The Citizen קליבר 0200. מקור – WatchesbySJX.

בשעה 12 אנו מוצאים את הלוגו של סיטיזן. מתחתיו אנו מוצאים את ה-“EAGLE MARK” – הלוגו של סדרת ה-The Citizen. גם הלוגו של סיטיזן וגם לוגו הנשר מיושמים על גבי הלוח בתהליך האלקטרופורמינג. השעון מגיע עם מחוגי דופין בחיתוך יהלום. אפשר לראות את הקווים הישרים והחדים שלהם ואת גימור המראה של המשטחים המתכתיים.

סיטיזן The Citizen קליבר 0200 – מנגנון

כפי שציינו, השעון החדש הוא הדגם שבו בחרה סיטיזין להציג את קליבר 0200 שלה. קליבר 0200 הוא מנגנון אוטומטי, הפועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה, עם רזרבת כוח של 60 שעות.

המנגנון מיוצר כולו ביפן, החל מייצור החלקים שלו ועד להרכבה שלו. לאחר ההרכבה שלו המנגנון עובר תהליך בדיקה ארוך ומחמיר במיוחד. תהליך הבדיקה נמשך 17 ימים, במהלכו סיטיזן בודקת את המנגנון בששה מצבים שונים (מנחים) ובשלוש טמפרטורות. כל מנגנון כזה אמור לעמוד בסטייה יומית של 3- ו-5+ שניות ליום. לאחר שהוא עובר את תהליך הבדיקה הארוך, הוא מקבל את אישור ה-“Certificate of Compliance” שמגיע עם כל שעון, אם תרצו, המקבילה היפנית-סיטיזנית להסמכת כרונומטר.

קליבר 0200 של סיטיזן. מקור - WatchesbySJX.
קליבר 0200 של סיטיזן. מקור – WatchesbySJX.

סיטיזן מציינת כי מי שתרמה תרומה משמעותית למנגנון הזה היא La Joux-Perret, יצרנית מנגנונים מומחית אשר נרכשה על ידי סיטיזן בשנת 2012. La Joux-Perret היא חברה שוויצרית, הממוקמת בלה שו-דה-פונד. החברה ידועה לאורך השנים במנגנוני הכרונוגרף שלה, המבוססים על קליבר Valjoux 7750.

רמת הגימור של המנגנון היא סופר מרשימה. סיטיזן בחרה בגימור מוברש בצורה ליניארית על גשרי המנגנון. כל הגשרים חתוכים ומותווים באמצעות חיתוך יהלום, שמדגיש את המראה המיוחד שלהם. אנו מוצאים את הטכניקה הזאת במנגנונים שוויצריים מהשוק הבינוני-גבוה. בנוסף, כל אבני החן נמצאים בשקעים משופעים, כמו גם ראשי הברגים והחריצים שעוברים תהליך ליטוש.

קליבר 0200 של סיטיזן. מקור - WatchesbySJX.
קליבר 0200 של סיטיזן. מקור – WatchesbySJX.

סיטיזן שילבה במנגנון מספר אלמנטים שהם ראשונים עבורה. בראש ובראשונה – גלגל איזון עם ארבעה חישורים שכל אחד מהם מגיע עם משקולת מווסתת, מה שמבטיח איזוכרוניזם טוב יותר ושמירת זמן טובה יותר, גם תחת זעזועים.

אז מה חדש בעצם?

שעון מבית סיטיזן שמביט בעיניים מבלי למצמץ לשעונים של חברות כמו סייקו, גרנד סייקו ומגוון רחב של יצרניות שעונים שוויצריות. עם רמת גימור מהגבוהות ביותר שאפשר למצוא בתעשייה, קליבר מתקדם ותג מחיר – טוב, נו, בואו נדבר עליו.

כמה זה עולה לנו?

השעון החדש, רפרנס NC0200-90E, מגיע עם תג מחיר של 6,000 דולרים. לא, לא טעינו, נכתוב זאת במילים – ששת אלפים דולרים. נשמע לכם הרבה? אז אתם טועים לגמרי. שעון ברמת הגימור הזאת, עם מנגנון ברמת הדיוק הזאת, היה עולה פי כמה אם היה מגיע עם הכיתוב SWISS MADE. כנראה שסיטיזן צריכה עוד להרגיל אותנו לשלם תג מחיר שכזה על שעונים יפניים. רגע, בעצם גרנד סייקו כבר עושה את זה כמה שנים טובות, לא?

סיטיזן The Citizen קליבר 0200. מקור - WatchesbySJX.
סיטיזן The Citizen קליבר 0200. מקור – WatchesbySJX.

השורה התחתונה

שעון של סיטיזן ב-6,000 דולרים? נשמע כמו התחלה של בדיחה טובה. אבל אם אתם יורדים לפרטים הקטנים של השעון הזה, לרמת הגימור הסופר מרשימה שלו, למנגנון המתקדם שלו, אתם מבינים שמדובר בתג מחיר הוגן וסביר לחלוטין. אז אם לא אכפת לכם להסתובב עם שעון שנראה כמו רויאל אוק, עובד ככל הנראה לא פחות טוב מרויאל אוק, אבל כתוב עליו סיטיזן, הגורו בהחלט ממליץ לכם לרכוש את הסיטיזן The Citizn. זאת כמובן, בהנחה שתכננתם מלכתחילה להוציא 6,000 דולרים על שעון. אם בכל זאת תרכשו אותו, מדובר ככל הנראה באחד השעונים עם התמורה הגבוהה ביותר למחיר בשוק.

למעבר לאתר של סיטיזן.