ליצרנית השעונים היפנית סייקו (Seiko) יש מערכת יחסים מעניינת עם חובבי השעונים. מצד אחד יש את אותם חובבים אשר סייקו מהווה בשבילם נוסטלגיה וזכרון מגיל צעיר – נכון שייתכן והיום הם עונדים על היד רולקס סאבמרינר, אבל תמיד תשאר להם פינה חמה בלב לסייקו שהם קיבלו לבר-מצווה או לזה שהם קיבלו לקראת הגיוס לצנחנים.

seiko 5 2019 lineup
חמישה מדגמי הסייקו 5 החדשים לשנת 2019 (מקור: הודינקי)

מנגד, עומדים החובבים של תעשיית השענות השוויצרית – תעשיית שעוני היוקרה המסורתית, שכמעט ונמחקה מהעולם בזמן משבר הקוורץ – משבר שנגרם כתוצאה ישירה מהצגתו של ה-“סייקו אסטרון”, שעון הקוורץ הראשון בעולם – שהפך את הצורך במנגנון מכאני כולשהו (הן אוטומטי והן מתיחה ידנית) למיותר. תג המחיר של מנגנון הקוורץ, שהיה זעום בהשוואה לתג המחיר של השעונים המסורתיים, גם הוא שפך שמן רב למדורה, וכך נוצר מצב שחברות כמו זניט עצרו לחלוטין ייצור של דגמים אוטומטיים שמבוססים על האל פרימרו האגדי (שלבסוף עשה קאמבק), בעוד יצרניות אחרות – כמו בלנקפיין – סגרו את שעריהן לחלוטין (גם בלנקפיין זכתה לקאמבק מספר שנים לאחר משבר הקוורץ, הודות לז’אן קלוד ביבר).

כך או כך, אף חובב לא מערער על כך שמדובר ביצרנית מכובדת, על אף מיקומה הגיאוגרפי שמרוחק מאוד משוויץ, ובכך שמדובר בשעונים בעלי תמורה נהדרת למחיר. למרות התדמית הפשוטה משהו של היצרנית, לסייקו חטיבת שעוני יוקרה מהמעלה הראשונה – גרנד סייקו – שנותנת פייט רציני גם לשעוני היוקרה שנחשבים הטופ-של-הטופ בתעשייה השוויצרית. ראינו הצגות מרשימות של היצרנית בדמות סדרת 4 העונות שהוצגה לאחרונה באופן בלעדי לשוק האמריקאי, מהדורת השת”פ יחד עם יצרנית הרכב ניסאן להנצחת ה-GTR, והליין המעניין שהוצג במהלך באזלוורלד 2019.

seiko 5 sports 1968
הסייקו 5 ספורטס, אבי המשפחה, שהוצג לראשונה בשנת 1968 (מקור: הודינקי)

בימים אלו, סייקו מפנה את זמנה לטיפול סופר מקיף בליין הסייקו 5 – ליין השעונים האוטומטיים הוותיק של החברה. סדרת הסייקו 5 נולדה בשנת 1968 עם הסייקו 5 ספורט, כאשר השעון – כמו השם של הליין – נועד לעמוד על כך שלכל שעון 5 תכונות ספציפיות: 

  • מנגנון אוטומטי
  • כתר “מוטמע” בקייס בשעה 4
  • עמידות למים
  • רובסטיות ייתרה של הקייס והצמיד
  • קומפליקציית יום בשבוע ותאריכון

עד כמה מדובר בעדכון מקיף? ובכן, לא פחות מ-27 שעונים חדשים הוצגו בליין, שיהיה זמין לרכישה החל מספטמבר הקרוב. הליין המחודש מתחלק ל-5 משפחות: Sports, Suits, Specialist, Street ו-Sense. כן כן – 5 משפחות חדשות בסדרת הסייקו 5, וכול אחת מה-5 מתחילה באות S.

אז לפני שנעבור להצגת המשפחות, הנה המשותף – כלל דגמי הסייקו 5 החדשים מגיעים עם מנגנון אוטומטי בעל אפשרות למתיחה ידנית, הקליבר 4R36 של סייקו, עם 41 שעות רזרבת כוח. כולם מגיעים בקייס עשוי פלדת אל חלד בקוטר של 42.5 מ”מ, לכולם בזל מסתובב חד כיווני, כולם יהיו זמינים החל מספטמבר הקרוב במחיר שיתחיל מ-280 יורו.

Seiko 5 2019: Sports

משפחת ה-Sports היא הענפה ביותר בליין הסייקו 5 החדש. מי שאינו מתמצא ומכיר, עלול בקלות להתבלבל בין אחד מבני משפחה זו ובין אחד מבני דודיו ממשפחות אחרות של סייקו. הדגש בסדרה זו הוא על שעוני ספורט טיפוסיים, עם רצועות פלדת אל חלד בתצורת חוליון או רצועות בד בתצורת נאטו, ומגוון גדול של לוחות בצבעים שונים. במשפחה זו כ-11 רפרנסים, והם: SPRD55K3, SRPD57K1, SRPD59K1, SRPD55K1, SRPD55K3, SRPD57K1, SRPD59K1, SRPD61K1, SRPD63K1, SRPD65K1, ואחרון חביב – SRPD65K4, שכאמור – נבדלים ברצועה ובצבעי הלוחות שלהם.

Seiko 5 2019: Suits

סדרת ה-Suits של הסייקו 5 החדשים מהווה את הצד המעט יותר סולידי ועדין בהשוואה לסדרת ה-Sports, כאשר כאן השעונים מציגים לוחות בצבעים פחות “מקצועיים” ויותר נועזים, עם רצועת פלדת אל חלד בתצורת מש, או רצועת סיליקון בתצורת מש. הרפרנסים במשפחה זו הם SRPD65K2, SRPD67K1, SRPD69K1, SRPD71K1, SRPD71K2, SRPD73K1, SRPD73K2, ורפרנס SRPD75K1.

Seiko 5 2019: Specialist

משפחת ה-Specialist איננה מרובת ילדים כשתי המשפחות הקודמות, כאשר כאן יש לנו רק שלושה רפרנסים – SRPD76K1 שהוא היחיד בכלל הליין החדש לו קייס מצופה זהב ומחוגים מצופיי זהב, ורפרנסים SRPD55K2 ו-SRPD65K3. משפחה זו מאופיינת ברצועות עור, ובעיצוב סולידי אף יותר ממשפחת ה-Sports, וכמשמתמע משם המשפחה הזו – היא מיועדת לשימוש מקצועי אף יותר.

Seiko 5 2019: Street

גם משפחת ה-Street של הסייקו 5 איננה ברוכת ילדים, וגם כאן ישנם רק שלושה רפרנסים: SRPD79K1, SRPD81K1, ו-SRPD83K1. במשפחה זו, קייס השעון מושחר לחלוטין, כאשר רפרנס SRPD79K1 מושחר לחלוטין, והשניים הנותרים זוכים למרקרים לשעות, מחוגים וסמנים על הבזל בצבעים מנוגדים לחלוטין להשחרה הטוטאלית של הקייס עצמו. נוסף לכך, שלושתם מגיעים עם רצועת נאטו שחורה.

Seiko 5 2019: Sense

המשפחה האחרונה היא ה”דלה” ביותר בהיצע שלה, כאשר משפחת ה-Sense מכילה בתוכה אך ורק זוג רפרנסים – SRPD77K ו-SRPD85K1. הדגש במשפחה זו, בניגוד לאחרות, הוא מעט יותר אומנותי, כאשר זוג הרפרנסים מציגים לוח בגימור מנומר, בצבע ירוק או בורדו, ויחד איתו כלל השעון צבוע בצבע זה – הקייס כולו ורצועת הנאטו.

לאתר סייקו העולמי