אומגה (Omega) מככבת הרבה מאוד כאן בווטש גורו בתקופה האחרונה, ולא במקרה. שנת 2019 מסמלת את חגיגות 50 השנים לנחיתה על הירח, נחיתה בה לקח חלק האומגה ספידמאסטר, והמאורע היווה את האות מבחינת אומגה להצגה של המהדורה המוגבלת של הספידמאסטר המנציחה את האירוע ההיסטורי, אבל באומגה יש הרבה יותר מאשר רק רכיבה על גלי העבר עם השקות בלתי פוסקות של מהדורות מוגבלות מיוחדות חדשות לבקרים (עם ובלי קשר לנחיתה על הירח), ברמה שלעיתים אפילו מעוררת מעט גיחוך.

Omega Seamaster aqua terra ultra light
אומגה סימאסטר אקווה טרה אולטרה לייט החדש (מקור: אתר אומגה הרשמי)

במהלך חודש יוני, השיקו באומגה את הסימאסטר פלאנט אושן אולטרה דיפ. לא מדובר בשעון בייצור סדרתי, אלא בתצוגת יכולות מרשימה ביותר, במסגרתה מהנדסי אומגה יצאו מגדרם והצליחו לייצר שעון צלילה שעמיד לעומק מוצהר של כ-15,000 מטרים. העומק המוצהר עצמו גבוה משמעותית מכל אפשרות שקיימת בכדור הארץ, כאשר השעון עצמו נבדק בנקודה העמוקה ביותר על פני הפלנטה – עומק של קצת מעל ל-11 אלף מטרים. הפלאנט אושן אולטרה דיפ הוא שעון גדול מאוד, במלוא מובן המילה, ומדובר כאמור בתצוגת תכלית בלבד – שלוש יחידות מדגם זה יוצרו, ולא מדובר בשעון סדרתי.

מנגד, האולימפיאדה הקרובה כבר הצליחה לדגדג לאומגה את בלוטת המהדורות המוגבלות, והם הציגו זוג שעוני סימאסטר כמהדורה מוגבלת – פלאנט אושן ואקווה טרה, ולפני כן הוצגה גם מהדורה מוגבלת של הספידמאסטר בגירסאת “השעון הראשון בחלל” (כן, הספידמאסטר היה גם הראשון בחלל וגם הראשון על הירח) בשיתוף עם מוזיאון ה-MET בניו יורק. בין לבין, ראינו גם את הספידמאסטר פלטינה – שעון ראשון של אומגה מזה זמן מה שאינו מהווה כלל שום מהדורה מוגבלת או מיוחדת משום סוג שהוא, אלא שעון סדרתי לחלוטין – אך עם תג מחיר אסטרונומי.

אבל אומגה כמו אומגה – ויחד עם מבול המהדורות האלו, אנו שמחים לראות שהיא שומרת על החדשנות והמהנדסים לא עוצרים את עבודתם. יש שיגדירו את ההשקה הזו של אומגה כפלא הורולוגי, ומסיבה טובה מאוד. השעון שלפנינו הוא האומגה סימאסטר אקווה טרה אולטרה לייט – החידוש האחרון – והמעניין ביותר – שאומגה מציגה, לפחות נכון לעכשיו. אם בפלאנט אושן אולטרה דיפ המטרה הייתה להגיע עם השעון לנקודה העמוקה ביותר על פני כדור הארץ, כאן המטרה היא ספורטאים – וביתר פירוט, המטרה היא “להיות עם, ולהרגיש בלי”.

כבר מהשם של האקווה טרה החדש, אנחנו מבינים את הכיוון. שימוש נרחב ביותר בטיטניום איפשר לאומגה להשיק שעון ששוקל 55 גרם בלבד. לשם השוואה, אומגה ספידמאסטר עם רצועת עור מקורית ובאקל פטנט, שוקל כ-80 גרם, וספידמאסטר זהה עם רצועת חוליות מפלדה ישקול הרבה, הרבה יותר. למעשה, הקייס – שמגיע בקוטר 41 מ”מ, כיאה לאקווה טרה טיפוסי, גב הקייס והכתר – כולם עשויים מסוג טיטניום שונה במקצת ממה שאנחנו מכירים בתעשייה, “טיטניום-גמא”, תרכובת אשר נמצאת בשימוש נרחב בתעשיית התעופה העולמית. מדובר בעצם ב-“גרסה” קלה ועמידה יותר של טיטניום רגיל. הלוח, לעומת זאת, עשוי “רק” טיטניום. אין כאן קומפליקציית תאריך, בהמשך ישיר להשלת כל משקל מיותר מהשעון. לדעתנו, אגב, הלוח הזה הוא בין היפים ביותר שיצאו משערי אומגה אי פעם.

omega seamaster aqua terra ultra light dial
הלוח לא פחות ממדהים (מקור: אתר אומגה הרשמי)

הרצועה עליה מגיע השעון גם היא – על בסיס מינימום משקל. מדובר ברצועת גומי עם תפרים באחד מ-3 צבעים לבחירה: אדום, כחול או ירוק (ובזה פחות או יותר מסתכמת אפשרות העיצוב האישי של השעון הזה). בהתאם לצבע שתבחרו, זה יהיה הצבע השולט גם במחוג השניות ובמסילת השניות ההיקפית שנמצאת בסמוך לבזל, בחלקו החיצוני ביותר של הלוח. בנוסף לרצועת הגומי – תקבלו גם רצועת וולקרו (סקוץ’) מקורית בתוך המארז.

omega seamaster aqua terra velcro
רצועת הוולקרו המצורפת (מקור: אתר אומגה הרשמי)

חוץ מהשימוש בחומר קל במיוחד, גם הכתר שונה ממה שאנחנו מכירים ברוב המוחלט של התעשיה – לא מדובר בכתר בעל פתיחה סיבובית תיפוסית או משיכה החוצה – הכתר באקווה טרה אולטרה לייט פשוט נלחץ פנימה והחוצה. כאשר אין בו שימוש, הוא נמצא כמעט בקו אחד עם הקייס, ולטענת אומגה – פונקציה זו מאפשרת הגנה גבוהה יותר על הכתר.

omega seamaster aqua terra crown
כתר לא טיפוסי (מקור: אתר אומגה הרשמי)

יחד עם זאת, הכתר עלול להחוויר לעומת העבודה שנעשתה מתחת למכסה המנוע, למרות שהפטנט של הכתר עצמו נובע בדיוק מהמנגנון. מי שמניע את האקווה טרה אולטרה לייט הוא הקליבר 8928 טיטניום. כמובן שזהו מנגנון אינהאוס של אומגה, עם הסמכת METAS, אך בניגוד לרוב המוחלט של דגמי האקווה טרה – מדובר כאן במנגנון מתיחה ידנית. המנגנון מציג גשרים ופלטה ראשית מטיטניום, מה שמאפשר – פרט לירידה ניכרת במשקל – גם חיכוך נמוך יותר של השעון. פרט לכך, למנגנון רזרבת כוח של כ-72 שעות, וגם הוא – כמו דגמי אקווה טרה רבים אחרים – עמיד לכוחות מגנטיים של עד כ-15,000 גאוס.

omega seamaster aqua terra mechanism
מנגנון מתיחה ידנית, שאינו נפוץ כלל במשפחת האקווה טרה (מקור: אתר אומגה הרשמי)

אהבתם? אז עכשיו הגענו לשורה הסופית – השורה שאף אחד לא אוהב… האקווה טרה אולטרה לייט צפוי לצאת לחנויות בחודש דצמבר הקרוב, וכפי שציינו – לא מדובר במהדורה מוגבלת או מיוחדת אלא בשעון סדרתי לחלוטין, ללא שום הגבלה על הייצור. אבל כיאה למוצר סופר חדשני מהשורה הראשונה, יש לו תג מחיר גבוה ביותר. על מנת להיות בעליו המאושרים של האקווה טרה אולטרה לייט, תאלצו להפרד מכ-45,800 יורו, לפני מיסים. זהו מחיר גבוה באופן אבסולוטי, אך מנגד – מדובר בשעון שמהווה גושפנקה ליכולות ההנדסיות של אומגה, ולדעתנו – ייתכן מאוד שהאקווה טרה אולטרה לייט מבשר את תחילתה של מגמת הפחתת המשקל בעולם שעוני היוקרה.