וירוס הקורונה תפס את העולם כולו כמעט לא מוכן ולא ערוך להשלכות מרחיקות הלכת שלו. החל מהבידוד החברתי ועד להשפעות הכלכליות חסרות התקדים שמגיעות בעקבות סגירת מפעלים ברחבי העולם. העובדה הזאת לא פוסחת כמובן גם על תעשיית השעונים השוויצרית, שנדמה כי עדיין מנסה להבין מה היא בדיוק אמורה לעשות עם הוירוס והאם פשוט “להרים ידיים” ולמחוק את השנה הזאת מהיומן או לנסות ולשדר עסקים כרגיל. בעוד יצרניות כמו קבוצת סווטש מנסות להמשיך לעבוד כרגיל, פטק פיליפ מיהרה להכריז על הקפאת פעילות כוללת במפעלים ובמשרדים שלה ואפילו החליטה לראשונה בתולדותיה, לאפשר למשווקים שלה למכור את השעונים של פטק פיליפ שהם מחזיקים במלאי באתרים שלהם. בימים האחרונים מגיעים דיווחים משוויץ לפיהם פטק פיליפ, כמו גם רולקס, החליטו לא להשיק השנה בכלל שעונים חדשים ובעצם לדחות את ההשקות לתחילת שנת 2021, לתאריכים החדשים של תערוכת באזלוורלד.

פטק פיליפ ורולקס לא ישיקו שעונים חדשים 

פטק פיליפ ורולקס הפכו בשנתיים האחרונות לעוגן היציב של תערוכת באזלוורלד, לאחר הנטישה והפרישה של מותגים רבים מהתערוכה. שתי החברות משתמשות בתערוכה כדי להציג את השעונים החדשים שלהן מדי שנה לתקשורת ולמשווקים המורשים שלהן ברחבי העולם, כשלאחר מכן מתחילים השעונים להיות זמינים לרכישה ברחבי העולם (אל תתחילו איתנו עכשיו עם המחסור ברולקסים …).

לאור ביטול תערוכת באזלוורלד השנה, חלק מיצרניות השעונים, כמו טאג הויר למשל, החליטו להשיק את השעונים החדשים שהן היו צפויות להשיק במהלך התערוכה כבר בימים אלו ולא לחכות לשנה הבאה. לעומת זאת, מסתבר כי פטק פיליפ ורולקס החליטו לנקוט בגישה אחרת ושתי החברות לא ישיקו השנה שעונים חדשים ובעצם “ידלגו” על שנת 2020 בכל הקשור לדגמים חדשים של שעונים.

חשוב להדגיש כי לא מדובר רק בשיקול שמתבסס על מצב הרוח העולמי, אלא גם בשיקול כלכלי והתחשבות במשווקים המורשים של החברות ברחבי העולם. למשווקים הגדולים בעולם של פטק פיליפ ורולקס ישנם הסכמים חתומים המגדירים כמויות של שעונים וסכומים שבהם הם מתחייבים לרכוש שעונים חדשים של אותן חברות בכל שנה ושנה.

פטק פיליפ ורולקס לא ישיקו שעונים חדשים השנה. מקור - 0024 WatchWorld.
פטק פיליפ ורולקס לא ישיקו שעונים חדשים השנה. מקור – 0024 WatchWorld.

לאור המצב הכלכלי ומצב הרוח העולמי, סביר להניח כי השנה אותם משווקים יתקשו מאוד לעמוד בהסכמים הללו. כדי למנוע מהם לעמוד במצב בעייתי מולן, החליטו גם בפטק פיליפ וגם ברולקס לדחות את ההשקות של השעונים החדשים של החברות בשנת 2020 ובעצם “לוותר” גם למשווקים של החברות על ההסכמים הללו.

שעונים חדשים מהווים כ-15-20 אחוזים מהמכירות של המותגים השונים ברחבי העולם, כשמרבית הדגמים שנמכרים הם דגמים ישנים יחסית ולאו דווקא הדגמים החדשים, שמגיעים לרוב באמצע השנה ועד שמגיעים לחנויות ומתחילים לצבור פופולריות, עוברים חודשים רבים.

אמנם במקרה של פטק פיליפ ורולקס לא מדובר בהכרזה רשמית שהגיעה מהחברות, אך משווקים מורשים של שתי החברות ברחבי העולם, שהעדיפו להישאר בעילום שם, דיווחו למגזינים שונים כי קיבלו הודעה מהחברות על ביטול ההשקה של שעונים חדשים בשנה הקרובה.

ברייטלינג חוזרת לייצור ביום שני, ה-06 לאפריל

ידיעה נוספת שמגיעה אלינו משוויץ על רקע משבר הקורונה, היא מברייטלינג, אשר מתוכננת לפתוח מחדש את המפעלים שלה מחר, ביום שני, ה-6 לאפריל. מדובר במפעלים של החברה בלה שו-דה-פונד, כשכרגע לא ידוע מתי החברה תפתח מחדש את המפעל שלה בגרנצ’ן.

שני המפעלים של ברייטלינג נסגרו ב-19 למרץ, זאת לאחר שרולקס סגרה את המפעלים שלה ב-17 למרץ למשך 10 ימים, כשבהמשך הודיעה החברה על הארכת תקופת הסגירה לזמן לא ידוע.

ברייטלינג תכננה בתחילה לפתוח מחדש את המפעלים שלה ב-1 לאפריל, אך החליטה לדחות את התאריך הזה בכמעט שבוע נוסף, ל-6 לאפריל. מנכ”ל ברייטלינג, ג’ורג’ קרן, אמר כי הוא יגיע למשרדים שלו בלה שו-דה-פונד כמו מרבית עובדי החברה. “כולם מודעים לנזקים שזה (וירוס הקורונה) גורם לכלכלה. אבל היינו חייבים להכות בפטיש מוקדם ככל האפשר כדי לאפשר לכלכל לחזור לפעולה מהר יותר”, אמר קרן בראיון אינסטגרם שערך עם אנשי האתר Watchonista.

“השאלה היא כיצד להתמודד עם אתחול הייצור בדרך שתשמור את כולם בטוחים ובריאים. נעבוד במשמרות עם מטרה להגיע לקצב ייצור של כ-60 עד 70 אחוזים”, הוא הוסיף.