אחד הכללים הידועים בעולם השעונים הוא – יום שלישי הוא יום Speedy Tuesday. אז אמנם היום יום ראשון, אבל ביום שלישי הראשון לשנת 2022, השיקה אומגה שעון חדש. ביום שלישי הראשון של 2020 השיקה אומגה את סדרת המון-ווטש מאסטר כרונומטר החדשה. הפעם הולכת אומגה הרחק אחורה בזמן. למעשה, אומגה הולכת אחורה בזמן עד לשנת 1957 עם שעון הספידמאסטר הראשון אי פעם, אותו היא משחזרת, ביחד עם קליבר 321 האגדי שעשה קאמבק לליין של אומגה. ספידמאסטר 321 זהב קנופוס –  מוזמנים להצטרף אל הגורו ולהכיר אותו ביחד איתנו.

ספידמאסטר 321 זהב קנופוס – מפרט טכני

השעון החדש של אומגה מגיע בגוף שעון העשוי מזהב הקנופוס 18 קראט של אומגה. גוף השעון מגיע בקוטר של 38.6 מ”מ, המידות המקוריות של שעון הספידמאסטר הראשון, ה-CK2915 משנת 1957, עליו מבוסס השעון החדש. 

ספידמאסטר 321 זהב קנופוס. מקור - Timeandwatches.
ספידמאסטר 321 זהב קנופוס. מקור – Timeandwatches.

זהב הקנופוס של אומגה הוא סגסוגת בפטנט רשום של החברה, כשהוא מציג זוהר משופר, לובן ועמידות. 

ספידמאסטר 321 זהב קנופוס. מקור - Timeandwatches.
ספידמאסטר 321 זהב קנופוס. מקור – Timeandwatches.

השעון מגיע עם הבזל המוכר של שעוני הספידמאסטר, עם סקאלת הטכימטר. בתוך השעון אנו מוצאים לוח אוניקס שחור. על לוח השעון אנו מוצאים את הלוגו הוינטאג’י של אומגה וטיפוגרפיה עם האות O אובלית, פרט עיצובי שמושאל גם הוא משעון ה-CK2915 הראשון.

הנקודה האייקונית מעל ה-90. מקור - TimeandWatches. 
הנקודה האייקונית מעל ה-90. מקור – TimeandWatches.

אומגה דואגת ליצור מראה הרמוני ומאוזן בין לוח השעון וגוף השעון. היא עושה זאת באמצעות טיפול PVD באמצעות זהב הקנופוס למחוגי השעון, העשויים מזהב 18 קראט לבן. הטיפול הזה מעניק למחוגים את הגוון המדויק של גוף השעון. 

לוח אוניקס שחור עם מאפיינים וינטאג'יים של אומגה. מקור - TimeandWatches. 
לוח אוניקס שחור עם מאפיינים וינטאג’יים של אומגה. מקור – TimeandWatches.

סקאלת השעון מגיעה עם מילוי אמייל בטכניקת הגרנד פיו. עוד בסקאלת הטכימטר – שניים מהמאפיינים העיצוביים האייקוניים בקרב חובבי אומגה – DON – הנקודה המפורסמת מעל הספרות תשעים והנקודה האלכסונית ליד הספרות 70. 

ספידמאסטר 321 זהב קנופוס – מנגנון

כפי שציינו וכפי שאפשר להבין משם השעון, אומגה משלבת בתוכו את קליבר 321, אותו ניתן לראות מבעד לגב השקוף של השעון. 

קליבר 321 בגב השעון. מקור - TimeandWatches. 
קליבר 321 בגב השעון. מקור – TimeandWatches.

קליבר 321 הוא מנגנון הכרונוגרף האגדי של אומגה. מדובר במנגנון מתיחה ידנית, הפועל בקצב של 18,000 ויברציות לשעה עם רזרבת כוח של 55 שעות. אומגה מציידת את המנגנון בקפיץ איזון ברגה וגימורים עם זהב סדנה 18 קראט בציפוי PVD. כל אחד מהמנגנונים הללו מורכב בידי שען אחד בלבד, מתחילת הייצור ועד לסופו.

הגימורים המיוחדים במנגנון השעון. מקור - TimeandWatches. 
הגימורים המיוחדים במנגנון השעון. מקור – TimeandWatches.

השעון הוא כאמור שעון כרונוגרף. אנו מוצאים את כרונוגרף ה-30 דקות בשעה 3 בלוח השעון. בשעה 6 אנו מוצאים את כרונוגרף ה-12 שעות. הלוח הקטן בשעה 9 הוא לוח השניות הקטן של השעון. 

אז מה חדש בעצם?

קליבר 321 עשה קאמבק מפואר אל עולם השעונים בשנת 2020. היות והוא מגיע בייצור ידני ומורכב על ידי שען אחד מתחילת ההרכבה שלו ועד סופו, הייצור שלו מוגבל והוא מגיע  בכמויות קטנות במיוחד. מהסיבה הזאת לא מעט חובבי שעונים ומעריצי המותג אומגה, ממתינים בכיליון עיניים לכל שעון חדש מאומגה שיגיע עם המנגנון הזה. 

ישן מול חדש - מה אתם מעדיפים? מקור - TimeandWatches. 
ישן מול חדש – מה אתם מעדיפים? מקור – TimeandWatches.

השעון החדש הוא כאמור שחזור של שעון ה-CK2915, שעון הספידמאסטר הראשון של אומגה. השחזור שלו מביא כמה מהמאפיינים העיצוביים המובהקים של הסדרה. השעון מגיע עם צמיד העשוי מזהב הקנופוס 18 קראט, עם מנגנון שחרור מהיר. הוא יגיע בקופסאות עץ בהשראת הקופסאות המקוריות שקיבלו רוכשי שעון הספידמאסטר המקורי בשנת 1957.

ספידמאסטר 321 זהב קנופוס. מקור - TimeandWatches. 
ספידמאסטר 321 זהב קנופוס. מקור – TimeandWatches.

כמה זה עולה לנו?

השעון החדש, רפרנס 311.50.39.30.01.001, מגיע עם תג מחיר של 81,000 דולרים. הוא עמיד למים בעומק של עד ל-60 מטרים. השעון יגיע בייצור סדרתי, אם כי כפי שציינו, הכמות המוגבלת של מנגנוני 321 צפויה להפוך את הייצור שלו למצומצם. 

ספידמאסטר 321 זהב קנופוס. מקור - TimeandWatches. 
ספידמאסטר 321 זהב קנופוס. מקור – TimeandWatches. 

השורה התחתונה

ההיסטוריה סביב הספידמאסטר וקליבר 321 מוצדקות, אבל כשחושבים על זה שב-81,000 דולרים אתם יכולים לקנות – לפחות על הנייר – שני שעוני דייטונה בזהב לבן, תג המחיר של אומגה מקבל משמעות קצת אחרת. אז בואו ננסה עוד פעם. ההיסטוריה סביב הספידמאסטר וקליבר 321 מובנת לנו, אבל האם הן באמת מצדיקות תג מחיר דמיוני כזה? בהשוואה לספידמאסטר 321 “הרגיל” מדובר בתוספת של כ-67,000 דולרים (שוב פעם, על הנייר), עבור הזהב שבשעון? הספקנו לקרוא בסוף השבוע האחרון דיווחים על עליית מחירים באומגה החל מהחודש הבא, יכול להיות שאומגה החליטה להקדים את התאריך הזה ולא סיפרה לאף אחד?

אריזת שעון בהשראת הקופסה המקורית משנת 1957. מקור - TimeandWatches. 
אריזת שעון בהשראת הקופסה המקורית משנת 1957. מקור – TimeandWatches.

למידע נוסף על השעון החדש באתר של אומגה.