כצרכנים של תקשורת ומדיה, אתם בוודאי מכירים אינספור כתבות “סיכום שנה”. הכתבות הללו לרוב מגיעות אלינו מתישהו במהלך השבועות הראשונים של השנה החדשה, או במידה ומדובר בסיכום שנה פיננסי, מתישהו במהלך הרבעון השני של השנה. לא ברור אם בהשפעת וירוס הקורונה או סתם באיחור אופנתי, האתר כרונו24 נזכר השבוע לסכם את שנת 2020, שנה שתזכר לנצח בתולדות העולם כשנת הקורונה. סיכום השנה של האתר מאפשר לנו להכיר ולגלות מגמות וטרנדים שונים מרחבי העולם, בכל הקשור לשוק היד השנייה של שעוני יוקרה. אז בין אם אתם מתכננים לרכוש שעון חדש או משומש, למכור שעון או סתם חובבי שעונים שמסתפקים באוסף הנוכחי שלהם ולא מתכוונים לשנות אותו בשנים הקרובות, אתם מוזמנים לצלול איתנו אל הנתונים. סיכום 2020 בשוק שעוני היד השניה של כרונו24 – הגורו יצא להסיק מסקנות.

מי אתם, כרונו24?

אם אתם חובבי שעונים שנחשפו רק היום לכרונו24, אז תרשו לנו לספר לכם בכמה מילים מה זה כרונו24. כרונו24 הוא אתר אינטרנט שנוסד בשנת 2003. הוא ממוקם בקרלסרואה שבגרמניה. האתר הוא בעצם פלטפורמת המסחר הגדולה בעולם לשעוני יוקרה, כשניתן למצוא בו שעוני יוקרה חדשים לצד שעוני יוקרה יד שניה. באתר ניתן אמנם למצוא גם מגזין עם כתבות על שעוני יוקרה, אבל האתר מתבסס באופן מוחלט על פלטפורמת המסחר שלו. באתר אתם יכולים לרכוש שעון או למכור שעון בעצמכם. כרונו24 מציע מגוון שירותים שאמורים להקל על רכישת שעונים באמצעותו. בין השירותים הללו ניתן לציין את השירותים – 

 • Verified Dealers – 
  האתר בוחן בעצמו את כל המוכרים באתר לפי קריטריונים מחמירים במיוחד, לפני שהם יכולים לפרסם שעונים למכירה באתר. בין היתר כל מוכר עובר בדיקות זהות מקיפות ובדיקות יושרה במהלך תהליך הרישום שלו לאתר.
 • Trusted Checkout – 
  כשאתם רוכשים שעון עם שירות ה-Chrono24 Trusted Checkout, התשלום שלכם לא מועבר ישירות למוכר. הוא עובר לחשבון צד ג’ (Escrow Account) שם הוא מוחזק ומעוכב. רק לאחר שהשעון שרכשתם מגיע אליכם ואתם מאשרים שקיבלתם את השעון, הכסף מועבר מחשבון ה-Escrow ומועבר אל המוכר. 
 • משלוח מבוטח – 
  רוכשים שעון באמצעות כרונו24? כל מוכר מחויב לשלוח את השעון באופן מהיר ומבוטח. רוצים לדעת איפה עומדת ההזמנה שלכם? אין שום בעיה, היכנסו לאתר של כרונו24 ובלחיצת כפתור תוכלו לראות עוד כמה דקות יש לכם לחכות לשליח שיגיע עם השעון החדש שלכם.
 • אפשרות החזרה – 
  השעון שקיבלתם לא במצב שמופיע במודעה? התחרטתם מסיבה מוצדקת כלשהי? אין שום בעיה. אתם מוזמנים לשלוח את השעון בחזרה למוכר. ברגע שהמוכר יאשר לכרונו24 שהשעון התקבל אצלו עם כל האביזרים השונים, כרונו24 תשחרר את הכסף מחשבון ה-Escrow ותעביר אותו בחזרה למוכר. 

כרונו24 מעסיקה כיום מעל ל-290 עובדים הפרוסים על פני סניפי החברה בקרלסרואה (המטה הראשי כאמור), ברלין, ניו יורק והונג קונג. באתר מפורסמים נכון לכתיבות שורות אלו, כחצי מיליון שעונים (!).

הלוגו של האתר.
הלוגו של האתר.

אז מה יכול להשתבש?

הכל נשמע לכם ורוד ואתם כבר בדרך לכרונו24 לקנות שעון חדש? חכו שניה. למרות שאנשי האתר בנו מערכת משומנת שאמורה להבטיח חווית קניה נוחה ואמינה ככל האפשר, עדיין לא מעט דברים יכולים להשתבש וצריך לקחת בחשבון מספר דברים. 

 • כמה זה באמת עולה?
  המחיר הסופי של השעון כפי שהוא מופיע בכרונו24 הוא לא המחיר הסופי שאותו תשלמו. אתם חייבים לקחת בחשבון מע”מ ואולי גם עמלות כאלו ואחרות של חברת המשלוחים (אחסון, דמי טיפול, דמי מחשב – כל מי שהזמין חבילה מחו”ל בשנים האחרונות מכיר את העמלות הללו שמפתיעות אותנו כל פעם מחדש). לכן, צריך מראש לקחת בחשבון לפחות את המע”מ ואם אתם שואלים אותנו, היינו מוסיפים עוד 100-200 ש”ח למחיר הסופי בכל מה שקשור לעמלות.
 • מה קורה אם השעון לא מקורי? 
  רכשתם שעון מהאתר, הוא הגיע אליכם תוך זמן קצר מחו”ל, אבל משהו מרגיש לכם לא בסדר. הלכתם איתו לבדיקה ולצערכם גיליתם שהשעון לא מקורי, או שרכיבים מסוימים בשעון הוחלפו. אנשי האתר אמנם מציעים עזרה בניסיון לפתור מחלוקות בנושא מקוריות השעון, אבל בסופו של דבר – מדובר במילה שלכם מול המילה של המוכר וכאן נשארים במצב די מעורפל. אין שום התחייבות מפורשת של האתר להחזיר לכם את כספכם במידה והמוכר לא מוכן לקבל את השעון ממכם בחזרה. 
  דרך אגב, אתם עלולים להתקל באותה בעיה אם מדובר בשעון תקול. אם השעון הגיע אליכם והוא מזייף בצורה משמעותית או לא עובד – גם כאן אתם מגיעים למצב של מילה שלכם מול המילה של המוכר … 
 • מי מחזיר לכם את המיסים?
  רכשתם שעון והוא הגיע אליכם. מסיבה כלשהי – אתם לא רוצים אותו. לא משנה אם מדובר בשעון תקול, מזויף, לא מתאים לתיאור במודעה או שהמוכר הסכים לקבל אותו בחזרה. אבל זוכרים את הפסקה למעלה, כמה זה באמת עולה? אז אף אחד לא יחזיר לכם את המסים והעמלות השונות ששילמתם, לזה צריך להוסיף גם עלויות משלוח בחזרה לחו”ל – על חשבונכם … 

חשוב לציין, אנחנו לא מנסים להניא אתכם מלרכוש בכרונו24. אנחנו רק מציינים את כל התרחישים האפשריים כדי שתבצעו רכישה מושכלת, כשאתם מודעים לכל המחירים וההפתעות שיכולות לצוץ במהלך הדרך. תופתעו לגלות שבמקרים רבים, עם קצת מאמץ וביקור בחנויות שעונים בארץ או באתרים כמו הווטשמרקט שלנו, תוכלו למצוא כאן בישראל שעונים במחיר כמעט זהה אם לא זולים יותר מהמחירים של חלק ניכר מהשעונים בכרונו24.

כרונו24 מסכמים את שנת הקורונה

כאמור, בימים אלו צוות כרונו24 החליט שהגיע הזמן לסכם את שנת 2020. כמו העולם כולו, גם האתר בחר להדגיש את ההשפעה של הקורונה על המסחר באתר. במסמך מלא באינפוגרפיקות מעניינות, אנחנו יכולים לגלות עובדות, מגמות וטרנדים בולטים מהשנה החולפת באתר, שכמובן יעזרו לנו כחובבי שעונים להבין טוב יותר את עולם השעונים ובדגש כמובן על עולם היד השניה. 

הצוות של כרונו24 פותח את המצגת שלו בגידול במכירות בין שנת 2019 ל-2020. לפי אנשי כרונו24, המכירות באתר גדלו בשיעור של 24 אחוזים בשנה החולפת. כרונו24 בחרו לכתוב “למרות הקשיים הרבים בשנת 2020, נתוני המכירות גדלו ב-43 אחוזים בהשוואה לשנה הקודמת”. האמת שלנו המשפט הזה נשמע קצת מוזר. למה מוזר? כי אנשי האתר מציינים את הקשיים של 2020, אבל בסופו של דבר, כולנו יודעים שהמסחר המקוון רק שגשג בסופו של דבר בשנת 2020. אמנם, בתחילת השנה, בימים הראשונים של וירוס הקורונה ותחילת הסגרים ברחבי העולם, היה נדמה כי אף אחד לא עומד לרכוש מוצרי יוקרה בתקופה הקרובה, אבל תוך מספר שבועות המגמה השתנתה וכולם התחילו לקנות באופן מקוון. העובדה שחנויות שעונים רבות היו סגורות לאורך חודשים רבים, גרמה לאנשים רבים שרצו לרכוש שעון חדש לחפש אותו במקומות אחרים, כשסביר להניח שאם שמעתם את השם כרונו24, זה היה אחד מהמקומות הראשונים שאליו הייתם הולכים לחפש שעון חדש במידה וכל החנויות סגורות. בכרונו 24 אמנם מציינים כי בתחילת משבר הקורונה הם ציפו לירידה תלולה במכירות. ירידה כזאת אמנם אכן נצפתה בשבועות הראשונים להתפרצות הוירוס בעולם, אבל בסיכום 2020 הם (לשמחתם) התבדו וגילו כי השוק נמצא בעלייה דרמטית. העלייה הזאת מבטאת את התאבון הגובר של חובבי שעונים לרכוש שעונים חדשים גם בזמני משבר.  

הגידול במכירות בין שנת 2019 ל-2020.
הגידול במכירות בין שנת 2019 ל-2020.

עוד נתון שמפרסמים אנשי כרונו24 הוא החיפושים באתר. מהנתונים שמתפרסמים אנו מגלים גידול של 28 אחוזים בחיפושים אחר שעוני גברים באתר. בשעוני נשים הגידול במספר החיפושים גבוה עוד יותר – גידול של 39 אחוזים לעומת שנת 2019. אם אתם רוצים לדעת את יחס החיפושים בין שעוני גברים לשעוני נשים – כאן אנו מגלים כי 92 אחוזים מהשעונים שמחפשים באתר הם שעוני גברים ושמונת האחוזים הנותרים הם כמובן שעוני נשים. 

סיכום 2020 בשוק שעוני היד השניה של כרונו24 – גברים מול נשים

מבין כל השעונים שנמכרו באתר בשנת 2020, הרוב המוחלט היו שעוני גברים מן הסתם – 89 אחוזים. אם אתם שואלים אותנו, מדובר בנתון שקצת הפתיע אותנו, כי זה אומר בחישוב פשוט למדי ש-11 אחוזים מהשעונים שנמכרו באתר הם שעוני נשים. אנחנו מקווים שאנחנו לא נשמעים שוביניסטיים מדי, אבל לפחות מהיחס בין חובבי שעונים לחובבות שעונים כאן בארץ או בקבוצות עניין בחו”ל, נדמה כי הפער גדול הרבה יותר מיחס של 1 ל-9 (חובבת שעונים אחת על כל 9 חובבי שעונים ממין זכר). 

בקרב הגברים, המותגים הנמכרים ביותר באתר הם – 

 1. רולקס
 2. אומגה
 3. סייקו
 4. ברייטלינג
 5. טאג הויר

מה עם קצת הורולוגיה עילית אתם שואלים? אז אודמר פיגה נמצאת במקום ה-19 ואילו פטק פיליפ נמצאת במקום ה-23.

בקרב שעוני הנשים, המותגים הנמכרים ביותר באתר הם – 

 1. רולקס
 2. קרטייה
 3. אומגה
 4. טאג הויר
 5. ברייטלינג

בקרב שעוני נשים, פטק פיליפ מקדימה את אודמר פיגה והיא נמצאת במקום ה-16, בעוד אודמר פיגה נמצאת במקום ה-18. 

אם בוחנים את החיפושים באתר, כאן מגלים תמונה קצת יותר מעניינת. 

המותגים הנמכרים ביותר בכרונו24.
המותגים הנמכרים ביותר בכרונו24.

בקרב שעוני גברים, המותגים המבוקשים ביותר (אלו שגולשים מחפשים אותם בכמות הגדולה ביותר) הם – 

 1. רולקס
 2. אומגה
 3. ברייטלינג
 4. סייקו
 5. אודמר פיגה
 6. פטק פיליפ

בקרב שעוני נשים, המותגים המבוקשים ביותר הם – 

 1. רולקס
 2. קרטייה
 3. אומגה
 4. אודמר פיגה
 5. פטק פיליפ

מפתיע לגלות שסייקו אפילו לא נמצאת ברשימת השעונים הנמכרים ביותר והמבוקשים ביותר בקרב נשים.

מה אנחנו יכולים ללמוד מהנתונים הללו, מלבד העובדה שנשים לא מכירות את סייקו או לפחות לא יודעות שסייקו מייצרת גם שעוני נשים?

אז קודם כל, אפשר להגיד – “חלומות לחוד ומציאות לחוד”. מה זה אומר? שאנשים רבים מחפשים אחר שעוני עלית כי הם נתקלו בו בפרסומת או בסרט, אבל כשהם מגלים מה המחיר שלו, הם מבינים שזה שעון שיישאר בגדר חלום ותו לא. בנוסף, חיפושים רבים מגיעים ממקום של חיפוש מחירי שוק ואימות מחירים. אתם רוצים או עומדים לרכוש שעון של אחד ממותגי העל, אבל רוצים לבדוק למה הוא מבקש ממכם מחיר פי 2 מהמחיר שמופיע באתר של החברה. חיפוש קצר בכרונו24 ואתם נחשפים לעולמם הקסום של הפליפרים ומבינים שיש לכם יותר סיכוי לזכות בלוטו מאשר להשיג רויאל אוק או נאוטילוס במחיר השוק שלו.

בנוסף, יש את ההפרש שבין הרצון הטוב לגבול הטעם הטוב. טסתם לחו”ל וראיתם פרסומת לפטק פיליפ או רויאל אוק בדיוטי פרי או באיזה קניון מפואר בחו”ל. החלטתם שהשעון שבתמונה, לצורך העניין רויאל אוק, הוא שעון מרשים ויפה ואתם רוצים לרכוש אותו. אתם מחפשים אותו בגוגל ומגיעים בין היתר לכרונו24. אתם חוזרים לאתר החברה ומגלים שתג המחיר הרשמי שלו הוא 30 אלף דולרים כשכמובן לא ניתן לרכוש אותו בחברה. אבל המחיר של השעון בכרונו24 ובשווקים השונים הוא 45 אלף דולרים וצפונה. אז גם אם אתם בעלי אמצעים ויש לכם סכומים כאלו, אנחנו לגמרי יכולים להבין אתכם אם תעדיפו שלא “להזין את המפלצת” ולהיכנע לתופעת המחירים ההזויים ולחפש אופציות נהדרות אחרות שזמינות ברמות מחירים אלו. 

השעון האידיאלי 

נתונים מעניינים במיוחד מהדו”ח של כרונו24 נוגעים לשעון האידיאלי. בעצם, אנשי האתר ניתחו את השעונים השונים שנמכרו באתר בשנה החולפת והרכיבו מהם את השעון האידיאלי. 

בקרב גברים, השעון האידיאלי הוא – 

שעון עם מנגנון אוטומטי, עם גוף העשוי מפלדת אל-חלד ועם צמיד מפלדת אל-חלד. הוא מגיע עם לוח שחור. נתון מעניין נוסף נוגע למצב השעון. מרבית רוכשי השעונים מעדיפים שעון משומש. 

בקרב נשים, השעון האידיאלי הוא – 

שעון עם מנגנון קוורץ, עם גוף מפלדת אל-חלד וצמיד מפלדת אל-חלד. הוא מגיע עם לוח לבן וגם כאן מדובר בשעון משומש. 

סיכום שנת 2020 בשוק היד השניה. מהו השעון האידיאלי? מקור - כרונו24.
סיכום שנת 2020 בשוק היד השניה. מהו השעון האידיאלי? מקור – כרונו24.

שעון חדש או יד שניה?

אז כמו שאתם מבינים מהפסקה הקודמת, מרבית רוכשי השעונים בעולם מעדיפים שעונים יד שניה. למה? כבר כתבנו בעבר מספר מדריכי קניה לשעונים בהם הסברנו על היתרונות והחסרונות ברכישת שעון חדש לעומת יד שניה. אבל אם תרצו על קצה המזלג – יש מבחר עצום של שעוני יד שניה והם מגיעים לרוב במחירים נמוכים יותר ונגישים יותר. שעון בסופו של דבר הוא לא בגד או נעליים. אין לו בלאי ניכר לעין כמו במוצרים הללו ואם אתם רוכשים שעון משומש מחנות שמכבדת את עצמה, סביר להניח שתקבלו אותו אחרי ניקוי מקיף וארוז כאילו אתם רוכשים שעון חדש. 

סיכום 2020 בשוק שעוני היד השניה של כרונו24- איפה קונים?

אם לא הצלחתם להבין עדיין, כרונו24 מתווך בין מוכרים וקונים של שעוני יוקרה מכל רחבי העולם. מטה האתר אמנם נמצא בגרמניה, אבל מוכר יכול להיות בסינגפור ולשלוח שעון ישירות לקונה באמסטרדם, ניו יורק או יוהנסבורג לצורך העניין. האתר מפרסם את המדינות המובילות בחיפושים ורכישות במסגרת האתר. 

בקרב שעוני נשים, המדינות שבהן רוכשים את המספר הגבוה ביותר של שעונים דרך האתר הן – 

 1. גרמניה
 2. ארצות הברית
 3. צרפת
 4. אנגליה
 5. איטליה

בקרב שעוני גברים, המדינות המובילות הן – 

 1. גרמניה
 2. ארצות הברית
 3. צרפת
 4. איטליה
 5. אנגליה

 

אם בוחנים מי מחפש שעונים באתר, כאן המספרים משתנים מעט. 

בקרב שעוני נשים, המדינות המובילות בחיפושים הן – 

 1. ארצות הברית
 2. גרמניה
 3. צרפת
 4. איטליה
 5. אנגליה

בקרב שעוני גברים, המדינות המובילות בחיפושים הן – 

 1. ארצות הברית
 2. איטליה
 3. גרמניה
 4. צרפת 
 5. אנגליה

אנשי האתר מדגישים נתון שהפתיע אותם. ברשימת 20 המדינות המובילות בחיפושים אחר שעוני נשים באתר, אנו מוצאים את איחוד האמירויות במקום השביעי, את כווית במקום ה-12 ואת ערב הסעודית במקום ה-17. עם זאת, בכל הקשור למכירות, המדינות הללו לא שומרות על מעמדן. אם אנחנו מנסים לתת הסבר לנתונים הללו, ייתכן כי מדובר במדינות בהן אנשים מעדיפים לקנות באופן פיזי ומשתמשים בכרונו24 להשוואת ובדיקת מחירים. 

סיכום 2020 בשוק שעוני היד השניה – לסיכום

קודם כל תרשו לנו להזכיר לכם שאם אתם קצת חוששים לקנות שעוני יוקרה מעבר לים, אתם מוזמנים לבקר בווטשמרקט שלנו. אמנם אנחנו עדיין לא מציעים את כל התכונות שאפשר למצוא בכרונו24, אבל המרקט שלנו הולך ומתרחב ומספר גדול של שעונים מתווספים אליו באופן קבוע. שוק היד השניה ברחבי העולם וכל נושא רכישת שעונים בצורה מקוונת קיבל בשנה האחרונה דחיפה משמעותית הודות לוירוס הקורונה. המגמה הזאת צפויה להתחזק בשנים הקרובות. ראינו לאורך השנה האחרונה מספר לא קטן של יצרניות שעונים שהשיקו אתרים חדשים או בוטיקים מקוונים חדשים עם השקעה ניכרת, כשנדמה כי כולן רוצות להשתלט בחזרה על נתח שוק שאתרים כמו כרונו24 חטפו. עם זאת, עדיין האתרים דוגמת כרונו24 מציעים מגוון רחב של שעונים שאי אפשר למצוא במקומות אחרים. 

סיכום שנת 2020 של כרונו24.
סיכום שנת 2020 של כרונו24.

אז בפעם הבאה שאתם עומדים לרכוש שעון חדש – חדש או יד שניה, כדאי שתחשבו על רכישה באתרים כמו כרונו24, או אם אתם אוהבים לחזק את השוק המקומי – חפשו שעונים בווטשמרקט שלנו ועל הדרך תעזרו גם לחברי הקהילה שלנו לרענן את האוסף שלהם …