הקלטרבה של פטק פיליפ, שעון ה”כניסה” של היצרן הסופר אקסקלוסיבי, עליו כתבנו כאן בעבר, היה דגם פשוט ומינימליסטי. היום אנחנו הולכים לקצה השני בסקאלת הדגמים של פטק פיליפ – הנאוטילוס. דמיון רב חולק הנאוטילוס עם הרויאל אוק של אודמר פיגה, ולא במקרה. מדובר בשני שעונים שמתחרים ישירות אחד בשני, אבל על מנת לעמוד על יותר לעומק על מה שהפך את הנאוטילוס לדגם אייקוני, אנחנו נצלול חזרה בזמן לשנים שלפני ובמהלך משבר הקוורץ.

עד להצגת שעוני הקוורץ הזולים והמדוייקים ביותר, שנתנו לשענות העילית השוויצרית סטירת לחי מצלצלת, ניתן היה לחלק את תחום השענות, באופן גס מאוד, לשתי קטגוריות-על – שעוני Dress יוקרתיים עשויי זהב, ושעונים ספורטיביים, פשוטים יותר, מפלדת אל-חלד. שעוני הזהב היו יקרים, יוקרתיים, והיוו סמל סטטוס של העונדים אותם, בזמן ששעונים מפלדת אל חלד היו מעין ‘שעון של עניים’, והייתה הפרדה דיי ברורה בין שתי הקטגוריות.

לאחר תחילתו של משבר הקוורץ, דווקא אודמר פיגה החליטה לטשטש את המוסכמות וליצור דגם יקר, יוקרתי ומיוחד – מפלדת אל חלד – שעלה הרבה יותר משעוני זהב יוקרתיים של אותן שנים. הרויאל אוק, שהוצג ב-1972, ולא איפשר לפטק פיליפ לצפות בנינוחות מן הצד בנעשה. ג’רלד ג’נטה, השען המיתולוגי שחתום על (בין השאר) האומגה קונסטליישן והרויאל אוק, ‘ערק’ למתחרים הראשיים, ולכן גם הדמיון הרב בין שני הדגמים. ג’נטה טען לימים, שתהליך העיצוב של הנאוטילוס היה חד ומהיר, לבטח הרבה יותר מהיר מתהליכי עיצוב שעונים בימינו אנו. פטק פיליפ הציגה את היצירה של ג’נטה – דומה מאוד, אבל שונה מאוד מהרויאל אוק – בשנת 1976.

פטק פיליפ נאוטילוס, רפרנס 3700 הרפרנס הראשון אי פעם
פטק פיליפ נאוטילוס, רפרנס 3700, הרפרנס הראשון אי פעם של הנאוטילוס – שנחשב על ידי אספנים כ-“גביע הקדוש” של הדגם. (מקור: Monochrome Watches)

גם הנאוטילוס, כמו הרויאל אוק, נכנס לקטגוריה החדשה של שעוני ‘ספורט-יוקרה’. יחד עם זאת, הנאוטילוס גרם לרעש רב ברצפת הייצור במפעל של פטק פיליפ. החברה, שהייתה מייצרת עד לזמן זה שעוני זהב אלגנטיים וקטנים יחסית, הייתה צריכה להתאים את עצמה לייצור שעון פלדה גדול, עם רצועת חוליות, דבר שהיה על-סף חילול הקודש בין כותלי המפעל. גם שעוני פלדה שכן יוצרו בפטק פיליפ, היו אבות טיפוס, או שעונים שיוצרו בהזמנה מיוחדת לפי דרישת לקוח, ולא דגמים שיוצרו בייצור סדרתי. באופן כללי, עד אותן השנים (כאשר השוק התחלק ל-2 – שעוני זהב יוקרתיים ושעוני פלדה פשוטים), פטק פיליפ התמחתה בעיקר בקטגוריה של שעוני היוקרה המוזהבים, הקטנים והעדינים.

כאשר הנאוטילוס הוצג, הוא גרם לרעידת אדמה בקרב חובבי פטק פיליפ השמרנים. השעון היה שונה מכל מה שהכירו עד כה, החל מהשם – נאוטילוס (על שמה של הצוללת של קפטן נמו מספרו של ז’ול וורן, 20,000 מייל מתחת למים), עד לקייס הגדול, החומר ממנו יוצר השעון, הלוח, הרצועה… השעון היה הפטק פיליפ הכי לא פטק פיליפ שהעולם ראה עד כה.

הרפרנס הראשון, ה-3700-1A, לא היה מטומן מושלם כמו הרויאל אוק, אלא בעל צורה עדינה וזורמת מעט יותר (אף על פי שניתן לראות את הדימיון בין השעונים). הקייס כולו בתצורת מונובלוק  – יחידת פלדה אחת – הבזל מטומן (אבל חלק ביותר), והקוטר הוא לא פחות מ-42 מ”מ. קוטר מפלצתי, הן יחסית לתקופה (בה נהוג היה קוטר של 39 מ”מ בממוצע) והן יחסית ליצרן עצמו (גם אצל פטק פיליפ, שעונים בקוטר של מעל 39 מ”מ היה חריגים, ולמעשה – ה-39 מ”מ, כפי שראינו בכתבה על הקלטרבה – הוא גודל עצום בשביל היצרן של אותן שנים). קייס המונובלוק אפשר לשעון עמידות למים עד 120 מטרים.

החוגה של ה-3700 מיוחדת מאוד – למרות שהשנים הוסיפו מעט פטינה לשעונים שנמכרו מאז, קשה להעביר בצורה פשוטה ומהירה את הצבע שלה. משחקי האור שג’נטה כל כך אהב אפשרו לנו הצצה לחוגה שהתיאור הטוב ביותר שלה יהיה שחור פחם עם נגיעות כחולות, בהתאם לזווית. השקעים האופקיים, שהפכו לאחד מסימני ההיכר של שעון אייקוני זה, מלווים את הסדרה מיומה הראשון. פרט לתאריכון, לא תמצאו שום קומפליקציה נוספת בדגמי הנאוטילוס הראשונים.

נאוטילוס 3700 - החוגה הייחודית
נאוטילוס 3700 – החוגה הייחודית של הרפרנס הראשון של הנאוטילוס (מקור: Time and Watches)

המנגנון שהוכנס לדגם היה, כמו מנגנונים אחרים שהניעו שעוני פטק פיליפ של אותן שנים, בייצור חיצוני – במקרה זה, ייצור של ייגר לה קוטור. קליבר 920 שמו, והמנגנון הזה, כמו אחיו החורג באודמר היה דק במיוחד – 3.05 מ”מ (מנגנון ללא תאריכון ירד בעוד 0.6 מ”מ). עד היום, המנגנון הזה נחשב כמנגנון הדק ביותר עם רוטור מרכזי (הישג מכובד, בהתחשב בכך שהמנגנון הוצג לפני מעל 40 שנים). כאשר היה מתוח לחלוטין, המנגנון מסוגל לעבוד עד 40 שעות.

פטק פיליפ נאוטילוס 3700-11A עם הצמיד
פטק פיליפ נאוטילוס 3700-11A, הגירסא עם הצמיד המעודכן (מקור: WatchCentre)

השעון יוצר בין השנים 1976 עד 1990, כאשר תקופת הייצור מחולקת לשני רפרנסים עיקריים – הרפרנס הראשון שעליו כתבנו בפסקאות הקודמות הוא ה3700-1A, יוצר בין 1976 ל-1982, והשני – 3700-11A, יוצר בין 1982 ל 1990. ההבדל העיקרי בין שני הרפרנסים הוא הרצועה – שהתעדנה מעט ברפרנס 3700-11A והייתה לדקה יותר, צרה יותר ועם מעט פחות מרווח בין החוליות שמרכיבות אותה. לאורך 14 שנים אלו, יוצרו קצת מעל ל-7000 יחידות מהנאוטילוס, במגוון וריאציות – פלדת אל חלד, זהב לבן, דו גווני (טו-טון), כאשר הוריאציות הייחודיות ביותר היו מזהב לבן (3700-11G/3700-1G – בהתאם לרוחב הרצועה), ממנה יוצרו כ-60 יחידות בקירוב, וגירסאת פלטינה – גירסא שממנה יוצר שעון אחד בלבד. גירסא זו, אגב, משנת 1981, נמכרה על ידי בית המכירות הפומביות ‘קריסטיס’ בשנת 2013 בסכום בלתי נתפס של 783,000 פרנק שוויצרי!

פטק פיליפ נאוטילוס - רפרנס 3700-11AJ זהב
פטק פיליפ נאוטילוס – רפרנס 3700-11AJ, זהב ופלדת אל-חלד / טוטון (מקור: Christies)

על המשך חייו של הנאוטילוס נספר לכם בחלק ב’ שיעלה בשבוע הבא.

לאתר פטק פיליפ העולמי