שענות יפנית

ענף השענות שופע במותגים ודגמים, מכל קצוות תבל, אך המדינות עם התוצרת המפורסמת ביותר בענף שלנו הן שוויץ יפן, וגרמניה. השעונים השוויצרים מאז ומעולם משכו אותי מאוד, יותר מהיפניים או הגרמניים, פשוט כי הורגלתי, כמו רבים אחרים, שאם זה “שעון שוויצרי” – זה הטופ. אבל אז הגורו הניח על שולחני את הסייקו אננטה ספרינג דרייב הזה, והכריח אותי לחשב מסלול מחדש – והסייקו הזה עשה לי את מה שמשבר הקוורץ (שמקורו ביפן) עשה לתעשייה השווייצרית – הוא שינה אותי לנצח. טוב, אולי לא לנצח. אבל בטוח שלתקופה הקרובה.

בתור חובב היסטוריה משהו, זכורים לי שלושה מקרים בהם היפנים גרמו לצרות צרורות על אדמה של יבשות אחרות: המקרה הראשון הוא פרל הארבור, שעל כך אין ממש בה להרחיב. המקרה השני הוא משבר האנרגיה העולמי, שבמסגרתו המכוניות היפניות כבשו בסערה את שוק הרכב האמריקאי, והורידו תעשייה שלמה על הברכיים, ושינו אותה לנצח. המקרה השלישי הוא משבר הקוורץ – המשבר ששינה לחלוטין את תעשיית השעונים השווייצרית.

Seiko ananta spring drive chronograph SPS009J1
סייקו אננטה כרונוגרף ספרינג דרייב

באותן השנים, מי שחשקה נפשו בשעון, נאלץ “להסתפק” בשעון בעל מנגנון מכאני – בין אם אוטומטי או ידני. אך היפנים שינו את הכל, ואפשרו להמונים לענוד שעוני יד מדויקים בצורה יוצאת מגדר הרגיל בהשוואה לשעונים מכניים, עם אפס התעסקות (לא צריך למתוח, לכוון, ללא טיפולים יקרים, רגולציה, שמנים – ומה לא), ולמעשה – כל מה ששעוני הקוורץ הצריכו היא החלפת סוללה אחת לכמה זמן. העלויות שלהן, שהיו זולות בצורה דרסטית מכל שעון מכני, הוסיפו שמן למדורה – ומהר מאוד תעשיית השענות השווייצרית מצאה את עצמה נאבקת לשמור על הראש מעל למים. חלק מיצרניות השעונים צלחו את המשבר – כמו אודמר פיגה (Audemars Piguet), לא מעט בזכות הרויאל אוק, אחרות סגרו את שעריהן – כמו בלנקפיין (Blancpain)שלאחר המשבר נרכשה על ידי ז’אן קלוד ביבר, או ברייטלינג (Breitling), כפי שספרנו לכם בסקירה של הברייטלינג נויטיימר.

וכך, בשל היותי חובב היסטוריה בזעיר ענפין, הבנתי שכדאי שאתאים את קו המחשבה שלי לשעון שאני מחזיק בידיי. מעולם לא הייתי במצב שבו נאלצתי לבחור בין גרנד סייקו (Grand Seiko) לבין אומגה (Omega), אבל נטיית הלב שלי תהיה לכיוון השווייצרי, באופן אוטומטי. כעת – הגיע הזמן לבחון לעומק מה יש בשעונים היפניים שהופכים אותם לקוסמיים באותה המידה של השעונים השווייצריים.

 מי אתה, אדון SPS009J1?

כאמור, הגורו העביר לידיי (בשעה 10:10 בדיוק!) את הסייקו אננטה, או בשמו המלא – סייקו אננטה ספרינג דרייב GMT, רפרנס SPS009J1, שמונע על ידי מנגנון הספרינג דרייב הייחודי של סייקו. חשוב לי לציין כבר בשלב זה – השעון שנמסר לידי הולבש על רצועת נאטו שחורה, ועלייה – כמו על המנגנון – נדבר בהמשך.

Seiko ananta spring drive chronograph SPS009J1
סייקו אננטה ספרינג דרייב כרונוגרף

גוף השעון

נתחיל בקייס – הווריאציה הספציפית הזו של האננטה מגיעה בקוטר של 46 מ”מ, המקנה לשעון נוכחות מרשימה על היד, וזה למעשה השעון הגדול ביותר שיצא לי לקבל לביקורת. לא התברכתי בפרקי ידיים גדולים במיוחד, כך שהגודל – והכובד – הורגשו מיד עם הענידה הראשונה של השעון. הוא מסיבי, עבה, ועם נוכחות שקשה לפספס. באופן אישי, אני אוהב שעונים גדולים עם נוכחות, אבל הסייקו הזה הרגיש לי קצת יותר מידי. הקייס מושחר באמצעות PVD בגימור מבריק, רקע הלוח שחור, עליו בולטות נגיעות רבות של צבע כסף, שמשתלבות נהדר בעיצוב הכללי של השעון. סמני השעון, המחוגים, מד רזרבת הכוח, כל אחד מהם צבוע בגוון קצת שונה של כסוף, ומשחקי הגימורים והצבעים האלו יוצרים חוויה לעיניים. גב הקייס כאן שקוף, וחושף את מנגנון הספרינג דרייב לראווה לכל צופה – שם בולטת במיוחד המשקולת המעוטרת.

Seiko ananta spring drive chronograph SPS009J1
גימור מושחר שלא נופל מאף שעון שווייצרי. סייקו אננטה כרונוגרף ספרינג דרייב

למרות שגודלו של השעון לא הרגיש לי בדיוק “במקום” על היד, דווקא על הכרונוגרף אני יכול רק לפרגן. התפעול שלו נוח ביותר, הכפתורים גדולים ומעוגלים, נעימים ללחיצה, וכאשר נקלעתי לסיטואציה בה נדרשתי להשתמש בכרונוגרף (במקום להתחיל לשלוף את הטלפון מהכיס ולפתוח את הטיימר) – שמחתי שהסייקו הזה נמצא אצלי על פרק כף היד. באופן כללי, העיצוב המושך של הלוח ממשיך גם אל תוך הקומפליקציות – חוגות הכרונוגרף, מד הטעינה, התאריכון הברור והבולט בשעה 3, כולם עשויים לעילא ולעילא, כולם לוקחים חלק במשחק הצבעים והגימורים המיוחד שהלוח מספק, וכולם קריאים וברורים. גם מחוג אזור הזמן הנוסף (GMT) משתלב היטב בתוך כל החגיגה על הלוח.

הרצועה

השעון יוצא משערי המפעל עם רצועת עור שחורה ואבזם שחור. במקרה שלפנינו – הרצועה המקורית הוחלפה מטעמי נוחות ברצועת נאטו שחורה, והאמת? אני חושב שמדובר בשינוי פנטנסטי. מאוד הייתי רוצה לקבל את השעון כמו שיצא משערי המפעל, אך לצערי הרב אני לא חסיד גדול של רצועות עור, ורצועת הנאטו השחורה היא תוספת מבורכת מבחינתי. כל האופרציה הזאת יושבת היטב על היד, ואני בטוח שמי שמחפש שעון בקוטר 46 מ”מ, האננטה יתאים לו בצורה נהדרת, ורצועת הנאטו רק תוסיף לחגיגה (תוכלו לקרוא עוד על נושא זה במדריך הרצועות של הגורו).

Seiko ananta spring drive chronograph SPS009J1
יצירת אומנות יפנית, שלא נופלת משעוני יוקרה שווייצריים טיפוסיים

המנגנון

מנגנון הספרינג דרייב הוא דרכה של סייקו לשלב את תכונותיו המדהימות של גביש הקוורץ בתוך עולם הורולוגי מסורתי, והוא נחשב לאחד המנגנונים הייחודיים בענף השענות. מבלי להיכנס לניתוחים טכניים מעמיקים, אותם תוכלו למצוא בכתבה ייעודית של הגורו על גרנד סייקו ונגזרותיו, אספר על תכונה ייחודית של המנגנון שקסמה לי מאוד, והיא תנועתם הרציפה והחלקה להפליא של המחוגים. אין למנגנון הזה “פעימות בשעה” כמו למנגנונים אוטומטיים – למעשה, הוא לא פועם כלל, הוא פשוט רץ בצורה אחידה וחלקה לחלוטין. בנוסף לתדהמה שמכה את המתבונן ב”שיוט” המחוגים על פני הלוח, מנגנון הספרינג דרייב מספק גם דיוק מדהים לכל הדעות. אני אישית מדדתי סטייה של שניה אחת בלבד במשך שבוע שלם של ענידה, למרות שסייקו מתחייבים רק ל 10 שניות בחודש. עד כאן – מושלם. אלא מה – אליה וקוץ בה – אחת ההנאות שלי משעונים אוטומטיים הן להקשיב לתקתוק הממכר והאינסופי של המנגנון. הספרינג דרייב, נטול התקתוק המסורתי, מאבד, לדאבוני, כמה נקודות זכות. למרות הרצון בשיפור טכנולוגי, נעשו כאן ויתורים על מסורת הורולוגית עתיקת יומין שמעלה שאלות רבות לגבי הלגיטימיות של הטכנולוגיה. 

Seiko ananta spring drive chronograph SPS009J1
מנגנון הספרינג דרייב

סיכום

אני שמח לבשר שהחוויה הראשונה שלי עם שעון יפני הייתה חיובית בסך הכל. כן, הגודל הפריע לי קצת, והייתי מצפה לקצת יותר “עידון” מהתרבות היפנית, אך פרט לכך – אני חושב שמדובר בשעון פנטסטי. התפעול, הלוח, רמת הגימור, מנגנון הספרינג דרייב, כל אלו מתחברים לכדי שלם שמתעלה על סך חלקיו. אם בהתחלה קצת הרמתי את הגבה בעת קבלת שעון יפני – היות ולא ידעתי עם מה בדיוק יש לי עסק – עתה, כמו שציינתי בתחילת הסקירה – השתניתי לחלוטין, ולנצח. השעונים היפניים לא נופלים בשום פרמטר מהשעונים השווייצריים, ועשויים אף להתעלות עליהם במקרים מסוימים. מעתה אמרו “מדויק כמו שעון יפני”.