אם חשבתם שבפטק פיליפ עסוקים רק במציאת הצבעים החדשים לשעון הנאוטילוס של החברה – אתם טועים. היום מציגה החברה שעון חדש. גולת הכותרת של השעון החדש היא למעשה מערכת הגברת צליל מכאנית חדשה שפטק פיליפ שילבה בשעון החדש. המערכת פותחה על ידי מחלקת המחקר המתקדם בחברה (“Advanced Research”). המערכת מורכבת ממנוף צליל תלוי בגמישות, אשר מתקשר עם מעין “רקיק” (Wafer) מתנודד העשוי מזכוכית ספיר שקופה. פטק פיליפ מחקר מתקדם Fortissimo, מוזמנים להצטרף אל הגורו ולהכיר את השעון החדש.

פטק פיליפ מחקר מתקדם Fortissimo – מפרט טכני

השעון החדש של פטק פיליפ, רפרנס 5750P, יגיע במהדורה מוגבלת של 15 יחידות. השעון יגיע בגוף העשוי מפלטינה בקוטר של 40 מ”מ ובעובי של 11.1 מ”מ. בצד שמאל של גוף השעון אנו מוצאים את הידית אשר מפעילה את הריפיטר. השעון משלב בתוכו כאמור את מערכת הגברת הצליל החדשה של פטק פיליפ. מערכת אשר מוגנת בארבעה פטנטים.

פטק פיליפ מחקר מתקדם Fortissimo. מקור - TimeandWatches.
פטק פיליפ מחקר מתקדם Fortissimo. מקור – TimeandWatches.

השעון מגיע עם לוח בעל חמישה חלקים, הכולל מוטיב פתוח בהשראת חישוקי הגלגלים של מכוניות וינטאג’. המוטיב הזה בולט במיוחד על גבי רקע שחור עם קווים ספירליים מעוגלים.

הלוח המיוחד של השעון. מקור - TimeandWatches.
הלוח המיוחד של השעון. מקור – TimeandWatches.

בשעה 6 שילבה פטק פיליפ לוח שניות קטן. הוא מורכב מדיסקית מסתובבת קטנה, כשגם עליה מופיע המוטיב הפתוח החוזר. גם כאן המוטיב הזה מופיע על גבי הרקע השחור עם מוטיב הספירלה. סמן קטן הבולט מעל לוח השניות מסמל בעצם את מחוג השניות.

גוף שעון דק יחסית. מקור - TimeandWatches.
גוף שעון דק יחסית. מקור – TimeandWatches.

השעון משלב מחוגי דאופין העשויים מזהב לבן. גם סמני השעות עשויים מזהב לבן, כשהם מגיעים בצורת עפיפון ועוברים השחרה.

לחצן הריפיטר. מקור - TimeandWatches.
לחצן הריפיטר. מקור – TimeandWatches.

השעון מגיע עם רצועת עור תנין כתובה מבריקה, עם תפרים בצבע שחור וסוגר מתקפל העשוי מפלטינה.

פטק פיליפ מחקר מתקדם Fortissimo – מנגנון

לפני שנתעמק במערכת הגברת הצליל, בואו נכיר קצת את מנגנון השעון. פטק פיליפ שילבה בשעון החדש את קליבר R 27 PS. מנגון אוטומטי עם מיני-רוטור, הפועל בקצב של 21,600 ויברציות לשעה ומספק רזרבת כוח של 43 עד 48 שעות.

קליבר R 27 PS. מקור - TimeandWatches.
קליבר R 27 PS. מקור – TimeandWatches.

כדי לספק את רזרבת הכוח הזאת עם מנגנון דק יחסית, פטק פיליפ השתמשה במיני רוטור כאמור, העשוי מפלטינה ולא מזהב 22 קראט.

אז מה חדש בעצם? 

פטק פיליפ ייסדה את מחלקת “מחקר מתקדם” בשנת 2005. היא משולבת בחטיבת המחקר והפיתוח של החברה והיא עוסקת במחקר מתקדם בתחומי חומרים וטכנולוגיות חדשות. המחלקה משתפת פעולה עם מתקני מחקר חיצוניים כמו המכון הפדרלי לטכנולוגיה של לוזאן (EPFL) וה-Centre suisse d’électronique et de microtechnique de Neuchâtel (ר”ת CSEM) – המרכז השוויצריל לאלקטרוניקה ומיקרו-הנדסה בנוישטל.

הבסיס למערכת החדשה היה כאמור קליבר R 27, אותו הציגה פטק פיליפ בשנת 1998. אנשי מחלקת המחקר המתקדם בפטק פיליפ חיפשו דרך להגביר את עוצמת הקול של הריפיטר בצורה מכנית לחלוטין, תוך שמירה על האיכות האקוסטית המעולה ולקינוח – שמירה על המידות הקטנות ביותר האפשריות.

ה-Fortissimo ff. מקור - TimeandWatches. 
ה-Fortissimo ff. מקור – TimeandWatches.

כדי להגביר את הסאונד, במקום להשתמש בממברנה, המערכת החדשה של פטק פיליפ, אשר כאמור מוגנת בפטנט, משתמשת במעין רקיק (לוחית) מתנודד העשוי מספיר סינטטי בעובי של 0.2 מ”מ. הודות לתנועה הזוויתית שלו, הקשיחות והגמישות שלו, הלוחית הזאת מספקת התפשטות צליל טובה יותר, למרות הנפח המצומצם של שעון היד.

פטק פיליפ מחקר מתקדם Fortissimo. מקור - TimeandWatches. 
פטק פיליפ מחקר מתקדם Fortissimo. מקור – TimeandWatches.

כדי להשיג העברת סאונד מהגונגים של הרפיטר אל אותה לוחית מתנדנדת, המהנדסים של פטק פיליפ פיתחו מערכת עם ידית סאונד העשויה מפלדה, המחוברת לאמצע הלוחית המתנדנדת. הקצה השני של אותה ידית, הדומה למזלג, כולל חיבור גמיש בעובי של 0.08 מ”מ. כאשר הפטישים פוגעים בגונגים, התנודות שלהם מועברות לידית הסאונד (ידית הצליל אם תרצו). בשלב הראשון הידית מעבירה אותם ומשדרת אותם ללוחית המתנדנדת שם הם מוגברים עוד יותר. התנועה הזוויתית של הלוחית “דוחפת” את שכבות האוויר מעל ומתחת לזכוכית הספיר ומפיקה צליל חזק יותר באופן ניכר.

צלב הקלטרבה המחורר. מקור - TimeandWatches. 
צלב הקלטרבה המחורר. מקור – TimeandWatches.

צלב קלטרבה מחורר מעטר את הכיסוי של הווסת הצנטריפוגלי, שמבטיח את הקצב הקבוע של השמעת הזמן (Time Strikes).

הפרדת כוחות

מלבד מודול המגבר, לו קוראת פטק פטק פיליפ Fortissimo ff, אנשי מחלקת המחקר המתקדם פיתחו גם מערכת הפצת צליל חדשה. במרבית שעוני המינוט ריפיטר, פגיעות הפטישים על הגונגים יוצרות תנודות של השעון כולו. למעשה, הצליל מתפשט מכל הצדדים באמצעות גוף השעון, גב השעוף וזכוכית הספיר. לכן, לחומר המרכיב את גוף השעון יש השפעה משמעותית על הצליל המתקבל. בשעון החדש ובעצם במערכת ה-Fortissimo ff, משתמשת פטק פיליפ בחישוק בידוד אקוסטי. החישוק הזה מורכב מסגסוגת מתקדמת והוא למעשה מנתק אקוסטית את מגבר הצליל מהמנגנון.

מערכת ה-Fortissimo FF. מקור - TimeandWatches. 
מערכת ה-Fortissimo FF. מקור – TimeandWatches.

החישוק הזה בעצם מנתב את הצליל תחילה אל מנוף הקול, לאחר מכן אל הלוחית המתנדנדת ולאחר מכן הצליל מתפשט דרך ארבעה פתחים בשעות 3,6,9 ו-12 בתוך טבעת טיטניום. גלי הקול יוצאים דרך חריץ צר בין גב המארז לגוף השעון. פטק פיליפ שילבה מסנן אבק המגן על המנגנון, כשהוא בנוי כך שהוא לא ישפיע על הצליל. בצורה זאת, החומר שממנו עשוי גוף השעון לא משפיע על הצליל וההתפשטות שלו. עם גישה ייחודית זו, ניתן להשתמש בפלטינה, החומר המאתגר ביותר לשעון מינוט ריפיטר, בשל הצפיפות שלו ולקבל את אותה איכות צליל של זהב או טיטניום. כדי להדגים את היעילות של המערכת הזאת, בחרה פטק פיליפ דווקא בפלטינה 950 בגוף השעון החדש.

מודול ה-Fortissimo ff המחובר בגב השעון, מאפשר להשמיע את הצליל למרחק גדול פי שישה. כך למעשה, אם שעון מינוט ריפיטר קלאסי נשמע למרחק של כעשרה מטרים, עם המודול החדש הצליל יישמע חזק וברור עד למרחק של 60 מטרים!

כמה זה עולה לנו?

השעון החדש של פטק פיליפ, רפרנס 5750P, יגיע עם תג מחיר של 590,000 אירו. קצת (הרבה …) יותר זול ממה שהשיג הנאוטילוס טיפאני במכירה פומבית בסוף השבוע האחרון …

פטק פיליפ מחקר מתקדם Fortissimo. מקור - TimeandWatches.
פטק פיליפ מחקר מתקדם Fortissimo. מקור – TimeandWatches.

השורה התחתונה 

במילה אחת – WOW. רוצים קצת יותר? אמאל’ה ואבאל’ה! אם שכחנו מה זה גאונות הורולוגית, פטק פיליפ באה ומוכיחה-מזכירה לנו למה היא נחשבת ליצרנית השעונים היוקרתית בעולם ועד כמה, אם היא רק רוצה, היא יכולה להשיק יצירות מופת הורולוגיות ולא נאוטילוסים בצבעים שונים.

פטק פיליפ מחקר מתקדם Fortissimo. מקור - TimeandWatches.
פטק פיליפ מחקר מתקדם Fortissimo. מקור – TimeandWatches.

למידע נוסף על השעון החדש באתר של פטק פיליפ.