תערוכת SIHH 2019 מספקת לנו המון שעונים לשטוף איתם את העיניים, אם זה השעונים החדשים בסדרת הרויאל אוק שהציגה אודמר פיגה (Audemars Piguet), הושרון קונסטנטין אוברסיז טורביון, רענון שורות בסדרת הסנטוס של קרטיה (Cartier)… אבל לפעמים – ישנן ידיעות שמגמדות הכל, ותופסות את מרכז הבמה. עפ”י דיווח בבלומברג, יצרנית העילית פטק פיליפ (Patek Philippe) עומדת למכירה.

פטק פיליפ היא בין היצרניות הבודדות בשוויץ שעדיין נמצאת בבעלות פרטית. היא, רולקס (Rolex) ואודמר פיגה הן חלק מהיצרניות שהבעלות עליהן נמצאת בידיים משפחתיות, בעוד הרוב המוחלט של היצרניות בשוויץ – גדולות כקטנות – נמצאות בבעלות תאגידית כזו או אחרת. היצרנית הזו נחשבת כצלע של “השילוש הקדוש” של שענות העילית, יחד אודמר פיגה, ועם ושרון קונסטנטין (שנמצאת בבעלות תאגיד ריצ’מונט). “השילוש הקדוש” הזה מורכב משתי צלעות שנמצאות בבעלות פרטית, אך לפי הדיווח בבלומברג, ייתכן שהדבר עתיד להשתנות בקרוב.

Thierry Stern Patek Philippe
תיירי שטרן, יו”ר חבר המנהלים של פטק פיליפ (מקור: בלומברג)

כיום, פטק פיליפ נמצאת בבעלות של משפחת שטרן, שגם מנהלת באופן פעיל את החברה. תיירי שטרן מתפקד כיו”ר חבר המנהלים של היצרנית משנת 2009, והחברה נמצאת בבעלותה של משפחת שטרן קרוב למאה שנים. ברזומה של פטק פיליפ ישנם דגמים אייקונים רבים, את חלקם סקרנו בעבר – בינהם הקלטרבה, הגולדן אליפס והנאוטילוס האגדי. בשוק שרובו הלך ונבלע על ידי קונגלרמנטים אדירי מימדים, פטק פיליפ הייתה נקודת אור מעניינת לחברה שגם בעידן המודרני של שענות העילית, נותרה בידיים פרטיות.

שוויה של פטק פיליפ מוערך בטווח של בין 8 ל-10 מיליארד דולרים, ועל פי הדיווח, אנליסט של הבנק הגרמני “ברנברג” ציין כי במסדרונות תערוכת SIHH 2019 ישנן תהיות רבות בנוגע למכירה אפשרית של פטק פיליפ מבעלותה של משפחת שטרן. מצב שבו פטק פיליפ אכן תועמד למכירה, עלול לפתוח במלחמת הצעות מחיר – כפי הנראה בין שני תאגידי-הענק השולטים בשוק השעונים, סוואטש וריצ’מונט. דובר של פטק פיליפ ציין כי בכל תערוכה שנערכת בשוויץ, צצות שמועות על מכירה אפשרית של פטק פיליפ. פרט להודעה לקונית משהו זו, הדובר סירב להתייחס לשמועות.

כאמור, פטק פיליפ היא בין יצרניות השעונים האחרונות שנותרו בבעלות פרטית, כאשר האחרונה שעזבה את הקטגוריה הזו הייתה ברייטלינג (Breitling). משפחת שניידר, שברייטלינג בבעלותה, מכרה כ-80% מהמניות שלה בחברה בשנת 2017 לקרן השקעות, והשאירה בידיה כ-20% בלבד. תיירי שטרן ציין במספר הזדמנויות כי מטרת החברה היא להמשיך להתנהל באופן עצמאי, והוא אף הצהיר שיידחף את ילדיו (שנמצאים כיום בשנות העשרה שלהם) לקחת חלק פעיל בניהול החברה, אך השמועות הנוכחיות מטילות את כוונתו של שטרן בספק מסויים. לפני כ-4 שנים שטרן “איים” בראיון ל-Le Temps השוויצרי, כי החברה תאלץ לעזוב את ג’נבה, במידה והרשויות בקנטון לא ינמיכו את שיעור המס שמוטל על החברה, אך מספר חודשים לאחר מכן, החברה הודיעה על השקעה בגובה של כ-450 מיליון פרנקים שוויצריים במפעל שלה, שנמצא בג’נבה, כנראה עקב הסרת איום המיסוי.

פטק פיליפ גולדן אליפס רפרנס 5738/50P-001
פטק פיליפ גולדן אליפס רפרנס 5738/50P-001 (מקור: Monochrome watches)

לאתר פטק פיליפ העולמי