אמנם אף אחת מהחברות לא תודה בזה רשמית, אבל אם יש שתי חברות בעולם שעוני היוקרה שמנהלות סוג של ״דו-קרב״ שקט בתעשייה הזאת, הרי שמדובר באומגה מצד אחד ורולקס מצד שני. שתי החברות מנסות כל הזמן לקבוע שיאים חדשים, בין אם מדובר בשיאי עמידות למים או בדיוק של המנגנונים שלהן, כשהפעם נראה כי מי שעושה צעד אחד קדימה היא אומגה, עם שעון חדש ומערכת חדשה, שמביאה את הדיוק בשעונים שלה לרמה חדשה. ספידמאסטר סופר רייסינג – הצעד הבא באנטי מגנטיות ודיוק של מנגנונים? מוזמנים להכיר את השעון והטכנולוגיה החדשה ביחד איתנו.

Spirate System – רקע

עולם ההורולוגיה ושעוני היוקרה מלא בפיתוחים, קומפליקציות וחידושים כאלו ואחרים, אך רובם מגיעים בסופו של דבר בנפח ייצור נמוך מאוד וכאלו שמיועדים פעמים רבות לככב בתערוכות, כותרות מגזיני שעוני יוקרה והרבה הרבה פחות לייצור המוני.

מי שעומדת, בדרך כלל, בחוד החנית של חידושים שמגיעים בייצור סדרתי ובהיקפים גדולים היא אומגה, שמשקיעה מאמצים רבים לאורך שנים בכל הקשור לדיוק של מנגנונים – משימה שונה לחלוטין וקשה הרבה יותר בהשוואה להמצאה של קומפליקציות כאלו ואחרות שמיוצרות בהיקפים של יחידות בודדות.

את הצעד הבא בכל הקשור לדיוק של מנגנוני שעונים מציגה אומגה אמש, עם הצגת מערכת חדשה – Spirate System, המשולבת בשעון חדש – ספידמאסטר סופר רייסינג.

כדי להבין את הרקע ל-Spirate System, אנחנו צריכים ללכת אחורה עד לשנת 2008. באותה שנה, משיקה אומגה את קפיץ האיזון ה-Si14 שלה. קפיץ איזון שאומגה פיתחה במטרה לעמוד בפני הכוחות המגנטיים שהפכו לחלק גדול יותר ויותר מחיינו. אומגה קוראת לקפיץ האיזון החדש על שם הסמל הכימי והמספר האטומי של הסיליקון. הקפיץ החדש תוכנן כך שהוא יפחית בצורה משמעותית את הסטייה של מנגנונים ולשפר את היציבות הכרונומטרית של המנגנונים של שעוני יוקרה.

בשנת 2013 מציגה אומגה את שעון האקווה טרה הראשון שלה שהיה עמיד בפני שדות מגנטיים של 15,000 גאוס. השעון הזה משלב את מנגנון הבריחה הקו-אקסיאלי של אומגה עם הקפיץ הסיליקוני העמיד בפני שדות מגנטיים של החברה ומביא את אומגה להסמכת ה-Master Chronometer שמאז היא מתגאה בה. למעשה, בשלב הזה אומגה מציגה שילוב ייחודי שלא אומגה ולא אף אחת מהמתחרות שלה יכלו להשתוות אליו, כשהתחום שבו אומגה מקדימה את כולן בצורה משמעותית במיוחד הוא בתחום העמידות המגנטית של המנגנונים שלה.

חשוב להדגיש כי עד אז היו שעונים עמידים יותר או פחות לשדות מגנטיים, אם כי השעונים הללו היו שעונים שהשתמשו בכלובים-מארזי מגן מיוחדים. אומגה למעשה הציגה את המנגנון הראשון שעמיד לשדות מגנטיים, שלא היה צריך מארז הגנה מיוחד.

ה-Spirate System

10 שנים מאוחר יותר, מציגה אומגה את ה-Spirate System, מערכת חדשה שמבטיחה דיוק מובטח של בין 0+ ל-2+ שניות ליום, דיוק שהוא ככל הנראה הטוב ביותר בתעשייה כיום, בוודאי בייצור סדרתי. את המערכת הזאת היא משלבת בשעון הספידמאסטר סופר רייסינג.

ה-Spirate System היא מערכת שכוללת ספירלה חדשה מוגנת בפטנט, העשויה מפרוסית סיליקון ה-Si14 של אומגה, תוך שימוש בהליך ייצור בשם DRIE – Deep Reactive Ion Etching, הליך ייצור מתקדם המאפשר התאמות קצב אולטרה-עדינות.

ה-Spirate System. מקור - TimeandWatches.
ה-Spirate System. מקור – TimeandWatches.

הודות למנגנון מיוחד במינו, המאפשר לשען המרכיב את המנגנון להשפיע-לפעול על קשיחות נקודת החיבור של הקפיץ הראשי, באמצעות מנגנון כוונון אקסצנטרי, הממוקם על גשר האיזון. המערכת הזאת מאפשרת לאומגה להגיע למערכת עם הסמכה עם דיוק של 0+ עד 2+ שניות ליום, דיוק מתקדם יותר מזה של רולקס שמציגה דיוק של 2+/2-.

אומגה מעצבת את ה-Spirate System עם מבנה מפרקי בעל דיוק גבוה, עם מיסבים גמישים. עיצוב המאפשר לשען להתאים כאמור את קשיחות קפיץ האיזון ובסופו של דבר להיות יעיל פי 10 ממה שמציעים קפיצי איזון חופשיים. אומגה טוענת לאפשרויות התאמה בדיוק בקפיצות של 0.1 שניות בלבד.

ספידמאסטר סופר רייסינג – מפרט טכני

את המערכת החדשה משלבת אומגה בשעון חדש – ספידמאסטר סופר רייסינג. השעון החדש מגיע בגוף העשוי מפלדת אל-חלד, בקוטר של 44.25 מ״מ ובעובי של 14.9 מ״מ. השעון מציע עמידות למים של עד ל-50 מטרים.

ספידמאסטר סופר רייסינג. מקור - TimeandWatches.
ספידמאסטר סופר רייסינג. מקור – TimeandWatches.

השעון מגיע עם לוח סנדוויץ׳ שחור עם דפוס חלת דבש, בגימור קרני שמש מדורג. השעון מגיע עם בזל קרמי שחור, עם סקלת טכימטר באמייל בטכניקת גרנד פיו בצהוב. הגוון הצהוב המיוחד משתלב גם בלוח השעון, כשהוא מעטר את האינדקסים של השעון, מחוגי השעון ומחוגי הכרונוגרף.

ספידמאסטר סופר רייסינג. מקור - TimeandWatches.
ספידמאסטר סופר רייסינג. מקור – TimeandWatches.

השעון מגיע עם שני לוחות קטנים – בשעה 9 אנו מוצאים את לוח השניות הקטן של השעון, כשמולו, בשעה 3, אנחנו מוצאים לוח נוסף – לוח כרונוגרף עם תצוגת כרונוגרף 60 דקות-12 שעות, שמשמש גם כתצוגת אזור זמן נוסף.

תבנית חלב הדבש בלוח השעון. מקור - TimeandWatches.
תבנית חלב הדבש בלוח השעון. מקור – TimeandWatches.

בשעה 6 אנו מוצאים את התאריכון של המנגנון, שמגיע על רקע שחור, כשהתאריכון עצמו מופיע גם הוא בצבע הצהוב המיוחד שמופיע על השעון. מחוגי השעון והאינדקסים מגיעים עם מילוי סופר לומינובה חדש וייחודי לאומגה, עם גוון צהוב מיוחד.

ספידמאסטר סופר רייסינג – מנגנון

בתוך השעון החדש משלבת אומגה את קליבר 9920 שלה, מנגנון כרונוגרף עם מנגנון בריחה קו-אקסיאלי, עם הסמכת מאסטר כרונומטר. כאמור, המנגנון הוא המנגנון הראשון של אומגה שכולל את ה-Spirate System החדשה, כשהוא מגיע עם אישור עמידה בסטנדרטים הגבוהים ביותר שאפשר לקבל מהפדרציה השוויצרית למטרולוגיה (ה-METAS).

קליבר 9920 בגב השעון. מקור - TimeandWatches.
קליבר 9920 בגב השעון. מקור – TimeandWatches.

המנגנון מגיע עם עמידות מגנטית של עד ל-15,000 גאוס, כשהוא מציע רזרבת כוח של 60 שעות, הודות לשימוש בשני תופים המחוברים ברצף. על המנגנון אנו מוצאים את גימורי ״גלי ז׳נבה״.

קליבר 9920 בגב השעון. מקור - TimeandWatches.
קליבר 9920 בגב השעון. מקור – TimeandWatches.

אז מה חדש בעצם?

השעון החדש של אומגה מהווה סטנדרט חדש של דיוק בעולם השעונים, כשהוא מגיע בתאריך סמלי, 10 שנים לאחר השקת השעון הראשון של החברה שהגיע עם עמידות בפני שדות מגנטיים של עד ל-15,000 גאוס. את המחווה לתאריך הזה אנו מוצאים בתאריכון של השעון, שם אומגה משלבת את המספר 10, לציון עשור למנגנון האנטי-מגנטי הראשון של החברה עם קפיץ סיליקוני.

התאריכון עם המספר 10 בפונט המיוחד. מקור - TimeandWatches.
התאריכון עם המספר 10 בפונט המיוחד. מקור – TimeandWatches.

המספר 10, שיופיע מן הסתם פעם אחת בחודש, יופיע בפונט של לוגו הספידמאסטר של אומגה.

כמה זה עולה לנו?

השעון החדש של אומגה, רפרנס 329.30.44.51.01.003, מגיע בקופסה המוכרת של שעוני הספידמאסטר, עם דוגמת חלת הדבש בשחור, עם תפרים צהובים.

ספידמאסטר סופר רייסינג. מקור - TimeandWatches.
ספידמאסטר סופר רייסינג. מקור – TimeandWatches.

השעון יגיע עם צמיד פלדת אל-חלד, כמו גם עם עם רצועת בד נאטו בניילון ממוחזר, עם פסים שחורים וצהובים. תג המחיר המומלץ לצרכן של השעון החדש עומד על 12,700 אירו.

ספידמאסטר סופר רייסינג. מקור - TimeandWatches.
ספידמאסטר סופר רייסינג. מקור – TimeandWatches.

השורה התחתונה

אומגה אמנם נמצאת במירוץ שקט עם רולקס בכל הקשור להישגים שניתן להתגאות בהם, עם זאת, מדובר בדרך כלל בהישגים שמציבים את אומגה (או את רולקס כשמגיע התור שלה) לפני כל יצרנית אחרת בעולם שעוני היוקרה. המנגנון החדש משתייך ללא ספק לרשימת ההישגים הללו, כשמה שמיוחד בו הוא העובדה שמדובר במנגנון שמגיע בייצור סדרתי.

אמנם לא ברור בשלב זה ולא ניתן להבין מאומגה מה היקף הייצור הצפוי של המנגנונים החדשים ועד כמה אומגה מוכנה מבחינת תיעוש ומכונות לייצור המוני של המנגנונים הללו, אבל עם ההכרזה על השעון החדש ועל ה-Spirate System אנחנו יכולים לראות בהחלט כי הרצון לייצור המוני של המנגנונים הללו קיים מצידה של אומגה, כשלא מדובר בכוונה לייצר מספר קטן של כרונומטרים בדרגת ״מצפה כוכבים״ (Observatory Grade Chronometer), אלא מנגנונים שיתחילו להשתלב אט אט בקולקציית השעונים של החברה.

למעבר לאתר של אומגה למידע נוסף על השעון החדש והמערכת החדשה.