תערוכת SIHH חלפה לה, וכעת הגיע שלב הסיכומים. התערוכה הביאה לנו מספר רב של השקות, חלקן מעניינות וחלקן מעניינות אף יותר. היו יצרנים שלא השתתפו בתערוכה – וניצלו את פרק הזמן הרלוונטי כדי לחשוף דגמים משלהם בכל זאת. היו גם ידיעות מעניינות מהתעשייה בכלל, ובפרט גורל תערוכת SIHH. מה שנותר הוא לסכם לכם את כל מה שהתרחש בחודש האחרון בתערוכת ההורולוגיה של ג’נבה.

חדשות:

ראשית, התבשרנו על כך שקבוצת סווטש מוותרת על השתתפותה בתערוכת באזלוורלד 2019 ויתרה מכך – תקיים תערוכה משל עצמה, שתכלול את רוב מותגי הקונצרן, בתאריכים המקבילים לבאזלוורלד. לצערנו, מדובר בתערוכה סגורה לעיתונות ומבקרים פרטיים. לאחר ההכרזה של קבוצת סווטש, אודמר פיגה (Audemars Piguet) וריצ’רד מיל (Richard Mille) הודיעו כי הן לא ישתתפו בתערוכת SIHH 2020. ידיעות אלו גרמו, בתורן, לכך שהחל להתנהל משא ומתן בין הגורמים המנהלים את תערוכת SIHH לבין הגורמים המקבילים בתערוכת באזלוורלד, במטרה ליצור מגה תערוכה אחת לכל תעשיית השעונים, במקום שתי תערוכות שמתרחשות בפרקי זמן קצרים מאוד אחת מהשנייה. על פי הדיווחים, ההסדר שנקבע הוא שכבר משנת 2020 ייערכו שתי תערוכות בתאריכים צמודים, זו של באזלוורלד וזו של SIHH. לקראת סוף תערוכת SIHH, זכינו לשמועות על כך שפטק פיליפ (Patek Philippe) עומדת למכירה. נכון לכתיבת שורות אלו, אין חדש תחת השמש בנושא, אך במידה וכן – תהיה זו רעידת אדמה בתוך ה-“שילוש הקדוש” – שלושת יצרני העילית הבכירים ביותר – פטק פיליפ, אודמר פיגה ו-ושרון קונסטנטין (Vacheron Constantin). האחרונה, אגב, היא היחידה שנמצאת בבעלות תאגידית מבין שלושתם.

תערוכת SIHH
תערוכת SIHH. (מקור: WatchPro)

 

השקות במסגרת התערוכה

במישור ההשקות זכינו לכמות נכבדת של השקות מעניינות אשר רלוונטיות גם אלינו, כאן, בשוק הישראלי. יצרניות רבות שמככבות אצלנו השיקו שורות ארוכות של דגמים: סדרתיים וסנטדרטיים, מתיחות פנים לליינים קיימים, ליינים חדשים לחלוטין ומהדורות מיוחדות ומוגבלות.

יוליס נרדין (Ulysse Nardin)

היצרנית שכל כך מקושרת עם הים ועם ההיסטוריה המפוארת של ייצור מכשירי כרונומטר, השיקה במסגרת התערוכה שני דגמים. הראשון הוא דייבר 42 מ”מ חדש, שמיועד להיות דגם הכניסה לשורות היצרנית. בנוסף, השיקה יוליס נרדין מחליף לדגם הסקלטון X מסדרת האקזקיוטיב שלה – כאשר הבשורה העיקרית של דגם זה היא ירידה של המחיר בכמעט 60% בהשוואה לדגם היוצא.

Ulysse nardin exacutive Skeleton X Black Titanium
יוליס נרדין אקזקיוטיב סקלטון טיטניום מושחר (מקור: אתר יוליס נרדין הרשמי)

 

פנריי (Panerai)

פנריי ביצעה מספר השקות במסגרת התערוכה, כאשר הראשונה שבהן הייתה מהדורה מוגבלת של הסאבמרסיבל שלה, שהושקה בשיתוף פעולה עם הצוללן המקצועי גוליאם נרי. בהמשך, חשפה החברה מספר עדכונים לדגמים הקיימים, חלקם במהדורות מיוחדות ומוגבלות, כאשר לכלל השעונים, כיאה לפנריי, זיקה עמוקה לעולם הצלילה. בנוסף, שלא במסגרת התערוכה, השיקה פנריי גם דגם במהדורה מוגבלת של הלומינור המפורסם שלה.

שעוני ה-PAM00984 וה-PAM00985, מהדורה מוגבלת בשיתוף MIKE HORN. מקור - פנריי.
שעוני ה-PAM00984 וה-PAM00985, מהדורה מוגבלת בשיתוף MIKE HORN. (מקור: אתר פנריי הרשמי)

 

IWC שפהאוזן

שפהאוזן הגיעה לתערוכת SIHH עם מחסניות מלאות, וירתה לכל הכיוונים. בין ההשקות שראינו מצד היצרנית היו שעונים חדשים בסדרת ה-Top Gun המפורסמת ורענון שורות בסדרת ה-Spitfire, כשבתוכו ישנה מהדורה מוגבלת מיוחדת מאוד – עם תג מחיר מיוחד לא פחות.

IW389103
שעון ה-IW389103 טופ-גאן כרונוגרף “מדבר מוהבי”(מקור: אתר-IWC הרשמי)

 

קרטיה (Cartier)

קרטיה הגיעה ל-SIHH גם היא עם בשורות בדבר דגמי כניסה חדשים וזולים. לפני התערוכה, הציגה קרטיה את ארבעת השעונים החדשים בסדרת הטונאו, אך במהלך התערוכה עצמה – השיקה יצרנית השעונים והתכשיטים המפורסמת שני דגמים חדשים בסדרת הסנטוס האייקונית – הראשון הוא דגם כניסה חדש וזול, והשני הוא כרונוגרף 42 מ”מ.

cartier santos dumont 27.5 and 31.4 steel
גרסת הפלדה של הסנטוס-דומונט החדש. מימין – 31.4 מ”מ, ומשמאל 27.5 מ”מ (מקור: אתר קרטיה הרשמי)

 

ברייטלינג (Breitling)

היצרנית עם הזיקה העמוקה לעולם התעופה השיקה גם היא שעונים חדשים בתערוכה. 4 במספר, כולם שייכים לסדרת הנויטיימר המפורסמת והאייקונית, שניים בתוך ליין דגמי הנויטיימר 8, והשניים האחרים בתוך ליין דגמי הנויטיימר Aviator, כמהדורות מוגבלות.

Breitling Navitimer 1 Airline Editions
שעוני סדרת הברייטלינג נוויטיימר 1 איירליין (מקור: אתר ברייטלינג הרשמי)

 

ייגר לה-קולטרה (Jaeger LeCoultre)

ייגר לה-קולטרה הגיעה ל-SIHH 2019 עם שני שעונים מיוחדים, כל אחד בדרכו שלו. השעון הראשון שהציגה היצרנית, קצת לפני התערוכה עצמה, הוא דגם דקיק במיוחד של סדרת ה-Master Control עם לוח אמייל כחול ו-Moonphase. הדגם השני אותו השיקה ייגר בתערוכה, הוא יצירת מופת בעל לוח שנה נצחי עם ג’יירו-טורביון.

שעון ה- Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpétuel של ייגר לה-קולטרה. מקור - ייגר לה-קולטרה.
שעון ה- Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpétuel של ייגר לה-קולטרה. (מקור – אתר ייגר לה-קולטרה הרשמי)

 

אודמר פיגה

לדעתנו, אודמר פיגה עשתה הכי הרבה רעש בתערוכת SIHH 2019. נכון שהיא השיקה גם גרסאות חדשות לרויאל אוק המפורסם שלה, אך את עיקר אור הזרקורים תפס דגם ה-CODE 11.59 החדש של היצרנית, ליין שעוני Dress חדש לחלוטין, שגרם להמולה רבה בקרב חובבים על מראהו הפשוט משהו.

audemars piguet 39mm jumbo 15202BC
אודמר פיגה רויאל אוק 15202BC, “ג’מבו”, 39 מ”מ החדש. לא בטוח שזה באמת צבע סלמון… (מקור: אתר אודמר פיגה הרשמי)

 

ושרון קונסטנטין

ושרון פנתה למספר כיוונים שונים במסגרת התערוכה: ראשית, היא הציגה דגמים מעודכנית לסדרת הכניסה שלה, סדרת ה-FIFTY SIX, כאשר העדכון העיקרי בסדרה הוא לוח חדש בצבע הכחול האופייני ליצרנית. בנוסף, הושק דגם חדש בסדרת האוברסיז האייקונית, שכולל בתוכו מנגנון טורביון. אך את מירב ההתלהבות תפס דגם חדש של היצרנית, עם לוח שנה נצחי, בייצור סופר מוגבל, אשר יכול לספק רזרבת כוח לכ-65 ימים.

vacheron constantin overseas tourbillon
ושרון קונסנטין אוברסיז טורביון. תוספת חשובה לסדרת האוברסיז המפורסמת (מקור: אתר ושרון קונסטנטין הרשמי)

 

מון בלאן (MontBlanc), א. לאנגה & זון (A. Lange & Söhne)

מון בלאן השיקה בתערוכה שעונים חדשים בסדרת הדגל שלה, ה-Star Legacy, ו-א. לאנגה & סונא השיקה גרסת הנצחה לאחד משעונייה הראשונים, מהדורה מיוחדת – עם רמת גימור מדהימה, ותג מחיר בהתאם.

A. Lange sohne 1 25th anniversary edition
המהדורה המיוחדת של ה-“לנגה 1” (מקור: אתר א. לנגה הרשמי)

השקות שהתרחשו מחוץ לתערוכה, על ידי יצרניות שלא לוקחות בה חלק

הובלו (Hublot)

מהובלו זכינו להשקה צנועה ושקטה, שבמסגרתה הוצג שעון בובמסטי עם אפקט בלינג-בלינג אדיר, כיאה להובלו. היצרנית הציגה כרונוגרף חדש בסדרת הקלאסיק פיוז’ן, קרמי – כמובן, ולא סתם קרמי – מדובר בקייס בצבע אדום זועק, בדיוק כמו שהובלו יודעת לעשות.

שעון Hublot Classic Fusion Chronograph Orlinski אדום. מקור - Ablogtowatch.
שעון Hublot Classic Fusion Chronograph Orlinski אדום. (מקור – Ablogtowatch)

 

בלנקפיין (Blancpain)

בלנקפיין השיקה, כאמור – במקביל לתערוכת SIHH 2019, ולא במסגרתה – גרסה חדשה לשעון הצלילה האייקוני והמפורסם שלה; הפיפטי פאטמוס. הפעם, בלנקפיין שחררה גרסת פלטינה של השעון בייצור מוגבל.

בלנפיין פיפטי פטומס פלטינה. מקור - בלנפיין.
בלנפיין פיפטי פטומס פלטינה. (מקור – אתר בלנפיין הרשמי)

 

אומגה (Omega)

אומגה ניצלה את המועד לשתי השקות חשובות – הראשונה היא החזרתו לחיים של מנגנון המתיחה הידנית המפורסם והאייקוני של החברה, הקליבר 321 – ידיעה שגרמה להתלהבות רבה בקרב קהילת חובבי השעונים. מנגנון זה היה בשימוש באומגה ספידמאסטר כאשר זה נחת לראשונה על הירח, ושימש אותו שנים מאז. גם את הגורו מעניין לראות לאיזה שעונים חדשים ומעניניים ימצא את דרכו הקליבר 321. בנוסף אליו, וממש לאחר תערוכת SIHH, השיקה אומגה דגם חדש בסדרת הסימאסטר 300 האייקונית, הראשון לשנת 2019 (והראשון לאחר שהליין עבר מתיחת פנים נרחבת ב-2018), והוא סימאסטר 300 חדש עם קייס קרמי שחור, בזל טיטניום, וקוטר מעט גדול יותר משאר שעוני הסדרה.

האומגה סימאסטר קרמי מושחר עם בזל טיטניום, בקוטר 43.5 מ”מ (מקור: אתר אומגה הרשמי)

 

זניט (Zenith)

יחסית ליצרנית שאיננה משתתפת בתערוכת SIHH 2019, זניט לא הפסיקה לעבוד במקביל לתערוכה. בתחילה היא השיקה מהדורה מוגבלת לדפיי 21 בשיתוף פעולה עם לנד רובר, אחר כך השיקה היצרנית מהדורה מוגבלת לאותו הדפיי 21 – הפעם עם הראפר סוויס ביטז, בין לבין השיקה את הכרונומאסטר 2 במהדורה סופר מוגבלת של 50 יחידות במסגרת שיתוף פעולה עם ארגון ה-Wounded warrior project האמריקאי. ימים ספורים לפני התערוכה הושקה גרסה נוספת של הדפיי 21 – הפעם עם קייס קרמי שחור, ומיד לאחר התערוכה התבשרנו בהשקה הגדולה והחשובה ביותר של היצרנית בפרק הזמן הנוכחי – השקה של מארז סופר מהודר עם 3 שעונים במהדורות מוגבלות להנצחת 50 שנים להצגתו של מנגנון האל פרימרו האגדי.