לפני מספר חודשים התקיים גמר טורניר ווימבלדון 2019, בין שני ענקי הטניס מצד אחד רוג’ר פדרר, השוויצרי, ומולו – נובאק ג’וקוביץ, הסרבי. זה היה משחק של פעם בדור, הסגנון הקלאסי של פדרר אל מול העוצמה המתפרצת של ג’וקוביץ. בסיום מותחן מטורף שערך 4 שעות ו-57 דקות, ג’וקוביץ הוכיח שעידן חדש התחיל. וקצת כמו הגמר המטורף ההוא, נראה שהגיע הזמן להכיר בכך ששעוני הקוורץ כאן בכדי להישאר, ומי יודע – אולי הם בעצם הפנים של התעשייה?

לשם כך, יצאנו לבדוק את הסייקו אסטרון, גרסת נובאק ג’וקוביץ – רפרנס SSE143. סדרת ה”אסטרון” של התאגיד היפני סייקו (Seiko), היא למעשה מחווה לשעון הקוורץ הראשון שהחברה הציגה אי שם בסוף שנות ה-60, שעון שגרם לתופעה שמכונה על ידי השוויצרים “משבר הקוורץ” (בניגוד להוצאות מחודשות אחרות, סייקו עושה שימוש בשם אסטרון בלבד – ואין שום קשר אחר בין האסטרון הראשון לבין זה שאנו סוקרים כאן). בעוד בתי המלאכה השוויצרים עבדו בשיטה המסורתית, ויצרו שעונים מכאניים שעבדו באמצעות קפיץ או בעזרת מנגנון מתיחה ידנית (טכניקות שעדיין מקובלות כיום), היפנים – שתמיד היו חדשניים ופורצי דרך – הציגו את האסטרון, שעון המשלב סלולה וגביש קוורץ. התוצאה הייתה שעון מדויק להפליא ובמחיר אטרקטיבי. בעוד שמיטב השעונים השוויצרים, אלו בעלי תקן כרונומטר, הציגו סטייה של בין 4 ל-6 שניות ביום, שעוני הקוורץ הציגו סטייה של שנייה בודדת בשבוע, ולעיתים לא יותר מ-2-4 שניות בחודש. כתוצאה מהשינוי הדרמטי במנגנון, אך בעיקר כתוצאה מהמחיר, ענף השענות השוויצרי לא הצליח להתמודד עם המשבר החדש שנוצר – וחברות רבות צימצמו את פעילותן באופן דרסטי – חלקן אף נסגרו לחלוטין. חלק מתוצאות המשבר הזה הן השקת מנגנון קוורץ ראשון אי פעם על ידי רולקס – ה-OysterQuartz, הפסקת ייצורו של מנגנון האל פרימרו של זניט – שנפגעה קשה מאוד מהמשבר, וסגירה מוחלטת של בלנקפיין (שנרכשה על ידי ז’אן קלוד ביבר שנים אחר כך וחזרה לשורה הראשונה של יצרניות שעוני היוקרה השוויצריות).

seiko astron sse143

כיום, שנים רבות אחרי שמשבר הקוורץ חלף מן העולם, מרבית שעוני היד בשוק מופעלים על ידי מנגנון קוורץ. שעונים אלו לא חיסלו את עולם השעונים המכאניים, למרבה המזל, אך הם הטביעו את חותמם על עולם זה, והם כאן בכדי להשאר. גם כיום, אנו ממשיכים לראות כיצד החדשנות הטכנולוגית מוטמעת בתוך העולם ההורולוגי, ובדיוק בתווך הזה נכנס ה-SSE114.

מצד אחד, מדובר בשעון עם נוכחות מרשימה על היד בקוטר של 45.5 מ”מ, אך הוא נוח מאוד למרות גודלו. השעון מרשים להפליא ומקבל לא מעט מחמאות, בין היתר בזכות התערובת הקרמית המושחרת (DLC), רצועת הסילקון השחורה בעלת הפסים האורכיים, המצוידת באבזם פטנט, ובלולאה מפלדת אל חלד מושחרת במקום סיליקון כמקובל. מדובר בשעון רב שימושי, והכוונה היא שמצד אחד זה שעון ספורט לכל דבר, עם עמידות לעומק של 100 מטר, כך שניתן בקלות לענוד אותו לבריכה, לים וכו’ (סייקו אף בחרו לשלב בשעון אלמנטים מעולם הטניס, כך שהמילה LOVE מופיעה במקום השעה 12, כפי שמקובל בטניס. גם המרקרים של דקות 15, 30 ו-40 מודגשים כי הרי אלו הן מספרי הנקודות בטניס, בנוסף, מחוג השניות המרשים מגיע בירוק/צהוב זרחני כצבעו של כדור הטניס). מצד שני, השעון בהחלט יכול לתפקד גם כשעון אלגנטי, Dress Watch לפי העגה המקצועית, ובהחלט יכול לבלוט מבעד לדש החליפה.

seiko astron sse143

כל היופי הזה מופעל באמצעות מנגנון אינהאוס של סייקו שנקרא קליבר 42X8, זהו מנגנון מבוסס GPS – למעשה, רכיב זה מאפשר לשעון להתחבר בזמן אמת ל-4 לוויינים המקיפים את כדור הארץ, ומסנכרנים אותו בדיוק לנקודת הזמן שבה אתם נמצאים, מגניב לא? אם זה לא מספיק, ישנה גם קומפליקציית לוח שנה נצחי (Perpetual Calendaer) שתדייק עד שנת 2100. בנוסף, בשעון ישנו רכיב סולארי המאפשר טעינה באמצעות האור, ואף מצב חיסכון בסוללה שביכולתו להחזיק את השעון עובד במשך תקופה של כשנתיים. מבחינת דיוק המנגנון – סייקו מתחייבים לרמת דיוק שעומדת על שניה בודדת לכל 100,000 שנים (כן, כל מאה אלף שנים), כל עוד לשעון יש אפשרות סנכון עם לוויני ה-GPS. במידה ואפשרות שכזו לא בנמצא – ישנו תווך של כ-15+/- שניות בחודש. מרשים מאוד!

נעבור ללוח. תחילה, חשוב לי להדגיש כי אני אוהב את המראה “הנקי” – שעונים שאין בהם מגוון רחב של פונקציות. לכן, סברתי כי תהיה לי בעיה עם השעון הנ”ל, אך להפתעתי המרובה דווקא ככל שהבטתי בו יותר, התאהבתי בפונקציונליות שלו. לוח השעון מוקף בבזל קראמי מושחר, ומכיל פונקציה של זמן עולמי (World time). הערים המודגשות הן הערים בהן ג’וקוביץ ניצח בטורניר המסטרס, וסה”כ השעון מכיל 39 אזורי זמן שונים. הצצה אל עבר הלוח עצמו תגלה את פונקציית ה-Big Date, שמוסיפה יופי רב לשעון. מעל השעה 6 ישנה תת החוגה (Sub Dial) המציגה אזור זמן נוסף, לצד השעה 9 ניצב מד רזרבת הכוח וסיוע בחיבור לווייני. ישנה תת חוגה נוספת המציגה לוח של 24 שעות (GMT), אך היא מאוד קטנה, ולטעמי ניתן היה לוותר עליה.

Seiko Astron SSE143 rear

לסיכום, סדרת האסטרון מציגה מחד מראה ספורטיבי חדשני, ומאידך מנסה לשמר גם קו קלאסי שיהפוך את השעון שלך לכזה שלא תרצו להוריד. בעולם שבו רוב החובבים הם בעלי חיבת יתר לשעונים מכאניים, מגיע האסטרון, ממש כמו ג’וקוביץ’, ואומר לנו “חבר’ה, כעת מתחיל עידן חדש”.

לאתר סייקו העולמי