יצא לנו לדבר לא מעט על משבר הקוורץ, אותו משבר שכמעט ומחק את תעשיית השענות השוויצרית. תחילתו של המשבר בשנת 1969, עת סייקו (Seiko) הציגה את האסטרון – שעון היד הראשון בהיסטוריה שעבד באמצעות סוללה, ולא באמצעות מנגנון מכאני. השנה הזאת הייתה גדושה גם בחידושים וציוני דרך, כמו השקתו של מנגנון הזניט אל פרימרו, שהיה הכרונוגרף האוטומטי הראשון, והטיסה של האומגה ספידמאסטר לירח.

original seiko astron
הסייקו אסטרון המקורי (מקור: אתר סייקו הרשמי)

ואכן, בדברי הימים של ענף שענות היוקרה, יש לסייקו מקום מפוקפק. האסטרון הראשון הוריד את תעשיית השענות על ברכיה, לא פחות, בזכות העובדה שלראשונה, שעון יד הונע על ידי סוללה, ולא על ידי מנגנון מכאני שהיה עלול להיות עדין יותר, מדוייק פחות, ויקר הרבה יותר (הן לרכישה והן לתיקון). אחד הדברים שהכי שיחקו לסייקו היה המחיר, שהיה זול מכל מוצר “נחשב” אחר, וסיפק תמורה גבוהה באופן דרמטי, יחסית, לשעונים השוויצריים הקיימים.

וזה האסטרון החדש (מקור: אתר סייקו הרשמי)

בזכות (או בגלל) האסטרון, תעשיית השעונות השוויצרית ספגה מכה אנושה – הזניט אל פרימרו אותו ציינו מקודם, ירד לחלוטין מייצור במהלך השנים שלאחר הופעת מנגנוני הקוורץ. בלנקפיין, אחת מיצרניות השעונים הוותיקות בעולם, ספגה מכה כה אנושה שהיא סגרה לחלוטין את שעריה – הרבה מפאת התעקשות היצרנית שלא להכנס לתחום השעונים מונעי הסוללה, ולהמשיך במסורת שלה של ייצור שעונים מכאניים בלבד. למזלנו, האל פרימרו חזר לבסוף לייצור, וגם בלנקפיין נרכשה על ידי ז’אן קלוד ביבר וזכתה לעדנה מחודשת.

וכאילו כדי להזכיר לכולם את המשבר, סייקו יוצאת בימים עם הוצאה מחודשת של האסטרון, במהדורה מוגבלת לרגל 50 שנים להשקת הדגם המקורי. בדומה להוצאה המחודשת של לונג’ין לשעון המוזיאון, גם סייקו הלכו קרוב ככל האפשר למקור, אך עם שינויים מתבקשים מהעת המודרנית. במבט ראשון, אכן השעון נראה קרוב מאוד לאסטרון של שנות ה-50 – הקייס עשוי זהב 18 קראט, כמו במקור, בקוטר של 40.9 מ”מ, והוא בנוי בצורה ריבועית מעוגלת עם גימור מחוספס אנכי. הלוח מיוצר בעבודת יד מלאה, וההבדל העיקרי בינו ובין המקור הוא הכיתוב GPS Solar מתחת למרכז החוגה.

seiko astron back
גב הקייס, עם הדפס המספר הסידורי של השעון מתוך סך היחידות המיוצרות (מקור: אתר סייקו הרשמי)

הכיתוב הזה לא נמצא כאן סתם, כמובן. את השעון מניע הקליבר 3X22 של סייקו, מנגנון סולארי שנשלט על ידי GPS באופן מלא. לפי מיקומכם הגיאוגרפי על פני כדור הארץ, המנגנון מכוון את התאריך והשעה, ללא שום התעסקות מצדכם. אין גם מה לדאוג כאן ממתיחות, וויינדרים למינהם, או החלפה של הסוללה – היות והמנגנון הזה פועל על אנרגיית האור (ולא על סוללה כמו האסטרון המקורי), ולכן יש לכם אספקת אנרגיה לכל החיים. התרשמתם מההובלו ביג באנג עם רזרבת הכוח של 14 הימים? את סייקו זה לא הרשים, היות והאסטרון הזה מגיע עם רזרבת כוח שתואמת פחות או יותר את חייה של השמש שלנו – ומדובר בכמה עשרות מיליוני שנים לכל הפחות.

רצועת עור תנין חומה שדומה מאוד למקור מולבשת על השעון, ואבזם פטנט מקורי עשוי זהב 18 קראט גם הוא סוגר את החבילה. אם ציפיתם לייצור המוני במחיר עממי – טעיתם בגדול. ההוצאה המחודשת של האסטרון תיוצר בהיקף של כ-50 יחידות בלבד בכל העולם, ותג המחיר שלה רחוק מאוד מעממי, ורחוק עוד יותר מהסייקו אסטרון המקורי מלפני 50 שנים – על ההוצאה המחודשת תדרשו לשלם לא פחות מ-36,000 דולרים לפני מיסים (בהנחה שתצליחו לשים את ידיכם על אחד כזה). המארז של זוג שעוני הג’יימס בונד שדיווחנו עליו לאחרונה קרוב במחיר, על מה הייתם מוציאים את הסכום הזה – זוג שעוני אומגה סימאסטר 300 ג’יימס בונד במהדורה מוגבלת של 257 יחידות בכל העולם, או שעון קוורץ אחד של סייקו במהדורה מוגבלת של 50 יחידות בכל העולם?

seiko astron case
מארז פשוט במיוחד, בהתחשב במאורע (מקור: אתר סייקו הרשמי)

לאתר סייקו העולמי