אם אתם בעניין של שעונים, ובוודאי שכן – כי אחרת, מה את עושים כאן? בוודאי שמתם לב שהרשת כולה געשה השבוע. לא, לא רולקס (Rolex) חדש, לא פטק פיליפ (Patek Philippe) חדש, כולה שעון סייקו (Seiko) חדש ב-600 דולר. בשביל לקבל תשובה לשאלה מה גורם לאוהדי סייקו להתרגש עד דמעות מכל השקה של שעון מסדרה בינונית של המותג, צריך להביא פאנל של פסיכולוגים. קשה למצוא עוד מותג שמוציא שעון בטווח זול עד בינוני וגורם להתרגשות שכזאת. מצד שני, שעון האלפיניסט של סייקו הוא באמת שעון מרשים, בעל היסטוריה מפוארת וראוי להרבה מחמאות.

לכן השקת הדגם הכחול, בסדרה שידעה בעבר לוחות מכמעט כל צבעי הקשת, וכן, תתפלאו, גם כחול, היא באופן לא מפתיע רגע מרגש בתולדות מעריצי סייקו. הדגם שהושק במהדורה מיוחדת לסייקו ארצות הברית (החברה מנסה להחדיר את המותג בתקופה האחרונה לארה״ב, כולל השקה חדשה לגמרי של דגמי גרנד סייקו המיועדים לשוק הצפון אמריקאי) נקרא SPB089, והוא למעשה העתק כמעט זהה של הדגם המוכר SARB017, אחד הדגמים הפופולריים ביותר של סייקו מאז ומעולם. מנגנון 6R15 המוכר, עם כתר בשעה שלוש ששולט בתאריך ובשעה, כתר נוסף בשעה ארבע שמאפשר שליטה בבזל הפנימי, שהוא סוג של מצפן המאפשר ניווט בשטח בעזרת השעון. על מנת להתאים לשוק האמריקאי, השעון גדל במילימטר וחצי ל-39.5 מ״מ, וקיבל רצועת עור שחורה וקשוחה שמחליפה את רצועת הקרוק הקצת מוזרה, ולא ממש מתאימה של האלפיניסט הירוק והמוכר. הדגם יצא בגרסה של 1959 חתיכות, כמחווה לשנת ההמצאה של האלפיניסט הראשון. כמובן שכל החתיכות נעלמו בדקה וחצי בערך, ופליפרים (לא דולפינים, אלא סוחרי שעונים) זריזים כבר מציעים את השעון למכירה ברשתות, במחירים שנעים מפי שתיים ועד פי שלוש ויותר. 

seiko alpinist
סייקו אלפיניסט חדש במהדורה מוגבלת של 1959 יחידות עם לוח כחול (מקור: אתר סייקו הרשמי)

אז מה הסיפור של האלפיניסט? רובינו מכירים את אותו אלפיניסט ירוק, SARB017, שכאמור עשה לעצמו שוק נהדר בשנים האחרונות, שוק שעוד צפוי לגדול עם ההכרזה של סייקו על סיום הייצור של שעון הפופולרי. עם זאת, כמקובל אצל היצרן היפני, מדובר רק בדגם אחד מתוך שורה ארוכה של דגמים שיצאו לשוק מאז תחילת שנות השישים. בתחילה יצא המותג תחת השם לוראל אלפיניסט. כהרגלם, הוציאו אז סייקו מספר גרסאות. הסתכלות על הדגם הראשון לא מזכירה בכלום את הדגמים של היום. מחוגי הקתדרלה המוכרים לא קיימים, אין בשעון תאריך, הבזל הפנימי ובו המצפן כמובן לא קיים, ובכלל, בהסתכלות של שנת 2019 מדובר בסה״כ בשעון Dress שמנסה להיראות קצת קשוח. 30 שנה נזנח השעון במשרדי סייקו, עד שאוורר בתחילת שנות התשעים בצורה אחרת לגמרי. הפעם עם שני הכתרים המפורסמים, הבזל הפנימי שמצדיק את המיתוג של השעון כשעון למטפסי הרים, ובו מעין מצפן, שאפשר להשתמש בו בעזרת חישוב מיקום השמש למול מיקום המחוגים. השעון הושק בקוטר קייס של 38 מ״מ בלבד, גודל מאוד יפני לשעון יוטיליטי, קצת פחות לשעון שוויצרי, אך למרות זאת הפך לפופולרי ביותר.

שוב, כרגיל, סייקו מיהרו להוציא גרסאות רבות: לוח שחור, לוח לבן קרם, והלוח הירוק שכבש לבבות רבים בעולם. במקביל יצאו גרסאות צבאיות עם פונקציית GMT וגרסת קוורץ. לבסוף, בחרו בסייקו להתרכז באזור שנת 2006 בגרסה הירוקה, הפופולרית, והפכו בכך באחת את הגרסאות האחרות לגרסאות לאספנים, שערכיהן בשוק האמירו בהתאם.

כעת צפויה גם הגרסה הכחולה להפוך לגרסה לאספנים, וכאמור, השעון נמכר היום ברחבי העולם במחירים של פי שניים ופי שלושה מהמחיר המקורי בו יצא לשוק רק לפני מספר ימים. 

seiko alpinist back
הגב של האלפיניסט החדש (מקור: אתר סייקו הרשמי)