השבוע השיקה קבוצת סווטש את השעון החדש בסדרת המונסווטש – MoonSwatch “Snoopy” Mission to the Moonphase. השעון החדש הוא השעון הראשון בסדרת המונסווטש שמגיע בגוף לבן לחלוטין, כשבנוסף, הוא הראשון שמגיע עם קומפליקציית המון פייז – תצוגת מצב ירח והראשון להציג את דמותו של סנופי, הכלב המצויר. סנופי הפך במרוצת השנים לאחת הדמויות המזוהות ביותר עם השעונים של אומגה, כשניתן למצוא אותו על שעונים של יצרניות נוספות מלבד אומגה. סנופי ועולם השעונים – יצאנו להכיר אחת ולתמיד את דמותו של סנופי, הקשר שלו לנאס״א וכמובן הקשר שלו לאומגה. 

פינאטס

באביב 1950 שלח צ׳ארלס מ. שולץ מספר דוגמאות מקומיקס שהוא אייר לתאגיד United Feature Syndicate. הדוגמאות הללו ראו אור בשנים קודמות, אך שולץ החליט לאגד אותן לסדרה. חצי שנה לאחר מכן, כששולץ ראה כי התשובה מהתאגיד לא מגיעה, הוא שולח להם מכתב ובו הוא שואל אם החבילה ששלח הגיעה ליעדה או שמא אבדה בדואר. זמן קצר לאחר מכן שולץ מקבל תשובה שבה נאמר כי לא רק שהחבילה הגיעה ליעדה, אלא שהתאגיד מעוניין לפרסם את הקומיקס שלו תחת השם ״פינאטס״ (אגוזים באנגלית, Peanuts). במקור, שולץ תכנן לקרוא לרצועת הקומיקס שלו בשם “Good Ol’ Charlie Brown”, אבל אנשי התאגיד חששו מקומיקס שיתרכז בדמות אחת בלבד, מה שלא יאפשר הסתעפות של העלילה. 

סנופי ועולם השעונים - דמות הקומיקס של סנופי
סנופי ועולם השעונים – דמות הקומיקס של סנופי

במרוצת השנים, רצועת הקומיקס הפכה להיות אחת הפופולריות ביותר בהיסטוריה, כשהדמויות השונות שמככבות בקומיקס לצידו של צ׳ארלי בראון הפכו לאייקוניות ואהובות בקרב מיליוני מעריצים מסביב לעולם. אבל הדמות שבלטה יותר מכולן היא דמותו של סנופי, כלב הביגל של צ׳ארלי בראון. סנופי יוצא להרפתקאות דמיוניות, כשהוא יושב על המלונה שלו, בהן הוא אס (Ace – טייס) ממלחמת העולם הראשונה.

בהרפתקאות הדמיוניות שלו, סנופי מעמיד פנים שהוא טייס קרב מיומן הנלחם נגד ״הברון האדום״ ויריבים אחרים, כשאחד ההיבטים ההומוריסטיים של ההרפתקאות הדמיוניות שלו הוא העובדה שהוא מרבה להשתמש באוזניים הארוכות שלו ככנפיים מאולתרות, כשהוא עוסק בתמרוני אוויר נועזים וקרבות אוויריים עם דמיונו הפורה. למעשה, דמותו של סנופי הפכה לפופולרית כל כך, כשרבים פשוט קוראים לקומיקס ״סנופי״.

פרס סנופי הכסף

שנות השישים של המאה הקודמת הן תקופת הזוהר של חקר החלל. ארצות הברית וברית המועצות השקיעו הון עצום בניסיון להקדים אחת את השניה בהישגים הקשורים לחלל. האסטרונאוטים של נאס״א מבינים מהר מאוד כי הצלחת המשימות שלהם מחייבת הקפדה על רשימות ביקורת, נהלים ופרוטוקולים נרחבים של בטיחות עד לפרטים הקטנים ביותר. כל שינוי או פספוס זעיר עלול להיות בעל השלכות קטסטרופליות.

לאחר השלמת הפרויקטים של מרקורי וג’מיני, נאס”א רצתה דרך לקדם מודעות גדולה יותר בקרב עובדיה וקבלניה להשפעה שיש להם על בטיחות הטיסה, צוותי הטיסה והמשימות שלהם. נאס”א רצתה להשתמש בסמל לטיסות בחלל שיהיה ידוע ומקובל על ידי הציבור.

נאס״א והאסטרונאוטים מחליטים ביחד על פרס חדש – פרס סנופי הכסף – Silver Snoopy Award – פרס שיוענק כאמור לעובדי נאס״א וקבלני משנה, שיציגו הישגים יוצאי דופן הקשורים לבטיחות טיסה מאוישת ולהצלחת משימות החלל.

סיכת סנופי הכסף שביקרה בחלל
סיכת סנופי הכסף שביקרה בחלל

הסמל שנבחר לפרס הזה הוא כאמור דמותו של סנופי. למה דווקא סנופי? כי ברצועות הקומיקס של פינאטס, סנופי היה מדמיין את עצמו לעתים קרובות כאמור כטייס במלחמת העולם הראשונה שרודף אחרי הברון האדום אבל תוך הקפדה על העקשנות של הכללים והנהלים של קרבות אוויר.

התעודה המצורפת לפרס מציינת שהיא מוענקת ״בהערכה על מקצועיות, מסירות ותמיכה יוצאות דופן, ששיפרו מאוד את הבטיחות בטיסות חלל והצלחת המשימה״. הפרס כולל סיכת דש ״סנופי הכסף״ העשויה מכסף – כשהסיכה עצמה טסה לחלל במסגרת משימת חלל, מכתב ציון לשבח, שמציין בין היתר את המשימה שבמסגרתה הוטסה סיכת סנופי הכסף לחלל, תעודת סנופי כסף חתומה וממוסגרת, כמו גם מדבקות ופוסטרים. הפרס מוענק לעובד או לקבלן במקום העבודה שלו, על ידי האסטרונאוטים שהשתתפו במשימת החלל.

שולץ, יוצר הקומיקס, היה תומך נלהב של תוכנית החלל של ארצות הברית ולכן בירך על הרעיון להשתמש בסנופי עבור הפרס. שולץ ו-United Feature Syndicate אישרו לנאס״א להשתמש בדמותו של סנופי האסטרונאוט ללא כל תשלום, כששולץ בעצמו צייר את התמונה שעליה התבססה סיכת הפרס. בנוסף, שולץ צייר פוסטרים ופלאיירים לקידום תוכנית הפרס.

האסטרונאוט ג׳ין סרנאן עם בובה של סנופי במהלך מסיבת עיתונאים לרגל משימת אפולו 10
האסטרונאוט ג׳ין סרנאן עם בובה של סנופי במהלך מסיבת עיתונאים לרגל משימת אפולו 10

מלבד הפרס, סנופי הופך למעין קמע של תוכנית החלל של נאס״א, כשבובות של סנופי הסתובבו במסדרונות ואסטרונאוטים נהגו לגעת באף שלו למזל לפני השיגור לחלל.

מי יכול לקבל את הפרס?

כאמור, את הפרס יכולים לקבל עובדים של נאס”א או קבלנים שלה, אם הם עמדו באחד או יותר מהקריטריונים הבאים:

  1. הם תרמו באופן משמעותי מעבר לדרישות העבודה הרגילות שלהם לפיתוח ויישום של תוכניות טיסות מאוישות בחלל תוך הבטחת איכות ובטיחות.
  2. הם השיגו הישגים ספציפיים אינדיווידואליים שהשפיעו משמעותית על השגת יעד מסוים של תוכנית טיסות חלל מאוישות תוך הבטחת איכות ובטיחות.
  3. הם תרמו לחיסכון משמעותי בעלויות או לסדרה של חסכונות בעלויות נמוכות יותר הקשורות ישירות לתוכניות טיסה מאוישות בחלל.
  4. הם לקחו חלק מכריע בפיתוח שינויים בחומרה, תוכנה או חומרים עבור משימות טיסות חלל אנושיות שמגבירים את האמינות, היעילות או הביצועים.
  5. הם סייעו בשיפורים תפעוליים המגבירים את היעילות או הביצועים.
  6. הם היו בעלי תפקיד מפתח בפיתוח שיפור תהליך מועיל בסדר גודל משמעותי.
  7. הם תרמו תרומה משמעותית מעבר לאחריות המשימות הבסיסית במסגרת תמיכה בתוכניות של נאס”א.
  8. הם הציגו ביצועים באיכות מתמשכת לאורך תקופה ממושכת לתמיכה בתוכניות טיסה מאוישות בחלל.

אם אתם חושבים שמדובר בפרס שנאס״א מחלקת בנדיבות רבה, תרשו לנו לספר לכם כי נאס״א לא ממהרת לחלק את הפרס. מאז ההכרזה על הפרס, בשנת 1968 ועד לשנת 2016, נאס״א העניקה כ-15 אלף פרסי סנופי הכסף. פרסי סנופי הכסף מוגבלים ללא יותר מאחוז אחד מהמועמדים הזכאים לקבלת הפרס. כלומר – אם לדוגמה 1000 עובדים השתתפו בפרויקט מסוים שתרם לשיפור הבטיחות בטיסה, רק אחוז אחד מהם, עשרה עובדים, יוכלו לזכות בפרס.

אדם יכול לקבל פרס סנופי הכסף פעם אחת במהלך חייו. נאס״א לא מעניקה את הפרס לאחר מותו של המועמד או כפרס הוקרה על אריכות ימים, פרישה או עזיבה של נאס״א. הפרס מוענק באופן בלעדי למי שעמד באחד מהקריטריונים המוזכרים לעיל.

במקרה שסיכת סנופי הכסף אבדה, ניתן לקבל סיכה חלופית – אם כי כזאת שלא הייתה בחלל, על פי שיקול דעתם של חברי ועדת הפרס.

יוסטון, יש לנו בעיה

אחת ממשימות החלל המפורסמות ביותר היא משימת אפולו 13. במהלך המשימה המפורסמת. מיכל חמצן שהתפוצץ על סיפון החללית, גרם לכשל קריטי וסיכן את בטיחות הצוות. הצוות, בעזרת הבקרה קרקעית וקבלנים שונים, כולל אומגה (כן, אנחנו מדברים על אומגה יצרנית השעונים) עבדו יחד כדי להחזיר בבטחה את האסטרונאוטים לכדור הארץ.

שעון הספידמאסטר פרופשונל כרונוגרף של אומגה, השעון שכולנו מכירים בשם ״מון ווטש״ (אנחנו מדברים על הדבר האמיתי, כן? לא שעון הפלסטיק של סווטש), היה בעל תפקיד מכריע במהלך משימות אפולו כשעון הרשמי של האסטרונאוטים. במהלך משימת אפולו 13, לאחר פיצוץ מיכל החמצן והשבתת מערכות מחשוב בעקבות אותו פיצוץ, הספידמאסטר מילא תפקיד חיוני בתזמון הפעלות מנוע קריטיות, ותרם להחזרה המוצלחת של הצוות למרות הנסיבות הכמעט הרות אסון של המשימה.

סנופי ועולם השעונים - האסטרונאוט תומאס סטאפורד מעניק את פרס סנופי הכסף לנציג אומגה
סנופי ועולם השעונים – האסטרונאוט תומאס סטאפורד מעניק את פרס סנופי הכסף לנציג אומגה

כהוקרה על תרומתה של אומגה למשימת אפולו 13 ומחויבותה לבטיחות הטיסה ולהצלחת המשימה, נאס”א העניקה לאומגה את פרס סנופי הכסף היוקרתי. בהענקת הפרס נכתב כי הוא מסמל את מסירותה של אומגה למצוינות בחקר החלל ומדגיש את חשיבות שיתוף הפעולה בין נאס”א לקבלנים שלה בהבטחת הבטיחות וההצלחה של משימות טיסה מאוישות בחלל.

סנופי ועולם השעונים - תעודת ההוקרה שקיבלה אומגה עם הפרס
סנופי ועולם השעונים – תעודת ההוקרה שקיבלה אומגה עם הפרס

מאז, לציון ההישג היוקרתי, באומגה השתמשו בסמל של סנופי על לוחות שעונים שונים של החברה בסדרת הספידמאסטר, שעונים שהגיעו בדרך כלל במהדורות מוגבלות נחשקות, שזכו לביקוש עצום בקרב אספני שעונים.

אומגה ספידמאסטר “Silver Snoopy Award” שנת ה-50 והמונסווטש החדש

כאמור, במרוצת השנים הציגה אומגה מספר שעוני ״סנופי״, אבל ככל הנראה השעון המפורסם ביותר והמבוקש ביותר הוא זה שהושק לרגל שנת ה-50 לקבלת פרס הסנופי של אומגה – האומגה ספידמאסטר “Silver Snoopy Award” שנת ה-50.

השעון המפורסם, שהגיע עם לוח לבן עם לוחות קטנים בצבע כחול, הציג את דמותו של סנופי האסטרונאוט בלוח השניות הקטן של השעון בשעה 9. אבל מה שבאמת הפך את השעון הזה למיוחד לעומת שעוני סנופי אחרים הוא גב השעון.

סנופי ועולם השעונים - אומגה ספידמאסטר “Silver Snoopy Award” שנת ה-50
סנופי ועולם השעונים – אומגה ספידמאסטר “Silver Snoopy Award” שנת ה-50

במקום גב שעון שקוף שמאפשר לנו הצצה אל מנגנון השעון, אומגה שילבה בשעון הזה גב יצוק עליו מופיעה דיסקית של הירח וברקע כדור הארץ כפי שהוא נשקף מהצד הרחוק של הירח.

כדור הארץ שמופיע על גב השעון הוא לא סטטי – הוא מסתובב אחת לדקה, בסנכרון מושלם עם מחוג השניות של השעון. מעל כדור הארץ, בחלק העליון של השעון, ניתן למצוא את סנופי בתוך רכב חלל ומעליו הכיתוב “Eyes on the stars”, כשגם רכב החלל נע בהתאם.

השעון הזה הגיע בייצור מוגבל, אם כי הוא היה ככל הנראה אחד מהשעונים עם רשימות ההמתנה הארוכות ביותר של אומגה, כשלפי דיווחים שונים מהשבועות האחרונים, אומגה הודיעה ללקוחות שעדיין נמצאים ברשימת ההמתנה כי הייצור של השעון הזה ייפסק בקרוב ולכן הם לא יוכלו לרכוש אותו.

בתזמון די מעניין להכרזה הזאת, מגיע כאמור המונסווטש החדש שעליו דיווחנו השבוע, אם תרצו, פרס ניחומים של אומגה לכל מי שלא הצליח להשיג שעון ספידמאסטר סנופי ולכל מי שרצה תמיד שעון עם דמותו של הכלב המעופף, אבל במחיר קצת יותר עממי משעוני המהדורות המוגבלות של אומגה.