כמעט כפי שאנו רגילים מדי שנה, לפחות בשנים האחרונות, יצרניות שעוני היוקרה המובילות מודיעות מתישהו בחודשים דצמבר-ינואר על המחירים החדשים של השעונים שלהן בשנה הקרובה. כשמדובר ביצרניות שעונים כמו פטק פיליפ, אנחנו מקבלים בדרך כלל גם הודעה על הפסקת ייצור של דגמים כאלו ואחרים. השנה, פטק פיליפ שלחה את המחירון שלה למשווקים שלה מסביב לעולם במהלך חודש ינואר, כשהיא מודיעה כי המחירים החדשים נכנסים לתוקף בראשון לפברואר. מוזמנים להכיר ביחד איתנו את שינויי המחירים הבולטים ואת הדגמים שאמורים לסיים את חייהם השנה ובסוף הכתבה – כל מה שאנחנו יודעים על השעון החדש של פטק פיליפ, שלפי כל ההערכות אמור להגיע אלינו השנה.

העלאת מחירים של 7% בממוצע

זה אולי נשמע קצת מצחיק להודיע על עליית מחירים של 7% בממוצע למותג השעונים שנחשב ליוקרתי ביותר בעולם וגם לזה שהשעונים שלו מגיעים עם תג המחיר היקר ביותר בעולם, אבל בפועל מדובר באלפי אירו שמצטרפים לתג המחיר של הדגמים השונים של פטק פיליפ. את עליית המחירים אפשר כמובן להסביר באינפלציה הגואה מסביב לעולם, אבל נדמה כי 7% בשנה הם קצת מעבר להשפעה של האינפלציה. חשוב לציין כי כשאנחנו מדברים על עליית מחירים של פטק פיליפ, אנחנו מתכוונים למחירי הריטייל (קמעונאיים) של החברה – המחירים שהחברה קובעת עבור השעונים שלה ולא המחירים שבהם הם נמכרים בשוק האפור. גם אם לא מדובר בשעונים כמו דגמי הנאוטילוס, שנמכרים לפעמים במחיר גבוה פי עשר מתג המחיר המקורי שלהם בשוק האפור, עדיין מרבית השעונים של פטק פיליפ נמכרים בלוחות כמו Chrono24 במחירים שגבוהים בעשרות אחוזים מתג המחיר הקמעונאי שלהם.

פטק פיליפ מעלה מחירים, מחסלת דגמים ותשיק שעון חדש לראשונה מזה 25 שנים?
פטק פיליפ מעלה מחירים, מחסלת דגמים ותשיק שעון חדש לראשונה מזה 25 שנים?

סוף עונת הנאוטילוס?

אספני פטק פיליפ וחובבי שעונים מסביב לעולם הופתעו לשמוע לפני כשנתיים את ההכרזה של נשיא פטק פיליפ, ת׳יירי שטרן, על הפסקת הייצור של הנאוטילוס 5711, שעון הנאוטילוס בפלדת אל-חלד וככל הנראה השעון המבוקש ביותר בעולם. שטרן הסביר את ההחלטה על הפסקת הייצור של הדגם הזה בעובדה שהביקוש והפופולריות שלו כל כך משמעותיים, עד שהם מאפילים כמעט על כל הקולקציה של החברה והופכים אותה למעין ״חברה של שעון אחד״ (מישהו אמר אודמר פיגה?). בנוסף, שטרן הסביר כי בחברה קבעו יעד של לא יותר משליש משעוני החברה שיגיעו בגוף העשוי בפלדת אל-חלד. ההכרזה הזאת גרמה לרבים (כולל אותנו כאן בווטשגורו) להעריך שפטק פיליפ תפסיק לייצר לחלוטין את דגמי הנאוטילוס, הערכות שהתבררו כלא נכונות, לאחר שפטק פיליפ המשיכה להציג דגמים חדשים בקולקציה הזאת בשנה שעברה, דוגמת רפרנס 5990.

נפרדים דווקא מאקוונאוט (וגם נאוטילוסים)

הדגם הבולט ביותר מהקולקציה של פטק פיליפ שהחברה הסירה מהקולקציה שלה השנה הוא ככל הנראה האקוונאוט טראוול טיים רפרנס 5164A, שעון שהיה חלק מהקולקציה של החברה מאז שנת 2011. ה-5164A מגיע בגוף העשוי מפלדת אל-חלד כמובן, במה שנראה ככל הנראה כמו ניסיון נוסף של פטק פיליפ לצמצם את שעוני פלדת האל-חלד בקולקציה שלה, כשדגם הזהב האדום של השעון הזה עדיין מופיע בקולקציה של החברה.

מלבד אותו אקוונאוט, דגמים בולטים נוספים שפטק פיליפ הפסיקה את הייצור שלהם הם שעוני הנאוטילוס מון פייז בזהב אדום (רפרנס 5712R) ובזהב לבן (רפרנס 5712G), שמגיעים עם רצועות עור. פטק פיליפ תמשיך להציע שעוני מון פייז בסדרת הנאוטילוס בפלדת אל-חלד ובזהב אדום, אם כי עם צמידים ולא עם רצועות עור. שעונים נוספים שפטק פיליפ מפסיקה את הייצור שלהם הם רפרנס 5160G – גרנד קומפליקיישן רטרוגרייד פרפצ׳ואל קלנדר, וורלד טיימר רפרנס 5230, שני שעוני לוח השנה השנתי עם תצוגת מצב ירח, רפרנס 5396G ורפרנס 5396R ודגמי הקלטרבה פיילוט טראוול טיים, רפרנסים 7234R ו-7234G, שמגיעים בקוטר של 37.5 מ״מ.

אחד מהשעונים החדשים משנת 2023 בקולקציה של פטק פיליפ
אחד מהשעונים החדשים משנת 2023 בקולקציה של פטק פיליפ

חשוב לציין כי במקביל להפסקת ייצור של דגמי שעונים, פטק פיליפ צפויה להכריז השנה על השקה של שעונים חדשים, ממש כפי שעשתה בשנה שעברה, עם רפרנסים חדשים בסדרות הנאוטילוס והאקוונאוט, אם כי בעיקר דגמי זהב לבן וזהב אדום, כך שהסדרות הללו צפויות לעבור גם השנה שינויים נוספים.

דגם חדש בדרך?

בראיון לבלומברג בתחילת שנת 2023, סיפר נשיא פטק פיליפ, ת׳יירי שטרן כי החברה עובדת על השקת דגם שעון חדש שיצטרף לקולקציה של החברה. ההערכות היו כי השעון החדש הזה יגיע אלינו מתישהו לקראת סוף שנת 2023 או בתחילת שנת 2024. בשבועות האחרונים השמועות והניחושים סביב ההשקה של דגם חדש הולכות ומתגברות, כשההערכה הרווחת היא כי פטק פיליפ תשיק את השעון הזה במסגרת תערוכת Watches And Wonders שתפתח בתחילת חודש אפריל, בעוד כחודשיים.

באותו ראיון לבלומברג, שטרן אמר כי החברה סיימה לעצב את השעון וכי אב הטיפוס כבר מוכן וכי ״הוא ממש אוהב אותו״, מה שגרם לרבים להאמין כי השעון מיועד להשקה במהלך התערוכה של שנה שעברה, אך כאמור, ככל הנראה, פטק פיליפ צפויה להשיק את השעון הזה

חשוב לציין כי מדובר בהשקה חשובה מאוד, מדובר בדגם שעון חדש ראשון שיצטרף לקולקציה של פטק פיליפ מזה מעל ל-25 שנים. עם זאת, חשוב לציין כי כמעט ואין מישהו שמאמין כי פטק פיליפ תשיק קולקציית שעוני ספורט חדשה, במיוחד בהתחשב בעובדה שהחברה מחזיקה בשתיים מקולקציות שעוני הספורט הנחשקות ביותר בעולם שעוני היוקרה, הנאוטילוס והאקוונאוט ובהתחשב בעובדה שבחברה כבר מרגישים כי הקולקציות הללו מאפילות על שאר קולקציות השעונים שלה.

פטק פיליפ ״עממי״ או להיט הפליפרים הבא?

אחת ההערכות הנפוצות ביותר היא כי פטק פיליפ תשיק דגם שעון עם תג מחיר נגיש. כמובן שחשוב לציין כי כשאנחנו מדברים על נגיש, אנחנו מתכוונים לנגיש בעולם של פטק פיליפ. על פי ההערכה הזאת, פטק פיליפ תשיק למעשה שעון או גוף שעון שיהווה בסיס לקולקציה שלמה, כשבניגוד לאחד מסימני ההיכר של החברה, שילוב של מספר רב של קומפליקציות בשעון אחד, השעון החדש יכיל כל פעם קומפליקציה אחת או שניים לכל היותר, במטרה להפוך אותו כאמור לנגיש יותר לציבור הרחב. אותה הערכה-שמועה-ניחוש מסתובבת ברחבי הרשת בלא מעט אתרים ופורומים מסביב לעולם, אבל יהיה מעניין לראות אם היא נכונה. פטק פיליפ מייצרת על פי ההערכות כ-60 אלף שעונים בשנה, כשנשיא החברה, ת׳יירי שטרן ציין באינספור ראיונות כי בחברה לא שוקלים וגם לא יכולים להגביר את תפוקת הייצור שלה. הוספה של קולקציה ״נגישה״ רק תהפוך את הביקוש לשעון או השעונים הללו לגבוה הרבה יותר מדגמים אחרים של החברה. עם תפוקת ייצור מוגבלת וכזאת שאמורה להתפרש על פני כל קולקציות השעונים שלה, קשה לראות כיצד פטק פיליפ תצליח ״לדחוף״ אל פסי הייצור שלה קולקציה מבוקשת חדשה. אם אכן נקבל קולקציה כזאת ובהנחה שתפוקת הייצור של החברה נשארת בעינה, הרי שמדובר בשעון שיהפוך, ככל הנראה, תוך זמן קצר, ללהיט הפליפרים הבא …