אנחנו נמצאים בדיוק שבועיים לפני ה-1.1.2021 וזה זמן מצוין להתחיל לסכם את השנה שעברה עלינו. שנת 2020 תזכר לנצח בתולדות העולם כולו כשנת הקורונה. הוירוס הקטלני שהחל את ההתפשטות שלו בעולם בסין איפשהו בסוף שנת 2019, התפשט אל רחבי העולם כולו בחודשים הראשונים של 2020. בתחילה חשבנו כי יעברו מספר שבועות והקורונה תהיה מאחורינו. אבל ככל שהזמן הלך וחלף, התברר לנו כי הקורונה כאן כדי להישאר ולהישאר לעוד הרבה זמן. גם יצרניות שעוני היוקרה לא הפנימו בהתחלה את המצב לאשורו. אם בתחילת השנה עוד נדמה היה להן כי אפשר לשדר “עסקים כרגיל”, הרי שמתישהו באזור אפריל-מאי כבר כולם הפנימו בעולם כי מדובר בשינוי המציאות כפי שהכרנו אותה. עם זאת, מרבית יצרניות השעונים ניסו לשמור על שגרה ככל האפשר. אז קצת לפני שאנחנו מסיימים את השנה ומתחילים שנה חדשה – זה הזמן להיזכר במה שעבר עלינו בשנה האחרונה. סיכום שנת 2020 – חלק ראשון – יצאנו לדרך.

סיכום שנת 2020 – חלק ראשון

קודם כל נתחיל ונסביר את צורת סיכום השנה שלנו. בניגוד לאתרים רבים ברחבי העולם, אנחנו לא מתכוונים להתחיל ולבחור את שעון הצלילה של השנה. שעון הכרונוגרף של השנה. שעון הדרס של השנה וכדומה. צוות הגורו חושב כי פעמים רבות מדובר בעניין של טעם והעדפה וקשה למצוא שעון שבאמת אפשר להגדיר כ”מנצח” בקטגוריה כלשהי. במקום לבחור “שעון מנצח”, החלטנו לנקוט בגישה שונה. החלטנו לסכם את השנה שעברה על כל יצרנית שעונים מרכזית ולהיזכר במה שקיבלנו ממנה בשנה החולפת ולתת לה ציון על ההתנהלות שלה לאורך השנה. סיכום השנה שלנו יתחלק לשני חלקים, כשנתחיל עם היצרניות “הקטנות” יותר ובחלק השני שלו, בשבוע הבא, נעבור לשמות המובילים בתעשייה. קריאה נעימה.

אוריס

רוצים להתחיל מהסוף? אז בשתי מילים – קליבר 400. באמצע חודש אוקטובר השיקה החברה את קליבר 400. מנגנון האינהאוס החדש של החברה. המנגנון מגיע עם רזרבת כוח מרשימה של 120 שעות (5 ימים). בנוסף, אוריס מעניקה למנגנון 10 שנות אחריות ומגדירה פרק זמן של 10 שנים בין שירות לשירות עבור השעון. כמו כן, הוא מצויד ברכיבים סיליקוניים, שמשדרגים את העמידות האנטי מגנטית שלו. רוצים עוד פעם בשתי מילים? מרשים מאוד. הקליבר החדש אמור לשדרג את השעונים הבאים של אוריס, שכבר שילבה את המנגנון בשעוני האקוויס שלה. תג המחיר שלהם קפץ בהתאם. האם הלקוחות יסכימו לשלם יותר עבור המנגנון החדש? לא ברור. מה גם שתג המחיר החדש של השעונים מקרב אותם מאוד לשעונים כמו טאג הויר, טודור או אפילו שעוני אומגה יד שניה. בחירה קשה וממש לא פשוטה.

אוריס Hölstein 2020 ברונזה. מקור - Hodinkee.
אוריס Hölstein 2020 ברונזה. מקור – Hodinkee.

מעבר לקליבר 400, אוריס המשיכה השנה עם המהדורות המיוחדות שלה להצלת אגמים וימות ברחבי העולם וכמובן המשיכה את ליין שעוני הברונזה שלה, בדגש על ה-Hölstein 2020 – שעון שכל כולו, כולל הצמיד עשוי מברונזה.

הציון הסופי: טוב מאוד. אם הלקוחות יאמצו את הקליבר החדש ויהיו מוכנים לשלם עבורו את הפרימיום שאוריס מבקשת, נוכל להגדיר בדיעבד את השנה הזאת כמצויינת עבור אוריס.

בלנפיין

בלנפיין היא אולי יצרנית שעונים נפלאה עם יצירות מופת הורולוגיות, אבל היקף המכירות שלה קטן יחסית. בבלנפיין עשו בשנה החולפת מה שכל יצרנית שעונים “קטנה” ושפויה הייתה עושה. בחברה התמקדו בעיקר בשדרוגים קטנים אבל משמעותיים לשעונים קיימים של החברה. למשל – צמיד טיטניום לפיפטי פטומס של החברה. דגמים חדשים בקולקציית הוילרט אולטרה סלים, עם יציאות כמו הפיפטי פטומס גרסת מדבר דיי-דייט או דגמים חדשים בסדרת הוילרט Quantième.

שעון הצלילה להרפתקאות מדבריות. מקור - TimeandWatches.
שעון הצלילה להרפתקאות מדבריות. מקור – TimeandWatches.

הציון הסופי: טוב. בלנקפיין עשתה את המינימום הנדרש כדי לעבור את הקורונה עם מינימום נזקים. אנחנו מקווים ומאמינים שזה הצליח לה.

המילטון

המילטון נחשבת ליצרנית שעונים לשוק הנמוך. עם זאת, אחד השעונים המדוברים ביותר בשנה החולפת היה שעון של החברה. אם אתם לא יודעים, החברה נחשבת ליצרנית השעונים שהשעונים שלה מופיעים הכי הרבה על מסכי הקולנוע. השעון המפורסם ביותר של החברה עד היום בהקשר הזה היה השעון מהסרט “בין כוכבים” משנת 2014. השנה המילטון לקחה את שיתוף הפעולה שלה עם עולם הקולנוע צעד אחד קדימה. שוב פעם בסרט בבימויו של הבמאי המוערך כריסטופר נולאן. הפעם בסרט Tenet. אלא שהפעם, השעון משחק תפקיד מרכזי הרבה יותר בסרט עצמו והמילטון אפילו השיקה מהדורה מוגבלת שלו עוד לפני יציאת הסרט לאקרנים.

Tenet - המלצת צפייה ושעון לחובבי שעונים. מקור - Hodinkee.
Tenet – המלצת צפייה ושעון לחובבי שעונים. מקור – Hodinkee.

הציון הסופי: נהדר. המילטון ממשיכה לקבע את מעמדה כיצרנית השעונים של הוליווד ולוקחת את זה צעד אחד קדימה השנה.

ושרון קונסטנטין

כן, הגורו מודע לבעייתיות בלשלב את אחת היצרניות מהשילוש הקדוש בין החברות “הקטנות”. מודע לגמרי. אז למה היא בכל זאת כאן? כי היא לא משיקה אינסוף מהדורות כמו אודמר פיגה. וכי היא עדיין לא נתפסת בקרב האדם הממוצע מהרחוב כמו פטק פיליפ. כמו יצרניות שעונים נוספות, בושרון קונסטנטין הלכו בשנה האחרונה על בטוח, עם בעיקר חידושים לסדרות קיימות, דוגמת סדרת ה-Fiftysix הנהדרת שלה. את היצירתיות שלה הפגינה החברה בקולקציית ה-Égérie החדשה שלה. רק עבור הסדרה הזאת, הגורו היה נותן לושרון קונסטנטין ציון נפלא.

שעון מסדרת ה-EGERIE של וושרון קונסטנטין. מקור - Monochrome Watches.
שעון מסדרת ה-EGERIE של וושרון קונסטנטין. מקור – Monochrome Watches.

הציון הסופי: נפלא. לגמרי נפלא. יצרנית שעונים שלא זוכה להייפ סביב יצרניות כמו אודמר פיגה, רולקס או פטק פיליפ, אבל אם תשאלו את הגורו וחובבי שעונים אמיתיים – מדובר בקלאסיקה של שענות עלית, עדינות ועיצוב מאופק וסולידי.

טודור

אפשר להתווכח אם טודור שייכת לחברות “הקטנות” או לחברות הגדולות. נשאיר את זה לפעם אחרת. השנה החולפת הייתה שנת “מצב טיסה” עבור טודור. טודור השיקה את שעון הבלאק ביי 58 בצבע כחול, כפי שרבים העריכו שיקרה. לאחר מכן הציגה החברה את סדרת הרויאל החדשה שלה. סדרת שעוני דרס-ספורט חדשים שבאופן תמוה בטודור החליטו להשיק עם מנגנוני ETA. למה? לטודור הפתרונים …

טודור בלאק ביי 58 2020 בכחול NAVY. מקור - Watchonista.
טודור בלאק ביי 58 2020 בכחול NAVY. מקור – Watchonista.

הציון הסופי: כמעט טוב. תנו לנו מנגנון אינהאוס בסדרת הרויאל והיינו משדרגים את הציון של טודור לטוב.

יגר לה-קולטרה

יגר לה-קולטרה היא חברה שבעולם נורמלי הייתה זוכה להערכה גדולה הרבה יותר מרולקס למשל. החברה שזכתה לכינוי יצרנית השעונים של יצרני השעונים היא אחת היצרניות האהובות על הגורו. לצד שעוני Master Control ו-Master Control Memovox חדשים, השנה הפכה יגר לה-קולטרה לשעון של הקינגסמן, עם שעון שמבוסס על שעון אייקוני של החברה.

יגר לה-קולטרה "Kingsman Knife". מקור - Deployant.
יגר לה-קולטרה “Kingsman Knife”. מקור – Deployant.

הציון הסופי: נהדר. תנו לנו עוד שעונים של יגר לה-קולטרה ואנחנו נהיה מרוצים. מאוד מרוצים אפילו.

יוליס נרדין

גם כאן תנו לנו להתחיל מהסוף. שעון שרק אתמול הצגנו לכם. היוליס נרדין בלסט. שעון הטורביון סקלטון הראשון של החברה. איך הגדרנו אותו אתמול? שעון פצצה. כמה השעון הזה נפלא? מספיק בשביל שנגדיר את השנה כולה של יוליס נרדין כשנה נפלאה. רק בגללו.

יוליס נרדין בלסט. מקור - Hodinkee.
יוליס נרדין בלסט. מקור – Hodinkee.

הציון הסופי: נפלא, כבר אמרנו לכם.

לונג’ין

בלונג’ין הלכו בשנה החולפת על בטוח. מה זה על בטוח? לונג’ין המשיכה את ליין השקות שעוני הוינטאג’ הנהדרים של החברה. הגורו בטוח שבלונג’ין פשוט מגרילים כל פעם רפרנס אחר של שעון ומשיקים אותו במהדורה מחודשת. אבל מעל הכל, אם תשאלו את הגורו מה הוא יזכור משנת 2020 אצל לונג’ין, זה יהיה המהדורות החדשות והנפלאות של הלג’נד דייבר של החברה. שני דגמים בצבע כחול וחום ובעיקר שעון הברונזה החדש ללא תאריכון.

לונג'ין לג'נד דייבר נו-דייט. מקור - WornandWound.
לונג’ין לג’נד דייבר נו-דייט. מקור – WornandWound.

הציון הסופי: טוב מאוד. על גבול המצוין. היינו שמחים לראות עוד קצת דברים חדשים ולא רק שעוני וינטאג’ מלונג’ין, אבל עם ביצועים כל כך נפלאים ומדויקים לשעונים של החברה, באמת שאנחנו לא מתלוננים …

שופארד

יצרנית שעונים נפלאה שדווקא “הפציצה” בשנה החולפת. בין אם אנחנו הולכים איפשהו לחודש אפריל, עם שעון ה-Spirit Of Nature הנפלא, קופצים לחודש יוני עם ה-L.U.C Perpetual Twin או נזכרים באלפיין איגל XL כרונו המצוין מחודש נובמבר.

שופארד L.U.C Perpetual Twin 2020. מקור - Monochrome Watches.
שופארד L.U.C Perpetual Twin 2020. מקור – Monochrome Watches.

הציון הסופי: טוב מאוד. גם כאן – על גבול המצוין.

IWC שפהאוזן

עוד יצרנית שעונים “קטנה” יחסית שהימרה על כל הקופה בשנה החולפת. אולי הימרה על כל הקופה זה לא ביטוי נכון. כי עם שעונים כל כך נפלאים כמו אלו שהחברה השיקה השנה, זה לא באמת הימור. מתחילים עם הפורטוגז כרונוגרף שקיבל  מנגנון אינהאוס. ממשיכים עם שעון ה-Laureus Sport For Good כרונוגרף מונופושר. עוד לא הסדרנו את הנשימה וקיבלנו את גרסת ה-Orlebar Brown המיוחדת.

טופ-גאן מהדורת "SFTI". מקור - TimeandWatches.
טופ-גאן מהדורת “SFTI”. מקור – TimeandWatches.

לא מספיק לכם? קחו את ה-Big Pilot Black Carbon המיוחד. אם כל זה לא הספיק לכם, אז קבלו את הטופ גאן מהדורת “SFTI”. מ.ש.ל.

הציון הסופי: מצוין.

סיכום שנת 2020 – חלק ראשון – סיכום

סיכום שנת 2020 – חלק ראשון. מה דעתכם? מסכימים עם הציונים שלנו? לא מסכימים? חושבים שהגזמנו בהערכה שלנו ללונג’ין או ל-IWC? חושבים שלא פרגנו מספיק לטודור? מוזמנים לספר לנו מה אתם חושבים על הציונים שחילקנו ומה אתם הייתם מחליטים במקומנו ..

סיכום שנת 2020 - חלק ראשון. מקור - Hodinkee.
סיכום שנת 2020 – חלק ראשון. מקור – Hodinkee.