פטק פיליפ זוכה לכבוד להיות היצרן הראשון שמככב אצלנו במדור הסקירות האייקוניות 3 פעמים. את הסקירה הראשונה ליצרן זה ביצענו לדגם הוותיק ביותר בליין של היצרן, הפטק פיליפ קלטרבה האגדי, ואת השנייה עשינו לפטק פיליפ נאוטילוס, כנראה השעון המבוקש ביותר מבית יצרן זה בייצור סדרתי. כמובן שהליין של היצרן מגוון כמעט כמו קשת המחירים של השעונים, והפעם אנחנו נסקור דגם מיוחד מאוד, הגולדן אליפס – שמציג פרופורציה של שלמות.

הגולדן אליפס של פטק פיליפ הוצג לראשונה בשנת 1968 תחת רפרנס 3548. הוא עוצב על ידי השען והמעצב האגדי ג’רלד ג’נטה, כאשר ג’נטה בחר לעשות שימוש ב’יחס הזהב‘ בעיצוב הקייס הייחודי של השעון. יחס הזהב התגלה עוד ביוון העתיקה, והוא משמש מתמטיקאים, אמנים, ואדריכלים כאחד. הוכח כבר מדעית כי יצירות אומנות שעוצבו בהשפעת יחס הזהב מסוגלות להקרין מעין שלווה ורוגע על הצופה, וג’נטה החליט לקחת את האפקט הזה ולעצב על פיו שעון יד.

גולדן אליפס, רפרנס 3548
פטק פיליפ גולדן אליפס, רפרנס 3548 (מקור: Collectors Square)

במהלך שנות ה-70 וה-80, השעון זכה להצלחה אדירה. הגולדן אליפס מינף את עצמו לא רק כאייקון של פטק פיליפ, אלא כשעון שהוא אמת מידה לסטייל והצלחה בין לאומיים. קוטר הקייס היה כ-33 מ”מ, ולאחר שראשוני הדגמים הונעו על ידי מנגנוני מתיחה ידנית, היצרן הכניס בסופו של דבר לשימוש את מנגנון הקליבר 240 האגדי והדקיק במיוחד לדגמי הסדרה בשנת 1977. לרגליים מחוברת רצועת עור, והקייס היה עשוי זהב. יחד עם הקייס, מחווני השעה והמחוגים היו גם הם זהובים, בעוד הלוח היה צבוע בשחור עמוק שהדגיש את ייחודיות הדגם.

 בסמוך להצגת הנאוטילוס, היו לפטק פיליפ מעל ל-60 וריאציות של הדגם, מחומרים שונים, צבעים שונים, חוגות שונות, ואפילו בצורות שונות (שהתרחקו קצת מהמקור בעל יחס הזהב). בשלב מסויים הוצג אפילו נאוטילוס-אליפס, עם קייס דומה מאוד בצורתו לנאוטילוס האגדי. סדרת הגולדן אליפס שופעת גם בשעוני נשים בגדלים שונים ועם מנגנונים אוטומטיים ומנגנוני קוורץ, במגוון עיצובים לא פחות גדול מהדגמים המוצעים לגברים.

גולדן אליפס "ג'מבו" - רפרנס 3604
פטק פיליפ גולדן אליפס “ג’מבו” – רפרנס 3604 – רואים את הדימיון לנאוטילוס ? (מקור: classic watch inc)

השעון המשיך לחזק את מעמדו כאייקון אופנה, ועם השנים החלה תופעה מעניינת – יצרני תכשיטים החלו למכור מוצרים שיכלו להציע התאמה הולכת וגדלה של מוצריהם לשעון הגולדן אליפס – מגוון של חפתים, טבעות, צמידים ושאר תופינים עוצבו בהשראת הגולדן אליפס לצורך השגת התאמה סטייליסטית מושלמת.

בשנת 1993 הציג היצרן דגם חדש מעניין, שעון נשים עם רגליים שהמשיכו את הצורה הייחודית של הקייס הלאה לכיוון הרצועה – רפרנס 4834. באותה שנה הוצג גם רפרנס חדש של השעון לגברים – 3738/100, שנמכר ב3 וריאציות של זהב על סוגיו – זהב צהוב, לבן ורוז-גולד.

פטק פיליפ גולדן אליפס, רפרנס 4834
פטק פיליפ גולדן אליפס, רפרנס 4834, צעד קדימה לעיצוב המיוחד של השעון (מקור: Collector Square)

בשנת 2008, לכבוד 40 שנות קיום לדגם, הוצגה על ידי פטק פיליפ גירסאת ג’מבו לגולדן אליפס, תחת רפרנס 5738P-001. רפרנס זה הציע, נוסף למאפיינים המוכרים של סדרת הגולדן אליפס, חוגה בצבע כחול מדהים – חוגה שממשיכה להמכר גם היום כחלק מהליין של פטק פיליפ, וקייס עשוי מפלטינום (לראשונה בסדרת הגולדן אליפס).

גולדן אליפס רפרנס 5738P-001
פטק פיליפ גולדן אליפס, רפרנס 5738P-001 (מקור: SwissLuxury)

סדרת הגולדן אליפס חגגה השנה (2018) 50 שנים להשקתה. פטק פיליפ בחרה לציין מאורע זה בהצגה של שתי וריאציות חדשות מתוך הסדרה, אחת מהויראציות ממשיכה לעשות את מה שסדרת הגולדן אליפס עושה כל כך טוב, והשנייה פשוט מוציאה את העיניים לכל מי שמסתכל עלייה (ועל תג המחיר שלה).

הרפרנס הראשון שהוצג הוא ה-5738R-001. זוהי גירסאת ג’מבו נוספת לגולדן אליפס המוכר, מונעת על ידי מנגנון הקליבר 240. שעון סופר דקיק זה (גובהו 5.9 מ”מ בלבד) מוצע ברוז גולד עם לוח שחור, גם בשעון זה – כמו בוריאציות האחרות בסדרה, הרגליים מוסתרות באלגנטיות מתחת לקייס, והעדרו של מחוג השניות רק מוסיף לעיצוב האלמותי של הדגם.

פטק פיליפ גולדן אליפס, רפרנס 5738-001
פטק פיליפ גולדן אליפס, רפרנס 5738-001 (מקור: WatchBase)

הרפרנס השני שהוצג ב2018 הוא ה5738/50P-001. כאן ישנם את כול הפרטים המוכרים של סדרת הגולדן אליפס שראינו לאורך השנים – רגליים מוסתרות באלגנטיות, חוגה נטולת מחוג שניות ותאריכון, מנגנון קליבר 240… אבל החוגה עצמה היא כנראה יחידה מסוגה בעולם בייצור סדרתי. היא מעוטרת במגוון תחריטי זהב לבן 18 קראט על הרקע השחור של החוגה, תחריטים שכולם ברוחו של צלב הקלטרבה – הלוגו של פטק פיליפ. הקייס עשוי מפלטינה, וגב הקייס מעוטר בתחריט – “Ellipse d’Or 1968–2018”. וריאציה זו יוצרה בכ-100 יחידות בלבד.

פטק פיליפ גולדן אליפס רפרנס 5738/50P-001
פטק פיליפ גולדן אליפס, המהדורה המיוחדת לרגל 50 שנים להשקת הדגם, רפרנס 5738/50P-001 (מקור: Monochrome watches)

כמו חלק לא קטן מהיצירות של ג’רלד ג’נטה, וכמו דגמים רבים אחרים של פטק פיליפ, גם הגולדן אליפס זכה במרוצת השנים למעמד של אייקון. הוא לא הציע חדשנות טכנולוגית פורצת דרך, אבל הוא כן הציע עיצוב ראשון מסוגו בהשפעת יחס הזהב. ג’נטה עשה, כרגיל, עבודה מדהימה בעיצוב השעון, ולמרות שכל מה שיש לו על החוגה הם מחוג שעות ומחוג דקות, הגולדן אליפס הרוויח ביושר את מעמדו כשעון אייקוני.

לאתר פטק פיליפ העולמי