שנת 1969 הייתה שנה חשובה בעולם השענות. אחד האירועים החשובים שהתרחשו באותה השנה היה נחיתת האדם הראשון על הירח, נחיתה שאליה התלווה האומגה ספידמאסטר (מאורע שהונצח במהדורה מיוחדת של השעון). אירוע חשוב נוסף התרחש על פני כדור הארץ – כאשר מירוץ חימוש חשוב ביותר התרחש בענף השענות – המירוץ לכרונוגרף האוטומטי הראשון בהיסטוריה.

עד שנת 1969, הכרונוגרפים הונעו על ידי מנגנוני מתיחה ידנית, ומספר יצרניות החלו בעבודת מחקר ופיתוח אינטנסיבית על מנת להיות זו שתשאיר את חותמה על עולם השענות בהיבט הזה. הבכורה בתחום הלכה במרוצת השנים לזניט – שהשיקה בתחילת 1969 את מנגנון הזניט אל פרימרו – הכרונוגרף האוטומטי הראשון בהיסטוריה, מנגנון שצאצאיו ממשיכים עד היום לשרת את זניט ולשמש אמת מידה של חדשנות בתעשיה השוויצרית.

זוג מהדורות מוגבלות חדשות להנצחת שני ציוני דרך חשובים בהיסטוריה של סייקו (מקור: אתר סייקו הרשמי)

במקביל לכך, ובצד השני של העולם, סייקו (Seiko) התחרתה ראש בראש בזניט, ולמעשה – סייקו השיקה את הכרונוגרף האוטומטי הראשון שלה (והשני בעולם בסך הכל) חודשים ספורים אחרי השקת הזניט אל פרימרו. כמו בעולם הספורט, גם כאן – קל מאוד לזכור מי הגיע ראשון, קשה לזכור מי הגיע שני. אז זניט לקחה את הבכורה בתחום, וסייקו נותרה מאחור בזיכרון הקולקטיבי – אך הדבר לא מונע ממנה לחגוג את היובל להשקת הכרונוגרף האוטומטי הראשון שלה על ידי השקת מהדורה מוגבלת – לצד מהדורה מוגבלת נוספת, להנצחת כרונוגרף נוסף – ששוחרר לפני כ-55 שנים.

סייקו SRQ029 במהדורת 50 שנים לכרונוגרף האוטומטי הראשון

הצלע הראשונה בזוג המהדורות האלו היא רפרנס SRQ029, בן לסדרת הפרוספקס של סייקו. קייס בקוטר 41 מ”מ עשוי פלדת אל חלד משמש את השעון החדש, קייס שעמיד במים לעומק של עד 100 מטרים, ועוצב במידת מה בהשראת רפרנס 6138-8000 – אותו כרונוגרף אוטומטי ראשון משנת 1969. בניגוד לרפרנס המקורי, כאן אין קומפליקציית תאריכון ויום בשבוע, והקומפליקציה היחידה בשעון היא – בנוסף לכרונוגרף – תאריכון בלבד. השעון מוצמד לרצועת חוליות עשויה גם היא פלדת אל חלד.

הלוח מיוצר בתצורת “פנדה” בהשראת הרפרנס המקורי, והבזל הפנימי משמש כטכימטר. מתחת למכסה המנוע – אבל עם גב קייס שקוף – מסתתר לו מנגנון קליבר 8R48 – אינהאוס של סייקו כמובן, עם רזרבת כוח של כ-45 שעות, תדר עבודה של 28,800 פעימות בשעה (4Hz). דגם זה יהיה זמין לרכישה החל מחודש דצמבר הקרוב, הוא ייוצר בהיקף של כ-1,000 יחידות בלבד, ועלותו תעמוד על כ-3,700 יורו.

סייקו פרוספקס כרונוגרף SRQ029 – הנצחה לכרונוגרף האוטומטי הראשון של סייקו (והשני בהיסטוריה). מקור: אתר סייקו הרשמי

סייקו SRQ031 במהדורת 55 שנים לכרונוגרף הראשון

הכרונוגרף הראשון אי פעם שסייקו ייצרה, אשר הכיל מנגנון מתיחה ידנית, יוצר בסך הכל 5 שנים לפני הכרונוגרף האוטומטי הראשון, וגם הוא זוכה להנצחה משלו במסגרת זוג המהדורות המוגבלות האלו. רפרנס SRQ031 משתייך למשפחת הפרסיג’, משפחה שהתחדשה ממש לאחרונה בזוג שעונים בעלי מנגנון ספרינג דרייב. במקרה הזה, רפרנס SRQ031 יגיע עם קייס 42.3 מ”מ, עם לוח בצבע קרם, ובזל חד כיווני מסתובב (מהסוג שתראו בשעוני צלילה).

השעון מוצמד לצמיד עור שחור, שמשלים היטב את החבילה מבחינה אסטטית. גם דגם זה מונע על ידי קליבר 8R48, וכמו לאחיו התאום-הלא-זהה – גם כאן ישנו גב שקוף . הסייקו SRQ031 יהיה גם הוא זמין החל מחודש דצמבר 2019, גם דגם זה ייוצר בכ-1,000 יחידות בלבד, ומחירו יהיה נמוך במקצת – 3,400 יורו, לעומת 3,800 יורו של ה-SRQ029.

סייקו פרסיג’ SRQ031 (מקור: אתר סייקו הרשמי)

לאתר סייקו העולמי