עברו כבר כמעט ששה שבועות מתחילת שנת 2024 ועולם שעוני היוקרה כבר סיים את חגיגות השנה החדשה, כשכולם כבר נושאים עיניים לחגיגה השנתית הגדולה באמת של עולם השעונים – תערוכת Watches And Wonders בז׳נבה, שתערך בחודש אפריל. אבל עוד לפני שהתערוכה תתחיל, יצרניות השעונים השונות כבר עדכנו את המחירונים שלהן לשנה הקרובה, כשאחרי פטק פיליפ עליה דיווחנו בשבוע שעבר, הגיע הזמן להתעדכן מה קורה בעולם של רולקס, החל מהעלאות מחירים בשווקים השונים ודיווח מעניין לפיו רולקס מתחילה ״לייבש״ את אחת ממשווקות השעונים הגדולות בעולם. עדכוני רולקס 2024 – קריאה נעימה.

רולקס מעדכנת מחירים לשנת 2024

כמו כל יצרניות השעונים, גם רולקס מתחילה את שנת 2024 עם עדכון מחירים, כשאנחנו מקווים שאתם מבינים כי כשאנחנו אומרים – עדכון מחירים, אנחנו בעצם מתכוונים להעלאת מחירים. חשוב לציין כי העלאות המחירים הללו (ביניהם גם העלאות המחירים של פטק פיליפ שעליהן דיווחנו בשבוע שעבר), הן בעיקר עקב האינפלציה הגואה והשוואת פערי מחירים בגלל שערי מטבע שונים מסביב לעולם. עם זאת, בהשוואה לשנים קודמות, עליית המחירים מתונה יותר.

שני השווקים היחידים שבהם המחירים של רולקס נשארו זהים לשנת 2023 הם ארצות הברית ושוויץ. מדובר כמובן בשווקים שבהם בשנת 2023 המטבע המקומי (הדולר האמריקאי והפרנק השוויצרי) חוו שנה מצוינת בהשוואה למטבעות מובילים אחרים מסביב לעולם, כך שאפשר להבין למה דווקא בשווקים הללו המחירים נותרו ללא שינויים.

באנגליה נרשמה עלייה של כ-4 אחוזים בממוצע במחירים של השעונים השונים של רולקס, כשהדגם שרושם את עליית המחירים בשיעור הגבוה ביותר הוא הסאבמרינר בפלדת אל-חלד, שהתייקר בכ-4.5 אחוזים.

באירופה (מלבד שוויץ ואנגליה), המחירים של שעוני רולקס עלו בממוצע בכ-5-6 אחוזים בהשוואה לשנת 2023. בקנדה, טיוואן והודו, המחירים עלו בממוצע בכ-6-8.5 אחוזים, כשבאוסטרליה המחירים עלו בשיעור הגבוה ביותר, בכ-8-10 אחוזים בהשוואה לשנת 2023.

הדגמים שהתייקרו בשיעור גבוה יותר הם דגמי פלדת האל-חלד ודגמי הטו-טון, כששעונים ממתכות יקרות (זהב, פלטינה) רשמו עליה צנועה יותר במחירים שלהם.

הדגם שהתייקר בצורה המשמעותית ביותר בשנת 2024 בהשוואה לשנת 2023 הוא הדייטונה, כשרולקס מרעננת את הקולקציה הזאת בצורה משמעותית בשנה החולפת עם דגמים חדשים, נתון שיכול להסביר את העלייה החריגה במחיר שלו – עליה של כ-5.5 אחוזים בממוצע לדגמים השונים. הסאבמרינר, ממש כמו באנגליה, התייקר ברחבי העולם בשיעור ממוצע של בין 4 ל-4.5 אחוזים בדגמים השונים. ה-GMT MASTER II התייקר בשיעור ממוצע של כ-4 אחוזים, כשהדיפסי והסידוולר התייקרו בממוצע בשיעור של כ-3.5 אחוזים. דגמי האקספלורר והאקספלורר 2 התייקרו בשיעור ממוצע של כ-3.5 אחוזים, כשהיאכט מאסטר והיאכט מאסטר 2 התייקרו בשיעור ממוצע של כ-4 אחוזים, שיעור זהה לזה של שעוני הסקיי דוולר והאייר קינג, הדייטג׳אסט והדיי-דייט.

העלאת המחירים של רולקס הגיעה כמובן גם לישראל, כשאם אתם עוקבים אחרי מחירי השעונים של רולקס באתר שלה בשנה האחרונה, בוודאי הבחנתם בעלייה ממוצעת של כ-4.5-5 אחוזים במחירים של השעונים השונים.

חשוב לציין כי לעליות המחירים הללו יש השפעה גם על מחירי שוק היד השנייה. ברגע שדגם מסוים מתייקר, המוכרים נוטים ״להעלות״ את המחיר של השעונים שלהם, בעיקר כשמדובר בשעונים חדשים (שעונים מפליפרים) כשהם דורשים את המחיר החדש.

חשוב להסביר כי חלק לא קטן מעליות המחירים קשור במטבע השוויצרי. הפרנק השוויצרי שמר על שער גבוה במיוחד לכל אורך שנת 2023 ובמיוחד בהשוואה למטבעות אחרים. משווקי רולקס מסביב לעולם רוכשים את השעונים מרולקס בפרנק שוויצרי ולכן הם צריכים לשלם יותר (במטבע המקומי שלהם). כדי לפצות על ההפרש הזה, רולקס מאפשרת להם להעלות מחירים. בנוסף, העלאת המחירים מגיעה במטרה למנוע מצב של ״תיירות שעונים״ – אנשים ממדינות עם מטבע חזק שיטוסו למדינות עם מטבע חלש יותר, ירכשו שם שעונים במחיר נמוך יותר מהמדינה שלהם. למעשה, לפי דיווחים שונים מהשנה האחרונה, אנחנו מבינים כי בחלק מהבוטיקים של רולקס אמנם לא מכריזים על זאת במפורש, אבל מסרבים למכור לתיירים שעונים – כמעט מכל דגם ולא רק את הדגמים המבוקשים.

רולקס מתחילה ״לייבש״ את אחת ממשווקות השעונים הגדולות בעולם

באוגוסט 2023 קיבלנו את אחת הידיעות המעניינות והמפתיעות ביותר בעולם השעונים בשנים האחרונות, כשרולקס הודיעה על הרכישה של בוכרר – אחת ממשווקות השעונים הגדולות בעולם. ברולקס ובבוכרר הסבירו את העסקה בבקשה של נשיא בוכרר, יורג בוכרר, שנפטר מספר שבועות לאחר ההודעה על המכירה. לבוכרר לא היו ילדים שירשו אותו ולכן הוא רצה לוודא כי העסק שהיה בבעלות משפחתו מאז שנת 1888 ישמור על השם המכובד שלו ולא יעבור לידיים לא רצויות לאחר מותו. את ההשלכות והמטרות של רולקס מאחורי העסקה הזאת, מלבד באמת אותה היענות לבקשה של יורג בוכרר המנוח אנחנו לא באמת יודעים ונדמה כי כל חובב שעונים מסביב לעולם מבין כי לרולקס יש בוודאות תוכניות עבור בוכרר לשנים הקרובות, אבל יכול להיות שאת אחת ההשפעות-השלכות של העסקה הזאת אנחנו כבר מתחילים לראות.

קבוצת Watches Of Switzerland היא אחת ממשווקות שעוני היוקרה הגדולות בעולם. החברה מחזיקה במספר רב של סניפים מסביב לעולם, בעיקר באנגליה וארצות הברית. בתחילת השנה פרסמה הקבוצה אזהרת רווח לשנת 2024, מה שגרם למניה שלה לצנוח בשיעור של כ-33 אחוזים. ב-Watches Of Switzerland אמנם לא ציינו זאת במפורש, אבל מספר עיתונאים מתחום שעוני היוקרה והכלכלה בדקו וגילו כי בבוטיקים של החברה נרשם מחסור משמעותי בשעונים של רולקס במחצית השניה של 2023, מגמה שהתחזקה לאחר ההודעה הרשמית של רולקס על הרכישה של בוכרר. הנתון הזה מפתיע יחסית, בהתחשב בעובדה שרק לפני מספר פסקאות סיפרנו כי רשימות ההמתנה הולכות ומתקצרות וכי העולם נמצא במיתון, מה שהיה אמור לגרום לעלייה במספר השעונים של רולקס אצל Watches Of Switzerland. האם רולקס התחילה ״לייבש״ בפועל את Watches Of Switzerland ולתעדף את בוכרר על פניה? אנחנו לא באמת יודעים ואין לנו דיווח מקביל על עלייה במספר השעונים של רולקס בבוטיקים של בוכרר, אבל לא קשה להבין כי לא מדובר בצירוף מקרים, גם אם ברולקס וב-Watches Of Switzerland יטענו אחרת.

אם זאת אכן המגמה, אנחנו לא נתפלא אם בשנה הקרובה רולקס תתחיל ״לייבש״ עוד משווקות שלה מסביב לעולם, מתוך מגמה לשלוט במכירה של השעונים שלה ולרכז אותם לבוטיקים שלה ולמשווקת שנמצאת בבעלותה, בוכרר. חשוב לזכור את הסאגה המשפטית שניצבת בפני רולקס בצרפת, עם הקנס העצום שקיבלה החברה מהרשות להגבלים עסקיים, בעקבות האיסור של רולקס על המשווקות שלה למכור שעונים שלה באופן מקוון. אם קראתם את הכתבה שלנו, אנחנו מקווים שאתם זוכרים כי אחת הדרכים האפשריות שהזכרנו בהן רולקס יכולה להגיב לקנס הזה היא באמצעות הפסקת מכירה של השעונים שלה באמצעות משווקים מורשים ומכירה של השעונים בבוטיקים שלה בלבד.

אנחנו אמנם עוד רחוקים מאוד ממהלך כזה, אבל יכול להיות שגם לסאגה המשפטית הזאת יש השפעה על הזמינות של השעונים של רולקס בבוטיקים של המשווקות שלה מסביב לעולם ויכול להיות שדווקא Watches Of Switzerland נבחרה להיות הראשונה שעליה מיישמת רולקס את המדיניות החדשה.

עדכוני רולקס 2024 – לסיכום

ברשת האינטרנט אפשר למצוא כבר לא מעט ניחושים ותחזוית לגבי ההשקות הצפויות של רולקס לשנת 2024, אבל רולקס כמו תמיד, תשמור את הקלפים בשרוול עד לתערוכת Watches And Wonders, אם כי סביר להניח שמספר ימים לפני התערוכה ככל הנראה כבר נבין איזה שעונים חדשים רולקס צפויה להשיק ויכול להיות שאפילו נדע עד אז איזה שעונים רולקס מתכוונת להפסיק לייצר בשנה הנוכחית. אנחנו מעדיפים שלא להתייחס כרגע לניחושים הללו, שכן הם שווי ערך לכל ניחוש שאתם תעשו. אנחנו מעדיפים להתמקד בנתונים המאומתים, קרי העלאת המחירים שאנחנו כבר רואים ברשת האינטרנט באתרים של רולקס מסביב לעולם. חשוב לציין כי בתור חובבי שעונים, יכול להיות שזה נשמע לנו טבעי העלאת מחירים ביחד עם המילה רולקס, אבל עד לפני מספר שנים, רולקס לא העלתה מחירים באופן גורף מדי שנה בשנה, כך שלצערנו, הדיווח הזה רק מראה לנו שהטירוף בעולם שעוני היוקרה מהשנים האחרונות עדיין ממשיך וככל הנראה לא צפוי להיפסק בשנים הקרובות, אם כי הוא מתמתן מעט. אז אנחנו מקווים שיש לכם עוד קצת סבלנות להמתין עד אמצע חודש אפריל, אז נדע כולנו מה רולקס משיקה לשנת 2024 ונוכל להפסיק לשחק במשחק הניחושים …