וושרון קונסטנטין (Vacheron Constantin) היא אחת מיצרניות השעונים הוותיקות ביותר בעולם. אם התרגלנו לדבר על יצרניות שעונים שהוקמו במאה התשע עשרה, השורשים של וושרון קונסטנטין נטועים עמוק במאה השמונה עשרה, כשהחברה הוקמה בשנת 1755, על ידי ז’אן-מארק וושרון ופרנסואה קונסטנטין, בג’נבה שבשוויץ. החברה מייצרת שעוני יוקרה לשוק הגבוה ביותר והיא נחשבת לאחת החברות היוקרתיות ביותר בענף השעונים. הגיע הזמן שהגורו יכיר לכם קצת יותר לעומק אותה.

היסטוריה ארוכת שנים ורשימה ארוכה של מפורסמים

אחד הדברים שמבדילים יצרניות על מיצרניות אחרות בשוק השעונים, הוא רשימת המפורסמים בהיסטוריה שענדו או השתמשו בשעונים של החברה. וושרון קונסטנטין, שהוקמה כאמור בשנת 1755, הצליחה לצבור רשימה לא קטנה של אנשי מלוכה, אצולה וסלבריטאים שהשתמשו ביצירות של החברה, החל מנפוליאון, המלך אדוארד השמיני, נשיא ארצות הברית הארי טרומן, המלך פואד הראשון של מצרים ואפילו האפיפיור פיוס התשיעי ועד לסלבריטאים מהשורה הראשונה כיום כמו הראפר ג’יי-זי, חובב שעונים מושבע.

וושרון קונסטנטין היא חלק מ-“השילוש הקדוש” של עולם השעונים

השילוש הקדוש של עולם השעונים הוא ביטוי שמתייחס לשלוש יצרניות שהצליחו לבדל עצמן משאר היצרניות בשוק שעוני היוקרה, אודמר פיגה (Audemars Piguet), פטק פיליפ (Patek Philippe) וכמובן וושרון קונסטנטין. מדובר בחברות עם מסורת ארוכת שנים, שמייצרות שעונים עם קומפליקציות גבוהות וידועות בשימוש במתכות יקרות, הרכבה ידנית וגימור ידני לשעונים שלהן ותשומת לב חולנית כמעט לפרטים.

לוגו החברה – הצלב של מלטה

הלוגו של וושרון קונסטנטין הוא הצלב של מלטה, צלב שמורכב מארבע ראשי חצים בצורת האות V, שנוגעים האחד בקצה של השני ויוצרים צורה של צלב. הצלב המלטזי משמש כלוגו של וושרון קונסטנטין החל משנת 1880, כשוושרון קונסטנטין בחרה בו מסיבה משעשעת ולא קשורה לדת הנוצרית בשום צורה – הצלב המלטזי מזכיר בצורה שלו את החבית (Barrel), רכיב במנגנון השעון שמגביל את המתח על הקפיץ המרכזי של השעונים במנגנונים של החברה ולכן הצלב המלטזי נבחר כלוגו של החברה.

הלוגו של וושרון קונסטנטין.
הלוגו של וושרון קונסטנטין.

שעון של החברה היה חלק מביצת פברז’ה קיסרית

אחת מביצי הפברז’ה המפורסמות, שיוצרה עבור משפחת המלוכה הרוסית, הוענקה על ידי אלכסנדר השלישי, קיסר רוסיה, לאשתו הקיסרית מריה פאודורובנה, לרגל חג הפסחא בשנת 1887. הביצה ישבה על בסיס העשוי מזהב ומשובץ באבני חן, כשבתוך הביצה ישב לו שעון של וושרון קונסטנטין. הביצה אבדה במהלך המהפכה הבולשביקית ועקבותיה אבדו, עד שהיא אותרה מחדש בשנת 2012. בשל הרצון לאמת את המקוריות שלה ולהתחקות אחר הגלגולים שלה במהלך השנים, הידיעה על מציאתה התפרסמה לציבור רק בשנת 2014.

ביצת הפברג'ה עם שעון של וושרון קונסטנטין. מקור - HODINKEE.
ביצת הפברג’ה עם שעון של וושרון קונסטנטין. מקור – HODINKEE.

וושרון קונסטנטין קליסטה – יצירת אומנות בשווי 11 מיליון דולרים

בשנת 1979, הציגה וושרון קונסטנטין את שעון ה-Kallista, שעון משובץ ב-118 יהלומים ששובצו בתוך גוף השעון, שהצריך 6,000 שעות עבודה וכ-20 חודשים לשיבוץ היהלומים בשעון. וושרון קונסטנטין העריכה את השעון בסכום של כ-5 מיליון דולרים, עלות הפיתוח והחומרים שבהם השתמשו לייצור השעון, אך על פי הערכות חדשות יותר משנת 2016, ה-Kallista הוערך בכ-11 מיליון דולרים, כשהערך שלו רק ממשיך לטפס.

וושרון קונסטנטין קליסטה. מקור - וושרון קונסטנטין.
וושרון קונסטנטין קליסטה. מקור – וושרון קונסטנטין.

חותם ג’נבה

חותם ג’נבה הוא אחד התקנים היוקרתיים ביותר בעולם השעונים. החותם (Hallmark of Geneva), סוג של תו תקן שמוענק ליצרניות שעונים בודדות בעולם, כשהוא מתייחס לאיכות מנגנוני השעונים ושעונים, התקן המחמיר מתייחס לכל אלמנט במנגנון השעון, שצריך לעבור פוליש והברקה בצורות שונות, איכות ודיוק בהרכבה, איסור על שימוש בדבק, מכסים מתאימים ויזואלית ועוד, לצד כמובן בדיקת הדיוק של השעון, כל אלו מבטיחים שאם שעון נושא את חותם ג’נבה, הוא שייך לשענות עילית. וושרון קונסטנטין היא אחת מיצרניות השעונים הבודדות שיכולות כאמור להתהדר בחותם הכל כך יוקרתי, לצד חברות כמו רוג’ר דובאה (Roger Dubuis), שופארד (Chopard) -בדגמים מסוימים, וקרטיה (Catrier), גם כן, בדגמים מסוימים. חותם ג’נבה הוענק לוושרון קונסטנטין בשנת 1801 והוא מעטר את מנגנוני השעונים של החברה מאז.

חותם ג'נבה במנגנון של וושרון קונסטנטין. מקור - וושרון קונסטנטין.
חותם ג’נבה במנגנון של וושרון קונסטנטין. מקור – וושרון קונסטנטין.

איך מציינים את יובל ה-250 וה-260 של יצרנית שעוני עילית ?

לרגל חגיגות ה-250 שנה של החברה, בשנת 2005, השיקה וושרון קונסטנטין את ה-L’ESPRIT DES CABINOTIERS, שעון מסתורי, בדמות כדור זהב שנפתח לשמונה עלי כותרת, שבתוכו שעון של החברה. על הכדור הופיעה מפה שמימית שצייר דה ואוגונדי, עבור המלך לואי החמישה-עשר, כשהשעון בתוך הכדור היה שעון עם מתיחה ידנית  עם לא פחות מ-15 קומפליקציות, חלקן מהנדירות ביותר בעולם השעונים.

vacheron constantin 57260
ושרון קונסטנטין רפרנס 57260. מקור – אתר ושרון קונסטנטין.

לרגל חגיגות 260 שנות קיום לחברה, שחלו בשנת 2015, השיקו בושרון קונסטנטין את רפרנס 57260. רפרנס זה מהווה למעשה שעון כיס דו כיווני (ישנם לוחות בשני צידי השעון), שנחשב תצוגת תכלית מרשימה ליכולותיה של ושרון קונסטנטין. כבר המספור של רפרנס זה ניתן לראות כי הוא מלא בסימבוליות – 57 מייצג את מספר הקומפליקציות הקיימות בשעון, בעוד 260 מייצג את השנים מאז נוסדה החברה.

שעון הכיס המיוחד הזה עשוי מזהב לבן 18 קראט, וגולת הכותרת של הדגם עתיר הקומפליקציות הזה היא לוח שנה נצחי עברי. קראתם נכון – לא Perpetual Calendar טיפוסי, עם או בלי הצורך לכוונו אחת לכמה מאות שנים, אלא לוח שנה נצחי שמתייחס לחודשי השנה העברית – עם כל המורכבויות המתמטיות הכרוחות בייצור קומפליקציה שכזו בשעון מכאני. קומפליקציות נוספות ברפרנס 57260 הן גונג מכאני – שבעקבותיו גם שעון מעורר עם פונקציות של כיבוי אוטומטי בין שעות מסויימות, לוח שנה נצחי כפול (של השנה הגרגוריאנית – על גבי הלוח בצידו השני של השעון), טורביון וכרונוגרף. שעון הכיס המיוחד הזה מופעל על ידי מנגנון מתיחה ידנית שפועם בקצב של 2.5Hz, אשר שווים כ-21,500 פעימות בשעה, ורזרבת כוח של כ-60 שעות. זהו שעון שיוצר ביחידה אחת בלבד, לידיו של אספן שעונים שפרטיו שמורים היטב במשרדי ושרון קונסטנטין, ואותה שמירה קפדנית נהוגה לגבי המחיר – אך הערכות ברחבי הרשת מדברות על עלות של כ-10 מיליון דולר שסוכמה בין הלקוח המסתורי ובין היצרנית.

לאתר וושרון קונסטנטין העולמי