“המדוזה מילגאווס”

מדוזה הייתה דמות נשית מפלצתית במיתולוגיה היוונית, כאשר מי שמביט בה ישירות היה הופך לאבן. פירוש שמה ביוונית הוא “השומרת”. מדוזה התהדרה בידי מתכת, ניבים חדים ושיער העשוי מנחשים חיים וארסיים כאשר כל המביט בעיניה הופך הוא לאבן. מדוזה במקור היתה יפייפיה, האלה אתנה קיללה את מדוזה, והפכה אותה למפלצת כששיערה עשוי נחשים ארסיים ושהמביט בה מתאבן. לאחר מכן, מדוזה גורשה ונודתה.

לאורך ההסטוריה ראשה של מדוזה הוטבע על מגיני קרב ועל שריונות הלוחמים ,דבר שעל פי אמונתם גרם לסילוק הרשע והאופל. גם בבית האופנה וורסאצ’ה בחרו להציג עת ראשה של מדוזה כסמל החברה. אחת מן העבודות המדהימות של בית האמנות “קולקציית הכתר” בשיתוף בית האופנה fin the tems הוא ה”רולקס מדוזה”, שיוצר ללקוח בעבודה אישית כאשר הוא ביקש להטביע את מוטיב זה בשעונו הפרטי.

גוף השעון חרוט כולו עם שילוב זהב כאשר העיטורים השונים ,הנחשים הארסיים וראשה המאיים של מדוזה, חרוטים הם ידנית.

רולקס מדוזה בעבודה ייחודית . מקור: fin de tems  אינסטגרם רשמי 
רולקס מדוזה בעבודה ייחודית . מקור: fin de tems  אינסטגרם רשמי

הזכוכית הינה עשויה מספיר ירוק כאשר היא עובדה בעבודת אמן בכדי ליצור עליה את דמות הראש של מדוזה. אך העבודה המרשימה ביותר נעשתה על גוף השעון, כאשר עבודת התחריט המרשימה מציגה את סיפורה ההסטורי של מדוזה ואת האירוע המפורסם של עריפת ראשה. גורלה של מדוזה נחרץ כשהמלך הטיל על פרסאוס להביא לו את ראשה של מדוזה.

לעזרתו של פרסאוס נחלצו אתנה והרמס, שליח האלים, שהעניקו לו, בין היתר, סנדלים מכונפים, מגל ומגן עם מראה בצידו הפנימי. על ידי הסתכלות בהשתקפותה של מדוזה במגן שלו יכול היה פרסאוס להתקרב אליה בבטחה, וכך הוא ערף את ראשה. מצווארה הכרות של מדוזה בקעו צאצאיה מפוסידון: הסוס המכונף פגסוס והענק כריסאור. לאחר מכן, העניק פרסאוס את הראש הכרות לאתנה, שהטביעה אותו על שריון המלוכה.

עבודת התחריט לקחה מאות שעות במצטבר והפכה לאחת מיצירות האמנות הבולטות ביותר הקיימות כיום בתעשיה.

עבודת תחריט מהגדולות שנעשו. מקור: fin de tems   אנסטגרם רשמי
עבודת תחריט מהגדולות שנעשו. מקור: fin de tems   אנסטגרם רשמי
עבודת תחריט מהגדולות שנעשו. מקור: fin de tems   אנסטגרם רשמי
עבודת תחריט מהגדולות שנעשו. מקור: fin de tems   אנסטגרם רשמי

רויאל אוק-“מדינת העטלפים

הרויאל אוק שבתמונה עוצב כולו בהשראת שיר הרוק המפורסם “ארץ העטלפים” של להקת המטאל האמריקאית “Avenged Sevenfold”. השיר שיצא לאור ב 2005 , נחשב לאחד מהמצליחים והאהובים ביותר בסצנת המטאל. כאשר ההשפעה העיקרית של השיר מגיעה מהרומן של הסופר האמריקאי “האנטר תומפסון”  פחד ותיעוב בלאס וגאס, שיצא ב1971. כאשר הדמות הראשית “ראול דיוק” עושה דרכה לווגאס יחד עם ידידו עורך הדין ד”ר גונזו. והכל נעשה תוך תאורים כמעט-מופרכים של נטילת כמויות סמים עצומות תוך כדי השפעה קשה על המציאות ובכך רואה דיוק מחזות של עטלפים ענקיים בשמיים .

יצירתיות זה שם המשחק. מקור – fin de tems    אינסטגרם רשמי.
יצירתיות זה שם המשחק. מקור – fin de tems    אינסטגרם רשמי.
יצירתיות זה שם המשחק. מקור – fin de tems    אינסטגרם רשמי.
יצירתיות זה שם המשחק. מקור – fin de tems    אינסטגרם רשמי.

השעון עוצב כולו בהשראת השיר המתאר את הסיפור מאחורי הרומן של תומפסון ואפשר לראות זאת על ידי דמויות העטלפים הדמויות המסוממות והמוטיביים של לאס וגאס לאורך כל גוף השעון. החריטות כמובן נעשו בעבודת יד בשילוב זהב 18 קראט, הבאזל שובץ באבני חן וזכוכית הספיר הוחלפה ועובדה לכדי תצוגת דמויות עטלפים עליה. על היצירה אחראי ”ג’סטין קאוונטר”. חרט אמריקאי רב כשרונות המייצר עבודות חרטות ללקוחות פרטיים וחלק מאמני קולקציית הכתר.

הסאבמרינר בהשראת הסופר “ז’ול וורן”

מקצועות הצורפות/החרטות קיימים מאות אם לא אלפים של שנים. כמי שמגיע קרוב מאוד לתחום, אני יכול לומר שהאנשים העוסקים במלאכה הינם מקצוענים מוכשרים ובעלי מעוף במלוא מובן המילה. נכון לעכשיו, בקרב חובבי השעונים, העיניים כולן נשואות אל עבר תערוכת באזל הקרבה.אך בין כל המחשבות והתהיות לגבי פרי עבודתן של חברות העילית, כאן מתחת לרדאר מתבשלים להם דברים גדולים ומרחיקי לכת, דווקא מצידם של אמני התחריט וסדנאות ההתאמה האישית, שבד”כ לא נמצאים בראש מעייניו של קהל הלקוחות.

על העבודה אחראי אמן בשם ג’וני דוואל. ג’וני הוא צייר ,חרט/צורף ואמן קומיקס ממוצא אנגלי, שבמהלך השנים החל להתעניין בחריטה ועבודה על מתכות שונות, והעובדה שהיה צייר מחונן רק תרמה לו. ג’וני החל להתעמק בנושא. הוא פתח סדנא קטנה בה עשה עבודות תחריט על פריטים שונים כגון: מצתים,מטבעות,כלי נשק,עטים וכו’.. העבודות שלו היו מיוחדות מאוד וצברו אט אט קהל רב. ג’וני החליט לקרוא לסדנא שלו “king nerd”. מפני שכך כונה מגיל צעיר ע”י חבריו מפני שכשהם שיחקו כדורגל , הוא היה עסוק בקומיקס וציור ועקב כך לעגו לו.

הוא בחר לקרוא כך לסדנא שלו מפני שבזכות כך שהיה “חנון קומיקס” הוא לא וויתר על החלום שלו ליצור אמנות, למרות הלחץ החברתי והלעג מהסביבה. לאחר שיתופי פעולה מוצלחים עם חברת השענות העצמאית אורוורק, אומגה וכ’ו.. החליט ג’וני בצעד חריג למדי, לקחת את אחד מן הדגמים האייקונים ביותר בעולם, אם לא האייקוני ביותר ועם עבודת שת”פ יחד עם עוד אמן מוכשר ואספן מוכר בשם פיליפ טולדנו.

שיתוף פעולה מרהיב ויצירתי בין אמני ענק. מקור king nerd    אינסטגרם רשמי
שיתוף פעולה מרהיב ויצירתי בין אמני ענק. מקור king nerd    אינסטגרם רשמי

אז ככה.. ראשית כל הרעיון התחיל משיחה תמימה בין השניים , על שעונים ותכונותיהם. עד שלפתע עלה להם רעיון.. למה בעצם לא לתת לשעונים האיקונים, אלו המלווים את קהל הלקוחות שנים רבות התאמה אישית בנוגע לתכונותיהם?!. כלומר הסאבמרינר יקבל עיצוב ייחודי בעל נושא צלילה, האייר קינג של רולקס, יקבל אף הוא עיצוב תעופה מיוחד, היאכט מאסטר יקבל מוטיב ספנות.. בקיצור, הבנתם את הרעיון…

ואותו רעיון שהחל כמעין חצי בדיחה חצי פנטזיה. החל לרקום לו עור וגידים, ושני המוחות העומדים מאחוריו הבינו שעכשיו זה הזמן לתת דרור ליצירתיות, ולקחת את הסאבמרינר ולתת לו אינטרפטציה האישית. הדגם שנלקח לטובת העבודה הוא ה – 14060 המיתולוגי משנת 1990. השימוש בדגם ישן של דגם הסאבמרינר, אמור לתת לעבודת העיבוד טוויסט וינטג’ ייחודי בהשראת עולם הצלילה בימים עברו המתקשר עם המוטיב המרכזי בסיפור הנושא בשעון.

נתחיל עם גוף השעון. גוף השעון עבר תהליך הברשה ברמה גבוהה במיוחד. פעולות ההברשה לסוגיהן נעשות בד”כ לקראת צביעה, כאשר ההברשה נועדה להביא את המתכת לרמת גימור גבוהה, כשפעולה זו מחייבת שימוש במברשות בעלות סיבים עדינים במיוחד שאינם עלולים לגרות נזק או פגם כלשהו למתכת. הבאזל מלבד תהליך ההברשה עבר הסרה של כלל הספרות והצבע השחור מן הבאזל המקורי ונותר ריק לחלוטין כשאת פנינת הזרחן החליף לו יהלום שחור. במחוגים נצבעו בשחור ומחוג העיפרון עבר עיבוד והסרה של החלק הזרחני. גולת הכותרת הוא לוח הפאטינה עם ציור הקומיקס החרוט בעבודת יד הלוח מציג קטע מן הרומן הנצחי והמיתולוגי “20 אלף מיל מתחת למים” של הסופר הצרפתי ז’ול וורן. וורן, הנחשב לאחד מחלוצי סוגת המדע הבדיוני והספרות הרומנטית,הוציא את הרומן בשנת 1870. הרומן שימש כזכור להשראה של ג’נטה, בעיצוב ובבחירת השם לשעון הנאוטילוס האייקוני של פטק פיליפ. הציור בלוח נלקח מקטע מהסיפור בו איש צוות מספינת הנאוטילוס נלחם בדיונון ענקי. ובכך, השעון מקבל את נושא הצלילה בדיוק כפי ששני האמנים ייחלו לכך. העבודה שיצאה רק בימים האחרונים, כבר הספיקה להכות גלים ולעשות רעש רב בתעשיה כולל שלל מחמאות מאמנים רבים ומחובבי שענות רבים ברחבי העולם